Polska Chińczycy pomogą na mur-beton
Powierzchnie magazynowe i produkcyjneTo pierwsza realizacja firmy NKIE w Polsce i UE, jednak firma z siedzibą w chińskim Nanjingu zrealizowała już wiele podobnych inwestycji na świecie, ma na koncie m.in. ponad 400 projektów realizacji suchych linii cementu i inwestycji obejmujących wdrażanie systemów produkcji energii z ciepła. Jak zapewnia Lafarge, dzięki modernizacji, w Polsce będzie produkowany jeden z najbardziej ekologicznych cementów w Europie, a cmentownia stanie się jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie zakładów tej branży na kontynencie. Firma inżynieryjna NKIE specjalizuje się w kompleksowych budowach i modernizacjach dużych zakładów cementowych, a także jest pionierem technologicznym w tym obszarze. Kontrakt realizowany jest na zasadach EPC (Engineering, Procurement and Construction), gdzie wykonawca koordynuje wszystkie prace projektowe, zaopatrzeniowe oraz budowlane i jest zobowiązany dostarczyć kompletny obiekt na określonych zasadach i w gwarantowanym terminie. Generalny wykonawca wybierze podwykonawcę na polskim rynku.
Jako Grupa LafargeHolcim współpracowaliśmy z NKIE przy kilku podobnych przedsięwzięciach. Projekt jest bardzo ekscytujący, ale stanowi również duże wyzwanie, gdyż zamierzamy kontynuować normalną pracę cementowni i obsługiwać naszych klientów. Musimy przy tym zachować bezpieczeństwo wszystkich pracowników i podwykonawców. Do projektu modernizacji dedykowanych będzie ponad 450 osób na placu budowy – zapowiada Xavier Guesnu, prezes Lafarge w Polsce.
Modernizacja umożliwi wzrost efektywności technicznej zakładu i zmniejszenie wpływu na środowisko poprzez redukcję emisji CO2 o ok. 20 proc. Będzie to możliwe dzięki budowie nowoczesnego pieca obrotowego do wypału klinkieru zastępującego trzy obecne. Powstanie również nowa instalacja paliw alternatywnych, która umożliwi większe zastosowanie paliw ze źródeł odnawialnych, np. biomasy, co pozwoli na zminimalizowanie udziału paliw kopalnych w produkcji. Dzięki mniej energochłonnym urządzeniom i produkcji energii własnej zużycie energii zmniejszy się o 1/3. Wszystkie rozwiązania zostaną oparte na technologiach cyfrowych, co wpłynie na efektywność operacyjną zakładu i umożliwi predykcję nieprzewidywalnych w normalnych warunkach incydentów.
Realizacja tej inwestycji wpisuje się w cel Grupy LafargeHolcim, jakim jest redukcja emisji CO2 o 20 proc. w porównaniu z rokiem 2018. W Polsce naszą ambicją jest redukcja o 55 proc. do 2025 w porównaniu do roku 1990. Dzięki modernizacji zakładu będziemy mogli produkować bardziej ekologiczne cementy, redukując jednocześnie ślad węglowy innych produktów budowlanych – zapewnia Xavier Guesnu.
Pierwsze prace związane z modernizacją Cementowni Małogoszcz już ruszyły, w grudniu 2022 roku zostanie wyprodukowany pierwszy klinkier, a całość przedsięwzięcia zostanie ukończona na wiosnę 2023 roku. Część inwestycji będzie realizowana przy współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...