Polska Idealne biuro, czyli jakie?
Biura i projekty wielofunkcyjnePrzy wyborze biura coraz większe znaczenie mają m.in. efektywność powierzchni, bezpieczeństwo i technologia oraz możliwość wpisania przestrzeni biurowej w strategię przedsiębiorstwa z zakresu ESG.
Biuro pełni funkcję symboliczną, co pandemia nam wszystkim uświadomiła. To nie tylko przestrzeń do pracy, ale miejsce kreatywnej pracy w zespole czy sposób na dostęp do nowoczesnych technologii, niedostępnych w warunkach domowych. Przeznaczenie biura ulega zmianie, a tym samym wymogi najemców wobec tego typu przestrzeni – przekonuje Łukasz Kałędkiewicz, szef sektora biurowego w CBRE.
Lokalizacja to pierwszy i często najważniejszy argument dla firm przy wyborze biura. Premiowane są te nieruchomości, które są świetnie skomunikowane i pozwalają na wygodne korzystanie z komunikacji miejskiej. Jeżeli do tego biuro znajduje się w przyjemnej okolicy, mamy kluczowy argument za wyborem danej nieruchomości. Firmy zwracają też uwagę na jakość infrastruktury wokół budynku oraz usługi oferowane w miejscu przyszłej siedziby.
Cena. Każdy metr kwadratowy przestrzeni biurowej kosztuje. W I półroczu 2021 roku w centrum Warszawy czynsz wynosił od 18,5 do 24,5 euro za mkw. na miesiąc. Natomiast w lokalizacjach poza centrum koszt to od 13,5 do 14 euro za mkw. za miesiąc. Poza stolicą ceny są nieco niższe. W najlepszych budynkach wynoszą od 12,5 euro za mkw. za miesiąc w Lublinie do 15,5 euro za mkw. za miesiąc w Poznaniu. Cena pozostaje jednym z kluczowych kryteriów wyboru powierzchni biurowej – firmy są w stanie zapłacić więcej, ale oczekują za to odpowiedniej jakości i możliwości dostosowania biura do aktualnych wymogów pracowników.
Efektywność i elastyczność powierzchni to kryterium, które nabrało znaczenia w ostatnim roku. Pandemia upowszechniła pracę zdalną i wiele firm planuje powrót do biur w trybie hybrydowym. Wymaga to dużej elastyczności w zakresie przestrzeni. Biuro musi w łatwy sposób dopasować się do aktualnych potrzeb firmy, w tym m.in. być uzbrojone w odpowiednie technologie, zapewniać bezpieczeństwo czy pozwolić na zaaranżowanie strefy pracy wspólnej i strefy relaksu.
ESG. Coraz więcej firm, nie tylko światowych korporacji, szukając swojej nowej siedziby zwraca uwagę na to, czy budynek wpisuje się w strategię przedsiębiorstwa z zakresu ESG. Przedsiębiorcy skupiają się na kwestiach związanych z ochroną środowiska, jednak ESG to więcej niż tylko ekologia.
ESG to modne ostatnio hasło, które stanowi rozszerzenie i pogłębienie społecznej odpowiedzialności biznesu, czyli CSR. Mówiąc skrótowo, ESG to szereg zobowiązań firmy z zakresu ekologii, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego. Coraz więcej przedsiębiorstw buduje własną strategię działań właśnie w oparciu o te założenia. Obejmuje to oczywiście również siedzibę firmy. Chodzi o najwyższe standardy z zakresu ekologii, ale również dbanie o dobre samopoczucie pracowników czy zapewnienie optymalnej ergonomii pracy – tłumaczy Łukasz Kałędkiewicz.
Bezpieczeństwo i technologia. Pracownicy chcą wracać do biur, które są dla nich bezpieczne. Zachętą do pracy w biurze jest również technologia. Z raportu CBRE „Global Cost Report” wynika, że na technologię w biurowcach przeznacza się od 6 do 12 proc. całościowego budżetu. Chodzi m.in. o instalacje IT, okablowanie, systemy bezpieczeństwa, komputery, laptopy czy monitory. Dodatkowo, widoczny jest wzrost liczby elementów, które składają się na tzw. inteligentny budynek. Chodzi o wszystkie systemy, które ułatwiają użytkownikom korzystanie z danego biura. Coraz większa liczba najemców zwraca uwagę na te elementy, dlatego też wydatki na technologię w biurowcach będą rosnąć.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...