POLSKA Rynek magazynowy rośnie, zielenieje i dywersyfikuje się
Powierzchnie magazynowe i produkcyjnePogłębia się dywersyfikacja w zakresie lokalizacji oraz produktu magazynowego. Nadal powstają duże jednostki konsolidujące procesy magazynowe, najczęściej na potrzeby największych firm z sektora FMCG/sieci handlowych i globalnych platform e-commerce. Są one w coraz większej mierze uzupełniane przez sieć mniejszych magazynów, inwestycji typu cross-dock czy małych jednostek typu Small Business Unit. Podobny trend utrzyma się również w 2021 roku i skłoni deweloperów do poszukiwania nowych lokalizacji miejskich, również tych o charakterze brownfield.
Pandemia może stać się katalizatorem przyśpieszającym zjawisko tzw. „nearshoringu”. Polska, dzięki strategicznej lokalizacji w centralnej części kontynentu europejskiego i konkurencyjnemu rynkowi pracy, pozostanie w czołówce krajów rozpatrywanych jako preferowana lokalizacja w kontekście przenoszenia procesów biznesowych. Dotyczy to zarówno obiektów dystrybucyjnych, jak i produkcyjnych, zasilających rynki zagraniczne.
Prognozowany jest dalszy, dynamiczny rozwój e-commerce i wzrost znaczenia najemców z tego sektora, nie tylko pod względem udziału w strukturze popytu, ale przede wszystkim, ze względu na wpływ na rynek magazynowy pod kątem specyfikacji technicznej budynku. E-commerce wiąże się również z dalszą automatyzacją i zróżnicowaniem produktowym.
Technologie chmur obliczeniowych, sztucznej inteligencji i 5G przyśpieszają rozwój sektora centrów danych na całym świecie. Zwiększony popyt na usługi informatyczne oraz dynamiczny rozwój e-commerce to główne czynniki mające bezpośredni wpływ na wzrost zainteresowania globalnych firm technologicznych regionem Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).
Ekologia i automatyzacja coraz silniej wchodzą do magazynów. W 2020 roku mieliśmy do czynienia z popularyzacją i rozwojem konceptu zielonych magazynów. Zmianie ulega także standard obiektów magazynowych oferujących obecnie dogodne rozwiązania, dopasowane do realizacji specyficznych operacji najemców związanych z logistyką e-commerce czy lekką produkcją. Silny wpływ na standard nowych obiektów ma również automatyzacja. Deweloperzy i najemcy coraz chętniej inwestują w nowe technologie IT, automatykę przemysłową, energię odnawialną i przyjazne środowisko pracy.
Jednym z najważniejszych trendów 2020 roku była popularyzacja i rozwój konceptu zielonych magazynów. Nowe magazyny i fabryki coraz wyraźniej wpisują się w trend rozwoju zrównoważonego budownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska naturalnego. Zarówno najemcy, jak i właściciele obiektów magazynowych i przemysłowych coraz częściej dostrzegają pozytywne aspekty związane z procedurą weryfikacji ekologicznej, co najlepiej świadczy o zmieniających się realiach rynkowych. Zdecydowana większość nowych obiektów magazynowych ma dziś zielony certyfikat, bardzo cieszy rosnąca świadomość i potrzeba wprowadzania ekologicznych rozwiązań również w gronie najemców. Z uwagi na ich praktyczne podejście, realizowane są konkretne zielone rozwiązania, mające realne uzasadnienie ekonomiczne np. w postaci niższych kosztów mediów. Prócz ekonomii coraz częściej pojawia się też argument w postaci wymogu ograniczenia śladu węglowego.
Temat ekologii w magazynach zostanie z nami w kolejnych latach i będzie coraz intensywniej zgłębiany przez uczestników rynku. Może stać się również kolejnym elementem istotnie wpływającym, prócz kwestii lokalizacyjnych i komercyjnych, na wybór finalnego rozwiązania – mówi Joanna Sinkiewicz, partner, head of Industrial & Logistics, Cushman & Wakefield.
Cushman & Wakefield jest firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Zatrudnia około 53 tysiące pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2019 roku jej przychody wyniosły 8,8 mld dolarów.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...