EN

Polska Mało chętnych na przednajmy

Biura i projekty wielofunkcyjne
Warszawski rynek biurowy zakończył 2021 rok z zasobami na poziomie 6,15 mln mkw. Skutki wciąż trwającej pandemii nadal rzutują na decyzje deweloperów i najemców. Ograniczona liczba projektów budowie oraz mniejsze zainteresowanie nowymi umowami w ramach przednajmu będzie miało swoje konsekwencje w kolejnych latach.

Roczna podaż nowej powierzchni biurowej w 2021 roku przekroczyła poziom z 2020 roku i wyniosła blisko 325 tys. mkw. Oznacza to drugi najwyższy wynik po stronie podaży w ostatniej dekadzie, a rekord niezmiennie należy do 2016 roku, kiedy zakończone projekty wniosły ponad 400 tys. mkw.

Popularność jaką od kilku lat cieszą się rejony centralne wśród najemców wpływa na decyzje deweloperów. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że spośród całego wolumenu oddanego w 2021 roku, niemal 255 tys. mkw. to budynki zlokalizowane właśnie w tej części stolicy – komentuje Magdalena Czempińska, dyrektor w Dziale Badań Rynku w Knight Frank.

W całym wolumenie stref centralnych ponad 55 proc. stanowiły trzy wysokościowce usytuowane przy rondzie Daszyńskiego – Skyliner (45 tys. mkw., Karimpol), Generation Park Y (44,2 tys. mkw., Skanska Property Poland) i Warsaw Unit (56,4 tys. mkw., Ghelamco).

Wysoka dostępność powierzchni w nowych projektach i rosnący poziom pustostanów studziły decyzje deweloperów i na rozpoczęcie kolejnych budów decydowali się nieliczni. Pozostali inwestorzy brak aktywności argumentowali niepewnością związaną z rozwojem pandemii Covid-19 i zmniejszoną aktywnością najemców. W rezultacie, na koniec 2021 roku w budowie zidentyfikowano jedynie około 337 tys. mkw., co było najniższym wynikiem od 2009 roku – wyjaśnia Magdalena Czempińska.

Niepokojący jest fakt, że zakładając dotrzymanie terminów przez deweloperów, około 273 tys. mkw. ma zostać oddane w 2022 roku. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że lata 2022-2023 będą jednymi z najsłabszych lat pod względem podaży w ostatniej dekadzie.

Trwająca od blisko 2 lat pandemia odcisnęła swoje piętno na wynikach większości branż, ale miniony rok przyniósł poprawę pod kątem aktywności najemców względem 2020 roku. W ciągu 12 miesięcy podpisano umowy najmu na niemal 650 tys. mkw., to jest o 7,5 proc. więcej niż w 2020 roku. Oczywiście nie możemy jeszcze mówić o powrocie do wyników osiągalnych w latach 2017-2019, ale stabilizacja sytuacji pozwala bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość – dodaje Magdalena Czempińska.

W dalszym ciągu utrzymuje się trend ostrożnościowy pod kątem formy nowych umów. Około 45 proc. rocznego wolumenu stanowiły renegocjacje istniejących umów, co było kontynuacją trendu wzrostowego w tej kategorii obserwowanego już od 2020 roku. Wzrost udziału umów renegocjowanych odbywa się kosztem umów w budynkach w budowie. W 2021 roku zainteresowanie najemców projektami w budowie nadal było relatywnie nieduże - udział umów przednajmu w całkowitym popycie wyniósł zaledwie 11 proc. Również relatywnie niewielu najemców powiększa najmowaną powierzchnię. W 2021 roku podpisano umowy ekspansji na jedynie 42 tys. mkw., tj. 6,5 proc. rocznego wolumenu. Struktura popytu według lokalizacji pokazuje, że największym zainteresowaniem najemców niezmiennie cieszyły się strefy centralne (60 proc., 385 tys. mkw.) oraz Służewiec (15 proc., niemal 97 tys. mkw.).

Niski udział umów przednajmu w wolumenie najmu sprawia, że budynki oddawane do użytku w minionych kwartałach wynajęte są w relatywnie niewielkim stopniu, dla przykładu budynki oddane w IV kwartale 2021 były wynajęte w około 50 proc. Nie bez znaczenia jest również dość niski udział ekspansji w strukturze umów najmu. Te czynniki mają bezpośredni wpływ na poziom pustostanów, którego systematyczny wzrost obserwowany jest na rynku od 2019 roku – komentuje Magdalena Czempińska.

Na koniec 2021 roku w Warszawie dostępne było prawie 780 tys. mkw. biur, to jest 12,7 proc. zasobów. W porównaniu z III kwartałem 2021 roku współczynnik ten wzrósł o 0,2 pp., natomiast w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku – o 2,8 pp. Współczynnik pustostanów wykazuje wyraźne zróżnicowanie pod względem lokalizacji. W obszarach centralnych wyniósł on 12,9 proc. (spadek o 0,3 pp. w porównaniu z III kwartału 2021 roku), natomiast w rejonach poza centrum – 12,4 proc. (wzrost o 0,5 pp. w ciągu kwartału).

Ofertę na wynajem nadal poszerzają inwestycje z powierzchnią do wynajęcia w ramach podnajmu. W IV kwartale 2021 roku w Warszawie zidentyfikowano co najmniej 87 tys. mkw. takich biur.

Pomimo zmieniającej się sytuacji rynkowej wywoławcze stawki czynszu na stołecznym rynku utrzymywały się dotychczas na stabilnym poziomie. Czynsze wyjściowe w Centralnym Obszarze Biznesu, uwzględniając nowe prestiżowe projekty, kształtują się w przedziale 20-25 euro za mkw. miesięcznie, aczkolwiek zidentyfikowano projekty, w których najlepsza powierzchnia biurowa na najwyższych piętrach wież dochodzi do poziomu nawet 27-28 euro. W pozostałych lokalizacjach centralnych stawki znajdowały się w przedziale od 15 do 22 euro za mkw. miesięcznie. Czynsze wywoławcze poza centrum wynoszą od 10 do 15 euro.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Xiaomi zamieszka w Świecku

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by JC

Xiaomi otworzyło nowe centrum logistyczne i halę magazynową w Świecku, w powiecie słubickim. Inwestycja ma usprawnić spedycję urządzeń, głównie telewizorów, na terenie Polski i UE.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska JLL zadba o retail we Wrocławiu

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by JC

Grupa Adventum powierzyła doradcom JLL komercjalizację części handlowo-usługowych wielofunkcyjnego kompleksu Sky Tower we Wrocławiu. Ponad 200-metrowy budynek jest pierwszym wrocławskim drapaczem chmur.

Hotele

Polska Lublin z nowym hotelem

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by AKL

Sieć B&B Hotels kontynuuje rozwój w Polsce, otwierając dziewiąty obiekt w naszym kraju. Pierwszych gości przyjął B&B Lublin Centrum. Pozostałe hotele działają we Wrocławiu, w Warszawie, Toruniu, Łodzi, Katowicach, Krakowie, Nowym Targu oraz Rzeszowie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Spedycja i logistyka w Będzinie

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by MR

Firma VGL Solid Group, polski operator logistyczny, renegocjowała umowę najmu i powiększyła powierzchnię w Mapletree Park Będzin. Najemca zajmuje obecnie około 4,5 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Tensor w nowych rękach

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by AKL

Firma Greenstone Asset Management, działająca w imieniu EuroEast B.V., sprzedała gdyński kompleks biurowy Tensor Office Park do JV zarządzanego przez czeski fundusz Investika realitní fond oraz Bud Holdings.

Rynek mieszkaniowy

Polska Dom Development sprzedaje za gotówkę

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by MR

Grupa kapitałowa Dom Development w I kwartale 2022 roku osiągnęła 727 mln zł przychodów ze sprzedaży i 142 mln zł zysku netto. Marża brutto grupy utrzymała się na poziomie 32,2 proc. Sprzedaż wyniosła 758 lokali netto, przy rekordowym, 58-procentowym, udziale transakcji gotówkowych.

Rynek mieszkaniowy

Polska Ursa Sky gotowe

schedule 23 maja 2022

Ursa Sky, największy projekt Unidevelopment w Warszawie, został zrealizowany. W inwestycji pozostało jeszcze kilka wolnych mieszkań. Deweloper zrealizował kolejne etapy osiedla w oparciu o koncepcję smart city, która bazuje na założeniach zrównoważonego rozwoju przestrzeni miejskiej. 

Rynek mieszkaniowy

Polska LivUp po raz drugi w Warszawie

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by AKL

Nowa inwestycja LivUp jest już w pełni wynajęta. Najemcami Puławskiej 186 są głównie klienci korporacyjni. Inwestycja mieści się u zbiegu ul. Puławskiej i Al. Niepodległości na warszawskim Mokotowie. W 16-piętrowym budynku jest 206 mieszkań, a także cztery lokale usługowe.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska IT myśli o Szczecinie

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by JC

Do użytku oddano multifunkcyjny budynek Hanza Tower w Szczecinie. Infrastruktura biurowo-konferencyjna miasta powiększyła się dzięki temu o 3 tys. mkw. Wynajem powierzchni w nowym obiekcie rozważają m.in. firmy z sektora IT.

Wydarzenia

Polska Dobiegli na szczyt

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by AKL

X Bieg Na Szczyt Rondo 1 za nami. Kilkuset amatorów biegania po schodach pokonało 38 pięter prowadzących do mety z widokiem na Warszawę. W ramach zawodów odbyły się też Towerrunning European Championships 2022, które wyłoniły mistrzów Starego Kontynentu w tej dyscyplinie sportu. Zostali nimi reprezentantka Polski, Anna Ficner oraz Fabio Ruga z Włoch. "Eurobuild" od początku patronuje temu wydarzeniu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Europa Galeria Westfield Mokotów

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by MR

Unibail-Rodamco-Westfield (URW) poinformował o rebrandingu trzech swoich flagowych centrów handlowych, w tym warszawskiej Galerii Mokotów. Obiekty będą działać pod marką Westfield.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kolejna inwestycja PRS w Krakowie

schedule 20 maja 2022
Opr./edited by JC

Skanska sfinalizowała zakup działki inwestycyjnej o powierzchni 7145 mkw. w Krakowie. Sprzedającymi byli lokalni prywatni przedsiębiorcy. Deweloper planuje na tym terenie realizację projektu z segmentu PRS.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Poczta rozbudowuje sortownię

schedule 20 maja 2022
Opr./edited by AKL

Poczta Polska rozpoczęła prace adaptacyjne obiektu we Wrocławiu. Mają one na celu przebudowę oraz rozbudowę istniejącej hali, jak również dostosowanie realizowanych w niej procesów do wymagań uzgodnionych z dostawcą sortera. Za przygotowania infrastrukturalne, czyli realizację prac budowlano-adaptacyjnych będzie odpowiedzialna firma Mostostal Warszawa.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Dobre widoki z prawego brzegu

schedule 20 maja 2022
Opr./edited by JC

Firma doradcza Cushman & Wakefield kontynuuje cykl mini raportów poświęconych ciekawym lokalizacjom biznesowym na mapie stolicy, zatytułowany „4 strony Warszawy”. Drugie wydanie zadedykowane jest prawobrzeżnej części miasta.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Vision Express z nowymi salonami

schedule 20 maja 2022
Opr./edited by AKL

Marka Vision Express otworzyła kolejnych pięć salonów. Wszystkie nowe lokale rozpoczęły swoją działalność w kwietniu, w miejscowościach, w których do tej pory nie było salonów marki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy lokator na Krakowskiej

schedule 20 maja 2022
Opr./edited by JC

Centrum handlowe Okęcie Park przy al. Krakowskiej w Warszawie pozyskało nowego najemcę – sklep międzynarodowej sieci Dealz. Marka zajmie powierzchnię około 460 mkw., a otwarcie zaplanowane jest na przełom czerwca i lipca 2022.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Nadchodzi szczyt nowej podaży

schedule 20 maja 2022
Opr./edited by JC

Początek 2022 charakteryzował się rekordowym poziomem nowej podaży na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce. W I kwartale trafiło tam łącznie 244 tys. mkw. powierzchni biurowej, czyli o blisko 20 tys. mkw. więcej niż w całym 2021. Jak podkreślają eksperci JLL, szczyt nowej podaży w tych miastach jest dopiero przed nami – w kolejnych trzech kwartałach deweloperzy planują oddać dodatkowe 200 tys. mkw. powierzchni na wynajem.

Rynek inwestycyjny i finansowy

EMEA Cushman bada DNA rynku

schedule 20 maja 2022
Opr./edited by JC

Firma doradcza Cushman & Wakefield opublikowała raport „DNA of Real Estate”, w którym znalazły się trendy w zakresie czynszów i stóp kapitalizacji dla nieruchomości w Europie. Wynika z niego, że otwarcie gospodarek po okresie pandemii wpłynęło pozytywnie na sytuację na rynku najmu i inwestycyjnym w I kwartale 2022 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Więcej sportu w Zielonej Górze

schedule 20 maja 2022
Opr./edited by AKL

Focus Mall Zielona Góra rozwija ofertę sportową. Tenant-mix największej galerii handlowej w woj. lubuskim w ostatnim czasie wzbogacił się o dwóch nowych najemców. Intersport i JD Sports otworzyły już nowe salony sprzedaży, a niebawem zadebiutuje też sklep marki Snipes. Portfolio sportowych marek uzupełnia także sklep Puma, który przedłużył umowę najmu i zwiększył powierzchnię.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejny Rossmann w łódzkim

schedule 20 maja 2022
Opr./edited by JC

W Dekadzie Sieradz otworzyła się drogeria Rossmann. Sklep o powierzchni około 370 mkw. znajduje się tuż obok głównego wejścia do galerii.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 23 maja 2022

JLL zadba o retail we Wrocławiu

Grupa Adventum powierzyła doradcom JLL komercjalizację części handlowo-usługowych wielofunkcyjnego kompleksu Sky Tower we Wrocławiu. Ponad 200-metrowy budynek jest pierwszym wrocławskim drapaczem chmur.

schedule 23 maja 2022

IT myśli o Szczecinie

Do użytku oddano multifunkcyjny budynek Hanza Tower w Szczecinie. Infrastruktura biurowo-konferencyjna miasta powiększyła się dzięki temu o 3 tys. mkw. Wynajem powierzchni w nowym obiekcie rozważają m.in. firmy z sektora IT.

schedule 20 maja 2022

Dobre widoki z prawego brzegu

Firma doradcza Cushman & Wakefield kontynuuje cykl mini raportów poświęconych ciekawym lokalizacjom biznesowym na mapie stolicy, zatytułowany „4 strony Warszawy”. Drugie wydanie zadedykowane jest prawobrzeżnej części miasta.

schedule 20 maja 2022

Medicover bierze więcej i na dłużej

Sieć Medicover przedłużyła na kolejne pięć lat umowę najmu w poznańskim zespole biurowym Malta Office Park, a na nowo wynajętej powierzchni około 1 tys. mkw. otworzyła klinikę leczenia niepłodności InviMed.

schedule 19 maja 2022

Czwarte CitySpace we Wrocławiu

CitySpace powiększa bazę biur na wynajem we Wrocławiu o 400 nowych stanowisk pracy. Nowa lokalizacja operatora biur serwisowanych to budynek MidPoint71.

schedule 19 maja 2022

Ammega wynajmie dwa razy więcej w .KTW

Centrum usług biznesowych międzynarodowej grupy Ammega przedłuża umowę najmu powierzchni w kompleksie .KTW w Katowicach. Biura zajmą powierzchnię ponad 1,4 tys. mkw. na 16. piętrze biurowca .KTW II.

schedule 19 maja 2022

Global Office Park dla graczy

Firma z branży gamingowej, Keywords Studios, zajmie niemal 9,3 tys. mkw. w jednej z wież Global Office Park w Katowicach. To jedna z największych jak do tej pory transakcji najmu na rynku biurowym w 2022 roku.

schedule 19 maja 2022

Warszawskie biura bardziej elastyczne

I kwartał 2022 roku na warszawskim rynku biurowym przyniósł m.in. niewielki spadek współczynnika pustostanów, drugi rekordowy wolumen popytu na biura w historii oraz zwiększenie zainteresowania elastycznymi przestrzeniami do pracy - wyliczają eksperci JLL.

schedule 19 maja 2022

Francuzi kupili Browar Lubicz

Balmoral Properties sprzedała trzy budynki biurowe w ramach kompleksu Browar Lubicz w Krakowie. Nowym właścicielem krakowskiej inwestycji została francuska grupa Paref Gestion, która nabyła ją w imieniu SCPI Interpierre Europe Centrale.

schedule 19 maja 2022

Heimstaden przeprowadza się na Plac Unii

Heimstaden, europejska spółka sektora PRS, otwiera swoje biuro w Placu Unii. Nowy najemca zajmie w wielofunkcyjnym warszawskim kompleksie około 1 tys. mkw.

schedule 18 maja 2022

Form Offices startuje

Partners Group i Reino Group uruchamiają Form Offices, nową markę na rynku biurowym w Polsce. Pod jej szyldem działają cztery kompleksy biurowe klasy A – w Krakowie (Tertium, Wadowicka 3, DOT by Form) oraz Wrocławiu (Cu Office), które w 2021 roku zostały nabyte przez Partners Group.

schedule 18 maja 2022

Dekoracyjnie w Equilibrium

Equilibrium 1, I etap projektu realizowanego przez spółkę Skanska w Bukareszcie, ma nowego najemcę. Do nowego biura o powierzchni 400 mkw. wprowadziła się firma Elegance Decor, specjalizująca się w produktach do dekoracji i urządzania domu.

schedule 18 maja 2022

PHN kończy przy Stawki

PHN uzyskał pozwolenie na użytkowanie budynku biurowo-handlowego Intraco Prime, położonego na warszawskim Muranowie przy ul. Stawki 2B. Biurowiec oferuje około 13 tys. mkw. powierzchni.

schedule 17 maja 2022

Biur w Łodzi coraz więcej

Po ograniczonej nowej podaży na łódzkim rynku biurowym w 2021 roku, I kwartał 2022 przyniósł ożywienie w tym obszarze. Jak podaje Knight Frank, wolumen popytu zanotował wynik na porównywalnym poziomie.

schedule 17 maja 2022

Majorel zostaje w Globisie

Majorel Polska, międzynarodowa firma z branży usług outsourcingowych, przedłużyła umowę najmu w Globe Trade Centre na kolejne dwa lata oraz wynajęła dodatkowe 400 m pod swój nowy projekt – IT Hub.

schedule 17 maja 2022

Ożywienie na warszawskim rynku

Na warszawskim rynku biurowym da się zaobserwować oznaki długo wyczekiwanego ożywienia, podaje Savills. W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku wynajęto 273,2 tys. mkw. powierzchni i był to jeden z najwyższych kwartalnych wyników w historii stołecznego rynku. Zgodnie z prognozami Savillsa, malejąca dostępność powierzchni w centrum będzie postępować, co skutkuje stopniowym wzrostem czynszów, który może się znacząco nasilić w przyszłym roku.

schedule 17 maja 2022

Sonar wynajmuje w Bawarii

Sonar Real Estate, pełniący funkcję zarządcy aktywów specjalnego funduszu nieruchomości SIS Stuttgart, zawarł długoterminową umowę najmu około 2,4 tys. mkw. w biurowcu Upper Sendling w Monachium. 

schedule 17 maja 2022

Prawie milion w Trójmieście

Trójmiasto zdecydowanie jest jednym z dynamiczniej rozwijających się rynków biurowych, który w 2022 roku ma szansę dołączyć do Krakowa i Wrocławia jako regionalny rynek biurowy o zasobach przekraczających 1 mln mkw.

schedule 16 maja 2022

Witos wita nowych

Do grona najemców warszawskiego biurowca Witosa Point dołączyły kolejne firmy. Najemny zajęli łącznie ponad 1,2 tys. mkw. powierzchni.

schedule 16 maja 2022

Nepi nadal w Cosmopolitanie

Nepi Rockcastle Polska przedłużyła umowę najmu w biurowej części budynku Cosmopolitan w Warszawie, gdzie powiększona siedziba firmy zajmie teraz łącznie 1,5 tys. mkw. 

Kategorie