Europa Warimpex na minusie
Rynek inwestycyjny i finansowyW kontekście obecnego kryzysu zdrowotnego stajemy przed wyzwaniami natury zarówno społecznej, jak i gospodarczej. W związku z tym Warimpex podjął z odpowiednim wyprzedzeniem właściwe działania: zredukował dzięki sprzedażom portfolio hoteli, które szczególnie ucierpiało w wyniku pandemii Covid-19 i skoncentrował się bardziej na nieruchomościach biurowych. Zaowocowało to w 2019 roku najlepszym wynikiem w historii naszej firmy. To oraz kontynuacja dodatnich wyników z działalności operacyjnej – przychody z wynajmu nieruchomości biurowych wzrosły nieznacznie w III kwartale – stanowi podstawę do dalszego stabilnego rozwoju Warimpexu – wyjaśnia Franz Jurkowitsch, prezes zarządu spółki.
W pierwszych trzech kwartałach 2020 roku przychody z wynajmu nieruchomości biurowych wzrosły z 14,3 mln do 15,7 mln euro. Jest to głównie efektem ukończenia w maju 2019 roku biurowca Mogilska 43 Office w Krakowie oraz pozyskania nowych najemców w obiekcie Ogrodowa Office w Łodzi. Z kolei w segmencie hoteli, po sprzedaży hotelu Dvorak w ubiegłym roku oraz w związku z pandemią wywołaną koronawirusem, przychody spadły o około 60 proc. Potraktowany z osobna III kwartał pozwala stwierdzić – mimo osłabienia rubla o 20 proc. – wzrost przychodów ze sprzedaży w segmencie obiektów biurowych o 1 proc., natomiast w segmencie hoteli spadek obrotów z 2,6 mln do 0,6 mln euro.
Łączne przychody ze sprzedaży za pierwsze trzy kwartały 2020 roku spadły z 23,3 mln do 19,5 mln euro. Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 10,5 mln euro w porównaniu z 14,1 mln euro w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku.
W okresie sprawozdawczym nie dokonano żadnych transakcji na nieruchomościach. Okoliczność ta w połączeniu ze spadkiem wyników sektora hotelarskiego oraz ujemnymi, lecz nieodnoszącymi się na przepływy pieniężne efektami wyceny nieruchomości, doprowadziła do spadku wskaźnika EBITDA z 53,4 mln do 1,8 mln euro. Wyniki z działalności operacyjnej są więc w dalszym ciągu dodatnie. Wskaźnik EBIT spadł po uwzględnieniu odpisów amortyzacyjnych i korekt wartości z 56,6 mln do -8,9 mln euro.
Wynik z działalności finansowej (wraz z wynikiem z joint ventures) spadł z 4,5 mln do -20,2 mln euro. Obejmuje on nieodnoszące się na przepływy pieniężne straty z tytułu przeliczenia pozycji w walucie w wys. -8,9 mln euro (w roku ubiegłym: +7,8 mln euro) oraz straty z joint ventures w wys. -5,1 mln euro (w roku ubiegłym: +1,8 mln euro), które z kolei są rezultatem gorszych wyników generowanych przez hotele oraz strat z tytułu przeliczenia pozycji w walucie.
Wynik netto okresu grupy Warimpex spadł w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku z 57,5 mln do -31,2 mln euro. Spadek ten wynika z braku transakcji sprzedaży nieruchomości i zysków bilansowych, ale również ze strat z wyceny nieruchomości i z przeliczenia pozycji w walucie, spadku wyników w segmencie hoteli oraz z obniżenia wartości aktywów z tytułu odroczonego podatku.
Po obfitującym w wydarzenia roku 2019 i w związku z trudną sytuacją makroekonomiczną Warimpex koncentruje się w 2020 roku przede wszystkim na przygotowaniach do budowy i uzyskiwaniu pozwoleń na budowę dla projektów realizowanych na już posiadanych gruntach. Jednocześnie zgodnie z planem kontynuowana jest realizacja bieżących projektów deweloperskich: aktualnie w Rosji, Polsce i w Niemczech. Na terenie Airportcity St. Petersburg powstaje biurowiec Avior Tower 1 o powierzchni około 16 tys. mkw.; stan surowy jest już gotowy. W Krakowie projekt Mogilska Faza III w październiku otrzymał pozwolenie na budowę - na razie jeszcze nieprawomocne. Złożono wnioski o pozwolenia na budowę dla projektów Białystok Offices oraz n OfficChopie w Krakowie; procedury są w toku. W niemieckim mieście Darmstadt w 2019 roku Warimpex kupił hotel, który aktualnie poddawany jest rewitalizacji i dostosowywany do marki Accor „greet“. Otwarcie planowane jest na II kwartał 2021 roku.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...