Mota-Engil przejmuje laboratorium
BudownictwoZadanie postawione przed generalnym wykonawcą polega na budowie sześciokondygnacyjnego budynku laboratoryjno-biurowego o powierzchni całkowitej około 10 tys. mkw. z garażem podziemnym, zagospodarowaniem terenu oraz magazynami zewnętrznymi. Główny budynek zaprojektowano w formie prostopadłościennej bryły z płaskim dachem oraz nowocześnie zaprojektowaną elewacją, w całości wykonaną w systemie fasadowym. Budynek będzie posiadał instalacje spełniające wysokie rygory bezpieczeństwa: instalacje gazów technicznych, automatyki, BMS w elektryce.
Budynek będzie miał 10 tys. mkw. powierzchni całkowitej, 8,3 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Łączna kubatura wyniesie 47,3 m sześc. Wysokość budynku to 24,5 m. Powierzchnia zabudowy to 1,7 mkw.
Docelowo na terenie nieruchomości powstać ma kompleks laboratoryjno-biurowy składający się z trzech budynków, które umożliwią zatrudnienie około tysiąca osób. Inwestycja zostanie podzielona na trzy etapy. Budowa realizowana przez Mota-Engil Central Europe jest pierwszym z nich.
– Dostęp do wysokiej jakości powierzchni laboratoryjnych jest jednym z kluczowych wymagań Selvity na drodze do budowy jednej z największych w Europie firmy z sektora odkrywania leków. Wynajmujemy obecnie około 4,5 tys. mkw. przestrzeni badawczej w ośrodkach laboratoryjnych w Krakowie i Poznaniu. Planujemy rozwijać się głównie w tej pierwszej lokalizacji, a w realiach polskiego rynku nieruchomości laboratoryjnych gwarantuje nam to jedynie budowa nowego obiektu. Z pewnością będzie to jeden z najnowocześniejszych tego typu budynków na terenie kraju – tłumaczy Bogusław Sieczkowski, współzałożyciel, znaczący akcjonariusz i wiceprezes zarządu Selvity.
– Współpraca z Selvitą pozwala nam poszerzyć naszą ofertę skierowaną do klienta komercyjnego w Polsce, ale daje też coś więcej – przywilej wzięcia udziału w przedsięwzięciu o doniosłej misji społecznej. Skuteczne terapie przeciwnowotworowe stanowią bowiem jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny – mówi Piotr Bienias, dyrektor finansowy firmy Mota-Engil Central Europe.
Obecnie Selvita zajmuje przestrzeń w Jagiellońskim Centrum Innowacji przy ul. Bobrzyńskiego. Na realizację własnego obiektu laboratoryjno-biurowego pozyskała dotację w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.
Selvita została założona w 2007 roku. Obecnie zatrudnia ponad 500 pracowników, z których około jedna trzecia posiada stopień doktora. Główna siedziba spółki i laboratoria mieszczą się w Krakowie; drugi oddział laboratoryjny znajduje się w Poznaniu. Selvita posiada biura w największych ośrodkach biotechnologicznych na świecie, w Regionie Bostonu i Regionie San Francisco w Stanach Zjednoczonych oraz w Cambridge w Wielkiej Brytanii.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...