Alternatywne nieruchomości na celowniku inwestorów
BudownictwoEuropejskie nieruchomości przyciągają inwestorów wraz z utrzymującymi się niższymi stopami procentowymi i spadkiem rentowności obligacji. Dostępność finansowania jest również wysoka. Inwestorzy najczęściej wybierają dziś nieruchomości logistyczne lub alternatywne. Uwzględniają również trendy związane z wpływem zmian klimatycznych i mobilnością. Doceniane są także miasta, które charakteryzuje największa płynność i stabilność rynku. To najważniejsze wnioski 17. edycji corocznego raportu Emerging Trends in Real Estate Europe 2020. Publikacja bazuje na opiniach ponad 900 profesjonalistów z branży nieruchomości, w tym inwestorów, deweloperów, ekspertów finansowych i doradców. – Rok 2019 to czas kontrastów. Z jeden strony prognozy dotyczące kondycji globalnej gospodarki pogarszają się, z drugiej – nieruchomości na całym świecie, a zwłaszcza w Europie, generują zyski. Polska również przyciąga uwagę, co jest pochodną jej awansu do grona rynków rozwiniętych według FTSE Russell w 2018 roku – komentuje Philip Lawlor, managing director global markets research w FTSE Russel.
Tegoroczny ranking najlepiej ocenianych miejsc do lokowania kapitału odzwierciedla ostrożne podejście inwestorów oraz ich koncentrację na dojrzałych rynkach. Na czele uplasował się Paryż, który zyskuje na znaczeniu nie tylko w związku z planami relokacyjnymi niektórych firm na skutek Brexitu, ale także dzięki igrzyskom olimpijskim, które odbędą się w stolicy Francji w 2024 roku oraz kompleksowemu projektowi rozwoju całej aglomeracji, znanemu pod nazwą "The Grand Paris". Na liście nie brakuje też największych miast Niemiec i Wielkiej Brytanii. Wysoko oceniane są również Amsterdam czy Madryt.
Według nowych zasad rankingu, pozwalających na bardziej miarodajne porównywanie rynków o różnej wielkości i płynności, Warszawa uplasowała się na 14. miejscu –- najwyższym spośród miast spoza Europy Zachodniej. Szczególnie cenione są stołeczne nieruchomości biurowe oraz logistyczne. – Nastawienie inwestorów wobec Warszawy jest pozytywne. Stołeczny rynek biurowy, co do którego część ekspertów wyrażała pewne obawy, ma się dobrze, a zapotrzebowanie na nowoczesne budynki utrzymuje się na wysokim poziomie. Widać również ruch na rynku inwestycji hotelowych i prywatnych akademików. Stopy zwrotu w Warszawie są nadal satysfakcjonujące, co przyciąga inwestorów także z nowych kierunków geograficznych – komentuje Dorota Wysokińska-Kuzdra, przewodnicząca ULI Poland.
Na pierwszym miejscu wśród najpopularniejszych aktywów w Europie kolejny raz utrzymały się nieruchomości logistyczne, na które popyt napędza rozwój rynku e-commerce. W sektorze handlowym zwraca uwagę zainteresowanie nieruchomościami, których przeznaczenie może ewoluować w stronę projektów wielofunkcyjnych, zwłaszcza w dzielnicach śródmiejskich. – W branży rośnie liczba projektów, które umożliwiają zmianę funkcji budynku. Ten trend w kolejnych latach będzie się umacniał. Zmiana przeznaczenia aktywów jest opłacalna i stanowi coraz częściej poszukiwaną opcję dla wielu inwestorów. Dla części inwestorów alternatywne segmenty rynku nieruchomości, takie jak mieszkania studenckie, domy opieki długoterminowej, obok tradycyjnych obiektów logistycznych, stały się obszarem głównej uwagi i będą pożądanymi klasami aktywów w 2020 roku – prognozuje Kinga Barchoń, partner w PwC, lider zespołu usług doradczych dla sektora nieruchomości.
Ponad dwie trzecie z ankietowanych za największe wyzwanie w nadchodzącym roku uważa rosnące koszty realizacji projektów budowlanych. Wśród głównych zagrożeń na poziomie makroekonomicznym 81 proc. wskazało niestabilność polityki międzynarodowej. Niemal 60 proc. ankietowanych niepokoi sytuacja polityczna w konkretnych krajach, np. Wielkiej Brytanii czy Niemczech. Z kolei dla ponad dwóch trzecich badanych ważne są zagrożenia środowiskowe. Widoczna jest również rosnąca świadomość ryzyk związanych ze zmianami klimatycznymi – już blisko połowa respondentów uważa, że mają one wpływ na ich portfel inwestycyjny, 73 proc. twierdzi, że ryzyko to wzrośnie w ciągu najbliższych pięciu lat.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...