Promienisty Allianz
Style i wnętrzaBiuro Allianz znajduje się w biurowcu Topaz przy ul. Rodziny Hiszpańskich 1. Firma zajmuje powierzchnię 14 tys. mkw. Zakres przebudowy obejmował siedem pięter, każde o powierzchni około 1,8 tys. mkw, a także remont 14 holi windowych oraz recepcji. – Skala zmian była duża, bo w efekcie nowej aranżacji do budynku Topaz przeszli pracownicy z innej lokalizacji. Potrzebowaliśmy zwiększyć powierzchnię użytkową o 40 proc. – mówi Mariusz Podbielski, menedżer administracji centralnej firmy Allianz.
Wszystkie działania prowadzone były na czynnym budynku. – Zespół Allianza liczy ponad 1 tys. osób, które każdego dnia przychodziły do pracy. Musieliśmy tak rozplanować etapy robót, aby rozlokowanie pracowników i przeprowadzki z piętra na piętro były jak najmniej uciążliwe – mówi Krzysztof Marszałek, starszy menedżer projektu, kierujący całą realizacją z ramienia firmy Tétris. Harmonogramy były rozpisane niemal co do godziny i nie mogło być żadnego spóźnienia. – Część prac, na przykład wyburzenia, realizowaliśmy nocami lub w weekendy, aby nie przeszkadzać zespołowi Allianza. Często pracowaliśmy w trybie 18-godzinym – dodaje Krzysztof Marszałek.
Przebudowa została zakończona w niecałe 14 miesięcy. Ze strony Tétris za aranżację wnętrza odpowiadało pięciu inżynierów, koordynujących prace zespołu liczącego chwilami 120 osób.
Nowe wnętrze miało być nowoczesne i stymulować współpracę między pracownikami. – Pomysł na open space wziął się z potrzeby zmiany kultury organizacyjnej, a także trendów, które wdrażane są w biurach Allianz na świecie – wyjaśnia Mariusz Podbielski. 80 proc. powierzchni zajmowanej przez zespół stanowi przestrzeń otwarta, uzupełniana pięcioma salami konferencyjnymi i kilkoma kuchniami na piętro. W większych kuchniach jest miejsce na około 20 osób. Poszczególnie części open space „przymykane” są ażurowymi i wysokimi przepierzeniami, które odgradzają od siebie zespoły pracowników. – Byłem olbrzymim przeciwnikiem open space’u, dopóki sam w nim nie siadłem. Taka rewolucyjna zmiana w naszej kulturze pracy sprawiła, że wszyscy z bardzo pozytywną energią przyjęliśmy to, co zrobiliśmy. Przemyślany projekt zniwelował fabrykę biurek, open space stał się kameralny i przyjemny – komentuje Mariusz Podbielski.
Warunkiem akceptacji otwartej przestrzeni przez pracowników jest zadbanie o jej wyciszenie. – Zgodnie z projektem pozostawiliśmy otwarte stropy, wykańczając je designerskimi panelami akustycznymi. Zamontowaliśmy dużą ilość elementów filcowych i drewnopodobnych, które sprawiły, że wnętrze stało się przytulne. Uwagę przyciągają też „ażurowe” ściany na korytarzach, imitujące drewno – tłumaczy Krzysztof Marszałek.
– Kiedy jesteś w środku, widać linie świetlne rozchodzące się promieniście na zewnątrz, tworzą harmonię wizualną – mówi architekt Anna Rębecka ze Studio Quadra. Promienie stały się motywem przewodnim w biurze, na nich oparto geometrię wnętrza. Ich odwzorowanie widać w rysunku wykładziny oraz innych elementach wykończeniowych. A wśród tych najważniejsze są liny. Symbolizuje jednocześnie najważniejszą z wartości Allianz – bezpieczeństwo. Motyw lin asekuracyjnych rozwinął się w pomysł rozciągnięcia lin na szklanych ściankach działowych. Tym samym stały się dominującym elementem aranżacji całej przestrzeni.
Użyta we wnętrzu kolorystyka stanowi naturalne przedłużenie wartości firmy. Niebieskie tony wiążą się z wodą, czyli „życiem”, wokół którego skupia się tożsamość firmy ubezpieczeniowej. Granat symbolizuje powagę i autorytet, a błękit nieba ma stanowić źródło inspiracji i kreatywności. Paleta kolorów została tak rozszerzona, aby pomagać pracownikom orientować się w rozkładzie biura. Na każdym piętrze dominują dwie barwy, wzajemnie się uzupełniające w wykończeniach – jedna na prawo, druga na lewo od wejścia. Dzięki temu nie ma problemu z identyfikacją piętra lub strefy tuż po wejściu do holu.
Centrum konferencyjne Allianza znajduje się teraz na parterze, dzięki czemu goście z zewnątrz nie generują dodatkowego ruchu w ciągach komunikacyjnych biura. Tétris zbudował tu kilka pokoi konferencyjnych, które można połączyć w jeden, tworząc duże pomieszczenie. Do wydarzeń w bardziej eleganckiej formule dostosowane jest foyer, gdzie na podestach czekają na gości kanapy.
Pracownicy mają natomiast do swojej dyspozycji dużą liczbę pomieszczeń typu budki telefoniczne i po kilka sal konferencyjnych na piętrze, położonych przy recepcji. Na uwagę zasługuje drugie piętro, gdzie Tétris stworzył małe centrum relaksu. Pracownicy mają do dyspozycji stół do tenisa stołowego, tapicerowane meble z wygodnymi siedziskami i specjalną przestrzeń z konsolą do gier. Co tydzień odbywają się tu zajęcia z jogi.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...