Najważniejsze wydarzenia trzeciego kwartału według Colliersa
BudownictwoNieruchomości handlowe
Zasoby w analizowanym okresie na rynku handlowym wyniosły 12,1 mln mkw. powierzchni GLA, rozlokowanych w 516 centrach handlowych. Nowa podaż to 42,3 tys. mkw. W budowie pozostawało 432,5 tys. mkw. powierzchni GLA. Wskaźnik pustostanów wyniósł natomiast 3,6 proc. O najważniejszych wydarzeniach rynku pisaliśmy w październiku:
- Firma Metro Properties sprzedała 11 sklepów Makro Cash & Carry w Polsce, na Węgrzech i w Czechach.
- Oddano do użytku nowe centrum handlowe Stara Ujeżdżalnia w Jarosławiu. Obiekt o powierzchni 25 tys. mkw. GLA i 80 lokalach, jest drugim co do wielkości centrum handlowym otwartym w Polsce w roku bieżącym.
- Ukończono rozbudowę centrum handlowego Janki pod Warszawą.
- Wzmaga się aktywność inwestorów i deweloperów w średnich oraz małych miastach. Zakup parku handlowego w Łowiczu przez Immofinanz powiększył zasięg konceptów Stop Shop w Polsce. EDS Retail Park zapowiada budowę obiektów poniżej 5 tys. mkw. Firma Trei Real Estate GmbH otworzyła Vendo Park w Pułtusku.
- Trwa restrukturyzacja oraz optymalizacja w sektorze spożywczym. Spar sfinalizował umowę przejęcia grupy Piotr i Paweł. Rośnie liczba zamykanych lub zmniejszanych sklepów Tesco.
Nieruchomości biurowe
Zasoby biurowe Warszawy i ośmiu rynków regionalnych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Górnosląsko-Zagłębiowska Metropolia, Łódź, Poznań, Szczecin, Lublin) wyniosły odpowiednio 5,6 mln mkw. i 5,4 mln mkw. powierzchni. Nowa podaż w Warszawie to 61,7 tys. mkw. i 76 tys. mkw. powierzchni w regionach. Powierzchnia pozostająca w budowie to 764,7 tys. na stołecznym rynku i 918,4 tys. na rynkach lokalnych. Wskaźnik pustostanów na rynku biurowym wyniósł w analizowanym okresie 8,2 proc. w Warszawie i 9,1 proc. poza stolicą.
Wydarzenia:
- Popyt na powierzchnię biurową na dziewięciu największych rynkach w kraju osiągnął rekordową wartość i wyniósł łącznie prawie 0,5 mln mkw. W Warszawie podpisano największą umowę najmu w historii rynku biurowego w Polsce – przednajem Mbanku w Mennicy Legacy Tower na niemal 46 tys. mkw. Z kolei wśród miast regionalnych największą transakcję odnotowano w Fabrycznej Office Park B2 & B3 w Krakowie – umowa przednajmu UBS na około 19,3 tys. mkw.
- Wskaźnik powierzchni niewynajętej w Warszawie osiągnął najniższą wartość od trzeciego kwartału 2012 roku i wyniósł 8,2 proc., co przełożyło się na 461,1 tys. mkw. dostępnej powierzchni biurowej. Wśród miast regionalnych najniższy poziom pustostanów zaobserwowano w Trójmieście (4,8 proc.), a najwyższy w Łodzi (12,1 proc.).
- W Warszawie deweloperzy oddali do użytku 61,7 tys. mkw. powierzchni biurowej. Wśród największych projektów znalazły się Wola Retro (24,5 tys. mkw.), Generation Park Z (18,1 tys. mkw.), Libra Business Centre A (9,8 tys. mkw.) oraz Flanders Business Park C (7,4 tys. mkw.).
- Rynkiem regionalnym z największym przyrostem nowej podaży był Wrocław, gdzie oddano do użytku cztery projekty biurowe o łącznej powierzchni ponad 43,4 tys. mkw., z czego największy to Nowy Targ (19,4 tys. mkw.).
- Największy udział wśród wszystkich kontraktów podpisanych w analizowanym okresie na dziewięciu głównych rynkach w Polsce miały nowe umowy (51 proc.). Renegocjacje oraz ekspansje stanowiły odpowiednio 42 proc. i 7 proc. Na etapie budowy projektów biurowych najemcy wynajęli łącznie ponad 128 tys. mkw., co stanowiło około 26 proc. wszystkich umów podpisanych w omawianym okresie.
Magazyny
Wydarzenia:
- Zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w 11 głównych regionach Polski przekroczyły poziom 18 mln mkw. Region warszawski pozostaje największym rynkiem, stanowiącym 23 proc. całkowitej podaży w kraju (4,1 mln mkw.).
- Najwięcej nowoczesnej powierzchni magazynowej dostarczono na rynek Górnego Śląska i Polski Centralnej, gdzie deweloperzy oddali do użytku odpowiednio 376 tys. mkw. i 171 tys. mkw.
- Pod względem powierzchni będącej w fazie budowy w analizowanym okresie najbardziej wyróżniał się rynek warszawski. Łącznie w trzech strefach, w fazie budowy pozostawało nieco ponad 425 tys. mkw., z czego 80 proc. stanowiły projekty zlokalizowane w II strefie. Znaczna ilość powierzchni w budowie znajdowała się na koniec kwartału również w regionie Górnego Śląska (348 tys. mkw.) oraz w regionie wrocławskim (329 tys. mkw.).
- Wynajętych zostało około 930 tys. mkw., najwięcej na rynku górnośląskim oraz w warszawskiej strefie II. Wśród najemców zdecydowanie dominował sektor 3PL (logistyka firm trzecich), który stanowił 34 proc. odnotowanego popytu. Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe ze strony najemców wciąż jest wysokie. Od początku roku podpisano umowy na ponad 2,8 mln mkw.
- Wskaźnik pustostanów odnotował wzrost do poziomu 6,2 proc. Najniższy obserwowano w regionie wschodnim i w warszawskiej strefie III (2,8 proc. w obu przypadkach), z kolei w regionie zachodnim od dłuższego czasu brak jest powierzchni dostępnej do wynajęcia.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...