Polska Trójmiasto atrakcyjne dla biznesu
Rynek inwestycyjny i finansowyNajnowsza, trzecia edycja badania przygotowywanego wspólnie przez firmy Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint, przedstawia ocenę środowiska biznesowego w Trójmieście przez decydentów polskich firm. W badaniu analizie poddano siedem czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. Są to: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia. Projekt został objęty patronatem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Fundacji Pro Progressio.
W badaniu Trójmiasto zajęło wysokie miejsce. Średnia ocena trzech miast wynosi 7,1 punktu w 10-stopniowej skali (spadek tylko o 0,3 punkty w porównaniu z rokiem 2019). To plasuje aglomerację na drugim miejscu (ex aequo z Poznaniem) wśród innych, badanych polskich miast. Najwyższe oceny otrzymały aspekty takie jak lokalizacja jako miejsce do życia (7,8 p), potencjał edukacyjny (7,7 p) i infrastruktura (7,6 p).
W nadchodzących latach możemy spodziewać się pewnego wzrostu wskaźnika infrastruktury ze względu na historyczny poziom powierzchni biurowej w budowie. Absorpcja tak dużej powierzchni na pewno będzie wymagała dłuższego czasu. Ciężko jest przewidzieć, ile to dokładnie zajmie, ze względu na nieprzewidywalną zmienną, którą jest pandemia. Zainteresowanie rynkiem nie słabnie, ale obecna sytuacja jest czymś nowym i decyzje podejmowane są znacznie wolniej – komentuje Radosław Kostka, acquisition manager Vastint Poland.
Trójmiasto charakteryzuje najwyższy stopień koncentracji działalności gospodarczej. Mieszka tu ponad 1,5 mln osób (wg badania European Metromonitor). Usługi, przemysł i budownictwo są siłą napędową pomorskiej gospodarki, a dwa dynamicznie rozwijające się porty w Gdyni i Gdańsku wspierają rozwoju handlu. Aglomeracja trójmiejska jest w pierwszej piątce obszarów najkorzystniejszych pod inwestycje zagraniczne. W całym województwie działa prawie 3,8 tys. podmiotów gospodarczych z udziałem kapitału zagranicznego, a udział regionu w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych w Polsce stanowi około 13 proc. ich wartości (wg badania Best-Performing Cities Europe).
Od lat potencjał Trójmiasta opiera się na strategicznym nadmorskim położeniu na przecięciu dwóch transeuropejskich korytarzy transportowych oraz dostępie do dużej liczby zróżnicowanych talentów. Położenie miało kluczowy wpływ na naszą tożsamość gospodarczą – szeroko rozumiany sektor morski wraz z portami od lat był integralną częścią rozwoju gospodarczego Pomorza – tłumaczy Wojciech Tyborowski, dyrektor Invest in Pomerania.
Magnesem, który przyciąga inwestorów do Trójmiasta, jest obecność odpowiedniej infrastruktury transportowej i połączeń kolejowych, a także dostęp do rozwijającego się portu DCT w Gdańsku. Transport drogowy był w Gdańsku, Gdyni i Sopocie wskaźnikiem, który odnotował najwyższy wzrost, z 7,4 p w 2019 roku na 7,6 p w dziesięciostopniowej skali w 2021 roku. Wartością dodaną dla pomorskiego potencjału inwestycyjnego jest również wysoka dostępność powierzchni biurowej - ponad 134, 800 tys. mkw. w budowie. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście wynoszą obecnie 888,6 tys. mkw. Ocena infrastruktury podniosła się z poziomu 7,4 p w 2019 roku na 7,6 p w dziesięciostopniowej skali w 2021 roku. Trójmiasto znajduje się na czwartej pozycji wśród badanych miast, jeżeli chodzi o wzrost zasobów powierzchni biurowej w ciągu ostatnich 10 lat.
Trójmiasto od lat plasuje się na wysokich pozycjach w rankingach miejskich i nie inaczej było w 2020 roku, w którym Gdańsk zajął wysokie miejsca w rankingu Emerging Europe, gdzie oceniany jest potencjał biznesowy 23 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Wysokie miejsca potwierdzają fakt, że mieszkańcy i biznes doceniają Trójmiasto za dobre zarządzanie, ale także za bezpośredni dostęp do morza i otaczające miasto tereny zielone i parki krajobrazowe. To wszystko składa się na niesłabnący od lat potencjał biznesowy i przyciąga inwestorów oraz mieszkańców z innych części Polski - podkreśla Katarzyna Ciszewska, negotiator, Tricity, Cushman & Wakefield.
Osiem szkół publicznych i aż czternaście prywatnych, a wśród nich największa państwowa uczelnia morska w Europie, gwarantują bogate zaplecze kompetencyjne. Trójmiasto liczy sobie 75,6 tys. studentów. Najwięcej z nich specjalizuje się w obszarze inżynierii (16,6 tys.), potem w finansach (12,7 tys.) a następnie w IT (5,3 tys.). Kapitał ludzki został oceniony na 7,7 p w dziesięciostopniowej skali. W porównaniu do roku 2019 to spadek tylko o 0,2 p.
Na Pomorzu pracodawcy czy nowi inwestorzy mogą znaleźć wielu wykwalifikowanych pracowników z różnych sektorów. Dodatkowo, Trójmiasto plasuje się na czwartym miejscu wśród wszystkich badanych miast, jeżeli chodzi o wysoki poziom kompetencji inżynieryjnych wśród studentów. Jest to ważny wskaźnik dla inwestorów z branży produkcyjnej - komentuje Artur Skiba, prezes zarządu Antal.
Mocną stroną Trójmiasta są kadry z obszaru kompetencji analitycznych i sprzedażowych, a także specjaliści i menedżerowie w obszarze administracji i HR. Najwyższe wskaźniki oceny dostępności kadry zostały zanotowane wśród pracowników o kompetencjach z zakresu niezwykle ważnego dla rozwoju inwestycji – IT oraz o kompetencjach lingwistycznych istotnych dla sektora SSC/BPO, a także z zakresu inżynierii. Trójmiasto jest największym centrum akademickim północnej Polski, które charakteryzuje się wysoką koncentracją specjalistów, często biegle posługujących się językami obcymi, co zachęca zagranicznych inwestorów do przenoszenia swoich procesów biznesowych właśnie do Trójmiasta.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...