Sprzedaż przenosi się do internetu
E-commerceZ danych platformy Shoper wynika, że sklepy internetowe w pierwszych piętnastu dniach marca miały średnio 23 proc. więcej transakcji niż w lutym. Największe wzrosty zanotowały takie branże jak: artykuły spożywcze (wzrost zamówień o 239 proc.), zdrowie i uroda (apteki, drogerie online - 138 proc. więcje zamówień) oraz elektronika i art. dziecięce. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też branża upominkowa, oferująca książki i multimedia.
Średnia wartość koszyka na początku 2020 roku w branży upominkowej była np. o 30 proc. wyższa niż rok wcześniej, w komputerowej o 25 proc., a dziecięcej o około 20 proc. Największy skok nastąpił jednak w segmencie spożywczym, w którym sprzedaż, w porównaniu z lutym, urosła aż o 393 proc. Na przeciwległym biegunie znalazły się sport i podróże, notujące spadek na poziomie 24 proc. Mniejszym powodzeniem cieszą się także w ostatnich tygodniach ubrania, których sprzedaż spadła o 22 proc.
W porównaniu z okresem w 2019 roku, w marcu tego roku najwięcej nowych sklepów online powstało z kolei w takich branżach jak: książki i multimedia, spożywcza, upominkowa, zdrowie i uroda oraz dom i ogród. – Faktem jest, że sprzedaż przeniosła się do internetu, co widać po naszych danych zebranych w pierwszej połowie marca na platformie sklepów internetowych Shoper. Zainteresowanie otwarciem sklepu internetowego w marcu 2020 wzrosło o połowę w porównaniu z tym samym miesiącem w roku ubiegłym. Wielu przedsiębiorców szuka szansy na sprzedaż swoich towarów w internecie, do którego wciąż dostęp mają wszyscy i gdzie łatwiej jest zrobić zakupy, niż w sklepie stacjonarnym – komentuje Oliwia Tomalik, marketing manager shoper.
Jej zdaniem wzrost sprzedaży w internecie np. w branży wnętrzarskiej i ogrodowej należy upatrywać także m.in. w fakcie, że niektórzy domową izolację postanowili wykorzystać na prace ogrodowe lub remonty. – Ale nie tylko te branże sprzedają. Sklepy oferujące np. odzież, zabawki dla dzieci, elektronikę i sprzęt komputerowy, też starają się przyciągnąć klientów promocjami albo darmowymi dostawami. Sklep internetowy to dla wielu przedsiębiorców dzisiaj jedyna szansa na prowadzenie jakiejkolwiek sprzedaży – dodaje Oliwia Tomalik.
Platforma Shoper chce pomóc firmom, które myślą o przejściu do kanału online i próbują odnaleźć się w nowych realiach. – Dlatego wydłużamy okres próbny, w trakcie którego można testować sklep internetowy Shoper bez opłat. Wychodzimy też z ofertą do branży gastronomicznej. Restauracje i lokale z jedzeniem mogą otwierać u nas nowe sklepy online za symboliczną złotówkę. Tym zaś, którzy już u nas prowadzą sklep, ale borykają się dziś z brakiem sprzedaży, staramy się pomagać w miarę możliwości. Każdy taki przypadek rozpatrujemy indywidualnie – dodaje Oliwia Tomalik z Shoper.
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Walter Herz
Po zawieszeniu aktywności przez międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych na rynku nieruchomości w Europie Środkowej zmienił się krajobraz inwestycyjny. Miejsce zachodnich fund ...
Jak Nowa Ustawa Planistyczna zmieni rynek nieruchomości?
Jak Nowa Ustawa Planistyczna zmieni rynek nieruchomości?
Axi Immo
Wraz z wejściem w życie nowej ustawy planistycznej, uchwalonej 24 września 2023, polski rynek nieruchomości staje przed znaczącymi zmianami, które mogą wpłynąć na sposób, w jaki de ...