EN

Moda na inwestowanie w nieruchomości

Rynek inwestycyjny i finansowy
POLSKA Domy studenckie, ośrodki dla seniorów, aparthotele i mieszkania na wynajem przyciągają coraz większą uwagę inwestorów. Jakie są atuty takich aktywów i potencjał polskiego rynku? Czy są one w stanie konkurować z klasycznymi klasami aktywów na rynku nieruchomości? Nad tymi zagadnieniami zastanawiali się uczestnicy paneli „Student nasz pan” i „Inne alternatywne produkty inwestycyjne”, które odbyły się podczas czwartej konferencji Inwestycje na Rynku Nieruchomości Komercyjnych zorganizowanej przez Eurobuild Conferences.

Rynek prywatnych akademików zaczyna dopiero w Polsce dynamiczny rozwój, nie brakuje jednak graczy ze sporym doświadczeniem. – Jesteśmy aktywni na tym rynku od 2014 roku. W trzech obiektach – w Poznaniu, Lublinie i Łodzi – mamy 1060 łóżek. Następny jest otwierany właśnie Wrocław. Widzimy zapotrzebowanie na taki produkt i jego dynamiczny wzrost. Sami jesteśmy też w kluczowej fazie rozwoju i debiutu na rynkach warszawskim, trójmiejskim czy krakowskim. Negocjujemy inwestycje w tych miastach. Przyglądamy się też mniejszym miastom, może nie tak oczywistym, ale mogących wzmocnić naszą pozycje w skali ogólnopolskiej. W ciągu najbliższych kilku lat chcielibyśmy mieć co najmniej 5 tys. łóżek – zapowiada Jolanta Bubel, dyrektor operacyjny, Student Depot.

Pierwszym projektem pochwalił się też Jakub Bartos, dyrektor Segmentu Mieszkaniowego, Golub GetHouse. – Rozpoczęliśmy budowę pierwszego akademika prywatnego na krakowskim Zabłociu. Realizujemy obiekt dla ponad 700 studentów. W przyszłym roku będzie już można z niego korzystać. Kolejny projekt tego typu planujemy w Warszawie – będzie miał ponad pół tysiąca łóżek. Myślę, że budowa ruszy na przełomie 2018/2019. Planujemy też kolejne przedsięwzięcia w tym sektorze. Bardzo ciekawymi miejscami dla nas stają się Lublin i Poznań – zapowiedział Jakub Bartos.

Na studentów z zasobniejszymi portfelami stawia z kolei firma Metropolitan Investment. – Podstawowymi polami naszej działalności są parki handlowe i prywatne akademiki. W przypadku tych ostatnich stawiamy na produkt z wyższej półki. Realizujemy aktualnie dwa takie obiekty w Trójmieście: Gdański Harvard w Gdańsku-Wrzeszczu i Apartamenty Olimpijskie w Gdańsku-Żabieńcu, na styku Gdańska i Sopotu. Analizujemy także inne lokalizacje głównie w dużych ośrodkach uniwersyteckich, tj. Krakowie, Warszawie, Lublinie, Katowicach, Łódzi oraz Wrocławiu – wymienił Rafał Kroczak, dyrektor ds. analiz, Metropolitan Investment.

Rynek prywatnych akademików robi się na tyle atrakcyjny, że coraz bardziej łakomym okiem spoglądają na niego banki finansujące inwestycje w nieruchomości. – Mamy duży, stabilny portfel finansowanych nieruchomości w dużej mierze skupiony wokół biur, magazynów czy centrów handlowych, ale cały czas szukamy nowych możliwości. Jedną z takich nisz, na którą patrzymy od dłuższego czasu, jest z pewnością rynek prywatnych akademików. Statystyki przemawiają na jego korzyść. Jest on wprawdzie w fazie bardzo wczesnego rozwoju, ale widzimy w nim duży potencjał. Pracujemy nad tym, żeby niedługo móc ogłosić zamkniętą transakcję w tym segmencie – w warstwie inwestycyjnej. Interesuje nas również część deweloperska – zapewnił Michał Miecznicki, dyrektor Departamentu Finansowania Dłużnego, Bank Zachodni WBK.

Panel „Student nasz pan” moderował Maximilian Mendel, MRICS, partner, Dział Doradztwa Transakcyjnego, Reas.


Uczestnicy panelu "Inne alternatywne produkty inwestycyjne"

Alternatywa nie boli

W kolejnym panelu, którego moderatorem był Kamil Kowa, dyrektor Działu Doradztwa Kapitałowego i Wycen, Savills Polska, prelegenci dyskutowali na temat innych alternatywnych produktów inwestycyjnych. – Nie tylko w Polsce, ale i na świecie ośrodki dla seniorów, aparthotele, mieszkania na wynajem to stosunkowo nowe i specjalistyczne klasy aktywów. Trzeba dobrze rozumieć ten biznes. Dzięki dużej kompresji stóp kapitalizacji inwestorzy są jednak skłonni zainteresować się takimi nieruchomościami. Panie Arturze czy poza inwestorami indywidualnymi obserwujecie większe zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych? – zapytał Kamil Kowa.

Artur Kaźmierczak, prezes, Mzuri Investments: – Coraz więcej inwestorów instytucjonalnych z nami rozmawia. Są ciekawi, czy w Polsce jest na tyle duży operator najmu, który byłby w stanie obsłużyć ich inwestycje. O ile na rynku biur czy centrów handlowych nie ma takich wątpliwości, to w segmencie mieszkań na wynajem te wątpliwości mogą występować – wyjaśnia Artur Kaźmierczak.

Kamil Kowa: Brakuje nam jednak produktu. Czy w warunkach ostrej konkurencji z deweloperami biurowymi i mieszkaniowymi nadal można znajdować ciekawe okazje inwestycyjne by taki produkt dostarczać?

Jakub Nieckarz, prezes, Property Value Investments: To jest duży problem, znacznie większy niż zdobycie kapitału i znalezienie finalnego odbiorcy na produkt inwestycyjny, który my proponujemy. Trzeba się godzić na coraz niższą marżę. To wciąż jest jednak bardzo dobry biznes zwłaszcza przy prawie nieograniczonym dopływie finalnego odbiorcy i jego kapitału. Moda na inwestowanie w nieruchomości jest dzisiaj tak duża, że nie nadążamy z wypuszczaniem dobrych produktów na rynek. Drugim, może nawet większym problemem jest wynajdowanie operatorów na nieruchomości, które budujemy. Jest ich ciągle w Polsce zbyt mało, a ponadto mają swoje sposoby na dostarczanie sobie nieruchomości. To wszystko jest jednak niwelowane przez stały i niczym nieograniczony dopływ inwestorów.

Kamil Kowa: Grupa Orea miała okazję dużo namieszać na rynku opieki senioralnej poprzez swoje zakupy i jak sądzę trend ten będzie kontynuowany. Czy deweloperzy, którzy dostarczają to dla Państwa produkt mogą liczyć na zainteresowanie?

Beata Leszczyńska, prezes, Medi-system, Grupa Orpea: Niekoniecznie. Nasza działalność jest zwolniona z VAT-u i najkorzystniej wygląda dla nas zakup działki i budowa. Realizujemy więc sami duże inwestycje w dużych miastach, na nieruchomościach, które są zlokalizowane w centrach. Konkurujemy na tym polu z podmiotami budującymi hotele i akademiki. Z mieszkaniówką o grunty raczej nie konkurujemy z powodu wysokich cen takich nieruchomości. Udaje nam się jednak pozyskiwać parcele, ale nie ukrywam, że jest trudno.

Kamil Kowa: Co jest istotne w takich klasach aktywów dla banku finansującego inwestycje w nieruchomości? Jakie kryteria te produkty powinny spełniać?

Łukasz Białecki, director, head of Real Estate Financing, bank Pekao: Szukamy tego samego, co inwestorzy – dywersyfikacji i atrakcyjnych stóp zwrotu. Co ważne są to produkty złotówkowe i z perspektywy banku, który ma finansowanie w złotych jesteśmy dużo bardziej konkurencyjni niż przy finansowaniu np. biur gdzie konkurencja banków ze strefy euro jest bardzo ostra. Przyglądaliśmy się kilku projektom domów senioralnych i jesteśmy na takie inwestycje otwarci aczkolwiek nie podejmowaliśmy inwestycji na dużą skalę w tym segmencie. Naszym zdaniem to biznes z istotnymi ryzykami operacyjnymi związanymi z długoterminowymi kosztami opieki. Mocno wierzymy z kolei w segment mieszkań na wynajem. Jest to ciekawy sektor dla banków ponieważ jest to niemal klasyczny produkt nieruchomościowy – ryzyka operacyjne są dość umiarkowane. Po drugie, przy dobrym ustrukturyzowaniu takich projektów, w przypadku gdy taka inwestycja nie zadziała, bank może zbyć lokale sztuka po sztuce.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panattoni zbuduje dla Hebe

schedule 28 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni w grudniu rozpocznie budowę nowego parku w województwie śląskim – Panattoni Park Sosnowiec V. Inwestycja obejmie docelowo dwa budynki o łącznej powierzchni ponad 52 tys. mkw. Pierwszym najemcą jest firma Hebe, dla której w ramach obiektu zostanie przygotowane centrum dystrybucyjne w formule BTS.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Bułkę przez Bibułkę zjemy w Łodzi

schedule 28 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Bułkę przez Bibułkę, popularna sieć śniadaniowni, otworzyła swój szósty lokal, tym razem w łódzkiej inwestycji Fuzja. W jednym z historycznych budynków po dawnych zakładach włókienniczych Karola Scheiblera najemca zajął 180 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polak Vendo Park w Szczecinie otwarty

schedule 28 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Vendo Park Szczecin, największy park handlowy w portfolio Trei Real Estate Poland, dostarczył na lokalny rynek łącznie około 24 tys. mkw. powierzchni handlowej, na której swoje sklepy otworzy 21 marek. Obiekt powstał w ciagu dziesięciu miesięcy w ramach spółki joint venture z inwestorem Patron Capital.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy park handlowy w Rudzie Śląskiej

schedule 28 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

W Rudzie Śląskiej, przy ul. Bukowej 2 otwarto nowy obiekt handlowy. Inwestorem i generalnym wykonawcą projektu jest PKB Inwest Budowa. Projekt został zrealizowany w partnerstwie z Black Oak Real Estate i jest to trzecia wspólna inwestycja.

Rynek mieszkaniowy

Polska Magdalenka rośnie jak na drożdżach

schedule 28 listopada 2024
Opr./edited by JC

Novisa Development realizuje w podwarszawskim Słominie VI etap osiedla Nova Magdalenka. Ta faza inwestycji składa się z 60 domów o powierzchniach od 65 do 105 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Węgry Tesco ma nowe centrum

schedule 28 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

CTP przekazało Tesco nowe centrum logistyczne o powierzchni 100 tys. mkw. na Węgrzech. Obiekt, zbudowany w ramach inwestycji typu greenfield na obszarze 60 ha w pobliżu Szigetszentmiklós, ma na celu zwiększenie wydajności Tesco w obsłudze węgierskich klientów. Centrum będzie obsługiwać sklepy Tesco w całym kraju od marca 2025 roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Łucz-Bud wybuduje osiedle Splot Wola

schedule 28 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Matexi Polska powierzyła realizację I etapu inwestycji Splot Wola polskiej firmie budowlanej Łucz-Bud. Przekazanie kluczy pierwszym mieszkańcom planowane jest na IV kwartał 2026 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Elektronika pod Wrocławiem

schedule 28 listopada 2024
Opr./edited by JC

Producent sprzętu elektronicznego wynajął blisko 11 tys. mkw. powierzchni produkcyjnej w Prologis Parku Wrocław V. To pierwsza siedziba firmy w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Ograniczona podaż w Warszawie

schedule 28 listopada 2024
Opr./edited by JC

Jak wskazuje raport BNP Paribas Real Estate Poland "At a Glance – rynek biurowy w Warszawie” za III kwartał 2024 roku, aktywność najemców na stołecznym rynku biurowym nie maleje mimo niskiej nowej podaży, co skutkuje spadkiem wskaźnika pustostanów do 10,7 proc.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Ponad połowa magazynów ma zielony certyfikat 

schedule 28 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Rynek powierzchni przemysłowych i logistycznych w Polsce jest jednym z najmłodszych w Europie. W ciągu ostatnich 20 lat urósł dwudziestokrotnie – wynika z raportu CBRE i DHL Supply Chain „Green Logistics”. Ponad połowa całej powierzchni obiektów spełnia najnowocześniejsze standardy zrównoważonego rozwoju i posiada certyfikaty BREEAM, LEED czy DGNB, wskazują dane Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. 

Rynek mieszkaniowy

Polska Develia sprzedaje na Pradze

schedule 28 listopada 2024
Opr./edited by JC

Develia wprowadziła do przedsprzedaży IX etap osiedla Aleje Praskie. W pięciopiętrowym budynku powstanie 89 mieszkań o metrażach od 33 do 82 mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Porto Office przyciągnął ekspertów climate-tech

schedule 28 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Amsterdam Standard, holenderska spółka firma technologiczna, łącząca w swojej działalności technologie klimatyczne, programowanie, biznes i sztuczną inteligencję, wprowadziła się do krakowskiego biurowca Porto Office B.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Join UP! i SkyUp zostają z Adgar

schedule 28 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Marki Join UP! i SkyUpTM, dotychczasowi najemcy przestrzeni w biurowcu Adgar Wave, zmieniają swoją siedzibę. Wciąż będą wynajmować biura od Adgar Poland. Spółki wprowadziły się do 900-metrowego biura, dotąd zajmowanego przez pracowników właściciela budynku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowa dzielnica w Katowicach

schedule 28 listopada 2024
Opr./edited by JC

Na 30-hektarowym terenie po dawnych Zakładach Metalurgicznych Silesia w Katowicach startuje inwestycja Nowy Wełnowiec. Wielofunkcyjną dzielnicę o dominującej funkcji mieszkaniowej będzie realizować grupa Capital Park.

Architektura i urbanistyka

Polska Trzy nowe parki dla Warszawy

schedule 27 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Warszawie – na Ursynowie, Mokotowie i Białołęce – powstaną trzy nowe parki. Zasadzone zostaną setki drzew i tysiące krzewów. Największy z parków będzie miał ponad 13 ha.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Części zamienne w Hesji

schedule 27 listopada 2024
Opr./edited by MR

Garbe Industrial Real Estate pozyskało pierwszego najemcę dla wybudowanej spekulacyjnie inwestycji logistycznej w Ludwigsau w północnej Hesji. Niemiecki producent samochodów zajmie około 32 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nhood działa w Mikołowie

schedule 27 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

W Mikołowie otwarto Park Handlowy przy Centrum Handlowym Auchan Mikołów, pierwszą tego typu inwestycję w portfolio Nhood Services Poland.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Para w Alfie

schedule 27 listopada 2024
Opr./edited by JC

Alfa Centrum w Białymstoku powitało wśród swoich najemców marki Rituals Cosmetics oraz Lilou.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska React zmienia właściciela

schedule 27 listopada 2024
Opr./edited by JC

Echo Investment podpisało warunkową umowę sprzedaży łódzkiego biurowca React. Po sfinalizowaniu transakcji o wartości 32,5 mln euro budynek stanie się własnością estońskiej firmy Summus Capital.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panattoni buduje w Łodzi

schedule 27 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni oraz firma E.G.O.,dostawca komponentów dla firm produkujących urządzenia gospodarstwa domowego, rozpoczynają budowę nowego zakładu produkcyjnego w Łodzi. Wartość inwestycji to ponad 100 mln PLN.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 27 listopada 2024

React zmienia właściciela

Echo Investment podpisało warunkową umowę sprzedaży łódzkiego biurowca React. Po sfinalizowaniu transakcji o wartości 32,5 mln euro budynek stanie się własnością estońskiej firmy Summus Capital.

schedule 26 listopada 2024

ECE sprzedaje w Hamburgu

Nabywcą niedawno ukończonej nieruchomości logistycznej, zrealizowanej przez ECE Work & Live, jest niemiecki inwestor reprezentowany przez Savills Investment Management. 

schedule 26 listopada 2024

Pekao zapewnia finansowanie Peakside Capital

Bank Pekao wypłacił firmie Peakside Capital kolejną transzę kredytu. Środki zostaną przeznaczone na kontynuację przebudowy City Point Targówek. W 2022 roku Bank Pekao S.A. zawarł z inwestorem umowę kredytu portfelowego, zobowiązując się do udzielenia kredytu inwestycyjnego w wysokości ponad 82 mln euro oraz kredytu VAT przekraczającego 100 mln złotych.

schedule 26 listopada 2024

Warsaw Unit sprzedany!

Ghelamco sprzedało wieżowiec Warsaw Unit przy rondzie Daszyńskiego. Budynek kupiła szwedzka spółka nieruchomościowa Eastnine AB notowana na sztokholmskiej giełdzie. To największa transakcja na rynku biurowym, jaką w tym roku zawarto w Europie.  

schedule 20 listopada 2024

Patrizia żegna się z Oval Office

Patrizia sprzedała nieruchomość biurową Oval Office w Hamburgu firmie Gold Tree. Biurowiec oferuje około 25 tys. mkw. powierzchni, w tym 23,5 tys. mkw. biur. Strony nie ujawniają kwoty transakcji.

schedule 20 listopada 2024

Park w Sulechowie ma finansowanie

Panattoni uzyskało kredyt w wysokości 75 mln euro od Citibank (London Branch). Środki przeznaczone są na sfinansowanie inwestycji Panattoni Park Sulechów III.

schedule 18 listopada 2024

Czeski fundusz na dużych zakupach

Czeski Fundusz Mieszkaniowy (Fond Českého Bydlení) sfinalizował zakup dwóch budynków mieszkalnych zlokalizowanych w Berounie i Chomutovie. Transakcja powiększyła portfolio spółki o 313 wynajętych lokali.

schedule 18 listopada 2024

Zainwestują więcej w sektor mieszkaniowy

Europejscy inwestorzy planują znacząco zwiększyć swoje zaangażowanie w sektor mieszkaniowy – wynika z nowego raportu opublikowanego przez firmę doradczą Knight Frank.

schedule 14 listopada 2024

Pierwszy taki kredyt

Panattoni uzyskało pionierski zielony kredyt od Berlin Hyp o wartości ponad 74 mln euro. Uzyskane w ten sposób środki będą przeznaczone na realizację centrum logistycznego w Bydgoszczy dla firmy e-commerce.

schedule 13 listopada 2024

Vantage ma 100 milionów euro na inwestycje w Polsce

Polskie spółki zależne Vantage Development uzyskały 100 mln euro pożyczki od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Należący do TAG Immobilien deweloper i operator wykorzysta pozyskane środki na rozwój inwestycji PRS w Polsce.

schedule 06 listopada 2024

Immofinanz pożycza 180 milionów euro

Immofinanz podpisał umowę zielonej pożyczki w wysokości 180 mln euro z bankami Helaba, pbb Deutsche Pfandbriefbank i Berlin Hyp. Kredyt zastępuje wcześniejszą umowę, które wygasała w styczniu 2025 roku. Zabezpieczeniem jest biurowiec myhive Warsaw Spire.

schedule 06 listopada 2024

Warszawa awansuje w rankingu

Warszawa umacnia się na pozycji lidera Europy Środkowej, deklasując Pragę i Budapeszt – wynika z najnowszego raportu PwC i Urban Land Institute, "Emerging Trends in Real Estate Europe 2025".

schedule 05 listopada 2024

Nowe przepisy i nowe definicje

Wraz z początkiem 2025 roku rynek czekają zmiany w podatku od nieruchomości. Oznacza to wiele zmian dla właścicieli i zarządców obiektów komercyjnych, w związku z czym eksperci Cushman & Wakefield rekomendują jak najszybsze rozpoczęcie audytów.

schedule 04 listopada 2024

Magazyn w Dunikowie ma finansowanie

Panattoni pozyskał finansowanie na realizację centrum dystrybucyjnego dla firmy z branży handlowej. Kredytu w wysokości 36,5 mln euro udzielił BNP Paribas.

schedule 04 listopada 2024

Zdecydowane ożywienie w inwestycjach

Wraz z 30 sfinalizowanymi transakcjami, III kwartał 2024 roku przyniósł wyraźne ożywienie na polskim rynku. Na koniec września wartość rynku inwestycyjnego osiągnęła 2,7 mld euro, co oznacza wzrost o prawie 60 proc. rok do roku – podaje Avison Young.

schedule 31 października 2024

Warimpex wycofuje się z Rosji

Warimpex Finanz- und Beteiligungs sprzedał swój ostatni projekt w Rosji, Airportcity St. Petersburg. Tym samym firma nie jest już aktywna na rynku rosyjskim.

schedule 30 października 2024

Revetas sprzedaje na warszawskim Służewcu

Grupa Revetas sprzedała kompleks biurowy Trinity One w Warszawie na rzecz Longvilliers. Warunki transakcji nie zostały ujawnione. 

schedule 30 października 2024

Śmiałe spojrzenie w przyszłość

Jak wynika z globalnego raportu “2025 Commercial Real Estate Outlook”, przygotowanego przez Deloitte, po dwóch latach niepewności sektor nieruchomości komercyjnych ponownie przejawia optymizm. 60 proc. menadżerów z branży przewiduje, że wzrost przychodów ich firm przekroczy 5 proc. rocznie.

schedule 30 października 2024

Refinansowanie pod Pruszkowem

Bank BNP Paribas udzielił MLP Group finansowania w łącznej wysokości 21,5 mln euro. Pozyskane środki zostaną wykorzystane na refinansowanie budowy obiektu magazynowego o powierzchni 34,6 tys. m kw., w centrum logistycznym MLP Pruszków II.

schedule 29 października 2024

Stołeczny projekt PRS sprzedany

Cavare, spółka z grupy Cavatina, sprzedała platformie LifeSpot projekt przy ul. Ostrobramskiej w Warszawie. Transakcja opiewa na niemal 59 mln zł.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia