EN

Zielone superarchiwum gotowe

Obiekty użyteczności publicznej
POLSKA Skanska zakończyła budowę nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie, konstrukcja największego i najbardziej nowoczesnego archiwum w Polsce kosztowała prawie 90 mln zł. Kompleks pomieści archiwalia dokumentujące historię Polski i Krakowa, m.in. akt lokacyjny miasta Krakowa z 1257 roku, dokumenty z pieczęciami królewskimi Piastów i Jagiellonów oraz kilka tysięcy innych pergaminów.
Obiekt tworzą dwa połączone ze sobą budynki: biurowy (o pięciu kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej) oraz magazynowy (siedem kondygnacjach nadziemnych i jedna podziemna) o łącznej powierzchni 2,4 tys mkw. We współpracy z konserwatorem zabytków Skanska odrestaurowała również dwa historyczne budynki. Magazyny archiwalne mogą pomieścić około 70 kilometrów akt, a powierzchnia użytkowa archiwum to ponad 14 tys. mkw. Istnieje możliwość rozbudowy siedziby o kolejny segment magazynowy. W budynku utworzono Zapasowe Repozytorium Cyfrowe Archiwów Państwowych – miejsce przechowywania i udostępniania w internecie reprodukcji cyfrowych materiałów archiwalnych ze wszystkich archiwów państwowych w Polsce. Powstanie tu również najnowocześniejsza w Polsce pracownia konserwacji materiałów archiwalnych. Elewację budynków wykonano z płyt betonowych GRC (Glassfibre Reinforced Concrete) w siedmiu kolorach i wymiarach, o fakturze przypominającej naturalny kamień. – Ten niskoenergetyczny obiekt użyteczności publicznej o wyjątkowym znaczeniu dla Polski został zrealizowany zgodnie ze wszystkimi założeniami klienta i doskonale wpisuje się w naszą misję budowania z korzyścią dla społeczeństwa i strategię "Budujemy miasta" – deklaruje Tomasz Sadowski, dyrektor obszaru budownictwa ogólnego Skanski w Krakowie. – Jeden z najnowocześniejszych tego typu budynków w Europie został zaprojektowany z myślą o wieczystym przechowywaniu materiałów archiwalnych. Powstał w oparciu o rozwiązania zastosowane i doświadczenie zdobyte przy budowie nowych archiwów w Danii i Francji. Inwestycja jest największą spośród wszystkich realizowanych do tej pory w państwowej sieci archiwalnej i stanowi wzór dla kolejnych planowanych obecnie w innych archiwach państwowych – mówi Paweł Ząbczyński, główny specjalista ds. budowy nowej siedziby, Archiwum Narodowe w Krakowie.
Zastosowane technologie i materiały pozwalają na utrzymanie stałego mikroklimatu tworzącego bezpieczne środowisko dla nawet najstarszych i najbardziej wrażliwych dokumentów. Zewnętrzne ściany budynku magazynowego zostały wykonane z naturalnego betonu, a pozostałe pustki powietrzne zostały uzupełnione specjalną betonową masą szpachlową w celu zamknięcia przestrzeni i ochrony przed gromadzeniem się zanieczyszczeń i zasiedlaniem przez mikroorganizmy. Wentylacja w obiegu zamkniętym w budynku magazynowym z niewielką domieszką świeżego powietrza pozwala na utrzymanie stałego poziomu wilgotności i temperatury. W obiekcie zastosowano także nowoczesny system przeciwpożarowy gaszenia mgłą wodną, który w przypadku pożaru skutecznie ogranicza jego rozwój i powoduje minimalne straty w zbiorach. System w Archiwum Narodowym posiada dodatkowo dwustopniowe zabezpieczenie przed działaniem w sytuacji fałszywego alarmu pożarowego lub przypadkowego uruchomienia.
Gmach posiada nowoczesny system geotermalny, w którym do ogrzewania i chłodzenia wykorzystywane są sondy głębinowe oraz tzw. pale aktywne. Pod parkingiem znajdują się 24 pompy ciepła wywiercone przez Skanskę na głębokość 100 metrów, które pozwalają na odzysk ciepła z gruntu. Budynek został postawiony na 538 palach betonowych, z których w 117 zatopiono drugą instalację służącą odzyskowi ciepła. Następnie całość – sondy gruntowe i instalacja tzw. pali aktywnych – została połączona w jedną instalację we wspólnej maszynowni.
Ocieplenie budynku magazynowego jest o ok. 50 proc. grubsze niż w standardowym budynku mieszkaniowym, a budynek biurowy posiada tzw. drugą skórę, czyli system szklanych żaluzji umożliwiających cyrkulację powietrza i otwierających się lub zamykających automatycznie w zależności od temperatury otoczenia i siły wiatru. Budynek nie jest podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej, całe zapotrzebowanie na ciepło zaspokajają własne instalacje budynkowe. Efektywność energetyczną nowej siedziby archiwum zwiększają również 142 moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy prawie 40 kWp zamontowane na dachu – przy pełnym nasłonecznieniu z instalacji można wygenerować ok. 8 proc. zapotrzebowania całego obiektu na energię. Przeciętnie w skali miesiąca (uwzględniając okres nocny oraz zmienne warunki pogodowe) układ może wyprodukować ok. 3 proc. miesięcznego zapotrzebowania. Aby zapewnić stałą dostawę prądu w razie awarii, budynek został wyposażony także w system zasilania rezerwowego.
– Kompleks został wyposażony w BMS, dzięki któremu użytkownik na bieżąco monitoruje i ma możliwość zarządzania np. parametrami pracy układów technologicznych produkcji ciepła i chłodu, temperatury, wilgotności czy jakości powietrza w magazynach, aktualnego zużycia energii czy też produkcji energii z paneli fotowoltaicznych – wyjaśnia Dariusz Gruszka, menadżer projektu ze Skanski.
Rozpoczęło się wyposażanie nowej siedziby w regały powierzchni magazynowej, w ciągu najbliższych miesięcy do gmachu trafi 30 km bieżących akt z instytucji działających na terenie Krakowa i województwa małopolskiego. Do końca roku w budynku zamontowane zostanie kompletne wyposażenie pracowni: introligatorskiej, konserwacji, fotograficznej oraz digitalizacji, dwóch serwerowni, wielomodułowej czytelni materiałów archiwalnych oraz sali audiowizualnej zdolnej pomieścić ok. 180 osób. W pracowni konserwacji powstanie Centrum Konserwacji Archiwaliów. Od września rozpocznie się przeprowadzka zasobu archiwum rozproszonego obecnie w sześciu różnych lokalizacjach w Krakowie i Spytkowicach k. Zatoru. Uroczyste otwarcie nowego archiwum i udostępnienie jego zbiorów zaplanowano na początek 2021 roku.
Umowa z firmą Skanska o wartości 70 mln zł netto została podpisana w połowie kwietnia 2017 roku, inwestycja została sfinansowana w całości ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ostatnie nowości

ESG

Polska Niskoemisyjny cykl życia u MDC²

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Analiza cyklu życia przeprowadzona przez PM Services wykazała, że MDC² Park Łódź South redukuje ilość wbudowanego węgla o 49 proc. w porównaniu do średniej krajowej.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Intermarché lubi Zieloną Górę

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Sieć supermarketów spożywczych Intermarché otworzyła drugi punkt sprzedaży w Zielonej Górze. Właścicielem sklepu jest Marcin Rusiniak. Sieć zapowiada kolejne otwarcie w mieście jeszcze w maju tego roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Castorama jest Smart w Grójcu

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Castorama otworzyła swój 103. sklep w Polsce. Placówka w kompaktowym koncepcie Smart mieści się w centrum handlowym Dekada, przy ul. Armii Krajowej w Grójcu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rzut oka na Supersam

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

W katowickim Supersamie swój salon otworzy Kodano Optyk. W jego asortymencie klienci znajdą okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne oraz soczewki kontaktowe.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska House w Koronie

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców wrocławskiego centrum handlowego Korona dołączyła marka House. Oferta sieci skierowana jest głównie do młodzieży i obejmuje odzież, obuwie i akcesoria.

ESG

Polska Siłownia dla mózgu

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Ingka Centres otwiera w zarządzanych przez siebie centrach nowe, interaktywne przestrzenie ‒ Umysłową Siłkę. Siłka oferuje różnorodne aktywności poprawiające sprawność umysłową, by efektywniej przetwarzać i zapamiętywać informacje.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biurowa mapa Krakowa

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Krakowie na koniec 2023 roku wynosiły 1,75 mln mkw., z czego 1,45 mln mkw. to budynki klasy A, 288 tys. mkw. budynków klasy B oraz 10 tys. mkw. budynków klasy C - wynika z raportu Brookfield Partners ,,Office Market Pulse”.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Czechy Biurowiec wśród zieleni

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Grupa Passerinvest oddała do użytku biurowiec Roztyly Plaza. Obiekt znajduje się w dzielnicy Praga 11, tuż obok stacji metra Roztyly C. To pierwszy nowo otwarty budynek biurowy w Pradze w 2024 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Więcej pustostanów we Wrocławiu

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Według raportu firmy doradczej Brookfield Partners całkowite zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu na koniec 2023 roku wynosiły 1,49 mln mkw., z czego 1,15 mln mkw. to budynki klasy A, 331 tys. mkw. – budynki klasy B, a 12 tys. mkw. to obiekty klasy C.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Estonia Fundusz z mniejszym portfelem

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

East Capital Real Estate sfinalizował sprzedaż dwóch nieruchomości z portfela funduszu East Capital Baltic Property - budynku produkcyjnego w Maardu i obiektu handlowego Jewe Mööblimaja w Jõhvi.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejne miasto na Karuzeli

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Karuzela Świebodzin powitała pierwszych klientów. Na łącznej powierzchni 15 tys. mkw. znajduje się blisko 20 sklepów, w większości należących do sieci debiutujących w mieście.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Wybudują spekulacyjnie pod Kolonią

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Blackbrook w ramach joint venture z Trammel Crow Company zrealizuje spekulacyjny projekt logistyczny w Kerpen w rejonie Ren-Ruhra. Inwestycja będzie się składać z dwóch budynków o łącznej powierzchni 28 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Reymont w Przystani

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Archicom rozpoczyna sprzedaż I etapu inwestycji Przystań Reymonta. Osiedle powstaje blisko centrum Wrocławia, nad brzegiem Odry i z widokiem na tereny zielone.

ESG

Polska Kreo sięga po BREEAM Outstanding

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Kreo, krakowski projekt Ghelamco, uzyskał certyfikację BREEAM na poziomie Outstanding. Biurowiec ma również precertyfikat WELL i Green Building Standard, jest także w procesie certyfikacji Smart Score, Wired Score oraz „Obiekt bez barier”.

Budownictwo

Polska Wmurowali kamień pod cyberpoligon

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Na terenie Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa WAT. Kontrakt generalnego wykonawcy, firmy Unibep ma wartość około 163 mln zł netto.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Słodko w Manufakturze

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców w łódzkiej Manufakturze dołączyła sieć Candy Pop, oferująca słodycze, napoje i przekąski z całego świata. To czwarty w Polsce i pierwszy w łódzkim regionie sklep marki.

Grunty inwestycyjne

Niemcy Kupili działkę do pary

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Garbe Industrial Real Estate kupiło kolejną działkę w niemieckim Rüdenhausen. Hamburski deweloper planuje na tym terenie budowę centrum logistycznego o łącznej powierzchni około 19,2 tys. mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Mieszkania, biura i hotele

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

One United Properties przedstawiło swoją strategię na najbliższe lata. W planach do 2030 roku jest potrojenie oferty mieszkaniowej, rozwijanie działalności w sektorze komercyjnym i budowa hoteli w Bukareszcie we współpracy z globalnymi markami.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Półtora miliarda euro na przejęcia w Polsce

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Baltisse i Straco Real Estate przejmują pakiet większościowy w firmie deweloperskiej Speedwell i wchodzą na rynek nieruchomości w Polsce. W najbliższych latach Speedwell chce wydać na przejęcia w Polsce co najmniej 1,5 mld euro. 

Najnowsze w Obiekty użyteczności publicznej

schedule 15 kwietnia 2024

Zatemperują Ołówek i Kredkę

Dwa wrocławskie akademiki przy pl. Grunwaldzkim – Kredka i Ołówek – zostaną poddane modernizacji. Wykonawcą prac będzie firma Berger Bau.

schedule 10 kwietnia 2024

Cogiteon szykuje się na gości

Hochtief Polska zakończył prace nad budynkiem centrum nauki w Krakowie. Cogiteon to obiekt o powierzchni użytkowej 14 tys. mkw., dwuhektarowy park i jednohektarowy ogród na dachu. Oficjalne otwarcie obiektu zaplanowano na 21 czerwca.

schedule 04 kwietnia 2024

Teatr, muzyka i park

Firma Adamietz złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu. Koszt zamówienia to ponad 390 mln zł brutto.  

schedule 28 marca 2024

Narcyz gotowy, kolej na Kosa

Zakończył się remont Sanatorium Narcyz w Uzdrowisku Ustroń, należącym do grupy American Heart of Poland. W kwietniu rozpoczną się prace nad modernizacją kolejnego obiektu, czyli Sanatorium Kos.

schedule 27 marca 2024

Od Erbudu dla studentów

Erbud zrealizuje obiekt dydaktyczny dla Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW. Spółka ma 18 miesięcy na oddanie budynku do użytku.

schedule 25 marca 2024

Czekoladowa inwestycja

Muzeum i fabryka Wedla w Warszawie zostanie otwarte już jesienią 2024 roku. Będzie to jedyne muzeum czekolady o takiej skali w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

schedule 14 marca 2024

Wielka kąpiel w Rzeszowie

Rzeszowski park wodny na osiedlu Staromieście w Rzeszowie zaprojektuje pracownia THHolding. Aquapark wraz ze strefą basenów zewnętrznych zajmie teren o powierzchni około 6 ha.

schedule 20 lutego 2024

Na SOR do Radomia

Strabag wybudował budynek Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. To największy na Mazowszu oddział SOR. Obiekt o powierzchni 6,4 tys. mkw. powstał prawie 6 miesięcy przed planowanym terminem.

schedule 16 lutego 2024

Powstanie, plac i park

W Poznaniu ruszyła budowa siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia WXCA. 

schedule 02 lutego 2024

Archiwum do modernizacji

Grupa NDI jako generalny wykonawca zmodernizuje Archiwum Państwowe w Katowicach. W planach jest rozbudowa już istniejących obiektów oraz budowa nowych. Całkowita powierzchnia realizacji wyniesie ponad 10 tys. mkw. Koszt inwestycji to ponad 70 mln zł brutto. ​

schedule 30 stycznia 2024

Drewniana biblioteka gotowa

Biblioteka publiczna przy ul. Kłosowej na warszawskiej Białołęce otrzymała pozwolenie na użytkowanie. Obiekt wykonano w technologii prefabrykowanych modułów drewnianych.

schedule 25 stycznia 2024

Pasywny kampus Akademii Muzycznej

Na budowie kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy zawieszono wiechę – budynek osiągnął planowaną wysokość około 30 m. Generalnym wykonawcą jest Unibep.

schedule 05 grudnia 2023

Pierwsza szkoła publiczna z budżetu dewelopera

Grupa Echo Investment rozpoczęła budowę szkoły podstawowej dla 450 uczniów przy ul. Konstruktorskiej w Warszawie – będzie to pierwsza publiczna szkoła w Polsce zbudowana dla miasta przez prywatnego inwestora. Uczniowie rozpoczną w niej naukę we wrześniu 2025 roku.

schedule 23 listopada 2023

Teatr Wybrzeże na nowo

Teatr Wybrzeże w Gdańsku przeszedł modernizację, która obejmowała m.in. przebudowę fasady, foyer, widowni, wymianę instalacji i mechaniki scen. Projekt wnętrza foyer oraz widowni budynku dużej sceny przygotował Warsztat Architektury Pracownia Autorska pod kierownictwem dr inż. architekta Krzysztofa Kozłowskiego.

schedule 22 listopada 2023

Opera Śląska w pełnej krasie

Alstal zakończył rewitalizację Opery Śląskiej w Bytomiu. Przebudowana została operowa scena, widownia, wykonano także termomodernizację budynku. Odnowiony obiekt wygląda spektakularnie.

schedule 22 listopada 2023

Hradec Králové z nowym kampusem

Ruszyła budowa kampusu dla Wydziału Lekarskiego i Farmaceutycznego Uniwersytetu Karola w Hradcu Králové. Kompleks o nazwie Mephared II zapewni przestrzeń dla rozwoju w dziedzinie medycyny, farmacji i innych nauk biomedycznych.

schedule 14 listopada 2023

Wyremontują Kongresową

Miasto stołeczne Warszawa podpisało umowę z wykonawcą, który przeprowadzi remont Sali Kongresowej. Prace mają potrwać trzy lata.

schedule 13 listopada 2023

Stawiają na kulturę w Toruniu

Erbud rozpoczyna budowę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, zaprojektowanego przez austriackie biuro architektoniczne Baumschlager Eberle Lustenau. Kontrakt na stworzenie I etapu opiewa na kwotę prawie 90 mln zł. Prace mają potrwać 22 miesiące.

schedule 10 listopada 2023

Lekkoatletyka na Podkarpaciu

Betonox Construction wybuduje Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki. Firma wygrała przetarg na wykonawcę obiektu, składając ofertę na prawie 164 mln zł.

schedule 16 października 2023

Nowy aquapark na Dolnym Śląsku

W Lubinie ruszyła budowa Dolnośląskiego Centrum Rehabilitacji i Rekreacji. Kontrakt na budowę aquaparku opiewa na kwotę 256,6 mln zł brutto. Generalnym wykonawcą prac została firma Alstal Grupa Budowlana.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie