Urszulin po drodze do elity
Obiekty użyteczności publicznejBudowa ma rozpocząć się w ciągu kilkunastu dni. Firma ma wszystkie niezbędne do rozpoczęcia prac pozwolenia. Legia otrzymała pozwolenie na budowę obiektu w czerwcu 2016 roku. Będzie się jednak ubiegać się o kolejne pozwolenie na budowę ze względu na przeprojektowanie obiektu – chodzi kwestie inżynieryjne.
Za realizację ośrodka treningowego wraz z centrum badawczo-rozwojowym odpowiedzialna jest spółka celowa Akademia Piłkarska Legii. Oddanie ośrodka do użytku planowane jest na czerwiec 2020 roku, natomiast relokacja centrum szkoleniowego Legii – w lipcu 2020 roku. Ten etap inwestycji zakłada budowę sześciu boisk (pięć z nawierzchnią naturalną i jedno ze sztuczną – przykryte halą pneumatyczną na okres jesienno-zimowy). Legia zakłada pozyskanie sponsora tytularnego ośrodka.
Wartość projektu to ponad 80 mln zł, z czego 11 mln zł Legia otrzymała w formie dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pozostałe środki to finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego, dotacja z Ministerstwa Rozwoju (na centrum badawczo-rozwojowe Legia Lab) oraz wkład własny inwestora. Proces inwestycyjny dotyczący ośrodka trwał od pięciu lat. – Naszym celem jest nie tylko umacnianie się na pozycji najlepszego klubu w Polsce, ale także konsekwentne budowanie pozycji Legii w Europie i dołączenie do europejskiej elity klubów piłkarskich – mówi Dariusz Mioduski, prezes i właściciel Legii. – Ośrodek będzie drugim domem Legii – dodaje. Priorytet w ośrodku będzie miała piłka nożna.
Do ośrodka przeniesie się pierwszy zespół Legii, dyrektor sportowy, dział skautingu, administracja sportowa, druga drużyna i najstarsze zespoły akademii, a także komórka badawczo-rozwojowa LegiaLab. W biurach na stadionie przy ul. Łazienkowskiej zostanie część komercyjna i administracyjna klubu oraz najmłodsze drużyny akademii.
W skład ośrodka Legia Training Center wchodzić będzie (pierwszy etap, gotowy w 2020 roku) m.in.: strefa pierwszej drużyny (szatnie, siłownia, powierzchnie treningowe, strefa wypoczynku – player’s lounge, sale konferencyjne, gabinety medyczne i lekarskie, część hotelowa z 24 pokojami o standardzie czterogwiazdkowym); Akademia Piłkarska (szatnie, siłownia, powierzchnie treningowe, sale lekcyjne, bursa dla zawodników w wieku 13-18 lat z 60 miejscami pobytowymi), a także: biura pionu sportowego i innych działów klubu, centrum badawczo-rozwojowe LegiaLab, powierzchnie dla startupów sportowych oraz ogólnodostępna infrastruktura rekreacyjno-sportowa dla mieszkańców, która będzie popularyzowała aktywny, zdrowy tryb życia. W ośrodku odbywać się będą zajęcia drużyn w kategorii U15-U18 i Legii II.
Koncepcja architektoniczna Ośrodka została przygotowana przez polską pracownię LAP Studio we współpracy z międzynarodowym biurem architektonicznym Estudio Lamela, które jest autorem m.in. projektu ośrodka treningowego Realu Madryt w Hiszpanii. W procesie finansowania Bankowi Gospodarstwa Krajowego doradzała kancelaria CMS, a kancelaria Crido Legal spółce celowej Akademia Piłkarska Legii realizującej inwestycję. Doradcą finansowym legijnej spółki była firma Jan Dziekański Corporate & Project Finance Advisory.
Legia ma w planach następne inwestycje w Urszulinie. Przewidywane są m.in. dwa dodatkowe boiska ze stadionem, na którym mogłyby się rozgrywać mecze trzeciej ligii. Jeśli będą potrzebne, boisk może powstać więcej. Legia nie wyklucza także inwestycji komercyjnych na terenach wokół ośrodka. Jak dowiedział się „Eurobuild CEE”, klub nie wyklucza w przyszłości powstania na terenach wokół ośrodka osiedla mieszkaniowego oraz innych projektów komercyjnych. – Teren jest atrakcyjny pod budownictwo mieszkaniowe. A mieszkanie z widokiem na tereny zielone i infrastrukturę sportową, z dostępem do niej, może być ciekawą propozycją. Na razie jednak dalsze plany dotyczące terenu pozostają w sferze pomysłów – usłyszeliśmy od przedstawiciela klubu.
W związku z planami dotyczącymi nowych boisk, Legia nie zamierza rezygnować z użytkowania boisk wokół stadionu Legii. – Nigdy tych boisk nie będzie za dużo. Legia Soccer School ma ciągły deficyt infrastruktury sportowej. Staramy się także odzyskać na nasze potrzeby teren przy ul. Czerniakowskiej, który obecnie użytkowany jest przez sekcję strzelecką – powiedział prezes Legii.
W przyszłości Legia przewiduje komercjalizowanie pomysłów startupów, które będą działać w ramach Legia Labu. Legia Lab ma zająć się innowacyjnymi rozwiązaniami dla polskiego sportu. – W tej kwestii jesteśmy na początku drogi, na którą dopiero wchodzą inne kluby sportowe w Europie. Na razie Legia Lab ma działać na potrzeby własne – powiedzieli przedstawiciele Legii.
Więcej szczegółów na temat inwestycji oraz planów Legii Warszawa znajdziecie w wywiadzie z Tomaszem Zahorskim, pełnomocnikiem zarządu Legii i prezesem spółki celowej Akademia Piłkarska Legii, która realizuje projekt.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...