EN

Polska Sektor handlowy z perspektywą

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
Do sklepów stacjonarnych wracają klienci, a sektor handlowy łapie oddech. W I półroczu tego roku łączna wartość transakcji inwestycyjnych była relatywnie niska w porównaniu z ubiegłymi latami i wyniosła około 290 mln euro. Jednocześnie, według prognoz JLL w 2021 roku całkowita nowa podaż powierzchni handlowych może osiągnąć poziom 540 tys. mkw., co oznacza powrót do wyników sprzed pandemii.

Firma JLL podsumowała sytuację na rynku nieruchomości handlowych w Polsce na koniec pierwszego półrocza 2021 roku. Chociaż rynek handlowy wciąż boryka się z konsekwencjami Covid-19, prognozy dla Polski na tle Europy wyglądają korzystnie. Według Oxford Economics, sprzedaż detaliczna w Polsce ma rosnąć o 4,9 proc. rocznie do 2023 roku, co plasuje nas w czołówce krajów europejskich.
Dane Polskiej Rady Centrów Handlowych wskazują na szybki powrót klientów do stacjonarnych zakupów po okresie obostrzeń związanych z ostatnim lockdownem. Odwiedzalność w pierwszym tygodniu po ponownym otwarciu centrów handlowych sięgnęła 97 proc. wyniku z 2019 roku, następnie ustabilizowała się na poziomie 87 proc. na koniec maja. Obroty w centrach handlowych w maju wyniosły 96 proc. wartości z 2019 roku, co wskazuje na wysoki współczynnik konwersji.

Wyniki odwiedzalności mogą napawać ostrożnym optymizmem. Widać, że konsumenci są spragnieni możliwości dokonania zakupów w przestrzeni fizycznej i chcą zrekompensować sobie miesiące odkładania wizyt w obiektach handlowych. To zjawisko sfrustrowanych zakupów, czyli tzw. revenge shopping - komentuje Anna Wysocka, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Handlowych, JLL..

W porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku, I półrocze 2021 roku charakteryzowało się zwiększoną aktywnością budowlaną. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku deweloperzy ukończyli 242 tys. mkw. GLA w ramach wszystkich formatów, a w budowie jest kolejne 447 tys. mkw.

Z naszych analiz wynika, że na koniec 2021 roku nowa podaż może łącznie osiągnąć poziom około 540 tys. mkw. To wynik podobny do rezultatu z 2019 roku, czyli sprzed pandemii. 40 proc. nowo oddanej powierzchni będą stanowiły parki handlowe - wyjaśnia Joanna Tomczyk, starszy analityk rynku, JLL.

Utrzymuje się trend lokalności oraz wygodnych i szybkich zakupów. 43 proc. podaży oddanej do użytku w I półroczu tego roku przypadło na parki handlowe oraz centra codziennych zakupów. W wyniku przetasowań na rynku operatorów hipermarketów, 47 proc. nowej powierzchni dostarczono w ramach wolnostojących magazynów handlowych.

Pozostałe 10 proc. nowej powierzchni ukończono w centrach handlowych. W II kwartale 2021 roku otwarto pierwsze w tym roku centra handlowe: Galerię Sekunda w Jędrzejowie (13 tys. mkw. GLA) oraz Galerię Odyseja w Brzesku (9,3 tys. mkw. GLA).

Rozwija się segment projektów mixed-use, w ramach których na rynek trafia dodatkowa powierzchnia handlowa. Łączenie różnych funkcji komercyjnych, ale też nowoczesnych elementów projektowania z historyczną architekturą przekłada się na projekty miastotwórcze i nowe przestrzenie miejskie.

Przykładem są Browary Warszawskie, zrealizowane przez Echo Investment, które integrują funkcje biurowe, mieszkaniowe i handlowe z historycznym dziedzictwem tego miejsca - mówi Joanna Tomczyk.

Nowa rzeczywistość na rynku handlowym, a także doświadczenia sieci podczas pandemii wpłynęły na strategie ekspansji, szczególnie w odniesieniu do uruchamiania sklepów w alternatywnych lokalizacjach.

Najemcy poszukują nowych formatów, dywersyfikują swoje lokalizacje, ale jednocześnie nie rezygnują z rozwoju swoich sklepów w centrach handlowych. Irlandzki gigant modowy Primark zapowiedział kolejne dwie nowe lokalizacje w największych centrach handlowych w Krakowie i Katowicach. Rituals Cosmetics, który zadebiutuje w sierpniu 2021 roku w Westfield Arkadia w Warszawie, planuje uruchomić do 2027 roku sieć 100 sklepów w Polsce. Podobnie polska marka HalfPrice w ciągu zaledwie dwóch miesięcy otworzyła siedemnaście lokalizacji, od centrów handlowych po lokale przy głównych ulicach handlowych - wylicza Joanna Tomczyk.

W I półroczu 2021 roku w Polsce zadebiutowały trzy nowe marki, wszystkie w Warszawie. Lego otworzyło swój pierwszy własny sklep w Westfield Arkadia, a włoska firma odzieżowa Camissima i marka odzieżowa Yargici z Turcji rozpoczęły działalność w Galerii Mokotów.

Przed pandemią udział handlu internetowego w sprzedaży detalicznej w Polsce wynosił 5,6 proc. i zmieniał się w zależności od wprowadzanych ograniczeń w działalności obiektów handlowych. Prognozy dotyczące handlu w Polsce zakładają wzrost sprzedaży detalicznej o 3,3 proc. rocznie do 2025 roku, z czego 90 proc. zakupów będzie wciąż realizowanych w sklepach stacjonarnych.

Aby zobaczyć, jak kształtuje się e-commerce, musimy poczekać na stabilizację rynku. Niezależnie od tego najemcy i wynajmujący zdają sobie sprawę z konieczności budowania modelu sprzedaży wielokanałowej czy obecności na platformach sprzedażowych, takich jak Zalando czy Amazon, oraz poszukują systemów integrujących ich obiekty z platformami internetowymi - wskazuje Anna Wysocka.

Choć jedynie 15 proc. budynków handlowych jest obecnie certyfikowana (według Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego), sektor ten wykazuje zaangażowanie w kwestie zrównoważonego rozwoju. Zarówno najemcy, jak i wynajmujący wdrażają innowacje, które mają na celu ochronę środowiska.

Przykładowo, sieć Carrefour wykorzystuje niskie temperatury wód podziemnych do obniżenia temperatury powietrza w obiektach i używa dwutlenku węgla jako czynnika chłodniczego. Silesia City Center zainstalowała na dachu panele fotowoltaiczne, redukując emisję dwutlenku węgla o tyle, ile jest w stanie wchłonąć w ciągu roku 1 ha lasu sosnowego. Pojawiają się ogrody na dachach, pasieki czy hotele dla owadów jak w bydgoskim Focus Mall. Oświetlenie LED czy ładowarki do samochodów powoli stają się w galeriach handlowych standardem. Także coraz częściej planowane procesy deweloperskie zakładają dostarczenie zrównoważonych obiektów - zwraca uwagę Anna Wysocka.

Pandemia i związane z nią ograniczenia działalności miały wpływ na wyniki rynku handlowego w pierwszym półroczu 2021 roku. Łączna wartość transakcji inwestycyjnych na poziomie około 290 mln euro była najniższym wynikiem za pierwsze sześć miesięcy od 2013 roku.

Należy jednak zauważyć, że liczba transakcji była z kolei jedną z najwyższych w historii rynku, a ich niższa wartość wynika z rodzaju produktów handlowych, które cieszą się obecnie największą popularnością wśród inwestorów. Są to aktywa mniejsze i bardziej rozproszone. W dalszym ciągu na celowniku inwestorów pozostają głównie parki handlowe, centra codziennych zakupów, sklepy spożywcze oraz sklepy typu DIY. W ostatnim czasie obserwujemy również wzrost zainteresowania transakcjami oportunistycznymi w segmencie centrów handlowych - komentuje Adam Kiernicki, Dyrektor, Dział Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych, JLL.

Atrakcyjność większych centrów handlowych jest bezpośrednio uzależniona od perspektywy wygaszenia pandemii i ograniczenia ryzyka kolejnych obostrzeń.

Obroty odnotowywane po otwarciu centrów handlowych w maju wyraźnie wpływają jednak na poprawę nastrojów wśród inwestorów - dodaje Adam Kiernicki.

Pomimo braku danych transakcyjnych za I połowę 2021 roku, stopy kapitalizacji za najlepsze centra handlowe szacuje się na 5,25 proc. Jak na razie, stopy kapitalizacji za najlepsze parki handlowe pozostają stabilne na poziomie około 6,80 proc., jednak wysoki poziom zainteresowania i ograniczona dostępność dobrego produktu może spowodować kompresję w krótkim terminie.

Ostatnie nowości

Wydarzenia

Polska Oktoberfest tribute to Michał Sternicki

schedule 28 września 2021
Eurobuild CEE

W warszawskiej Elektrowni Powiśle odbyła się impreza charytatywna „Oktoberfest tribute to Michał Sternicki”. Podczas wydarzenia członkowie branży nieruchomości wspominali Michała Sternickiego, który niedawno zmarł na Covid-19. Środki zebrane dzięki eventowi zostaną przekazane na cele związane z edukacją dzieci Michała.

Zielone budownictwo

Polska Terminal DB Schenker na zielono

schedule 28 września 2021
Opr./edited by AKL

Kolejny terminal przeładunkowy DB Schenker w Polsce uzyskał certyfikat BREEAM. To oddany do użytku w I kwartale 2021 roku obiekt na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko.

Materiał partnera

Polska Gdyńska Marina Yacht Park wpisuje się w światowe trendy urbanistyczne

schedule 02 września 2021
Eurobuild CEE

Na Molo Rybackim w centrum Gdyni powstał nowatorski projekt architektoniczny, łączący funkcje miejskie i rekreacyjne. Ta niedostępna wcześniej część miasta przekształca się w nowoczesną nadmorską dzielnicę otwartą dla mieszkańców, turystów i żeglarzy.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Monnari w Wielkopolsce

schedule 28 września 2021
Opr./edited by MR

W centrach handlowych Auchan w Komornikach i Swadzimiu zaczęły działać sklepy Monnari. Salony polskiej marki zajęły lokale o powierzchni 230 mkw. w Swadzimiu oraz 160 mkw. w Komornikach.

Rynek mieszkaniowy

Polska Można mieszkać w Elektrowni

schedule 28 września 2021
Opr./edited by AKL

W ramach warszawskiego kompleksu Elekrownia Powiśle rozpoczęły działalność Apartamenty Elektrownia przeznaczone na wynajem długo- oraz krótkoterminowy. Apartamentowiec mieści się przy ul. Leszczyńskiej 1A.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Świat Dwutlenek węgla do zera

schedule 28 września 2021
Opr./edited by AKL

CBRE zobowiązało się do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla do 2040 roku. Działania będą obejmowały własną działalność firmy, zarządzane przez nią nieruchomości oraz łańcuch dostaw. To zobowiązanie jest kontynuacją strategii ogłoszonej rok temu, gdy cele CBRE w zakresie klimatu zostały zatwierdzone przez Science Based Targets (SBTi).

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Danfoss rośnie w Grodzisku

schedule 28 września 2021
Opr./edited by AKL

Panattoni realizuje ostatni etap zakładu produkcyjnego dla Danfoss Poland, który powstaje w Grodzisku Mazowieckim, na terenie kampusu firmy. Generalnym wykonawcą jest Dekpol.

Wydarzenia

Polska Przestawmy się na przyszłość

schedule 28 września 2021
Opr./edited by MR

Branża nieruchomości, miasta i społeczeństwa w nowej rzeczywistości - o tym m.in. dyskutować będą eksperci podczas Urban Land Institute Poland Conference: Resetting to the Future. Eurobuild jest patronem medialnym wydarzenia.

Rynek mieszkaniowy

Polska Robyg rekordowo w pierwszym półroczu

schedule 28 września 2021
Opr./edited by MR

W I półroczu 2021 roku grupa Robyg zanotowała przychody ze sprzedaży przekraczające 512 mln złotych. Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 117 mln złotych, czyli o 324 proc. więcej niż w I połowie 2020 roku. EBIT to 147 mln złotych, co oznacza wzrost o 264 proc. rok do roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Mieszko zmienia biurowiec

schedule 28 września 2021
Opr./edited by AKL

Adgar Poland przedłużył umowę najmu powierzchni biurowej z firmą Mieszko. Oddział producenta pralin i czekoladek mieścić się będzie w mokotowskim biurowcu Adgar Bit. Obie firmy współpracują ze sobą od ponad 5 lat.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Większy Specjał u Panattoni

schedule 28 września 2021
Opr./edited by MR

Grupa Kapitałowa Specjał zdecydowała się powiększyć o 1,4 tys. mkw. powierzchnię magazynową warszawskiego oddziału mieszczącego się w parku Panattoni Park Konotopa II. Najemcę reprezentowała firma doradcza Cresa Polska. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Więcej sportu w Iławie

schedule 28 września 2021
Opr./edited by AKL

Do parku handlowego Era Park w Iławie dołączyła polska sieć wielkopowierzchniowych sklepów sportowych Martes Sport. Sklep zajmie około 650 mkw. powierzchni najmu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Coraz pełniej w Siedlcach

schedule 28 września 2021
Opr./edited by AKL

Postępuje komercjalizacja parku handlowego Stalchemia w Siedlcach. Do grona najemców dołączy sieć sklepów zoologicznych. Obiekt o łącznej powierzchni najmu 6,6 tys. mkw. został otwarty w sierpniu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowe punkty na mapie Galerii Mokotów

schedule 27 września 2021
Opr./edited by AKL

Oferta warszawskiej Galerii Mokotów poszerzyła się o pięć nowych salonów. Klienci mogą odwiedzić salon sportowy Nike, oficjalny sklep marki Lego, butiki Patrizia Aryton i Damat Tween oraz salon ze świecami zapachowymi American Candle.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Polska Ponad dwieście słoików miodu

schedule 27 września 2021
Opr./edited by MR

Pasieka miejska na dachu warszawskiego biurowca Saski Crescent zakończyła drugi sezon swojej działalności. W tym roku zebrano łącznie około 55 kg miodu wielokwiatowego.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Polska Łąka kwietna na Woli

schedule 27 września 2021
Opr./edited by AKL

Na warszawskiej Woli powstaje otwarta dla mieszkańców miasta łąka kwietna. Łąka powstaje w miejscu, które w przyszłości przeznaczone będzie pod budowę inwestycji biurowo-handlowej. To kolejny proekologiczny projekt Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zadbają o Fabrykę Norblina

schedule 27 września 2021
Opr./edited by MR

Firma ISS Facility Services przejęła usługi facility management w warszawskiej Fabryce Norblina. ISS będzie odpowiedzialne m. in. za obsługę techniczną, utrzymanie czystości oraz utrzymanie terenów zewnętrznych. 

Rynek mieszkaniowy

Niemcy Victoria Dom buduje w Lipsku

schedule 27 września 2021
Opr./edited by AKL

Do oferty sprzedażowej Victoria Dom wprowadziła kolejny projekt w Lipsku. Inwestycja dostarczy łącznie 122 mieszkania o metrażach od 38 do 149 mkw. powierzchni. W przygotowaniu są kolejne przedsięwzięcia w Lipsku i Berlinie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pierwszy HalfPrice na Podlasiu

schedule 27 września 2021
Opr./edited by MR

W należącej do EPP Galerii Veneda otworzył się salon HalfPrice. To pierwsza i jedyna lokalizacja marki w Łomży i całym regionie. Najemca zajął lokal o powierzchni 1 tys. 311 mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Można kupować Aleje Praskie

schedule 27 września 2021
Opr./edited by AKL

Develia wprowadziła do sprzedaży 110 lokali w ramach I etapu Alei Praskich – nowej inwestycji na warszawskiej Pradze Południe. Deweloper planuje certyfikację I fazy projektu w systemie BREEAM.

Najnowsze w Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

schedule 28 września 2021

Monnari w Wielkopolsce

W centrach handlowych Auchan w Komornikach i Swadzimiu zaczęły działać sklepy Monnari. Salony polskiej marki zajęły lokale o powierzchni 230 mkw. w Swadzimiu oraz 160 mkw. w Komornikach.

schedule 28 września 2021

Więcej sportu w Iławie

Do parku handlowego Era Park w Iławie dołączyła polska sieć wielkopowierzchniowych sklepów sportowych Martes Sport. Sklep zajmie około 650 mkw. powierzchni najmu.

schedule 28 września 2021

Coraz pełniej w Siedlcach

Postępuje komercjalizacja parku handlowego Stalchemia w Siedlcach. Do grona najemców dołączy sieć sklepów zoologicznych. Obiekt o łącznej powierzchni najmu 6,6 tys. mkw. został otwarty w sierpniu.

schedule 27 września 2021

Nowe punkty na mapie Galerii Mokotów

Oferta warszawskiej Galerii Mokotów poszerzyła się o pięć nowych salonów. Klienci mogą odwiedzić salon sportowy Nike, oficjalny sklep marki Lego, butiki Patrizia Aryton i Damat Tween oraz salon ze świecami zapachowymi American Candle.

schedule 27 września 2021

Pierwszy HalfPrice na Podlasiu

W należącej do EPP Galerii Veneda otworzył się salon HalfPrice. To pierwsza i jedyna lokalizacja marki w Łomży i całym regionie. Najemca zajął lokal o powierzchni 1 tys. 311 mkw.

schedule 24 września 2021

Więcej najemców Mozaiki

Action i Neonet dołączają do grona najemców Mozaiki w Krotoszynie. Park handlowy będzie liczyć ponad 6,2 tys. mkw. GLA i pomieści około 16 sklepów. Otwarcie obiektu zaplanowano na I połowę 2022 roku.

schedule 24 września 2021

Era Park z Deichmannem

Firma Mallson Polska pozyskała kolejnego najemcę do powstającego na warszawskim Rembertowie Era Parku. Salon Deichmann zajmie około 500 mkw. powierzchni. Otwarcie obiektu zaplanowane jest na listopad 2021 roku.

schedule 23 września 2021

Fuzja kawy, wina i fotografii

Echo Investment podpisało kolejne umowy najmu powierzchni w rewitalizowanym kompleksie Fuzja w Łodzi.

schedule 23 września 2021

500 Netto nad Wisłą

Netto otworzyło się kolejne sześć placówek pod szyldem duńskiej sieci – tym samym jej zasięg zwiększył się w tym roku o 100 konwertowanych sklepów i wynosi obecnie 500 placówek w całym kraju.

schedule 23 września 2021

LPP rusza do Skopje

Gdańska spółka otworzyła w Skopje pierwszy salon Reserved. Za kilka tygodni uruchomione zostaną sklepy pozostałych marek, powiększając sieć sprzedaży LPP na Bałkanach o  8 tys. mkw.

schedule 23 września 2021

Leroy Merlin zaprasza do Kutna

W Kutnie przy ulicy Tadeusza Kościuszki został otwarty 71. sklep Leroy Merlin w Polsce. Powierzchnia sklepu, przy którym powstał parking na 300 samochodów, to blisko 7,5 tys. mkw.

schedule 23 września 2021

Tescoma debiutuje w Kielcach

Należąca do EPP Galeria Echo powiększyła swoją propozycję w kategorii produktów dla domu – do grona najemców kieleckiego centrum handlowego dołączyła czeska marka Tescoma. To pierwsza lokalizacja w Kielcach. Salon w Galerii Echo zajmuje ponad 90 mkw.

schedule 22 września 2021

Nowości i powroty w galeriach NEPI Rockastle

W czterech centrach handlowych NEPI Rockcastle pojawiły się nowe marki - w Aura Centrum w Olsztynie, Solaris Center w Opolu, krakowskiej Bonarce oraz w galerii Focus Mall Zielona Góra. W tej ostatniej właśnie zakończyła się rozbudowa; z kolei w Bonarce ruszył kolejny etap modernizacji i rozbudowy.

schedule 22 września 2021

Centrum Janki poszerza ofertę

Na terenie podwarszawskiego Centrum Janki otworzyły się Fikołki, kolejna po Liliputkowie strefa dla dzieci. Na liczącej 300 mkw. powierzchni Fikołków najmłodsi mają do dyspozycji m.in. labirynt z przeszkodami i kilka rodzajów zjeżdżalni oraz urodzinowy domek na drzewie.

schedule 22 września 2021

Eperia większa i bardziej rozrywkowa

Centrum handlowe Eperia w Preszowie na Słowacji szykuje się do otwarcia nowej części. W rozbudowanej galerii pojawią się nowe marki, restauracje i wielosalowe kino. Powierzchnia handlowa Eperii wzrośnie o 50 proc.

schedule 22 września 2021

Reduta poszerza ofertę

Do grona modowych najemców warszawskiej galerii Atrium Reduta dołączy polska marka Carry. Salon z ofertą odzieży i dodatków dla kobiet, mężczyzn i dzieci zajmie powierzchnię 930 mkw. We wrześniu portfolio centrum wzbogaciła również piekarnia Skalski, oferująca pieczywo i wyroby cukiernicze.

schedule 22 września 2021

Sklepy Netto otwarte w niedzielę

Większość sieci handlowych w Polsce otworzyła swoje sklepy w niedzielę, korzystając ze statusu placówki pocztowej. We wrześniu 2021 roku do tego grona dołączyły Kaufland i Lidl, a Netto właśnie podjęło decyzję o podpisaniu umowy z operatorem pocztowym. 

schedule 22 września 2021

Sinsay wprowadza się do Oleśnicy

Należący do LCP park handlowy w Oleśnicy pozyskał jako najemcę markę Sinsay. Zgodnie z umową zawartą między grupą LPP a LCP nowy salon zajmie 1 tys. 191 mkw.

schedule 22 września 2021

Do Multikina w Tychach

W Gemini Park powstanie największe kino w Tychach. Centrum będzie będzie pierwszym miejscem na Śląsku, w którym zagości nowy format sieci Multikino.

schedule 21 września 2021

Jest lepiej, ale odrabianie strat trwa

Od początku stycznia do września 2021 roku nieznacznie wzrosła odwiedzalność centrów handlowych w Polsce, ale w porównaniu do roku 2020. Zestawiając z rokiem 2019 spadki sięgają aż -28,2 procent. Podobnie kształtują się wskaźniki sprzedaży. Od maja 2021 roku łączne, skumulowane obroty wszystkich najemców centrów handlowych monitorowanych przez Retail Institute rosną. Jednak porównując wyniki za siedem miesięcy 2021 roku do tego samego okresu 2019 roku widać aż -17,9 proc. spadek obrotów.

Kategorie