EN

Polska Warszawskie biura coraz stabilniej

Biura i projekty wielofunkcyjne
Firmy podpisały więcej nowych umów, a „flexy” chętnie wykorzystują przed odebraniem docelowej powierzchni. Wciąż malejąca aktywność deweloperów pomogła w ustabilizowaniu wskaźnika pustostanów kwartał do kwartału, jednak jego wysoki poziom stanowi wyzwanie dla wynajmujących. Firma JLL podsumowała sytuację na warszawskim rynku biurowym na koniec III kwartału 2021 roku.

Wiele firm kontynuuje pracę hybrydową jednocześnie szukając swojego docelowego modelu. Widzimy jednak także zwiększoną aktywność najemców zarówno jeżeli chodzi o nowe umowy, jak i zainteresowanie elastycznymi przestrzeniami do pracy. Nie zmienia to faktu, że deweloperzy utrzymują w Warszawie rekordowo niski poziom powierzchni w budowie i według naszych prognoz w ciągu najbliższych 3 lat nie wrócimy do aktywności sprzed 2020 r. Jednak w perspektywie najbliższych kwartałów wyższy poziom pustostanów będzie skłaniał wynajmujących do przemyślenia strategii leasingowych i intensyfikacji działań - informuje Piotr Kamiński, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, JLL.

Od początku roku do końca września 2021 roku warszawscy najemcy wynajęli 398,1 tys. mkw., co było wynikiem o 10 proc. niższym niż w tym samym okresie 2020 roku. Aż 60 proc. popytu przypadło na Centrum i COB (Centralny Obszar Biznesu).

III kwartał cechował się największą aktywnością najemców w tym roku. W następstwie pandemii firmy nadal ostrożnie podchodzą do wynajmowania powierzchni biurowych, ale widzimy wzrost udziału nowych umów w całkowitym popycie do 54 proc. Dowodzi to, że firmy coraz odważniej podejmują decyzje związane z planowaniem dalszych kroków dla swoich portfeli nieruchomości - mówi Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań i Doradztwa, JLL.

Aktualny podział popytu pomiędzy nowe umowy a renegocjacje dobrze obrazują największe transakcje tego roku. Należą do nich: renegocjacja umowy poufnego najemcy na 20,6 tys. mkw. w budynku Senator; renegocjacja umowy poufnego najemcy na 13,9 tys. mkw. w Atrium Garden; przednajem Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy na 11,3 tys. mkw. w Widok Towers; umowa przednajmu Zarządu Transportu Miejskiego w Fabryce PZO na 9,8 tys. mkw.; odnowienie umowy Johnson & Johnson na 7,5 tys. mkw. w Wiśniowy Business Park; renegocjacja umowy na 7,5 tys. mkw. przez Credit Suisse w Atrium 2, oraz przednajem CMS w Varso Tower na 7 tys. mkw.

Warto zauważyć, że trwające procesy związane z redefinicją długofalowych strategii biurowych, wraz z rosnącym zainteresowaniem warszawskim rynkiem ze strony firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych, mogą w pozytywny sposób wpłynąć w kolejnych miesiącach na wolumen transakcji najmu - dodaje Mateusz Polkowski.

W I-III kwartałach zauważalne było spowolnienie dynamiki wzrostu liczby ofert podnajmów w Warszawie. Obecnie na stołecznym rynku biurowym dostępne jest 119 tys. mkw. powierzchni na podnajem. Możliwość wystąpienia kolejnej fali pandemii wpływa na decyzje firm związane z utrzymaniem hybrydowego modelu pracy. Dlatego też dużym zainteresowaniem szczególnie ze strony małych i średnich firm cieszą się elastyczne przestrzenie.

Zwiększająca się aktywność najemców na rynku tradycyjnym powoduje, że coraz więcej dużych firm tymczasowo korzysta z "flexów" w oczekiwaniu na docelowe biuro. Jako że dynamika wzrostu podaży powierzchni elastycznych w minionych miesiącach zdecydowanie spadła, średni poziom obłożenia wielu operatorów przekracza już 80 proc. Przekłada się to na względną stabilizację cen, a w konsekwencji najpewniej na ich podwyżki w najbliższych kwartałach - wyjaśnia Adam Lis, doradca ds. Elastycznych Rozwiązań Biurowych, JLL.

W ciągu dziewięciu miesięcy 2021 roku warszawski rynek biurowy powiększył się o 290,2 tys. mkw. w ramach 13 budynków. Te największe to m.in.: Warsaw Unit (59,3 tys. mkw., Ghelamco Poland), Skyliner (44,7 tys. mkw., Karimpol) oraz wieża Generation Park Y (44 tys. mkw., Skanska Property Poland).

Do końca roku nie należy spodziewać się znacznego wzrostu nowej podaży powierzchni biurowych w Warszawie. Z kwartału na kwartał maleje liczba mkw. w budowie, w związku z niewielką aktywnością deweloperów w uruchamianiu projektów. W ciągu ostatnich miesięcy na terenie Warszawy rozpoczęła się budowa tylko jednej nowej inwestycji wieżowej – The Bridge, realizowanej przez Ghelamco Poland - wylicza Piotr Kamiński.

Aktualna aktywność najemców, która nie wróciła w pełni do poziomów sprzed pandemii, w połączeniu z oddaniem do użytku kilku kolejnych inwestycji, przekłada się na najwyższy od października 2017 r. poziom pustostanów w warszawskich biurowcach. Na koniec września 2021 roku sięgnął on 12,5 proc., czyli o 2,9 p.p. więcej rok do roku. Widzimy stabilizację, ale na realnie odczuwalny spadek musimy jeszcze poczekać - komentuje Mateusz Polkowski.

W efekcie niskiej aktywności deweloperskiej i możliwej luki podażowej dopiero w 2023 roku można spodziewać się niższego współczynnika pustostanów. Szczególnie poza centrum miasta, gdzie firmy szukające biura w nowym budynku będą̨ miały bardzo ograniczoną możliwość wyboru.

W dalszym ciągu najwyższe czynsze transakcyjne dla najlepszych nieruchomości biurowych kształtują się na poziomie od 18 do 24 euro za mkw. miesięcznie w szerokim centrum i do 16 euro poza nim. Stawki bazowe w budynkach typu „prime” powinny utrzymać się na podobnym poziomie. Natomiast zauważalne jest poszerzanie pakietów zachęt dla najemców, a w szczególności budżetu na fit-out.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że właściciele niektórych biurowców w budowie decydują się na zaoferowanie pierwszym najemcom znacznie korzystniejszych warunków co do stawek, zachęt, jak i innych elementów umowy - dodaje Mateusz Polkowski.

Sektor biurowy pozostaje jedną z głównych sił napędowych rynku inwestycyjnego w Polsce. W porównaniu jednak z latami ubiegłymi, aktywność inwestorów jest raczej umiarkowana.

Warszawski rynek biurowy dominuje w tym roku pod kątem aktywności inwestorów. Od początku roku na stołecznym rynku właścicieli zmieniły obiekty o wartości ponad 860 mln euro – to około 70 proc. sfinalizowanych w tym roku transakcji biurowych w Polsce. Uwaga inwestorów skupiona jest na warszawskich projektach typu „prime”, które mają największe szanse na przyciągnięcie i utrzymanie najemców. W ostatnich miesiącach właścicieli zmieniło kilka z najbardziej prestiżowych biurowców, czego przykładem jest sprzedaż przez Echo Investment projektu Biur przy Warzelni do Deka Immobilien za 152,3 mln euro. Ale zainteresowanie inwestorów nie ogranicza się tylko do Centrum. Ostatni kwartał roku otworzył się sprzedażą mokotowskiego projektu Moje Miejsce I za ponad 47,3 mln euro, również przez Echo Investment. Na przełomie roku oczekujemy kolejnych transakcji poza ścisłym Centrum, co będzie dalszym potwierdzeniem atrakcyjności tego obszaru i płynności nieruchomości tam zlokalizowanych - mówi Marcin Sulewski, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych, JLL.

Na koniec września stopa kapitalizacji dla najlepszych obiektów w Warszawie była szacowana na poziomie 4,5 proc.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rembertów z parkiem handlowym

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

W warszawskiej dzielnicy Rembertów ruszył park handlowy sieci Era Park. Inwestorem obiektu jest właściciel obiektów sieci Era Park Handlowy. Za koncepcję komercyjną i wynajem wszystkich parków odpowiedzialna jest firma Mallson Polska.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Kolejny rekord w magazynach

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Spektakularny popyt netto na poziomie 3,5 mln mkw. na koniec III kwartału to wynik lepszy niż kiedykolwiek odnotowany całoroczny rezultat. Polski rynek był też jedną z sił napędowych rekordowego popytu w Europie. Firma JLL analizuje rynek magazynowy na koniec III kwartału 2021 i przedstawia najważniejsze trendy i kierunki rozwoju sektora na kolejne miesiące.

Rynek mieszkaniowy

Polska Obligacje od Invest TDJ Estate

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Invest TDJ Estate uplasował na rynku obligacje o łącznej wartości 115 mln zł z 2,5-letnim terminem wykupu. Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w sektorze nieruchomości mieszkaniowych. To pierwsze obligacje wyemitowane przez tę spółkę.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zakątek pełen harmonii

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Atal rozszerza warszawskie portfolio o nową inwestycję. Zakątek Harmonia powstaje na Białołęce przy ul. Płochocińskiej. Do sprzedaży trafił właśnie I etap osiedla, składający się z dwóch trzykondygnacyjnych budynków, w których znajdzie się 60 mieszkań.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Rekordów magazynowych ciąg dalszy

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by JC

Według najnowszego raportu Cushman & Wakefield, w trzecim kwartale 2021 roku w ramach 33 projektów do użytku oddano prawie 1,08 mln mkw. powierzchni przemysłowej, co jest rekordowym wynikiem aktywności deweloperskiej w ciągu trzech miesięcy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Lux Med w Wola Center

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by MR

Grupa Lux Med podpisała umowę najmu z firmą Hines na wynajem powierzchni w Wola Center. Centrum medyczne zajmie 46 proc. powierzchni handlowo-usługowej na parterze. Tym samym Lux Med stanie się największym najemcą warszawskiego kompleksu biurowego.

Infrastruktura

Polska Minimalistyczny dworzec w Pomiechówku

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by MR

W Pomiechówku otworzono nowy dworzec, wybudowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt inwestycji wyniósł łącznie 11,7 mln złotych brutto.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa NREP zaoferuje ekologiczne finansowanie

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by MR

NREP wchodzi na rynek kredytów nieruchomościowych dzięki przejęciu M3 Capital Partners. Strategiczne przejęcie uzupełnia istniejącą ofertę NREP, jednocześnie zwiększając wartość zarządzanych przez firmę aktywów do około 14 mld euro.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Cushman & Wakefield partnerem WiredScore

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by MR

Firma doradcza Cushman & Wakefield została nowym i pierwszym w Polsce partnerem programu certyfikacji WiredScore Occupied Accredited Professional. Akredytowanym ekspertem z ramienia spółki została Justyna Kwiatkowska.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Cyberbezpieczeństwo w Katowicach

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by MR

Capgemini otworzyło w Katowicach Cyber Defense Center (CDC). Nowe centrum jest w pełni zintegrowane z globalną siecią Capgemini i będzie odgrywać kluczową rolę w świadczeniu regionalnych i międzynarodowych usług firmy w tym zakresie.

Eurobuild CEE

Polska Awanse i nowe twarze w Eurobuildzie

schedule 03 grudnia 2021
Eurobuild CEE

Od 1 grudnia nastąpiły zmiany w zespole redakcyjnym Eurobuildu. Anna Korólczyk-Lewandowska awansowała na stanowisko zastępczyni redaktora naczelnego, a do zespołu dziennikarzy dołączyła Julia Cudowska.

Rynek mieszkaniowy

Polska Budują mieszkania w parku

schedule 03 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Totalbud realizuje dla spółki Liberty Investment inwestycję mieszkaniową Park Poniatowskiego I w Łodzi. Obiekt stanie przy ul. Rembielińskiego 33/35 na działce o powierzchni niecałych 2 tys. mkw. Budynek na planie litery „U” zaprojektowała pracownia Now Biuro Architektoniczne.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska ISS zajmuje całe piętro w Fabryce Norblina

schedule 02 grudnia 2021
Opr./edited by MR

ISS World Services otworzyło oficjalnie stałą siedzibę swojej nowej centrali na warszawskiej Woli. Firma zajmuje całe trzecie piętro o powierzchni 4 tys. mkw. w budynku A w Fabryce Norblina.

Rynek mieszkaniowy

Polska @Home na wynajem

schedule 02 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

W Gdańsku przy Al. Rzeczypospolitej powstaje pięcikondygnacyjny @Home. Ma być gotowy w I kwartale 2022 roku. Lokale będą przeznaczone na wynajem długoterminowy. Projekt realizowany jest technologią prefabrykacji i budownictwa modułowego.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Można zwiedzać Muzeum Fabryki Norblina

schedule 02 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Ruszyło Muzeum Fabryki Norblina, które upamiętania dwa wieki historii tego miejsca i ludzi, którzy je tworzyli. 10 zabytkowych obiektów budowlanych, 50 maszyn i urządzeń datowanych od końca wieku XIX do lat 60. XX wieku oraz około 400 pozycji posrebrzanych wyrobów metalowej galanterii – to wszystko zobaczyć można na muzealnej wystawie stałej.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Kamień węgielny dla Maxi Zoo

schedule 02 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Panattoni wmurowało kamień węgielny pod realizację 35 tys. mkw. dla FM Logistic w ramach Panattoni Park Głogów. W nowym obiekcie najemca obsłuży e-commerce B2C sieci sklepów zoologicznych grupy Fressnapf, w Polsce działającej pod nazwą Maxi Zoo. Panattoni Park Głogów docelowo zajmie 20ha, w tym 110 tys. mkw. pod dachem.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po bieliznę do Manufaktury

schedule 02 grudnia 2021
Opr./edited by MR

Do grona najemców łódzkiej Manufaktury dołączyli przedstawiciele branży bieliźniarskiej – włoskie Intimissimi Uomo i francuski Etam. Oba salony znajdują się na parterze galerii handlowej.

Infrastruktura

Czechy Parkuj i jedź w Pradze

schedule 02 grudnia 2021
Opr./edited by MR

Obermeyer Helika zakończyła prace przy przy budowie parkingu P+R w Pradze. Inwestorem projektu jest miasto Praga, a koszt inwestycji to 525 mln czeskich koron.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Nowe brzmienie Poznania

schedule 02 grudnia 2021
Opr./edited by JC

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu coraz bliżej - inwestycja uzyskała właśnie pozwolenie na budowę. Jeszcze w tym roku ma zostać podpisana umowa z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2025 r. widzowie zobaczą pierwsze spektakle.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Czechy Dwa czeskie parki handlowe zmieniają właściciela

schedule 02 grudnia 2021
Opr./edited by MR

Focus Estate Fund sfinalizował transakcję sprzedaży dwóch swoich nieruchomości handlowych w Czechach grupie inwestycyjnej DRFG – Centro Ostrava w Ostrawie i parku handlowego w mieście Most. Na dzień transakcji obie nieruchomości były wynajęte w 100 proc.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 03 grudnia 2021

Lux Med w Wola Center

Grupa Lux Med podpisała umowę najmu z firmą Hines na wynajem powierzchni w Wola Center. Centrum medyczne zajmie 46 proc. powierzchni handlowo-usługowej na parterze. Tym samym Lux Med stanie się największym najemcą warszawskiego kompleksu biurowego.

schedule 03 grudnia 2021

Cushman & Wakefield partnerem WiredScore

Firma doradcza Cushman & Wakefield została nowym i pierwszym w Polsce partnerem programu certyfikacji WiredScore Occupied Accredited Professional. Akredytowanym ekspertem z ramienia spółki została Justyna Kwiatkowska.

schedule 03 grudnia 2021

Cyberbezpieczeństwo w Katowicach

Capgemini otworzyło w Katowicach Cyber Defense Center (CDC). Nowe centrum jest w pełni zintegrowane z globalną siecią Capgemini i będzie odgrywać kluczową rolę w świadczeniu regionalnych i międzynarodowych usług firmy w tym zakresie.

schedule 02 grudnia 2021

ISS zajmuje całe piętro w Fabryce Norblina

ISS World Services otworzyło oficjalnie stałą siedzibę swojej nowej centrali na warszawskiej Woli. Firma zajmuje całe trzecie piętro o powierzchni 4 tys. mkw. w budynku A w Fabryce Norblina.

schedule 02 grudnia 2021

Można zwiedzać Muzeum Fabryki Norblina

Ruszyło Muzeum Fabryki Norblina, które upamiętania dwa wieki historii tego miejsca i ludzi, którzy je tworzyli. 10 zabytkowych obiektów budowlanych, 50 maszyn i urządzeń datowanych od końca wieku XIX do lat 60. XX wieku oraz około 400 pozycji posrebrzanych wyrobów metalowej galanterii – to wszystko zobaczyć można na muzealnej wystawie stałej.

schedule 02 grudnia 2021

25 tysięcy elastycznych biurek

Colliers opublikował raport dotyczący powierzchni elastycznych w regionie EMEA. Zapotrzebowanie na biura typu flex rośnie i nic nie wskazuje na to, by ich popularność miała osłabnąć.

schedule 01 grudnia 2021

Transformacja cyfrowa w Opolu

Capita, firma specjalizująca się w outsourcingu, transformacji cyfrowej oraz konsultingu otworzy swoje biuro regionalne w kompleksie Office Center Opole. Zarządcą i twórcą projektu jest firma CGI.

schedule 01 grudnia 2021

Fundamenty dla Studia

Trwa realizacja prac fundamentowych pod kompleksem biurowym Studio w Warszawie. Choć w I fazie budowy wznoszony będzie obiekt zlokalizowany przy ul. Łuckiej 9, Studio B, to zakres fundamentowy wykonywany będzie pod obydwoma budynkami na raz. Wykonawcą fundamentowania specjalistycznego jest Soletanche Polska. Prace realizowane są w ramach umowy z budowlaną spółką Skanska w Polsce. Inwestorem jest spółka biurowa Skanska.

schedule 01 grudnia 2021

Raport z pandemicznego miasta

Nowa rzeczywistość, w której normą jest praca zdalna i mniejsze niż przed pandemią zapotrzebowanie na powierzchnię biurową, znalazła swoje odzwierciedlenie w raporcie Colliers "Przewodnik po strefach biurowych Warszawy".

schedule 01 grudnia 2021

W Foreście coraz pełniej

HB Reavis sfinalizował umowy najmu z poufnym najemcą zajmującym się pomiarami i analizą danych oraz firmą AmeriGas. Skorzystają one łącznie z 5,7 tys. mkw. powierzchni biurowej w budynku Forest w Warszawie.

schedule 01 grudnia 2021

Więcej Pepsi w Krakowie

Brain Park, kompleks biurowy realizowany przez Echo Investment zostanie nową siedzibą PepsiCo GBS Kraków. Najemca zajmie ponad 5 tys. mkw. i rozpocznie pracę w nowym biurze w IV kwartale 2022 roku.

schedule 01 grudnia 2021

Skyliner bardziej technologiczny

Blisko 5 tys. mkw. powierzchni zajmą łącznie nowi najemcy Skylinera, firmy z branży usług IT - DXC Technology i Luxoft. Do swoich biur w inwestycji Karimpolu przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie wprowadzą się na początku 2022 roku.

schedule 30 listopada 2021

Norblin oficjalnie otwarty

Grupa Capital Park zakończyła oficjalnie rewitalizację Fabryki Norblina – swojego flagowego projektu, który po kilkunastu latach prac projektowych, budowlanych i konserwatorskich powraca na mapę Warszawy. Pozwolenie na użytkowanie kompleks uzyskał pod koniec sierpnia.

schedule 30 listopada 2021

Stomatolog i optyk przyjmą w Quattro

Medicover rozszerza swoją działalność w krakowskim kompleksie Quattro Business Park. Obok dotychczas funkcjonującej placówki medycznej powstanie tam również klinika Medicover Stomatologia funkcjonująca w koncepcie Rytuał Uśmiechu, a także salon optyczny Medicover Optyk.

schedule 29 listopada 2021

Zbliża się luka podażowa

Niepewna sytuacja na rynku nieruchomości spowodowała wyhamowanie nowych inwestycji biurowych. Tymczasem pracownicy wrócili do biur, a firmy wznowiły procesy relokacji. Według ekspertów firmy Cresa, rozbieżności między popytem i podażą, w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy doprowadzą do luki podażowej, która potrwa co najmniej do 2025 roku. 

schedule 29 listopada 2021

Eksperci IT idą do Cavatina Hall A

Do grona najemców budynku Cavatina Hall A w Bielsku-Białej dołącza kolejna firma z branży nowych technologii – Precisely. Firma od marca 2022 roku będzie zajmować ponad 1 tys. mkw. powierzchni z ponad 90 stanowiskami pracy na III piętrze obiektu.

schedule 29 listopada 2021

Do lekarza do Warsaw Spire C

CA Immo podpisało nową umowę najmu w biurowcu Warsaw Spire C. Grono najemców zostało powiększone o Enel-med, które na 540 mkw. zaaranżuje centrum medyczne, składające się z przychodni specjalistycznej i kliniki stomatologicznej. Umowa została podpisana na 10 lat. Otwarcie placówki nastąpi w II połowie 2022 roku.

schedule 26 listopada 2021

Klub biznesowy w DL Tower

Elite Expert Club, klub biznesowy, wprowadzi się do katowickiego budynku DL Tower, który powstaje przy ulicy Korfantego 138.

schedule 26 listopada 2021

Przerwa na kawę

Starbucks otwiera 70 lokal w Polsce, przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi w kompleksie Hi Piotrkowska. Jest to druga lokalizacja sieci w mieście. Nowo otwarta kawiarnia ma powierzchnię 158 mkw., latem będą dostępne dodatkowe miejsca dla klientów na patio.

schedule 25 listopada 2021

Komfortowe i bezpieczne biura

Pandemia Covid-19 wyzwoliła zmiany w projektowaniu biur w Polsce. Eksperci od fit-outu z Tétris wskazują, że firmy chcąc przyciągnąć pracowników, koncentrują się na ich poczuciu komfortu i bezpieczeństwa.

Kategorie