Polska Recykling na (zielony) medal
Powierzchnie magazynowe i produkcyjneW ramach inwestycji typu brownfield deweloper realizuje zasady gospodarki cyrkularnej, spójne z przyjętą przez firmę strategią zrównoważonego rozwoju "Go Earthwise with Panattoni". W tego typu inwestycjach recyklingowi poddawane jest już nawet 90 proc. odpadów. Materiały z rozbiórki traktowane są jako półprodukty i wykorzystywane ponownie na etapie budowy lub w innych procesach. Pozwala to na zmniejszenie ilości powstających odpadów, ograniczenie zużycia nowych surowców, a także nie obciąża istniejących składowisk odpadami, które można wykorzystać wtórnie. Inwestycje na terenach poprzemysłowych sprowadzają się jednak nie tylko do wykorzystania materiałów budowlanych z rozbieranych budynków w nowych.
Największymi wyzwaniami są kwestie środowiskowe. Tereny poprzemysłowe to zazwyczaj zdegradowane, leżące odłogiem obszary z długoletnią historią i przede wszystkim często z zanieczyszczonymi gruntami i wodami gruntowymi. Wymagają rozbiórek, ale także remediacji zanieczyszczonej ziemi, by ograniczyć ryzyko negatywnego oddziaływania na środowisko i zdrowie ludzi – wyjaśnia Piotr Kociołek, environmental director w Panattoni.
Przykładem takich działań Panattoni jest rozpoczęta właśnie rozbiórka starego zakładu produkcji betonu w Nowej Hucie przy ul. Cementowej. Zanim do tego doszło, sprawdzona została przemysłowa historia tego terenu oraz pobrano próbki gruntu i wody, by sprawdzić stopień ich zanieczyszczenia. Cała konstrukcja żelbetowa rozbieranej cementowni jest poddawana recyklingowi – stal odzyskiwana i wysyłana do huty jako złom a beton ponownie kruszony i przerabiany na kruszywo, które jest dodatkiem do materiałów budowlanych nowego parku. Na tym terenie powstanie City Logistics Kraków I o łącznej powierzchni 36,5 tys. mkw. Pierwszy z budynków o powierzchni 14,5 tys. mkw. będzie gotowy we wrześniu 2021 roku i ma pierwszego najemcę – InPost zajmie w nim 9 tys. mkw. Kolejny z budynków, o powierzchni 22 tys. mkw., powstanie nieco później.
Rozpoczęła się też budowa parku na terenie starego elewatora zbożowego w centrum Konina. Wysoki i zapuszczony obiekt – o wysokości jedenastu pięter, z masztami i stacjami bazowymi telefonii na dachu – był widoczny zewsząd i szpecił panoramę miasta. W ramach rewitalizacji tego obszaru stary elewator rozebrano (wieżę wyburzono metodą pirotechniczną), a surowce z rozbiórki poddano recyklingowi. Grunt z kolei przeszedł remediację, bo na terenie obiektu znajdowała się m.in. stacja paliw. Na oczyszczonym obszarze powstał już pierwszy nowy budynek o powierzchni 6,5 tys. mkw., a kolejne są w planach.
Zgodnie z przyjętą przez Panattoni strategią zrównoważonego rozwoju, oba parki zostaną ocenione pod kątem ich wpływu na środowisko i poddane certyfikacji BREEAM przynajmniej na poziomie „Very Good”.
Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku inwestycje typu brownfield stanowiły aż 35 proc. powierzchni oddanej do użytku przez Panattoni. Przykładem innych tego typu realizacji jest np. park Szczecin Załom, który powstaje na terenie byłej niemieckiej fabryki silników do samolotów Junkers, przekształconej potem w fabrykę kabli. Tu deweloper musiał się zmierzyć z rozległym i głębokim zanieczyszczeniem gruntów, a rozwiązanie remediacyjne (zatwierdzone przez RDOŚ) polegało w dużej mierze na bioremediacji wykonanej na miejscu oraz zasypaniu powstałych wykopów oczyszczonym gruntem. Wiele takich lokalizacji znajduje się też na Śląsku, chociażby inwestycja w Zabrzu (teren byłej fabryki domów) lub Rudzie Śląskiej (składowisko odpadów pogórniczych).
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...