Metro rządzi biurami
Biura i projekty wielofunkcyjneRozwinięta infrastruktura komunikacyjna wokół budynku i wygodny dojazd do obiektu – to czynniki, które w dużym stopniu wpływają na wybór pracodawcy, co z kolei przekłada się na decyzję najemców o wyborze odpowiedniej lokalizacji biurowej. Eksperci z firmy CBRE, Zespołu Doradców Gospodarczych Tor, Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie oraz Placemakers przygotowali raport, który wskazuje miejsca, gdzie ze względu na infrastrukturę i sieć komunikacyjną, powstanie najwięcej biurowców. – Dla pracowników dogodna lokalizacja biura to coraz częściej kluczowy czynnik wpływający na decyzję o wyborze nowego pracodawcy. Oczywiście miejsce jest tym atrakcyjniejsze, im lepiej rozwinięta infrastruktura komunikacyjna. Dlatego nowe biura w Warszawie będą powstawały w miejscach dobrze skomunikowanych, zwłaszcza transportem szynowym. Będzie to wspierane przez trend odchodzenia od samochodów na rzecz komunikacji miejskiej, który coraz częściej jest pochodną preferencji samych pracowników, ale też działań ze strony miasta. Ograniczanie liczby miejsc parkingowych, wzrost opłat za postój czy więcej ulic z ograniczonym ruchem samochodowym to przykłady działań, które zostaną wdrożone, żeby rozładować korki w stolicy – mówi Joanna Mroczek, senior director w CBRE.
Wola
W latach 2018-2021 liczba budynków biurowych w okolicach ronda Daszyńskiego wzrośnie z 22 do aż 37. Obecnie w tym miejscu w budowie jest 424 tys. mkw. powierzchni, co stanowi aż 48 proc. całkowitej powierzchni będącej w budowie w Warszawie. Rozwijający się rynek biurowy oznacza więcej miejsc pracy. I tak w 2021 roku w okolicach ronda Daszyńskiego pracować będzie aż 90 tys. pracowników. Jest to wzrost aż o 60 proc. w stosunku do sytuacji obecnej. – Już teraz powinniśmy się przygotować do dynamicznego wzrostu liczby biur i pracowników na Woli. Oczywiście pomoże rozbudowa II linii metra, ale zbliżający się remont linii średnicowej i zablokowanie ulicy Towarowej znacznie utrudnią przejazd w osi północ-południe, chociażby na Żelaznej oraz spowodują utrudnienia w ruchu poprzecznym – w Alejach Jerozolimskich oraz w ciągu Kasprzaka, Prosta. Dlatego już teraz podpowiadamy jak się na to przygotować – mówi Adrian Furgalski, wiceprezes zarządu w Zespole Doradców Gospodarczych TOR.
Centrum
Rejon skrzyżowania Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej oraz odcinek Marszałkowskiej do Alei Jerozolimskich to najlepiej skomunikowany obszar miasta. Przebiegają tutaj dwie linie metra, średnicowa linia kolejowa i dwie trasy tramwajowe. W ciągu czterech lat liczba budynków biurowych w tym miejscu zwiększy się z 13 do 18, a liczba pracowników wzrośnie do 15 tys. (+107 proc.). Jednym z ciekawszych obiektów biurowych będzie powstające Centrum Marszałkowska, pierwszy obiekt handlowo-biurowy zintegrowany z metrem.
Dworzec Gdański
Okolice Dworca Gdańskiego to idealna lokalizacja biurowa m.in. dlatego, że to jedyny prawdziwy węzeł przesiadkowy między metrem, tramwajami a koleją. Rozbudowana komunikacja miejska powoduje, że już w 2021 roku w tym rejonie liczba budynków biurowych wzrośnie z 7 do 12, a liczba pracowników zwiększy się do niemal 28 tys. To wzrost o aż 105 proc. Rejon zyska też na znaczeniu w trakcie remontu linii średnicowej, kiedy stanie się najważniejszym węzłem komunikacyjnym stolicy.
Metro Wilanowska
Jedną z nieoczywistych lokalizacji dla biur w Warszawie jest Metro Wilanowska. Według ekspertów CBRE oraz ZDG TOR ten rejon znajdzie uznanie wśród firm, które szukają podobnej cenowo lokalizacji, co znajdujący się w pobliżu Służewiec. Dzięki dobrej dostępności komunikacyjnej i bliskości głównych arterii miasta, lokalizacja ma potencjał, aby w 2021 roku stać się miejscem pracy dla 23 tys. osób (wzrost o 27 proc.). Kluczowe jest jednak dobre rozplanowanie ruchu pieszego i przesiadkowego w tym rejonie.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...