EN

Mniejszy może więcej

Budownictwo
POLSKA Wartość produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej przez polskie firmy budowlane na rynkach zagranicznych osiągnęła w ubiegłym roku rekordowy poziom 6,5 mld zł. W minionych latach miała miejsce wyraźna zmiana, jeżeli chodzi o strukturę podmiotów realizujących zlecenia zagraniczne – środek ciężkości przesunął się z największych grup budowlanych na mniejsze i bardziej wyspecjalizowane podmioty – wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Spectis.
Raport zatytułowanego „Firmy budowlane w Polsce 2018-2022 – Analiza porównawcza i profile 40 wiodących firm budowlanych” podaje, że po stabilnym poziomie notowanym między 2011 a 2015 rokiem, w latach 2016-2017 aktywność eksportowa krajowych firm budowlanych wyraźnie wzrosła (o odpowiednio: 19 i 16 proc. r/d/r) osiągając w 2017 roku wartość ponad 6,5 mld zł. W rezultacie, udział sprzedaży zagranicznej w produkcji budowlano-montażowej firm zatrudniających powyżej dziewięciu pracowników wzrósł do 7 proc., co jest najlepszym wynikiem od ponad dekady. Niezmiennie, najważniejszym rynkiem zagranicznym dla polskich wykonawców pozostają Niemcy, odpowiadające za aż połowę wszystkich zamówień. Kolejnymi istotnymi i rosnącymi rynkami są Belgia i Szwecja.


Najwięksi wykonawcy złapali zadyszkę

Co ciekawe, wzrost przychodów z tytułu działalności eksportowej w latach 2016-2017 nie jest zasługą największych firm budowlanych, lecz skutkiem wzmożonej aktywności zagranicznej mniejszych firm wykonawczych. Z analizowanej w raporcie grupy 40 największych firm budowlanych, regularną aktywnością na rynkach zagranicznych pochwalić się może mniej niż połowa podmiotów. Tak niski odsetek spowodowany jest częściowo tym, że wśród wiodących wykonawców dużą grupę stanowią polskie oddziały firm międzynarodowych, które często prowadzą już działalność w krajach sąsiadujących z Polską poprzez odrębne spółki nadzorowane z centrali grupy.

W efekcie, za znaczącą część aktywności zagranicznej w grupie 40 największych firm odpowiada 10 grup budowlanych, z których większość swoje lata świetności, jeżeli chodzi o eksport usług budowlanych, ma już dawno za sobą. W minionych latach wiele z tych podmiotów odnotowało wyraźny spadek przychodów z działalności eksportowej. Tak było m.in. w przypadku Polimeksu-Mostostal, Rafako, Budimeksu czy Mostostalu Warszawa.

Szansa na głębszy oddech po 2020 roku

Pomimo często podnoszonego w mediach tematu konieczności poszukiwania nowych rynków zbytu za granicą przez największe polskie firmy budowlane, poczynania wykonawców na rynkach zagranicznych w ostatnich latach prezentują się skromnie. Co więcej, coraz częściej kończą się one niepowodzeniem, obciążając przy okazji wynik finansowy wypracowany w Polsce. Istnieje jednak nadal znacząca grupa firm wykonawczych, które nie porzucają planów ekspansji zagranicznej. Pod koniec 2017 roku firma Mirbud zapowiedziała wejście na rynek ukraiński, a wiosną 2018 roku Erbud sfinalizował przejęcie na rynku niemieckim. Dodatkowo, polski oddział Porra zadeklarował dalsze zaangażowanie w budownictwo mostowe w Norwegii, a Rafako, spółka z grupy PBG, która rozpoczęła w Finlandii budowę zbiornika LNG, ma nadzieję na kolejne zlecenia tego typu w innych krajach.

Dodatkowo, dzięki kontraktom zagranicznym zrealizowanym w minionych latach, polskie firmy mają potencjał do szybkiej odbudowy swojej działalności eksportowej na bazie posiadanych referencji. Wprawdzie obecnie wykonawcy nie narzekają na brak zleceń na rynku krajowym, jednak w obliczu oczekiwanego po 2020 roku spowolnienia w budownictwie możliwość pozyskania dodatkowych kontraktów za granicą może być na wagę złota. Scenariusz taki najwięksi gracze przerobili już zresztą w latach 2012-2013, czyli fazie korekty po okresie intensywnych przygotowań do Euro 2012, kiedy to udział zleceń zagranicznych przekraczał jedną piątą przychodów ogółem.

Wśród największych kontraktów zagranicznych realizowanych obecnie przez krajowych wykonawców wymienić można: dwa bloki węglowe na wyspie Lombok w Indonezji (realizowane przez konsorcjum firm PT Rekayasa Industri i Rafako o wartości netto około 850 mln zł), montaż instalacji elektrycznych w Elektrowni jądrowej Olkiluoto 3 w Finlandii (Elektrobudowa; 757 mln zł), spalarnia odpadów w Wilnie (Budimex, Steinmüller Babcock Environment, UAB Kauno dujotiekio statyba; 750 mln zł), blok kogeneracyjny opalany biopaliwem w Wilnie (Rafako; 630 mln zł), baza magazynowa paliw w miejscowości Rashaant w Mongolii (konsorcjum firm Rafako i Gmax Group; 200 mln zł), kompleks handlowo-rekreacyjny w Kijowie (Unibep; 150 mln zł), optymalizacja energetyczna sieci przesyłowej w północno-wschodniej Litwie (Trakcja PRKiI, Kauno tiltai; 100 mln zł), oraz zbiornik LNG w miejscowości Hamina w Finlandii (Rafako; 58 mln zł).

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Coraz mniej covidowych pustostanów

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

Jak podaje JLL, w III kwartale 2024 aktywność najemców na warszawskim rynku biurowym utrzymała się na poziomie zbliżonym do wyników z początku roku. W tym czasie w stolicy wynajęto łącznie około 176 tys. mkw. powierzchni.

Materiał partnera

Polska Rewitalizacja zamiast nowej zabudowy – odpowiedzialny rozwój w City Point Targówek

schedule 07 października 2024
Eurobuild CEE

Współczesne miasta stoją przed wyzwaniem dynamicznego rozwoju przy jednoczesnym ograniczaniu presji na środowisko. Rozbudowa infrastruktury często oznacza zajmowanie nowych terenów, co niesie za sobą negatywne konsekwencje dla ekosystemów oraz lokalnych społeczności. Alternatywą dla takiego podejścia jest rewitalizacja już istniejących obszarów miejskich, czego doskonałym przykładem jest inwestycja City Point Targówek realizowana przez Peakside Capital Advisors.

Infrastruktura

Polska Racibórz następny z kolei

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

Podróżni mogą już korzystać z dworca kolejowego w Raciborzu (woj. śląskie). Wybudowana w latach 70. XX wieku bryła zyskała odświeżony wygląd – na elewacji zamontowano m.in. przeszklenia oraz iluminację, a jedna ze ścian obrośnięta jest zielenią.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Grundmanna Office Park A jest gotowy

schedule 22 października 2024
Opr./edited by ANZ

Cavatina Holding uzyskała pozwolenie na użytkowanie dla budynku biurowego Grundmanna Office Park w Katowicach. Budynek A dostarczy niemal 21 tys. mkw. przestrzeni biurowej oraz ok. 1 tys. mkw. powierzchni usługowych. To druga po Global Office Park inwestycja dewelopera w mieście. 

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Poznań na tropie

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

W Poznaniu przy ul. Kochanowskiego otwarto laboratorium kryminalistyczne. Obiekt został zrealizowany przez Dekpol Budownictwo dla Wojewódzkiej Komendy Policji.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Pożyczka dla Zgierza

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

Hillwood Polska i mBank zamknęły transakcję finansowania na kwotę ponad 38 mln euro, dotyczącą budowy parku logistycznego Hillwood Zgierz II. To kolejna już współpraca pomiędzy spółkami.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Stolica Marzycieli

schedule 22 października 2024
Opr./edited by ANZ

Grupa dealerska Porsche Inter Auto otworzyła pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie Porsche Store. Nowy salon prezentacji i sprzedaży samochodów pod nazwą Stolica Marzycieli powstał na terenie Elektrowni Powiśle.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska CTPark Warsaw West otwarty

schedule 22 października 2024
Opr./edited by ANZ

Grupa Raben wprowadziła się do swojego najnowszego centrum magazynowo-spedycyjnego w podwarszawskim kompleksie CTPark Warsaw West.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Elektronika w Pruszkowie

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

Spółka Cordon Electronics Polska zakontraktowała około 5,1 tys. mkw. powierzchni w kompleksie magazynowym MLP Pruszków II. Nowy najemca będzie w pełni korzystać z nowego obiektu od grudnia 2024.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Fleksy nie tylko dla IT

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z danych CBRE, wybór na rynku biur serwisowanych jest coraz większy. Tylko przez ostatnie dwa lata w Warszawie otwarto 11 nowych lokalizacji, dostarczając na rynek około 4 tys. stanowisk pracy.

Rynek mieszkaniowy

Polska Epika wśród kamienic

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

Przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu powstanie nowa inwestycja firmy Duda Development. Epika Jeżyce zaoferuje 172 lokale inwestycyjne.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Tchibo z ogródkiem

schedule 22 października 2024
Opr./edited by ANZ

W centrum handlowym Aura Centrum Olsztyna otwarto nowy lokal sieci Tchibo. Nowa placówka to pierwszy w regionie salon otwarty w nowym formacie, wzbogaconym o ogródek kawiarniany.  

Rynek mieszkaniowy

Polska Zamieszkać na Jabłoniowej

schedule 21 października 2024
Opr./edited by MR

Totalbud Development rusza z nowym projektem mieszkaniowym.  Inwestycja pod nazwą Jabłonova będzie realizowana w podwarszawskim Piasecznie przy ul. Jabłoniowej. W I etapie powstanie budynek mieszkalny z 40 lokalami.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska New Yorker w nowej odsłonie

schedule 21 października 2024
Opr./edited by JC

Salon New Yorkera w Galerii Jurajskiej przeszedł metamorfozę. Marka zajmuje obecnie lokal o metrażu ponad 920 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Pełna hala w trójmiejskim parku Panattoni

schedule 21 października 2024
Opr./edited by MR

Panattoni wynajął firmie KMC Services blisko 15 tys. mkw. w Panattoni Park Tricity East V. Tym samym ukończona została komercjalizacja hali o powierzchni 50 tys. mkw., która powstała w I fazie inwestycji.

Rynek mieszkaniowy

Polska Apartamenty od Yareal

schedule 21 października 2024
Opr./edited by JC

Yareal rozszerza ofertę apartamentów w Miasteczku Wilanów. W kolejnej fazie inwestycji Enso, w pobliżu skrzyżowania ulic Sarmackiej i Branickiego, powstanie 70 apartamentów o metrażach od 37 do 150 mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Teraz fitness, w przyszłym roku coworking

schedule 21 października 2024
Opr./edited by MR

W należącym do J.W. Construction szczecińskim wieżowcu Hanza Tower otworzył się nowy klub należący do ogólnopolskiej sieci Well Fitness.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Heidrick & Struggles z Widokiem

schedule 21 października 2024
Opr./edited by JC

Heidrick & Struggles International, dostawca rozwiązań z zakresu doradztwa dla managerów i pozyskiwania talentów, wprowadzi się do budynku biurowego Widok Towers w Warszawie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowe Żerniki według Develii

schedule 21 października 2024
Opr./edited by MR

Develia rozpoczęła budowę mieszkań w ramach osiedla WUWA Vita, które jest częścią unikalnego konceptu urbanistycznego Nowe Żerniki we Wrocławiu. W I etapie powstanie jeden budynek ze 164 mieszkaniami oraz 12 lokali usługowych.

Rynek mieszkaniowy

Polska Marina przy plaży w Rogowie

schedule 21 października 2024
Opr./edited by MR

MJ Deweloper zakończył budowę inwestycji Marina Rogowo i prowadzi sprzedaż lokali gotowych do odbioru. Całoroczny kompleks apartamentowy usytuowany jest 200 m od plaży i nieopodal jeziora Resko Przymorskie.

Najnowsze w Budownictwo

schedule 02 września 2024

Strabag wybuduje The Arc

Strabag został wybrany generalnym wykonawcą The Arc, budynku biurowego w Bukareszcie. Inwestorem projektu jest PPF Real Estate.

schedule 27 sierpnia 2024

Erbud wraca na Politechnikę

Politechnika Lubelska powierzyła spółce Erbud International modernizację infrastruktury Wydziału Zarządzania oraz Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej. To piąta współpraca między tymi instytucjami.

schedule 26 lipca 2024

Postulaty branży budowlanej

Rola budownictwa w rozwoju Polski, uczciwa konkurencja i ochrona inwestycji strategicznych to jedne z punktów manifestu wygłoszonego przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa.

schedule 18 lipca 2024

Będą budować w Antarktyce

Konsorcjum firm Dekpol Budownictwo i Andrewex Construction zostało wybrane jako wykonawca konstrukcji budynku głównego stacji im. H. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego.

schedule 12 lipca 2024

Cieplej w lubelskim akademiku

Blisko 20 mln zł brutto otrzyma spółka z grupy Erbud za kompleksową modernizację termiczną Domu Studenckiego nr 4 Politechniki Lubelskiej. Prace zostaną przeprowadzone w formule "zaprojektuj i wybuduj".

schedule 01 lipca 2024

Konserwatyści i innowatorzy na budowie

Niemal 80 proc. respondentów z polskiej branży budowlanej uważa, że nowe technologie w ich firmach i zespołach wprowadza się trudno lub bardzo trudno – wynika z raportu ThinkCo „Budownictwo 5.0. Innowacyjne materiały i technologie”.

schedule 27 czerwca 2024

Wybudują dla Hiltona w Warszawie

TFG Development wybrało Porr na generalnego wykonawcę hotelu Canopy by Hilton Warsaw. Otwarcie obiektu zaplanowane jest na połowę 2026 roku

schedule 27 czerwca 2024

Fotowoltaika w Kiekrzu

ML System zawarła ze spółką EW Kiekrz umowę dotyczącą budowy Elektrowni Fotowoltaicznej Kiekrz w woj. wielkopolskim o łącznej mocy 44,48 MWp. Wartość kontraktu wynosi 61,6 mln zł netto. 

schedule 07 czerwca 2024

Mniej upadłości, więcej restrukturyzacji

W 2023 roku upadłość ogłosiły 52 przedsiębiorstwa z branży budowlanej. To o 10 mniej niż w 2022 roku – wynika z raportu przygotowanego przez firmę MGBI. 

schedule 22 maja 2024

Nieefektywna branża budowlana

Produktywność w sektorze budownictwa jest niższa niż w 1995 roku, choć w całej gospodarce UE zwiększyła się w tym okresie o 40 proc. Jednocześnie trendowi temu towarzyszy brak rąk do pracy - oceniają autorzy raportu badawczego przygotowanego przez PlanRadar.

schedule 06 maja 2024

Barometr branży nieruchomości

Najnowsze badanie Berlin Hyp Trendbarometer wskazuje, że branża nieruchomości w Niemczech adaptuje się do zmienionych warunków. Sektor chce m.in. wykorzystywać transformację energetyczną. Jednocześnie oczekuje większego wsparcia ze strony polityków.

schedule 29 kwietnia 2024

Dworcowa będzie jak nowa

W katowickim Śródmieściu startuje inwestycja Kwartał Dworcowa. Projekt obejmie m.in. rewitalizację zabytkowych kamienic, znajdujących się naprzeciwko dawnego dworca kolejowego.

schedule 18 kwietnia 2024

Wmurowali kamień pod cyberpoligon

Na terenie Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa WAT. Kontrakt generalnego wykonawcy, firmy Unibep ma wartość około 163 mln zł netto.

schedule 17 kwietnia 2024

Wybudują Południk 17

Archicom wybrał w przetargu generalnego wykonawcę wrocławskiego osiedla Południk 17. Prace budowlane zrealizuje Budimex. Kontrakt opiewa na kwotę sięgającą 140 mln zł.

schedule 17 kwietnia 2024

Nowe mury dla Baumitu

Firma Baumit kupiła działkę pod budowę kolejnej fabryki. Zakład produkcyjny o powierzchni 5 tys. mkw. powstanie w woj. opolskim.

schedule 02 kwietnia 2024

Wyremontowali w Poznaniu

Miasto Poznań zakończyło modernizację budynku przy placu Bernardyńskim. Prace objęły remont elewacji, wydzielenie nowych mieszkań i aranżację terenu zewnętrznego.

schedule 29 marca 2024

Erbud stawia na fotowoltaikę

Rok 2023 w grupie Erbud stał pod znakiem rosnących zysków z OZE i usług dla przemysłu. EBIT segmentu OZE wzrósł o 255 proc. r-d-r, a usług dla przemysłu o +85 proc. r-d-r. W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku grupa podpisała łącznie kontrakty na kwotę prawie 1 mld zł.

schedule 26 marca 2024

Dwie inwestycje, jeden wykonawca

Cordia Polska i Q Hotel jako generalnego wykonawcę swoich inwestycji przy ul. Haffnera w Sopocie wybrały firmę Bauhaus. Prace na dwóch placach budowy już wystartowały.

schedule 15 marca 2024

Mirbud wybuduje fabrykę Izery

Mirbud został generalnym wykonawcą fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie. Spółka podpisała list intencyjny z zamawiającym, czyli spółką ElectroMobility Poland,

schedule 29 lutego 2024

Budowlanka boi się VR

Jak wynika z dodatku technologicznego do raportu Colliersa „ESG na placu budowy”, mimo dostępności nowych technologii droga do pełnej adaptacji i wykorzystania ich potencjału przez branżę budowlaną będzie jeszcze długa i pełna wyzwań.

Wydanie 10 (292) wrzesień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie