Coraz bliżej stadionu
Obiekty użyteczności publicznejPrezydent miasta Wilna Remigijus Šimašius spotkał się z prezesem rady ministrów Saulius Skvernelis. Poruszono kwestię finansowania i realizacji zaplanowanego kilka lat temu wielofunkcyjnego kompleksu w dzielnicy Šeškinė. Centrum wielofunkcyjne powstanie w miejscu niedokończonego stadionu narodowego i będzie pełnił także i taką funkcję. Działka znajduje się w Szeszkinie, przy centrum handlowym Akropolis. Projekt ma powstać wg planów miasta.
Prezydent miasta przedstawił informacje o szybkim tempie negocjacji z potencjalnymi deweloperami dotyczące budowy stadionu do piłki nożnej. Zainteresowani deweloperzy wybrani są w ramach przetargu. Stadion ma zostać wybudowany przez konsorcjum firm. Negocjacje prowadzone są w przyspieszonym tempie, co jest związane z zapewnieniem finansowania z UE. – Cieszę się, że rząd rozpoczął konstruktywną ocenę prac miasta i nadal współpracować w kwestii rozwoju tego bardzo ważnego dla wszystkich wielofunkcyjnego kompleksu. Wierzę, że od teraz prace nad projektem pójdą dużo sprawniej i kompleks zostanie wybudowany wkrótce – powiedział po spotkaniu z premierem prezydent miasta Wilna Remigijus Šimašius.
Negocjacje dotyczące wielofunkcyjnego kompleksu prowadzone są zgodnie z harmonogramem ustalonym przez miasto Wilno. Oczekuje się, że proces negocjacji zakończy się do końca lipca tego roku, natomiast podpisanie kontraktu na budowę kompleksu zakończy się do jesieni. To oznacza maksymalne skrócenie standardowych terminów. Projekt ma być realizowany na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. Cena obiektu wielofunkcyjn ego nie może być wyższa niż 79,9 mln euro. Cena budowy samego stadionu do piłki nożnej wyniosłaby 33,8 mln euro, jak podało miasto Wilno.
Konsorcjum ma zaprojektować obiekt w ciągu jednego roku, wybudować w dwa lata i dostarczać usługi przez 22 lata. Wkrótce mają być przedstawione wstępne szczegółowe plany kompleksu.
Stadion ma powstać na działce 22-hektarowej. Obecnie znajduje się tam szkielet niedokończonego Stadionu Narodowego.
Na edukację nieformalną ma zostać przydzielone 56 tys. mkw. W tym wielofunkcyjnym obiekcie ma znaleźć się m.in.: sześć boisk do koszykówki, piłki ręcznej i piłki halowej o powierzchni 7 tys. mkw., a także 1,7 tys. mkw. powierzchni pod gimnastykę artystyczną i sportową, 500 mkw. pod boks, zapasy i fitness. Ponadto planowane jest wyposażenie trzech boisk piłkarskich odpowiadających wymogom UEFA, których łączna powierzchnia wyniesie 32 tys. mkw. Będzie również stadion lekkoatletyczny spełniający wszystkie wymagania IAAF, z 3 tys. miejsc do siedzenia dla widzów. Powierzchnia tego stadionu wynosi 14 tysięcy. mkw. Powstanie Centrum Kultury i Edukacji oraz biblioteka o powierzchni 1,6 tys. mkw. Powstaną także sale konferencyjne, które pomieszczą około 1,5 tys. uczestników. Natomiast Narodowe Muzeum Sportu będzie miało 10 sal na 1,5 tys. mkw. przestrzeni. Ma znaleźć się także przedszkole dla 300 dzieci o powierzchni 3,7 tys. mkw. a podwórko zajmie 2,3 tys. mkw.
W ramach centrum wielofunkcyjnego ma także inkubator kultury, inkubator przedsiębiorczości, ośrodki służby zdrowia, centra kultury, centrum informacyjne, miejsce na imprezy masowe i przestrzeń publiczną.
Stadion pomieści 20 tys. widzów. Inwestycja będzie współfinansowana przez miasto Wilno, budżet państwowy, a także z funduszy unijnych i inwestorów prywatnych. Projekt ma powstać w ramach PPP, a współpraca z partnerem zewnętrznym będzie odbywać się w formule „projektuj-buduj-użytkuj-utrzymuj”. Projekt miasta jest konsultowany przez Departament Wychowania Fizycznego i Sportu przy Rządzie RL.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...