EN

Polska Elastyczność także w hotelach

Hotele
Przez większość 2020 roku polskie hotele funkcjonowały albo na ograniczonych zasadach albo nie funkcjonowały wcale, a z końcem grudnia zostały całkowicie zamknięte na prawie siedem tygodni. Tym samym w Polsce wprowadzono najsurowsze ograniczenia działalności obiektów hotelowych w całej Europie - byliśmy jedynym krajem, w którym nie można było realizować nawet podróży służbowych.

Moment ponownego otwarcia hoteli w lutym sprawił, że w sam weekend walentynkowy w panowało w nich prawdziwe oblężenie. Dotyczyło to przede wszystkim miejscowości wypoczynkowych, ale też niektórych miast. Tygodnie po 14 lutego to powrót do stanu, który obserwowaliśmy już podczas wakacji. W hotelach miejskich bardzo trudno o gościa, natomiast hotele w miejscowościach turystycznych nie mają problemu z obłożeniem. Popyt turystyczny w Polsce ponownie okazuje się dużo bardziej odporny na pandemię - komentuje Agata Janda, dyrektor ds. Doradztwa Hotelowego, JLL.

Wiele hoteli turystycznych sprzedaje wszystkie możliwe pokoje, czyli 50 proc. ogólnego stanu przy obecnie (do 20 marca - przyp. red.) obowiązujących obostrzeniach. Już teraz spływają tam również rezerwacje na majówkę oraz wakacje, pojawiają się też rezerwacje na kwiecień, ponieważ goście chcą skorzystać z niższej ceny.

Hotele zlokalizowane w największych polskich aglomeracjach znajdują się w najtrudniejszej sytuacji, ponieważ opierają się głównie na gościach biznesowych, a tych od wielu miesięcy brakuje. Z szeregiem wyzwań mierzą się również te miasta, które mocno polegają na gościach międzynarodowych. Przykładem jest Kraków, najchętniej odwiedzana przez międzynarodowych turystów destynacja w Polsce.

Niestety prognozy Credit Suisse studzą nastroje wśród właścicieli hoteli miejskich - w 2021 roku możemy spodziewać się spadku liczby międzynarodowych podróżnych służbowych o około 65 proc. w stosunku do roku 2019. Niektóre podmioty aktywne na rynku szeroko rozumianych podróży przewidują, że pandemia na trwale zredukuje popyt podróży służbowych nawet o 25-50 proc.

Jednak kurczący się rynek podróży służbowych nie musi oznaczać proporcjonalnych spadków dla branży hotelowej. Warto zwrócić uwagę na to, że przed pandemią wiele podróży biznesowych było realizowanych w obrębie jednego dnia, bez noclegu. To właśnie one w największym stopniu będą zastąpione przez telekonferencje. Wyjazdy, które wymagały pobytów w hotelach, czyli wyjazdy kilkudniowe, trudniej będzie zastąpić przez wideospotkania i jest wysoce prawdopodobne, że będą one wydłużać się w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii, tak aby zminimalizować liczbę podróży - tłumaczy Agata Janda.

Paradoksalnie zatem, zmiana trendu w liczbie odbywanych podróży służbowych może wygenerować więcej rezerwacji w hotelach.

Aktualnie jednak sytuacja wielu polskich hotelarzy jest bardzo trudna. Tylko około 25 proc. wszystkich hoteli w Polsce to obiekty zlokalizowane w miejscowościach typowo turystycznych, czyli tam, gdzie o gości hotelowych dzisiaj najłatwiej. Reszta tego typu nieruchomości już prawie od roku funkcjonuje w rzeczywistości minimalnych przychodów i skrajnej niepewności rynkowej.

Od maja właściciele hoteli wykorzystywali rezerwy gotówki, przesuwali fundusze remontowe na bieżące operacje, korzystali z dostępnych narzędzi pomocowych z państwa i z sektora bankowego, w tym moratoriów na spłaty kredytów. Ale przy zerowym przychodzie trudno z pakietów pomocowych pokryć chociażby koszty stałe. Nawet przy zamkniętym hotelu, te tylko w około 16 proc. są pokryte przez szeroko rozumianą pomoc państwa - wskazuje Agata Janda.

Dodatkowo, koszty restrukturyzacji zadłużenia wzrastają, a banki mało przychylnie podchodzą do udzielania kredytów dla branży. Trudną sytuację właścicieli hoteli w Polsce potęguje też fakt, że w większości są to indywidualni przedsiębiorcy, a nie instytucjonalny kapitał, który jest obecny na bardziej dojrzałych rynkach hotelowych Europy. Prywatnym właścicielom szybciej kurczą rezerwy gotówki i mocniej dotyka ich niepewność panująca na rynku.

Ten negatywny sentyment powoli zaczyna przekładać się na decyzje właścicieli odnośnie sprzedaży hoteli. Póki co, widzimy przede wszystkim zmianę na poziomie mentalnym. Przedsiębiorcy, którzy przed pandemią nie rozważali sprzedaży swoich obiektów w ogóle, zaczynają teraz tę opcję brać pod uwagę. Na razie nie ma jednak po stronie właścicieli dużej elastyczności na poziomie ceny, a właśnie elastyczności poszukują inwestorzy zainteresowani obecnie rynkiem hotelowym - tłumaczy Agata Janda.

Okresy dużej niepewności rynkowej generują wzmożone zainteresowanie kapitału oportunistycznego, który akceptuje zakupy na wyższym poziomie ryzyka, czyli po odpowiednio niższej cenie i przy wyższych stopach kapitalizacji. Celuje on zatem głównie w nieruchomości znajdujące się albo w trudnej sytuacji finansowej lub prawnej. Inną grupą funduszy są te, poszukujące obiektów z potencjałem do zmiany funkcji, zwłaszcza w ramach szeroko rozumianego sektora living, a także rebrandingu, czy modernizacji, co przełoży się na podniesienie jego wartości i pozwoli sprzedać dany produkt w wyższej cenie - tłumaczy Jakub Kleban, dyrektor w Dziale Wycen Nieruchomości, JLL.

Na razie jednak rynek nie wygenerował znaczących transakcji hotelowych, które byłyby pokłosiem pandemii, chociaż JLL obserwuje coraz więcej zakulisowych rozmów w sprawie potencjalnych sprzedaży. Na początku lutego tego roku została sfinalizowana sprzedaż Hotelu Regent (były Hyatt) przy ulicy Belwederskiej w Warszawie. Syndyk przejął masę upadłości już w 2018 roku, ale dopiero w kwietniu ubiegłego roku zostały przedstawione warunki przetargu i aukcji. Hotel został kupiony przez PHN Property Management, spółkę zależną PHN i PHH za kwotę 130,5 mln zł.

Pojawienie się Covid-19 wzmocniło globalne trendy hotelowe – począwszy od zmian dotyczących aranżacji części wspólnych i pokoju, a kończąc na coraz bardziej rozbudowanych rozwiązaniach technologicznych. Wiele grup hotelowych zgłasza chęć rozbudowywania marek hotelowych o pokoje z aneksami kuchennymi, bo od kilku lat takie właśnie pokoje coraz chętniej wybierają goście, a pandemia tylko przyśpieszyła ten trend. Grupa Accor z kolei wprowadza cyfrowy klucz do otwierania pokoi, czy uruchamiania windy, który będzie dostępny w formie aplikacji na telefon.

Mocnym impulsem do zmian było też wejście na giełdę Airbnb. Sukces spółki, której kapitalizacja obecnie przekracza kapitalizację Marriotta, Hiltona i Hyatta razem wziętych, pokazuje, że podróżni szukają lokalnych i autentycznych doświadczeń i w oparciu o to kryterium dokonują rezerwacji pokoi - wskazuje Agata Janda.

Hotele będą dostosowane do nowych wymagań podróżujących, ponieważ na skutek pandemii granica pomiędzy podróżowaniem, pracą i życiem zaczęła się zacierać. Hotele powoli będą stawać się „one stop shop”, czyli miejscem gdzie wszystkie te elementy będzie można ze sobą połączyć.

Już teraz globalnie obserwujemy, że sale konferencyjne i lobby hotelowe są konwertowane i adaptowane pod przestrzenie coworkingowe, które szturmem wchodzą też do biur, a nawet centrów handlowych. Podobnych zmian z czasem możemy spodziewać się również w polskich hotelach. Wcześniej wspomniana elastyczność i umiejętność dostosowywania się do zmieniających się nastrojów konsumentów to warunek odbicia się rynków hotelowych na całym świecie - podsumowuje Agata Janda.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Olszynki Park w punkt

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Wyższy budynek powstającego w Rzeszowie kompleksu Olszynki Park osiągnął docelową wysokość 41 pięter. Po oddaniu do użytku stanie się najwyższą w Polsce mieszkalną wieżą, o wysokości nieco ponad 220 m.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Setki milionów euro na budowę Le Coeur

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Helaba w ramach konsorcjum z kasami oszczędnościowymi udzieliła kredytu w wysokości 270 mln euro na budowę projektu Le Coeur w Düsseldorfie. Inwestycję realizuje Hines.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Mają Empik, czekają na panoramę

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W pierwszych miesiącach 2024 roku w kompleksie Sky Tower pojawili się nowi najemcy, zmodernizowano też istniejące punkty handlowe. To część zmian, które zapoczątkowane zostały we wrocławskim wieżowcu w zeszłym roku. 

Technologie

Świat Fasada w stylu skandynawskim

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Aluprof wprowadza nową fasadę słupowo-ryglową MB-MM50N. Rozwiązanie o wysokiej izolacyjności termicznej i minimalistycznej stylistyce powstało z myślą o Skandynawii.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Czechy Blask ulicy handlowej

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Praga jest jedynym miastem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, które może pochwalić się prawdziwą High Street, ulicą handlową, na której znajdują się wyłącznie najbardziej prestiżowe światowe marki. Taką lokalizacją jest ulica Pařížská.

Rynek mieszkaniowy

Polska Technologicznie zaawansowana Vola

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Ronson Development zakończył inwestycję Osiedle Vola w Warszawie i rozpoczął przekazywanie mieszkań. W ukończonym budynku znajduje się około 90 lokali.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Magnice będą Outstanding

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

GLP rozpoczęło budowę ostatniej hali Wrocław V Logistics Centre w Magnicach. Budynek o powierzchni ponad 67 tys. mkw. powstanie zgodnie z wymogami certyfikacji BREEAM na poziomie Outstanding.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska EPP przejmuje stery

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

EPP przejmuje od Metro Properties Polska zarządzanie dziewięcioma centrami handlowymi M1 oraz trzema Power Parkami. Do EPP dołączy część pracowników Metro Properties Polska, w tym lokalne zespoły zarządzające obiektami.

Rynek mieszkaniowy

Polska Apsys sprzedaje lofty

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Ruszyła przedsprzedaż mieszkań w inwestycji Nowa Stawowa we Wrocławiu. Projekt mieszkaniowy firmy Apsys zakłada rewitalizację dwóch budynków na terenie pofabrycznych zabudowań przy ul. Stawowej. Inwestycja zaoferuje 44 lofty.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska DB Logistic większe na Śląsku

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

DB Logistic, firma oferująca usługi z zakresu transportu, spedycji i magazynowania, zdecydowała się przedłużyć najem i powiększyć o jedną trzecią powierzchnię zajmowaną w Segro Logistics Park Gliwice. Łącznie firma będzie korzystać z blisko 5 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Łęczyca będzie mieć swój park handlowy

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Grupa Fortis rozpoczęła realizację parku handlowego w Łęczycy w woj. łódzkim. Obiekt o o powierzchni najmu 5 tys. mkw. zostanie oddany do użytku w II połowie 2025 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Wybierają biura w Gdyni

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Gdyński biurowiec przy Podolskiej 21, który w 2021 został nabyty przez brytyjski fundusz inwestycyjny First Property Group, zyskuje nowych najemców.

Rynek mieszkaniowy

Polska Willa Papiernia na robotniczym osiedlu

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Konstancinie-Jeziornie, na osiedlu Mirków, rozpoczęła się budowa apartamentowca Willa Papiernia. Budynek pomieści dziewięć lokali, w tym osiem mieszkań o powierzchniach ponad 100 mkw. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Fort 7 ma zielone światło

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Projekt Fort 7 firmy Atenor uzyskał pozwolenie na budowę budynków biurowych. W ramach I etapu inwestycji spółka planuje budowę trzech budynków biurowych o łącznej powierzchni ponad 42 tys. mkw. Wielofunkcyjny projekt jest drugą inwestycją dewelopera w Warszawie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Automatyzacja i robotyzacja siłą napędową ESG

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Aby nadążyć za wymaganiami zrównoważonego rozwoju branża logistyczna przechodzi przyspieszoną ewolucję, napędzaną innowacyjnymi technologiami – twierdzą analitycy ThinkCo w raporcie „Magazynowe ESG. Zrównoważony rozwój w branży logistycznej”, przygotowanym wspólnie ze spółką Accolade.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Szczecin to brama do Europy

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Z oceną 8,9/10 Szczecin jest drugim najlepszym miastem do życia według rankingu BEAS. Autorami badania są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint.

Wydarzenia

Polska Wybierają Lidera Dostępności

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Ogłoszono 30 półfinalistów architektoniczno-urbanistycznego konkursu Lider Dostępności, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Eurobuild po raz kolejny należy do grona patronów wydarzenia.

Rynek mieszkaniowy

Polska NDI kończy nad Bałtykiem

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Budowa dwóch gdańskich inwestycji NDI Development dobiegła końca. Klucze do Jagiellońskiej 13 i Rezydencji Merwede już wkrótce trafią w ręce pierwszych właścicieli.

Rynek mieszkaniowy

Polska Resi Capital buduje w Katowicach

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Resi Capital rozpoczyna realizację drugiej inwestycji mieszkaniowej w Katowicach. Deweloper zapowiedział start przedsprzedaży ponad 200 mieszkań w ramach projektu Katowicka Residence.

Najnowsze w Hotele

schedule 16 kwietnia 2024

IHG razem z Novum Hospitality

IHG Hotels & Resorts wraz z Novum Hospitality podpisały umowę, która dwukrotnie zwiększa liczbę hoteli IHG w Niemczech, a także inauguruje współpracę Holiday Inn - the niu oraz wprowadza na rynek marki Garner i Candlewood Suites.

schedule 13 marca 2024

Na pięć gwiazdek w Międzyzdrojach

Na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach wmurowano kamień węgielny pod budowę The Sea Resort. Inwestorem budowanego w pięciogwiazdkowym standardzie kompleksu jest spółka Minde. 

schedule 08 marca 2024

Red zaprasza do Belgradu

Radisson Red Belgrade otworzył swoje podwoje w stolicy Serbii, co oznacza debiut marki Radisson Red w Europie Południowo-Wschodniej.

schedule 26 lutego 2024

Rosną wskaźniki efektywności

Eksperci firmy Cushman & Wakefield spodziewają się zwiększenia aktywności transakcyjnej inwestorów na rynku hotelowym w Polsce w 2024 roku. Warszawski rynek hotelowy jest liderem ożywienia w 2023 roku wśród sześciu stolic Europy Środkowo-Wschodniej.

schedule 22 lutego 2024

Remont u Leonarda

Leonardo Royal Warsaw zapowiada otwarcie nowego skrzydła. Oferta czterogwiazdkowego hotelu na rogu ulic Grzybowskiej i Żelaznej powiększy się o 184 pokoje.

schedule 19 lutego 2024

Kąpiel z widokiem na góry

Pomiędzy Szklarską Porębą a Karpaczem powstaje kompleks Termy Karkonosze Resort & Spa. Najnowsza inwestycja HSP Management zaoferuje 265 pokoi.

schedule 19 lutego 2024

Nowy design na pięćdziesiąte urodziny Novotelu

W Novotelu Warszawa Centrum kończą się prace remontowe. Zmodernizowanych zostanie 14 pięter warszawskiego hotelu, który w tym roku obchodzi 50 rocznicę działalności.

schedule 05 lutego 2024

Holiday Inn & Suites po raz pierwszy w Europie

W Budapeszcie powstanie pierwszy hotel marki Holiday Inn & Suites w Europie. Holiday Inn & Suites Budapest Centrale zaoferuje 170 pokoi i zacznie działać w II połowie 2026 roku.

schedule 01 lutego 2024

Accor szykuje otwarcia

Wśród hoteli, które grupa Accor planuje otworzyć w 2024 roku, znalazł się m.in. Mövenpick Wrocław, pierwszy obiekt tej marki w Polsce. Na liście są również obiekty w Pradze, Budapeszcie, Tbilisi, Hamurgu i Düsseldorfie, a także w czeskich i rumuńskich kurortach.

schedule 30 stycznia 2024

Hotelowa Warszawa najlepsza w regionie

Jak wynika z danych STR Global, Warszawa zajmuje 10. miejsce wśród głównych europejskich rynków hotelowych pod względem wzrostu średniego przychodu na dostępny pokój (RevPAR1) w 2023 roku w stosunku do roku 2019 – podaje Cushman & Wakefield.

schedule 26 stycznia 2024

Wyremontują sanatorium

Spółka Uzdrowisko Cieplice – Grupa PGU rozpoczęła przebudowę Domu Zdrojowego w kompleksie uzdrowiskowym Jelenia Góra-Cieplice. Projekt zakłada powstanie pięciokondygnacyjnego sanatorium ze strefą zabiegową, hotelową i spa.

schedule 24 stycznia 2024

Pierwszy Red w Berlinie

Radisson Hotel Group wiosną 2024 roku otworzy pierwszy hotel Radisson Red w Berlinie. Goście będą mieli do dyspozycji ponad 130 pokoi.

schedule 23 stycznia 2024

Drugi Q Hotel nad morzem

W Sopocie przy ul. Haffnera 89 powstanie Q Hotel. Otwarcie obiektu planowane jest na 2026 rok.

schedule 17 stycznia 2024

Focus na Wrocław

Spółka Focus Hotels wydzierżawiła od Futureal Group budynek na ul. Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu. W obiekcie powstanie Focus Hotel Premium Wrocław, pierwszy obiekt polskiej sieci w tym mieście.

schedule 10 stycznia 2024

The Luxury Collection zadebiutuje w Krakowie

Marriott International oraz Grupa Dobry Hotel podpisały porozumienie, na mocy którego w budynku zabytkowego Pałacu Lubomirskich powstanie pierwszy w Krakowie hotel marki The Luxury Collection.

schedule 04 stycznia 2024

Na urlop do klasztoru

Grupa Arche zapowiada na 2024 rok otwarcia dwóch nowych obiektów. Goście będą mogli odwiedzić Sanatorium Milicyjne w Nałęczowie oraz Klasztor Wrocław.

schedule 02 stycznia 2024

Na plażę do Niechorza

Multico rozpoczęło sprzedaż II etapu Rezydencji Niechorze. Nowy, budowany tuż przy plaży kompleks apartamentów zostanie oddany do użytku przed sezonem letnim w 2025 roku.

schedule 21 grudnia 2023

Apartamenty i inwestycje w Szklarskiej Porębie

Nickel Development zbuduje kolejną kurortową inwestycję – kompleks apartamentów w Szklarskiej Porębie, drugi w powstającej sieci Nickel Resort & Spa.

schedule 14 grudnia 2023

Dobre prognozy dla rynku hotelowego

Rynek hotelowy w Polsce notuje wzrost popytu i kluczowych wskaźników dotyczących wyników obiektów – wynika z raportu Cushman & Wakefield. Eksperci spodziewają się utrzymania tego trendu również w 2024 roku.

schedule 06 grudnia 2023

Z widokiem na morze

Grupa Mirbud podpisała umowę na budowę pięciogwiazdkowego obiektu Harmony Resort w Kołobrzegu. Wartość inwestycji sięgnęła 173 mln zł netto.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie