EN

Polska Dzieje się na Górnym Śląsku

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Górny Śląsk to drugi do co wielkości rynek magazynowy w Polsce. To również kluczowy rynek w kontekście lokalizacji centrów dystrybucyjnych dla międzynarodowych firm rozważających rozwój w Europie. W wyniku dużego zainteresowania regionem od wielu lat obserwowana jest tu równowaga pomiędzy popytem i podażą – analizują eksperci Axi Immo.

Pierwsza połowa 2020 roku na rynku inwestycyjnym w sektorze magazynowym na Górnym Śląsku była wyjątkowo aktywna. W pięciu transakcjach właścicieli zmieniły centra logistyczne o powierzchni ponad 200 tys. mkw., wliczając inwestycje w fazie developmentu. Platforma European Logistics Investment (ELI) zbudowała trzy nieruchomości w regionie w dwóch oddzielnych transakcjach (Panattoni Park Ruda Śląska II, 55,8 tys. mkw., i Panattoni Czeladź V, 35,5 tys. mkw., oraz BTS dla producenta grilli Weber 50 tys. mkw.). Ponadto Savills Investment Management, singapurski GIC i chiński CGL Investment Holdings Corporation stały się właścicielami obiektów magazynowo-logistycznych na Górnym Śląsku w I połowie 2020 za sprawą transakcji portfelowych.

Górny Śląsk to z pewnością jeden z największych i najważniejszych rynków magazynowych w Polsce, a także kluczowy hub dystrybucyjny dla Europy Środkowo-Wschodniej, umożliwiający swobodny transport dla firm zarządzającym łańcuchami dostaw między Polską, Niemcami, Czechami, Słowacją oraz państwami na południu Europy. Na korzyść regionu wpływa rozbudowana infrastruktura drogowa tj. lokalizacja na przecięciu autostrad A1 z A4, duża gęstość dróg krajowych i regionalnych, w tym Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ). Ponadto znajduje się tu najbardziej rozbudowana sieć kolejowa w Polsce, a także dostępny w okolicy port lotniczy Katowice w Pyrzowicach. Od lat rynek ten uważany był za zagłębie hutniczo-górnicze, jednak z biegiem lat i polepszającą się infrastrukturą stał się dominującym rynkiem przemysłowym w kraju. Duże znaczenie w tym aspekcie ma prężenie działająca Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) – komentuje Anna Głowacz, dyrektor Działu Industrial w Axi Immo.

Na koniec czerwca 2020 roku deweloperzy dostarczyli 192 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej (+65 proc. w porównaniu z I poł. 2019 roku), co przyczyniło się do zwiększenia całkowitych zasobów rynku na Górnym Śląsku do 3,3 mln. mkw. i umocnienia drugiej pozycji w Polsce. Zestawiając wartość nowej podaży dla okresu czerwiec 2019 – czerwiec 2020, uzyskany wynik czyli 649 tys. mkw. był najwyższym w ostatnich 12 miesiącach na wszystkich analizowanych rynkach. Na zakończenie I połowie 2020 roku w budowie pozostawało 390 tys. mkw. (-29 proc. rok do roku) i jest to drugi najwyższy wynik w kraju. Wśród planowanych do oddania do końca roku inwestycjach najwięcej powierzchni dostarczą m.in. Hillwood Piekary Śląskie (42,5 tys. mkw.), Panattoni Bielsko Biała III (40,6 tys. mkw.), Hillwood Gliwice Sośnica (27,8 tys. mkw.), a także DL Invest Psary (20 tys. mkw.). Od marca 2020 roku odsetek powierzchni budowanej spekulacyjnie spadał z 51 proc. na koniec I kwartału do 44 proc. na koniec II kwartału. Przyczyny należy doszukiwać się przede wszystkim w ostrożniejszym podejściu deweloperów związanym z pandemią Covid-19, a także zaostrzającą się polityką banków, które oczekiwały gwarancji ze strony deweloperów w postaci min. 40-50 proc. wynajęcia planowanej inwestycji.

Głównymi czynnikami determinującym dynamiczny rozwój górnośląskiego rynku magazynowego są przede wszystkim, liczne inwestycje w infrastrukturę drogową, rozbudowana sieć kolejowa, a także korzyści dla firm działających w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE). Dla przykładu podstrefa Tychy wraz z Bieruniem to idealna lokalizacja dla firm z sektora magazynowego, które chcą skorzystać z możliwości dających SSE. Najemcy z branży motoryzacyjnej wybierają również Bielsko-Białą, m.in. przez wzgląd na współpracę z fabrykami samochodów na Słowacji i w Czechach. Choć w tym przypadku pagórkowate ukształtowanie terenu, a także niewielka dostępność działek powoduje wyższe niż w innych częściach Śląska stawki czynszów – komentuje Anna Głowacz.

Na większości podrynków w regionie Górnego Śląska czynsze bazowe wahają się w zakresie 3,2-3,6 euro za mkw. Najniższe stawki można uzyskać w okolicach Sosnowca/Będzina/Dąbrowy (3,0-3,4 euro za mkw.), natomiast najwyższe w Bielsku-Białej (3,5-3,65 euro za mkw.). Z kolei średnie stawki dla czynszów efektywnych zamykają się w granicach 2,2-2,6 euro za mkw. przy czym to znów w okolicach Sosnowca/Będzina/Dąbrowy można spodziewać się największych zachęt ze strony deweloperów przekładających się na wyjściowe stawki na poziomie 2,1-2,6 euro za mkw. Tu również warto zwrócić uwagę na Częstochowę gdzie czynsze efektywne wynoszą 2,1-2,3 euro za mkw.

Pod względem struktury popytu w subregionie Zagłębia, w którym zlokalizowane są Mysłowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza czy Będzin dominują najemcy z sektorów produkcyjnych i logistycznych, z przewagą inwestycji typu multitenant. Główną osią jest tu droga ekspresowa S1, a także sąsiedztwo autostrady A4. Natomiast okolice Gliwic, Rudy Śląskiej i Żor najczęściej wybierają najemcy związani z branżą przemysłową i motoryzacyjną. Lokalizacja przy węźle Sośnica zapewnia im komfortowe połączenia z autostradami A1 i A4. Najmłodszym podrynkiem jest Częstochowa, której znaczenie będzie rosło wraz z kolejnymi oddawanymi odcinakami autostrady A1 w kierunku Trójmiasta. Lokalizacja ta zapewni dobry dojazd do Polski Centralnej, a stamtąd wygodne połączenie z północną częścią kraju. Obecnie subregion to nowa baza dla operatorów logistycznych i dystrybutorów – dodaje Anna Głowacz.

W ostatnich dwóch latach wysoka aktywność deweloperów doprowadziła do wzrostu współczynnika pustostanów z 4,2 proc. pod koniec 2018 roku do 8,6 proc. na koniec I kwartału 2020 roku, przy czym na koniec II kwartału wynosił on 6,5 proc. (średnia krajowa 6,8 proc.). Spadek powierzchni dostępnej od zaraz tłumaczy się dużą liczbą transakcji na zasadzie umów krótkoterminowych, które odpowiadały za 42 proc. powierzchni wynajętej w II kwartale 2020 roku. Był to największy udział spośród wszystkich rynków. Z kolei całkowity wolumen najmu (popyt brutto) na górnośląskim rynku magazynowym na koniec czerwca 2020 roku zakończył się z wynikiem 395,3 tys. mkw. (-10,6 proc. w porównaniu z I połową 2019 roku). Największymi odnotowanymi w I połowie 2020 roku umowami najmu były transakcje, w których uczestniczyła firma Panattoni. Deweloper przygotuje budynki w formule BTS w Czeladzi (67 tys. mkw.) i Zabrzu (50 tys. mkw.) odpowiednio dla producenta odzieży i akcesoriów sportowych, a także dla firmy Weber, producenta węglowych, gazowych i elektrycznych grilli zewnętrznych. Z kolei w I kwartale 2020 roku w Panattoni Park Gliwice III (35 tys. mkw.) umowę najmu podpisał poufny najemca z sektora sieci handlowych. W ostatnich dwóch latach, najbardziej aktywnymi grupami najemców byli logistycy, sieci handlowe oraz sektor motoryzacyjny. W sumie firmy z tych branż odpowiadały za 67 proc. ogólnego popytu na górnośląskim rynku magazynowym.

Ostatnie nowości

Infrastruktura

Polska Mota-Engil w samo południe (Białegostoku)

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Firma Mota-Engil Central Europe podpisała umowę z GDDKiA na zaprojektowanie i budowę drogi S19 na odcinku od węzła Białystok Południe (bez samego węzła) do Plosek. Prawie 13-kilometrowy odcinek nowej drogi powstanie w trzy lata, wartość kontraktu to prawie 400 mln zł.

Artykuł sponsorowany

Kamery zabezpieczające Panasonic serii U

schedule 18 listopada 2020
Eurobuild CEE

W kwietniu firma Panasonic ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej serii kamer monitoringowych i-Pro Extreme do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych. Jest to sprzęt klasy podstawowej i średniej, charakteryzujący się wysoką jakością obrazu oraz stosunkowo niską ceną.

Rynek mieszkaniowy

Polska Stogi urosną przy plaży

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Robyg rozpoczyna sprzedaż 78 mieszkań, w ramach najnowszej inwestycji dewelopera. Osiedle Młode Stogi powstanie na gdańskich Stogach, niedaleko najszerszej, piaszczystej plaży w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Chińska medycyna przy Daszyniaku

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Firma medyczna Sol-Millennium wynajęła ponad 400 mkw. w budynku The Warsaw Hub przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zabłocie po raz ostatni

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Deweloper Atal uzupełnił ofertę o kolejny, piąty etap krakowskiej inwestycji Atal Residence Zabłocie. To ostatnia faza projektu, w której znajdą się 24 mieszkania.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska W Poznaniu coraz łatwiej o biuro

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Biura w największych polskich miastach cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego cały czas powstają nowe obiekty. W Poznaniu od początku tego roku wynajęto 24,5 tys. mkw. powierzchni, a do użytku oddano około 15,3 tys. mkw. W budowie pozostaje ponad 79 tys. mkw. – podliczają eksperci z CBRE.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Monnari od Dekady

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Do centrum handlowego Dekada Skierniewice dołączyła marka odzieżowa Monnari. Nowy salon zajął prawie 300 mkw. powierzchni.

Infrastruktura

Polska Na nowo zaświeci w Tychach

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Firma FBSerwis podpisała z Gminą Miasta Tychy kontrakt na modernizację systemu oświetlenia, obejmujący dwa obszary miasta. Wartość umowy to ponad 12 mln zł brutto.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Fretnzza wchodzi do Poznania

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Fretnzza - Pizza & Friends otworzyła pierwszy lokal w Poznaniu. Restauracja znajduje się w centralnej lokalizacji Poznania przy ul. Święty Marcin 63.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Warimpex na minusie

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Grupa Warimpex zanotowała dodatni wynik z działalności operacyjnej (EBITDA) za trzy pierwsze kwartały 2020 roku. Spadek wyników w sektorze hotelarskim, brak zysków ze sprzedaży i z wyceny nieruchomości oraz ujemne różnice kursowe doprowadziły jednak do wyniku finansowego netto okresu w wysokości -31,2 mln euro.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowy najemca w DL Piano

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Securitas, firma działająca na rynku ochrony w Polsce, to nowy najemca w DL Piano. Firma zajęła kilkaset mkw. powierzchni w katowickim biurowcu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Lidl w Vis à Vis Łódź wystartował

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Nowy najemca spożywczy centrum handlowego Vis à Vis Łódź otworzył ruszył. Powierzchnię prawie 2,2 tys. mkw. zagospodarował supermarket Lidl. To jedna z niewielu placówek tej sieci w Polsce, która działać będzie w ramach pasażu handlowego, a nie wolnostojącego budynku.

Wydarzenia

Europa Eksperci od spraw workplace się organizują

schedule 26 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Oficjalnie zainaugurowało działalność Studio Alliance, europejskie stowarzyszenie ekspertów w dziedzinie workplace. Zrzeszone w nim firmy oferują doradztwo w zakresie organizacji miejsc pracy, projektowania wnętrz, a także wykończenia i umeblowania biur.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejne otwarcia w Atrium Reduta

schedule 26 listopada 2020
Opr./edited by AKL

28 listopada w warszawskim Atrium Reduta zostanie otwarty salon marki Mohito. W grudniu klienci galerii będą mogli skorzystać z oferty nowo otwartego sklepu Pepco oraz odwiedzić Muzeum Szczęścia i Iluzji – Be Happy Museum.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Jest chemia w Atrium Centrum

schedule 26 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Firma Ashland wynajmie prawie 1,1 tys. mkw. w warszawskim Atrium Centrum, właścicielem budynku jest CPI Property Group Poland.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Marc O’Polo przypłynął do Szczecina

schedule 26 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Do grona najemców należącego do EPP szczecińskiego Outlet Parku dołączyła modowa marka premium Marc O’Polo. To jedyny w mieście i w regionie zachodniopomorskim salon marki. Sklep ma powierzchnię 280 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Ukraina Pierwszy Ochnik na Ukrainie

schedule 26 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Polska marka Ochnik otworzyła swój pierwszy sklep na Ukrainie. Salon zajmujący 200 mkw. powierzchni mieści się w centrum handlowym Forum Lviv.

Rynek mieszkaniowy

Polska Przy Mogilskiej po raz drugi

schedule 26 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Develia wprowadziła do sprzedaży 137 mieszkań, które powstaną w II etapie osiedla Przy Mogilskiej w Krakowie. Deweloper otrzymał już prawomocne pozwolenie na budowę i rozpocznie ją jeszcze w tym roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Quickwork wchodzi do Krakowa

schedule 26 listopada 2020
Opr./edited by AKL

W styczniu 2021 roku Cavatina otworzy Quickwork w krakowskim Ocean Office Parku, powierzchnie coworkingowe zajmą całe pierwsze piętro nowego obiektu.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Czekając na ożywienie

schedule 26 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Savills Investment Management prognozuje, że biura w centralnych dzielnicach biznesowych miast (CBD), supermarkety i parki handlowe z rozbudowaną ofertą gastronomiczną oraz centra logistyczne w kluczowych lokalizacjach w Europie będą najbardziej atrakcyjnymi klasami aktywów w 2021 roku.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 25 listopada 2020

Nowy magazyn dla GTX Hanex Plastic

Firma GTX Hanex Plastic, działająca na polskiem rynku produkcji folii termoformowalnych, wprowadza się do DL Invest Park Dąbrowa Górnicza.

schedule 25 listopada 2020

Inter Cars zostaje w Gdańsku

Spółka Inter Cars przedłużyła umowę najmu w centrum logistycznym Tristar Gdańsk, należącym do portfela Tristan Episo 4 i White Star Real Estate. Polska firma wynajmuje łącznie 5,1 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej w gdańskim projekcie.

schedule 24 listopada 2020

MLP Pruszków II pełen lodu

Polski producent i dystrybutor kostek lodu do celów spożywczych Pure Ice wprowadzi się do kompleksu logistycznego MLP Pruszków II i otrzyma ponad 3,5 tys. mkw. przestrzeni magazynowej oraz biurowej.

schedule 24 listopada 2020

Magazyny idą na rekord

To może być najlepszy rok na rynku najmu nowoczesnych powierzchni magazynowych i przemysłowych, prognozują eksperci firmy Savills. Już teraz, po trzech pierwszych kwartałach, w sektorze tym odnotowano najwyższy w historii poziom popytu. Generują go głównie sieci spożywcze oraz firmy z branży e-commerce, wraz z obsługującymi je operatorami logistycznymi.

schedule 24 listopada 2020

Nowy najemca w Hillwood Marki

Firma Archivio, specjalizująca się w archiwizacji i digitalizacji dokumentów, wynajęła prawie 1,9 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej na terenie Hillwood Marki.

schedule 19 listopada 2020

Południe dla magazynów

W województwach dolnośląskim i opolskim wciąż rośnie liczba nowych magazynów. Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku oddano do użytku 352 tys. mkw. powierzchni logistyczno-przemysłowej. W budowie znajduje się dodatkowe 73 tys. mkw. w tych regionach rozwija się m.in. logistyka, e-commerce czy produkcja aut elektrycznych – wynika z analizy CBRE.

schedule 17 listopada 2020

Castorama zostaje w Strykowie

Castorama Polska ma w Prologis Park Stryków II jeden ze swoich głównych magazynów oraz biuro o łącznej powierzchni 50 tys. mkw. Umowa została właśnie przedłużona na kolejne lata.

schedule 17 listopada 2020

Panattoni buduje dla DB Schenkera

DB Schenker inwestuje w nowoczesny terminal przeładunkowy, który powstanie na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko. Terminal jest realizowany przez firmę Panattoni. Wartość inwestycji to 50 mln zł.

schedule 16 listopada 2020

Hellmann bierze więcej

Firma logistyczna Hellmann Worldwide Logistics zdecydowała się na powiększenie zajmowanej w parku przemysłowym CTPark Bor powierzchni. Do dotychczasowych 20 tys. mkw. dodane zostanie prawie 12 tys. mkw.

schedule 16 listopada 2020

Wielkie spawanie w Radomiu

European Logistics Investment (ELI) razem ze swoim partnerem strategicznym, firmą Panattoni, zrealizuje kompleks magazynowy na działce zlokalizowanej w Radomiu. Obiekt o powierzchni 12,8 tys. mkw. zaplanowany jest jako inwestycja BTS (built-to-suit).

schedule 13 listopada 2020

Auto Partner bierze więcej pod Pruszkowem

Spółka Auto Partner, dystrybutor i importer części zamiennych do samochodów osobowych i dostawczych, wydłuża umowę najmu oraz zwiększa wynajmowaną powierzchnię w MLP Pruszków II.

schedule 13 listopada 2020

Magazyny odporne na zawirowania

Drugi raz z rzędu popyt kwartalny przekroczył poziom 1,25 mln mkw. Aktywność deweloperska jest niższa o 18 proc. w porównaniu z wrześniem 2019 roku. Silna podaż i relokacje spowodowały wzrost wskaźnika pustostanów do 8,5 proc. – eksperci z C&W podsumowują III kwartał 2020 roku na rynku powierzchni magazynowych w Polsce.

schedule 12 listopada 2020

Więcej transakcji krótkoterminowych

Polski rynek powierzchni magazynowych zgodnie z zapowiedziami przekroczył w III kwartale 2020 roku granicę 20 mln mkw. całkowitych zasobów i nadal, pomimo pandemii, utrzymuje wysoki poziom projektów w budowie (ponad 1,5 mln mkw.). Firma Axi Immo prezentuje raport „Polski Rynek Magazynowy w III kwartale 2020 r.”

schedule 09 listopada 2020

Panattoni zbuduje pod Nadarzynem

Panattoni rusza z kolejną inwestycję w regionie podwarszawskim przy trasie S8. Deweloper nabył działkę o powierzchni 12,56 hektara w okolicach Nadarzyna. Powstanie tam Panattoni Park Warsaw South o powierzchni blisko 54 tys. mkw.

schedule 09 listopada 2020

Przeprowadzka do Koszyc

Ehlebracht, firma prowadząca zakład produkcyjny w Michalovcach, przenosi się do CTParku w Koszycach – do nowego budynku o powierzchni prawie 9 tys. mkw. najemca wprowadzi się pod koniec przyszłego roku.

schedule 09 listopada 2020

Zawirowania magazynom niestraszne

Rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce, mimo kryzysu gospodarczego, wywołanego pandemią, dynamicznie się rozwija. III kwartał 2020 roku przyniósł zarówno wysoki poziom nowej podaży, jak i popytu. W okresie lipiec-wrzesień zasoby istniejącej powierzchni przyrosły o 676 tys. m kw., a w całym 2020 roku aż o 1,7 mln mkw. – podliczają eksperci BNP Paribas Real Estate Poland.

schedule 06 listopada 2020

Ponad 4 mln zrzutki na Browar

Browar Za Miastem zgromadził środki na budowę własnego browaru, którego koszt wyniesie 9 mln zł. Kwotę 4,18 mln zł pozyskano od 644 inwestorów w ramach właśnie zakończonej emisji crowdfundingowej, przeprowadzonej na platformie Crowdway.pl. To 100 proc. celu i górna granica w ramach obowiązujących przepisów.

schedule 06 listopada 2020

Wielkie magazynowanie trwa

W obiektach magazynowych w Polsce od stycznia do września 2020 roku wynajęto prawie 3,7 mln mkw., z czego w samym III kwartale 1,3 mln mkw. – to o 1 proc. więcej niż w drugim kwartale, o 21 proc. więcej niż w pierwszym i o 31 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku – podaje Cresa Polska.

schedule 05 listopada 2020

Hellmann zostaje we Wrocławiu

Operator logistyczny, firma Hellmann Worldwide Logistics Polska, przedłużył najem na 3,7 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej we wrocławskim parki magazynowym Tristar. Park należy do portfela Tristan Episo 4 i White Star Real Estate.

schedule 05 listopada 2020

Magazyny nadal silne

Z najnowszego raportu „DNA of Real Estate”, opracowanego przez firmę Cushman & Wakefield, wynika, że trend powolnego wzrostu czynszów i zmian stóp kapitalizacji na europejskich rynkach nieruchomości komercyjnych utrzymał się również w trzecim kwartale 2020 roku.

Kategorie