POLSKA Rondo Dmowskiego dla pieszych
Architektura i urbanistykaNowe przejścia dla pieszych, przejazdy rowerowe, sygnalizacja i wydłużone przystanki tramwajowe powinny być gotowe jeszcze w 2021 roku.
Osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, opiekunowie z maluchami w wózkach będą mogli wygodnie i bezpiecznie przedostać się na drugą stronę jezdni, a pasażerowie nie będą już musieli schodzić do podziemi, by wydostać się z przystanku tramwajowego. Rondo Dmowskiego stanie się miejscem dostępnym – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Istniejące przejście podziemne ze sklepami i punktami usługowymi, prowadzące m.in. do wejścia do stacji Metro Centrum, nie zniknie po przebudowie ronda.
W ramach zmian wokół ronda zostaną wytyczone cztery przejścia dla pieszych o szerokości około ośmiu metrów z azylami między jezdniami: przez ul. Marszałkowską przy ul. Widok i na wysokości ul. Nowogrodzkiej oraz przez Aleje Jerozolimskie na wysokości ul. Poznańskiej i ul. Parkingowej. W trakcie przebudowy powstaną też rozwiązania ułatwiające poruszanie się po jezdni rowerami. Pojawią się nowe odcinki tras rowerowych, a istniejące ulegną połączeniu.
Wszystkie nowe przejścia dla pieszych poprowadzą na przedłużone przystanki tramwajowe, które będą miały po 66 m, czyli tyle, ile potrzebują dwa tramwaje. Wejście ułatwią pasażerom łagodne rampy. Przy przejściach będzie sygnalizacja świetlna podłączona do Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem, a czas „zielonego” będzie na tyle długi, aby piesi mogli przejść przez obydwie jezdnie bez zatrzymywania się.
Pozostałe zmiany dotyczą m.in. niewielkiej korekty pasów ruchu wokół ronda, przesunięcia przystanków autobusowych w Al. Jerozolimskich bliżej ronda czy postawienia kilkudziesięciu stojaków rowerowych.
Przebudowa rozwiąże szereg problemów, jakie mieli warszawiacy w centrum stolicy. Sprawi m.in., że przystanki tramwajowe staną się dostępne dla osób mających trudności w poruszaniu się, ułatwi przesiadkę z pociągu (ze stacji PKP Śródmieście) na tramwaj, pozwoli łatwo przekroczyć jezdnię w ciągu ul. Widok czy ul. Nowogrodzkiej i pozwoli na bezpieczny przejazd przez centrum Warszawy rowerem.
Zmiany w centrum Warszawy to jeden z elementów zapowiadanego przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego Nowego Centrum Warszawy. Poza przebudową ronda Dmowskiego w tym momencie przebudowywany jest plac Pięciu Rogów i zachodnia część ul. Marszałkowskiej, między rondem a ul. Świętokrzyską. Miasto rozpisało też przetarg na zaprojektowanie przebudowy ul. Marszałkowskiej na odcinkach na południe (do pl. Konstytucji) i na północ (Królewska – pl. Bankowy) od ronda Dmowskiego. W zeszłym roku kompleksową zmianę przeszedł centralny odcinek al. Jana Pawła II wraz z rondem Czterdziestolatka. Ruszył też konkurs na koncepcję zagospodarowania ul. Chmielnej.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...