Polska Powroty w inwestycjach
Rynek inwestycyjny i finansowyZgodnie z naszymi przewidywaniami, nastąpiło również uwolnienie kapitału pochodzącego z Europy Zachodniej, co spowodowało jego dominację na początku tego roku. Pomimo nieznacznego spowolnienia aktywności inwestorów pochodzących z Azji, przewidujemy wzrost ich inwestycji do poziomu z poprzednich kwartałów – komentuje
Po wyraźnej dominacji sektora magazynowego w 2020 roku,Radosław Pietrzak, research & data manager, Avison Young. tym razem to rynek biurowy miał największy udział w rynku, wynoszący prawie 50 proc. (600 mln euro). Inwestorzy, dopasowując się do niepewnych warunków rynkowych na rynku biurowym, kontynuują swoje strategie zakupu nieruchomości o niskim poziomie ryzyka. Stąd też kolejne transakcje w zachodniej części centrum Warszawy, tym razem dotyczące Biur przy Willi, należących do kompleksu Browary Warszawskie, a także budynku Spark B. Nadal obserwujemy wzmożoną aktywność na Mokotowie, gdzie Neopark został sprzedany przez Yareal do Amundi Real Estate.
Również w miastach regionalnych część transakcji przypadła na nieruchomości typu „prime”, czego przykładem jest sprzedaż budynku Neon należącego do kompleksu Alchemia, a także Bramy Portowej, gdzie Avison Young świadczyło dla kupującego usługi doradztwa technicznego. Jedna trzecia wartości transakcyji w biurach przypadła na przejęcie przez Partners Group / Reino portfela nieruchomości biurowych grupy Buma, składającego się z 11 nieruchomości (w tym dwóch w budowie) w Krakowie i Wrocławiu.
Warty odnotowania jest fakt, że niemal wszystkie budynki biurowe w tym kwartale zostały zakupione przez zachodnioeuropejskich inwestorów, których udział w tym sektorze wyniósł 97 proc. – zwraca uwagę Radosław Pietrzak.
Z ponad 30-procentowym udziałem (425 mln euro), rynek magazynowy utrzymał swoją silną pozycję. Warto zwrócić uwagę, że 85 proc. wartości w tym sektorze w I kwartale 2021 roku dotyczyło sprzedaży nieruchomości z rynku pierwotnego. Tylko jedna znacząca transakcja została przeprowadzona na rynku wtórnym. Była to sprzedaż magazynu BTS Castoramy przez Tritax Euro Box do Savills IM. Nieruchomość została sprzedana po stopie procentowej poniżej 5 proc. i dołączyła do najlepiej wycenianych magazynów będących przedmiotem sprzedaży na polskim rynku.
I kwartał 2021 na rynku handlowym upłynął pod znakiem transakcji charakteryzujących się wysoką stopą zwrotu. Wartość transkacji na tym rynku wyniosła 200 mln euro. Większość transakcji przypadło na przejęcia supermarketów Tesco, marki opuszczającej Polski rynek. Również Galeria Pestka w Poznaniu, sprzedana przez Blackstone do Henley Investments, charakteryzuje się dużym potencjałem wzrostu wartości. Największą transakcją na rynku handlowym była sprzedaż przez Chariot trzeciej, ostatniej transzy obiektów do EPP. Pakiet nieruchomości, których sprzedaż została zaplanowana już w 2018 roku, objął cztery Power Parki zlokalizowane w Kielcach, Olsztynie, Opolu i Tychach.
Rynek PRS zanotował mocne otwarcie 2021 roku, będące kontynuacją ekspansji inwestorów w tym sektorze w poprzednim roku. W związku z tym, że jest to bardzo młody rynek i brakuje gotowych produktów inwestycyjnych, transakcje typu „forward purchase” dominują. Odnotowaliśmy dalszy rozwój portfela Heimstaden Bostad, który kupił projekty deweloperskie w Warszawie od Marvipolu. Ponadto, na Polski rynek wchodzi Milestone – jeden z liderów rynkowych domów studenckich klasy premium - który będzie zarządzał portfelem nabytym przez joint venture Value One i Nuveen Real Estate. Inwestorzy poszukując nowych możliwości decydowali się również na zakup całych platform. Na etapie finalizacji jest przejęcie spółki Budimex Nieruchomości przez Cornerstone Partners / Crestyl Group oraz pakietu większościowego spółki Archicom przez Echo Investment.
Aktualna sytuacja wskazuje na dalsze pozytywne zmiany na rynku. Przyspieszenie procesu szczepień pozwoli na stopniowe znoszenie ograniczeń - co szczególnie korzystnie powinno wpłynąć na rynek handlowy, a także może zachęcić pracowników do powrotu do biur. Te działania mogą z kolei wpłynąć na atrakcyjność inwestycyjną wspomnianych sektorów. Ponadto, wzrost podaży powierzchni na poziomie ponad 10 proc. rocznie w najbardziej pożądanych sektorach – magazynowym i parków handlowych – napędza wzrost aktywności inwestycyjnej w tych sektorach. Co więcej, kolejne biurowce w centrum Warszawy są oddawane do użytkowania bądź ich budowa dobiega końca, co może przynieść kolejne spektakularne transakcje. Aktualnie na końcowym etapie znajdują się transakcje o wolumenie ponad miliarda euro. Przewidujemy, że drugi kwartał może okazać się jeszcze bardziej owocny od poprzedniego.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...