Zodiak znów otwarty
Architektura i urbanistykaZ okazji otwarcia w budynku odbywa się wystawa Futurama Warszawa, której kuratorem jest Jakub Szczęsny. Można tam znaleźć mapę warszawskich rezerw terenowych, które czekają na inwestycje np. budowę dróg. Jakub Szczęsny zaproponował ośmiu warszawskim pracowniom architektonicznym, by przyjrzeli się „uśpionym” działkom pod przyszłą Trasę Tysiąclecia, której pomysłodawcą przed wojną był prezydent Warszawy Stefan Starzyński. Wielka arteria nie powstała. Wystawa stara się pomóc odpowiedzieć na pytanie, czy jest potrzebna i jak najlepiej połączyć Pragę-Północ z Pragą-Południe. W pawilonie stanął też Stół Architekta, który zaprojektował Maciej Siuda przemycając na nim swój manifest na temat Trasy Tysiąclecia.
Zodiak Warszawski Pawilon Architektury tworzy budynek składający się z zarysu pawilonu dawnej kawiarni Zodiak oraz znajdujący się przed budynkiem plac. Projekt powstał w wyniku współpracy m.st. Warszawy i Oddziału Warszawskiego SARP. – Dla środowiska architektów otwarcie pawilonu jest świętem szczególnym z wielu powodów. Po pierwsze, Zodiak to jeden z ważniejszych budynków towarzyszących założeniu Ściany Wschodniej, dziś w odnowionej formie przywracamy go mieszkańcom. Po drugie, warszawscy architekci doczekali się miejsca, które będzie ich wizytówką, ale też przestrzenią spotkań, dyskusji i wyznaczania nowych kierunków na przyszłość. I co istotne, poprzez ten projekt, architektura została doceniona jako ważna dziedzina sztuki i życia codziennego, warta odrębnej rozmowy i spotkania architektów z mieszkańcami miasta – przekonuje Maria Saloni-Sadowska, prezes Oddziału Warszawskiego SARP.
Budynek ma trzy kondygnacje. Poziom -1 oraz parter to kompendium wiedzy o architekturze i mieście. Na parterze znajdują się 189 mkw. przestrzeni wystawienniczej dedykowanej cyklicznym wystawom oraz instalacjom (w przyszłości planowana jest tu również kawiarnia), biuro (20 mkw.) oraz pomieszczenia techniczne. Poziom -1 to 110 mkw. przestrzeni wykładowej dedykowanej prezentacjom i dyskusjom (sala wyposażona jest w rzutnik oraz krzesła), pomieszczenie przewidziane dla zaplecza gastronomicznego, a także zaplecze techniczne.
Poziom +1 to przestrzeń znajdująca się na pierwszym piętrze pawilonu Zodiak ma być, jak zapowiada miasto, „wizytówką gospodarczą” Warszawy, miejsce spotkań przedstawicieli jednostek naukowych, centrów transferu technologii oraz instytucji otoczenia biznesu, a także przyjmowania delegacji krajowych i zagranicznych w ramach obsługi inwestorów prowadzonej przez Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy. Na pierwszym piętrze znajduje się sala wielofunkcyjna dla 75 osób (106 mkw.) wyposażona w ścianę wizyjną, rzutnik z ekranem oraz mobilny ekran; pomieszczenie na kameralne spotkania dla około 10 osób (20 mkw.) wyposażone w ekran do prowadzenia prezentacji oraz sprzęt do wideokonferencji; taras (87 mkw.) i pomieszczenia techniczne.
Plac przed budynkiem (515 mkw.) uwzględnia dwie funkcje – rekreacyjną z elementami zieleni oraz przestrzeń na angażujące mieszkańców działania (czyli wyjście z programem poza budynek pawilonu). Plac pokryty jest gładkimi, wielkoformatowymi płytami z białego granitu. Dzięki powłoce hydrofobowej można po nich pisać i rysować. Znajduje się tu również kurtyna wodna, która dzięki wbudowanym czujnikom śledzi ruch człowieka i pozwala na przekroczenie suchą stopą niematerialnej ściany w dowolnym jej fragmencie. Pojawiła się także zieleń w postaci całorocznych kubików z roślinnością zimozieloną. Przestrzeń przed budynkiem będzie się zmieniała. W procedurze open call wybrane zostaną najciekawsze czasowe aranżacje placu.
Neon Zodiak z charakterystyczną gwiazdką, widoczny jest już z przestrzeni Pasażu Wiecha. Pierwotnie został on zaprojektowany przez prof. Jana Bogusławskiego i stanowił element kompozycji, oplatającej cały budynek baru Zodiak. Odtworzenie neonu zostało powierzone pracowni Jacka Hanaka, który pracował wcześniej przy oryginalnej konstrukcji.
Drugi element to mozaika „Kosmos”, zdobiąca klatkę schodową pawilonu na trzech kondygnacjach, którą zaprojektowała Magdalena Łapińska-Rozenbaum. Nawiązuje ona do mozaiki według projektu Marii Leszczyńskiej, która pokrywała oryginalnie ścianę tarasu pawilonu. Mozaika została wykonana z odzyskanych fragmentów stłuczki szklanej pierwowzoru i uzupełniona materiałem pozyskanym w ten sam sposób, czyli odpadami z huty szkła. Rozwiązanie to z odnosi się do technik i materiałów stosowanych przez artystów w latach 50. i 60. XX wieku.
Koncepcję przebudowy budynku opracowała warszawska pracownia Kalata Architekci, a placu przed budynkiem Zodiak, krakowska firma Gowin & Siuta. Prace rewitalizacyjne budynku i placu sfinansowało m.st. Warszawa. Ich wykonawcą jest firma Zab-Bud Andrzej Zaboklicki.
Parter, wystawa Futurama Warszawa
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...