JMW i Sowa na widelcu
Style i wnętrzaProjekt wnętrza stworzyli: Jakub Wiśniewski, Łukasz Michalski i Krzysztof Jachowicz. Lokal o powierzchni 270 mkw. zajmuje dwie kondygnacje przedwojennej kamienicy – parter z wyjściem na ulicę i wewnętrzny dziedziniec oraz piwnicę. – Przede wszystkim inwestorowi zależało, żeby wnętrze restauracji było przyjazne dla gości i przytulne – mówi Jakub Wiśniewski z pracowni JMW Architekci. – Bez zbytniej ekstrawagancji i dekoracyjności, która mogłaby konkurować ze smakiem i prezencją serwowanych potraw. W trakcie omawiania projektu właściciel restauracji zdradził nam, że wyjątkowy charakter wnętrz sąsiedniego lokalu [restauracja No31 przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie – przyp. red.] jest bardzo lubiany przez stałych bywalców, a i nowi goście dobrze się w nim czują. Dlatego zależało mu na utrzymaniu podobnej w klimacie stylistyki, ale w innym, nowym wyrazie – wyjaśnia architekt.
Projekt miał obejmować aranżację sali głównej, sal bocznych rozlokowanych na parterze i w podziemiu oraz winiarni i baru. Dużo uwagi poświęcono piwnicom. – Grube, ceglane mury oraz charakterystyczne dla zabudowy tego okresu kolebkowe sklepienia wymagały gruntownego oczyszczenia, które przywróciło im utraconą w ostatnich latach świetność – opowiada Jakub Wiśniewski. – Na dużych fragmentach ścian pozostawiliśmy czerwoną cegłę, sklepienia zdecydowaliśmy się pomalować na biało. Naturalny szary kamień o pięknym rysunku wymagał jedynie przeprowadzenia konserwacji, po której posadzki wyglądają jak nowe – mówi architekt. Widoczne rury wentylacyjne nadają piwnicznym wnętrzom nieco industrialny klimat. Wrażenie pozornego chłodu złagodzono miękkimi obiciami tapicerowanych siedzisk, meblami z drewna oraz ciepłym światłem, które buduje kameralny, ale swobodny nastrój. Na poziomie -1 znajduje się duża sala restauracyjna połączona z piwnicą na wina oraz chłodnia na mięsa, sery i wędliny. Wszystkie specjały są tak wyeksponowane, żeby były widoczne dla gości. Dzięki temu można samemu decydować, jakie składniki znajdą się na naszym talerzu albo wybrać trunek, który najbardziej nam odpowiada. W dolnej sali został też zainstalowany sprzęt audiowizualny.
Nieco bardziej oficjalny charakter ma sala restauracyjna na górze. Strefę przygotowywania potraw połączono z główną salą restauracyjną przeszkloną szybą.
Architekci z pracowni JMW zaprojektowali też nowoczesny bar, ale nawiązujący do stylistyki przedwojennych wnętrz – z marmurowymi blatami i cokołami z mosiądzu oraz otaczającymi go kredensami i pomocnikami kelnerskimi. Większość mebli do siedzenia, jak i zabudowa baru utrzymane są w kolorach szlachetnej perłowej szarości, która efektownie koresponduje ze złotymi dodatkami, bielą ścian oraz podłogą z pozostawionym na życzenie inwestora przemysłowym parkietem. Lustra powiększają optycznie przestrzeń, a żyrandol w postaci promieniście zawieszonych nad barem szklanych kuli, wypełnia wnętrze światłem. Główne ściany sali pokryte są tapetami strukturalnymi z motywami florystycznymi oraz dekorowane grafikami przedwojennej Warszawy. To charakterystyczny motyw dla lokali Roberta Sowy – znajdującą się w pobliżu No31 Restaurant & Bar również zdobią ryciny przedstawiające ulice stolicy sprzed lat.
Delikatne, nastrojowe oświetlenie górne oraz boczne podkreśla charakter każdej ze stref w lokalu. Na środku sali ustawiono rzędy stolików, a wzdłuż głównych ścian zaprojektowano i wykonano na zamówienie wygodne, tapicerowane siedziska ze srebrzystoszarego zamszu.
Fot. Celestyna Król
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...