Najemcy aktywni w Lublinie, deweloperzy w Łodzi
Biura i projekty wielofunkcyjneW Lublinie całkowity zasób powierzchni biurowej w 2018 roku wyniósł ponad 194,2 tys. mkw. i w ostatnich 12 miesiącach powiększył się o 25,4 tys. mkw. w trzech budynkach biurowych: Spokojna 2 (Orion – 18, tys. mkw.), CZ Office Park C (Centrum Zana – 5 tys. mkw.) oraz Point 75 (K-Investment – 1,8 tys. mkw.).
– Wskaźnik powierzchni niewynajętej na koniec 2018 roku wyniósł 15,4 proc. i był to najwyższy wynik wśród dziewięciu największych rynków biurowych w Polsce, jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy wskutek wzmożonej aktywności najemców uległ on kompresji o 4,2 pp. Trend ten powinien się utrzymać ponieważ w 2019 roku oddany do użytku zostanie tylko jeden budynek biurowy oferujący około 2,6 tys. mkw. Stawki za powierzchnie biurowe w Lublinie w 2018 roku kształtowały się na średnim poziomie 12 euro za 1 mkw. miesięcznie – zauważają analitycy C&W.
Wśród umów podpisanych w Lublinie w 2018 roku są: nowa umowa podpisana przez Generali TU w budynku Nord Park A (2,4 tys. mkw.); umowa przednajmu i nowa umowa podpisana przez Sollers Consulting (2,35 tys. mkw.) w biurowcu Spokojna 2; umowa przednajmu i nowa umowa podpisana ELeader w budynku CZ Office Park III (2,1 tys. mkw.) i nowa umowa podpisana przez UM Lublina w budynku Center Office (2,05 tys. mkw.).
Z kolei w Łodzi całkowity zasób powierzchni biurowej w Łodzi wynosi blisko 470 tys. mkw. W pięciu projektach oddanych do użytku w całym ubiegłym roku dostarczono 33,9 tys. mkw. (-54 proc. rok do roku). Wśród największych zrealizowanych inwestycji znalazły się: Ogrodowa Office (24,7 tys. mkw.), biurowiec TME (5,5 tys. mkw.) oraz Sepia Office (2,3 tys. mkw.). Na łódzkim rynku biurowym w 2019 roku rozpocznie się również budowa takich obiektów jak: P22 (Ghelamco Poland), projektu przy ulicy Tymienieckiego (Echo Investment) oraz projektu HB Reavis w obszarze Nowego Centrum Łodzi.
Całkowita aktywność najemców w Łodzi w 2018 roku wyniosła 56,1 tys. mkw. (-4 proc. rok do roku). Największymi transakcjami zawartymi na rynku były umowy Orange w Ogrodowa Office (4,25 tys. mkw.), GFT Poland w Sterlinga Business Center (4,1 tys. mkw.) oraz Accenture w University Business Park A (4 tys. mkw.).
– Dostępność działek, prywatne inwestycje oraz miejskie projekty takie jak Nowe Centrum Łodzi czy plan rewitalizacyjny sprawiają, iż Łódź przekształca się w nowoczesne centrum biznesowe. W samym sektorze usług dla biznesu w Łodzi zatrudnionych jest już ponad 20 tys. osób, a popyt wewnętrzny staje się jednym z kluczowych czynników rozwoju łódzkiego rynku biurowego. Po wchłonięciu powierzchni biurowej oddanej na przestrzeni ostatnich dwóch lat obserwujemy wzrost aktywności deweloperów. Do głównych obszarów koncentracji możemy zaliczyć miejsca atrakcyjne ze względu na komunikację miejską czy szybki dojazd do autostrady takie jak skrzyżowanie Marszałków, aleja Piłsudskiego na odcinku od ul. Piotrkowskiej do Kilińskiego oraz Nowe Centrum Łodzi. Co więcej deweloperzy planują swoje projekty w mniej oczywistych lokalizacjach jak np. Textorial Park II czy Fuzja przy ul. Tymienieckiego. To właśnie dzięki tym czynnikom boom na rynku nieruchomości w Łodzi będzie trwał przez najbliższe lata, a co za tym idzie pozycja naszego miasta z roku na rok będzie się umacniać – mówi Zuzanna Krech, starszy negocjator w Dziale Powierzchni Biurowych, Cushman & Wakefield.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...