Europa Biuro wynalezione na nowo
WydarzeniaWorkcloud24, startup świadczący usługi dla elastycznych powierzchni biurowych, miał przyjemność gościć ekspertów podczas webinaru „Przyszłość pracy po Covid-19”. Partnerami medialnymi wydarzenia byli Real Estate talks, Property Forum oraz Eurobuild. Trzech cenionych ekspertów rynku nieruchomości spotkało się, aby podzielić się swoim punktem widzenia i badaniami rynku.
Serca biur zabiją na nowo
Webinar rozpoczęła Marta Moksa, dyrektor zarządzająca O4 Coworking - jednego z największych operatorów coworkingowych w Polsce. W swoim wystąpieniu przedstawiła wyniki najnowszych badań dotyczących coworkingu i jego znaczenia dla ludzi. Materiały były zbierane przez zespół przez ponad 18 miesięcy, co dostarczyło firmie cennych danych na temat zmian zachodzących na rynku.
Badanie pokazało między innymi, że idylliczny obraz pracy w domu jest mylący. Owszem, zapewnia pracownikom bardziej komfortowe środowisko działań, ale prawda jest taka, że nasze domy są pełne "rozpraszaczy". Marnując energię na sprawy domowe, tracimy czas w pracy.
Firmy kochają coworking
Jak pokazują dane z badania przeprowadzonego przez O4 Coworking, ludzie uwielbiają coworking, ponieważ mogą dzielić przestrzeń z innymi. Jesteśmy istotami społecznymi, a więc dla większości z nas kontakt z ludźmi jest źródłem energii. Poznawanie nowych współpracowników, omawianie pomysłów twarzą w twarz i robienie tego w przyjaznym środowisku zachęca do wychodzenia z domu. Coworking zatem zmienia nas pozytywnie. Aktywni użytkownicy zgłaszali zwiększoną otwartość na nowe doświadczenia, lepszą koncentrację oraz zarządzanie czasem, a także zwiększoną tolerancję na innych. Coworking promuje przekonanie, że praca to przyjemność, sukces to wolność, a kontakt z innymi to siła napędowa.
Praca jest ważną częścią naszego życia zarówno pod względem ekonomicznym, psychologicznym, jak i społecznym. Ludzie potrzebują interakcji międzyludzkich. Muszą się wzajemnie inspirować i zaskakiwać. Potwierdzają to nasze badania, dlatego w biurach po pandemii należy zwrócić większą uwagę na przestrzenie wspólne, które pozwolą na spotkania, zarówno zaplanowane, jak i te niezobowiązujące, codzienne – podsumowuje Marta Moksa.
Pandemia, a rynek biurowy
Tamas Polster, partner i współzałożyciel Urbanite Advisors, przedstawił analizę istniejących i nowych trendów w branży oraz prognozy dotyczące wpływu Covid-19 na popyt na biura i lokalizacje w Europie. Dziś to talenty napędzają firmy i będą miały ogromny wpływ na ich decyzje. Pracę w trybie hybrydowym obserwujemy od dłuższego czasu, śledząc zmagania europejskich firm w kontekście znalezienia najlepszych rozwiązań wspierających organizację miejsc pracy. Już teraz widzimy, że priorytetem jest współpraca i zapewnienie maksymalnego komfortu pracownikom.
Nowy wymiar centrów biznesowych
Według Tamasa Polstera, przejście na hybrydowy model pracy pokazuje, że nie musimy i nie będziemy musieli codziennie przebywać w biurze. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzamy godziny dojazdów i tony emisji CO2. Coraz częściej praca z biura będzie wyborem, a nie obowiązkiem. Pracownicy wskazują, że istotne dla nich czynniki siedziby firmy to dobra komunikacja, świetna lokalizacja, tętniąca życiem i usługami, ale także w bliskim sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych.
Między innymi z tego powodu dzielnice biznesowe, w których znajduje się ponad 50% inwestycji biurowych, ucierpią najbardziej po pandemii z powodu braku zainteresowania ze strony najemców - podkreśla ekspert.
Komfort pracowników i elastyczność priorytetem dla firm
Hubert Abt, założyciel i CEO New Work oraz workcloud24, zaprezentował nowoczesne produkty cyfrowe, ułatwiające wdrożenie a także organizację hybrydowego modelu pracy. Narzędzia o intuicyjnej funkcjonalności sprawiają, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy osiągają najlepsze wyniki. W natłoku mnogości aktualnych trendów łatwo zauważyć, że najbardziej konkurencyjne firmy wiedzą, jak wykorzystać okazje, by utrzymać niezmiennie wysoki poziom świadczonych usług. Na przykład branża technologiczna zachęca pracowników do pracy z dowolnego miejsca, które uważają za najlepsze dla siebie. Ekspert jest przekonany, że zjawiska i trendy, które pojawiły się podczas pandemii Covid-19, nigdy nie przeminą. Około 50 proc. pracowników pracuje teraz z domu, a firmy, które sobie z tym nie radzą, mają problem z pustymi biurami i niską sprzedażą. Większość pracowników oczekuje elastyczności.
Nadszedł czas, aby firmy skupiły się na ludziach i zapewniły im maksymalny komfort pracy – podkreśla Abt.
Nowoczesne usługi biurowe szyte na miarę
Aktualnie dostępne są już usługi zapewniające pożądaną elastyczność miejsca pracy. Platformy biurowe z najnowszymi danymi i najważniejszymi wskazówkami, takie jak Toolbox i Office Pass, cieszą się coraz większą popularnością wśród firm. Bardzo popularne stają się również modele abonamentowe, które pozwalają wybrać dowolne miejsce do pracy w danym mieście.
Covid-19 zakłócił świat, jaki znaliśmy, ale nowa normalność już obowiązuje. Wygląda to dobrze i wkrótce nasze firmy będą gotowe to zaakceptować – podsumowuje Hubert Abt.
Eurobuild CEE był patronem medialnym pierwszego wydarzenia z cyklu #WorkFromHome2021
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...