EN

Polska Druga młodość polskich magazynów

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Polski rynek magazynowy jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie. Mimo swojej dojrzałości wyróżnia się wciąż relatywnie młodymi zasobami oraz światowej klasy standardem nowo powstających obiektów.

Polska jest dziś jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Europie, jeżeli chodzi o dynamikę przyrostu powierzchni magazynowych – na koniec 2021 roku w budowie pozostawało rekordowe 4,3 mln mkw. Komercyjny rynek magazynowy w kraju jest wciąż relatywnie młody, zwłaszcza w porównaniu z rynkami zachodnioeuropejskimi. Mimo to w ostatnich latach deweloperzy zaczęli wprowadzać dodatkowe elementy, które zaowocowały zmianą standardu części powstających obiektów magazynowych. W oczach najemców i deweloperów na znaczeniu zyskują m.in. nowoczesne technologie, automatyzacja i OZE. Coraz częściej spotykamy się też z pojęciem ESG. Jak wpływa to na atrakcyjność magazynów sprzed ponad 10 lat?

Pierwsze nowoczesne obiekty realizowane w Polsce przez czołowych graczy branży deweloperskiej pojawiły się po 2000 roku. Jednak to rok 2004, kiedy Polska przystąpiła do UE, można uznać za kamień milowy w rozwoju tego sektora. Najstarsze magazyny komercyjne mają zatem niewiele ponad 15 lat, ale z uwagi na dynamikę sektora stanowią one zaledwie 11 proc. rynku. Co więcej, aż 54 proc. istniejących zasobów, które na koniec 2021 roku osiągnęły poziom 23,8 mln mkw., stanowią obiekty wybudowane w ciągu ostatnich 5 lat.

Jednak mimo dominującej roli nowych inwestycji, nawet te starsze parki logistyczne budowane w latach 2000-2010, o ile są profesjonalnie zarządzane i stale modernizowane, mają szanse dorównać standardem nowym projektom deweloperskim. Zapewniają one również dodatkowe korzyści.

Starsze obiekty mają w większości przypadków niezaprzeczalny atut w postaci doskonałej lokalizacji. Dodatkowo, często wygrywają w ocenie potencjalnych najemców niższymi stawkami czynszu oraz dostępnością powierzchni od ręki - tłumaczy Maciej Kotowski, starszy analityk rynku, JLL.

Na rynku funkcjonują oczywiście nadal obiekty nawet kilkudziesięcioletnie, które można wykorzystać na magazynowanie, ale stanowią one zupełnie inną kategorię. Teoretycznie traktowane mogą być jako odpowiednik magazynów klasy B czy C na rynkach dojrzałych, jednak w wielu przypadkach znacząco odbiegają od nich standardem technicznym. Są to nieruchomości zlokalizowane najczęściej na terenach przemysłowych i poprzemysłowych np. dawne hale produkcyjne. Są one przedmiotem zainteresowania niewielkich lokalnych najemców, dla których zdecydowanie mniejsze znaczenie mają standard techniczny, infrastruktura do zewnętrznej obsługi prowadzonych operacji czy potencjał logistyczny, a większe czynsz najmu utrzymujący się dużo poniżej średniej rynkowej.

Istotne różnice w standardzie są widoczne dopiero w przypadku wybranych obiektów budowanych w Polsce po 2020 roku. Deweloperzy coraz częściej decydują się dziś na podniesienie parametrów dotyczących wysokości składowania, nośności posadzki, odporności ogniowej czy nośności dachu. Część z tych czynników wiąże się z postępującą automatyzacją i robotyzacją procesów logistycznych. Inne wynikają ze zmiany polityki największych graczy w zakresie zrównoważonego rozwoju i ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance – środowisko, odpowiedzialność społeczna i ład korporacyjny). W Europie Zachodniej, ale przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, parki logistyczne stają się również swego rodzaju farmami fotowoltaicznymi.

Jak zauważa ekspert JLL, w Polsce na razie trudno sobie wyobrazić – głównie ze względu na legislację – by powiązanie działalności z sektorem energetycznym mogło w istotny sposób dywersyfikować strumień przychodów deweloperów logistycznych. Dodaje jednak, że najwięksi gracze wyraźnie przygotowują grunt pod zieloną transformację również w tym sektorze nieruchomości.

Rynek logistyczny to rynek globalny, dlatego nowe inwestycje w Polsce nie odbiegają od standardów europejskich. W zależności od specyfiki danej lokalizacji mogą one różnić się natomiast formatem czy skalą. Nowoczesne projekty magazynowe w Polsce i Europie charakteryzuje przede wszystkim zrównoważone budownictwo i standardy certyfikacji ekologicznej - komentuje Maciej Kotowski.

Potwierdzają to wnioski z pierwszej edycji globalnego badania JLL The Future of Global Logistics Real Estate, z których wynika, że zrównoważony rozwój jest dziś kluczowym czynnikiem decyzyjnym dla wiodących korporacji oraz deweloperów i inwestorów.

Do popularnych w Polsce proekologicznych rozwiązań można zaliczyć m.in. energooszczędne oświetlenie LED, które dziś jest absolutnym standardem. Świadczy o tym choćby konieczność wymiany oświetlenia na LED-owe w obiektach magazynowych starszych niż 10 lat. Często stosowane są również systemy poprawiające efektywność energetyczną, tj. izolacja termiczna budynku czy panele fotowoltaiczne. Na znaczeniu zyskują ponadto rozwiązania oczyszczające wodę jak odzysk wody szarej. Co za tym idzie, certyfikacja nowych obiektów w systemie BREEAM czy LEED staje się standardem. Koncentracja najemców i deweloperów na inwestowaniu w zrównoważone obiekty jest bez wątpienia trendem, który będzie dominował w kolejnych latach.

Warto spojrzeć również na stronę kosztową, gdyż ekologiczne rozwiązania mogą generować wymierne korzyści dla najemców, co nabiera dodatkowego znaczenia w dobie rosnących cen energii i innych opłat eksploatacyjnych. Przykładem może być np. G.Park Blue Planet w Wielkiej Brytanii, gdzie zgodnie z zapewnieniami dewelopera, ekologiczne rozwiązania pozwalają na oszczędności finansowe na poziomie aż 49 proc. w przypadku energii i ciepła i 70 proc. w przypadku zużycia wody.

Według badania JLL w ciągu najbliższych pięciu lat największy wpływ na projektowanie standardowych budynków logistycznych typu "big box" będą mieć inteligentne technologie (62 proc.) oraz automatyzacja i robotyzacja (54 proc.). Można prognozować, że najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne będą implementowane w projektach typu BTS, na które decydują się przede wszystkim najemcy planujący długofalowy rozwój, jak choćby najwięksi przedstawiciele sektora e-commerce czy wymagający użytkownicy specjalistycznych powierzchni chłodzonych, którzy rosną wraz z rozwojem gałęzi e-groceries.

Automatyzacja staje się bardziej dostępna i wykorzystywana w większym stopniu niż jeszcze 5 lat temu, jednak nadal zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, trudno mówić o logistyce w pełni zautomatyzowanej, która wymaga czasu na zwrot z inwestycji, szczególnie w kontekście operatorów kontraktowych.

Oprócz najbardziej dziś popularnych systemów wspomagających pracę ludzi, rozwiązań częściowo zautomatyzowanych, czy automatyzacji wybranych procesów logistycznych (np. sortowanie) w Polsce i Europie funkcjonują również w pełni automatyczne magazyny wysokiego składowania (ang. high bay). Obiekty te zapewniają m.in. dużą gęstość składowania towarów i optymalne wykorzystanie przestrzeni, a także podnoszą tempo i bezpieczeństwo realizacji procesów. Są to jednak pojedyncze inwestycje, na które decydują się najwięksi gracze, w głównej mierze budując własne centra logistyczne - wyjaśnia Maciej Kotowski.

Mnogość i integracja technologii, niektórych o ugruntowanej już pozycji, innych dopiero powstających lub pionierskich, napędza czwartą rewolucję przemysłową. Dane z raportu JLL Logistics Buildings of Tomorrow wskazują, że do najważniejszych zalicza się sztuczną inteligencję (AI) oraz Internet Rzeczy (IoT), stanowiące podstawę funkcjonowania „inteligentnych” magazynów i logistyki. Wymienia się wśród nich też druk przestrzenny, będący jedną z najszybciej rozwijających się technologii. Dotychczas szerokie zastosowanie znajdowała głównie w niszowych sektorach, jak lotnictwo i kosmonautyka, motoryzacja i instrumenty medyczne, a także w produkcji prototypów i specjalistycznych komponentów. Z perspektywy obiektów przemysłowych największy potencjał drukarek przestrzennych dotyczy usprawnienia procesów produkcyjnych.

W tym kontekście warto przypomnieć, że wprowadzenie zautomatyzowanych systemów składowania towarów (ang. Automated Storage and Retrieval System – AS/RS) przyczyniło się do powstania magazynów wysokiego składowania, na które, wraz z rosnącą dostępnością technologii, będą decydowały sie kolejne firmy. Najintensywniej wprowadzane są rozwiązania służące usprawnieniu realizacji operacji logistycznych dedykowanych e-commerce czy lekkiej produkcji.

Rynek magazynów przechodzi istotne zmiany pod wpływem silnych tendencji rynkowych dotyczących m.in. nowych technologii, automatyzacji i zrównoważonego rozwoju, które odrywają niebagatelną rolę nie tylko w ewolucji projektów budynków magazynowych, ale też łańcuchów dostaw. Obserwowane zmiany są trwałe i wiążą się m.in. z postępująca digitalizacją, dostosowywaniem sieci logistycznej do wzrostów w e-commerce, skomplikowaną logistyką zwrotów czy koniecznością wdrażania zrównoważonych strategii związanych z ochroną środowiska i ukierunkowanych na potrzeby najemców. Wszystko to przełoży się w kolejnych latach, na coraz wyższy standard nowej powierzchni magazynowej dostępnej na polskim rynku.

Ostatnie nowości

ESG

Polska Zrównoważony Big Gorzów

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Big Gorzów, wspólny projekt Acteeum i Equilis, uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Park handlowy został otwarty w sierpniu tego roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Deweloperzy uzupełniają ofertę

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Dane za III kwartał 2024 roku pokazały spowolnienie dynamiki wzrostu na polskim rynku mieszkaniowym. Jak wskazują eksperci firmy doradczej Cushman & Wakefield, wysokie stopy procentowe oraz ograniczona dostępność kredytów hipotecznych istotnie ograniczają popyt.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowe centrum Gdyni

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Vastint ukończył realizację II etapu inwestycji Gdynia Waterfront. Nowoczesny kompleks wielofunkcyjny powstaje w sercu miasta, tuż obok Skweru Kościuszki. Docelowo oferować będzie 75,5 tys. mkw. powierzchni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Budują w Sudetach

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Spółka 4Estates rozpoczęła budowę Apartamentów Sudetia w Jeleniej Górze. Przy Rynku, przy ul. Poznańskiej, deweloper docelowo wybuduje około 130 mieszkań w dwóch budynkach.

ESG

Polska Kamienna wstępnie certyfikowana

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by JC

Inwestycja Kamienna 28 otrzymała certyfikat BREEAM Interim na poziomie "Good". Projekt Acciony obejmuje m.in. rewitalizację XIX-wiecznego młyna olejowego na Dolnym Mieście w Gdańsku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska/Hiszpania Grecka kuchnia rusza do Polski przez Rumunię

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Rumuńska sieć restauracji Spartan planuje wejście na polski rynek. Sieć będzie korzystać ze wsparcia zespołu Nhood, który pomoże marce także w ekspansji w Hiszpanii.

Rynek mieszkaniowy

Polska Białostocka Aleja z tarasem

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Przy ul. Studziennej w Białymstoku powstanie inwestycja mieszkaniowa Aleja. Budowa rozpocznie się w styczniu 2025 roku, a zakończenie praca zaplanowano na październik 2027 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Outlet cyrkularny

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Leroy Merlin uruchamia swój pierwszy outlet, w sklepie w Rumi. To nowy koncept w ramach sklepów stacjonarnych. Można tu kupić produkty przecenione i towar z ekspozycji.

Rynek mieszkaniowy

Polska Pozwalają w Krakowie

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by JC

Develia uzyskała pozwolenie na użytkowanie ponad 340 mieszkań w swoich krakowskich inwestycjach. Klucze odbiorą wkrótce właściciele lokali w City Vibe oraz Bochenka Vita.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Kartony pod Timisoarą

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

VGP Park Timișoara ma nowego najemcę, firmę Rondocarton. Dostawca rozwiązań w zakresie opakowań kartonowych i z tektury falistej zajął około 4,6 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Polska kluczowym graczem

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Zgodnie z raportem Savillsa „Warehouse and Industrial market in Poland” rynek magazynowy i przemysłowy w Polsce wciąż wykazuje silny potencjał rozwojowy, mimo wyzwań globalnych i lokalnych.

Rynek mieszkaniowy

Polska Mieszkania i sztuka na Marcelińskiej

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Poznańska inwestycja Marcelińska 18 została oddana do użytku. Pierwsi lokatorzy odbierają już klucze do swoich nowych mieszkań. Osiedle zrealizowało Eiffage Immobilier Polska, generalnym wykonawcą jest Eiffage Polska Budownictwo.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Na drugim miejscu w Europie

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield, wolumen podpisanych od stycznia do września 2024 roku umów najmu na rynku magazynowym plasuje Polskę na drugim miejscu w Europie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Fortis chce budować centra danych w Zabrzu

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Fortis Hub, spółka z grupy Fortis, przygotowuje projekt komercyjny, którego realizację planuje w rejonie ulic Hagera i Tarnogórskiej w Zabrzu. Zasadniczą częścią nowej inwestycji mają być nieruchomości przewidziane pod data centers oraz magazyny energii.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Patrizia Aryton w śląskim outlecie

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Patrizia Aryton otwiera jedyny na Śląsku salon outlet w Designer Outlet Sosnowiec. Polska marka oferująca modę premium zajęła około 90 mkw. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska HalfPrice otwiera się w Ostródzie

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

HalfPrice wybrał park handlowy Big Ostróda na swój debiut w tym mieście. Sklep sieci off-price zajął w ostródzkim parku handlowym blisko 1,2 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Luksusowy wellness i fitness

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

W warszawskim Domu Mody Klif na początku 2025 roku otworzy się studio treningowe i jednocześnie showroom EMSO.  To pierwsza lokalizacja marki, która planuje zbudować sieć w oparciu o franczyzę.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kosmetyki, sport, juniorzy i Żabka

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Focus Parku w Rybniku pojawiły się dwie nowe marki, Rituals i 4F Junior. W styczniu w centrum handlowym zacznie działać Żabka.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Unisono w outlecie

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców Designer Outletu Sosnowiec dołączyła sieć Unisono. Marka odzieży damskiej zajmie w obiekcie 115 mkw. powierzchni.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Ruszył kolejny Chilliflex

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by JC

Na dziewiątym piętrze łódzkiej Bramy Miasta otwarto biuro Chilliflex. To siódma lokalizacja sieci w Polsce.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 25 listopada 2024

Kartony pod Timisoarą

VGP Park Timișoara ma nowego najemcę, firmę Rondocarton. Dostawca rozwiązań w zakresie opakowań kartonowych i z tektury falistej zajął około 4,6 tys. mkw.

schedule 25 listopada 2024

Polska kluczowym graczem

Zgodnie z raportem Savillsa „Warehouse and Industrial market in Poland” rynek magazynowy i przemysłowy w Polsce wciąż wykazuje silny potencjał rozwojowy, mimo wyzwań globalnych i lokalnych.

schedule 25 listopada 2024

Na drugim miejscu w Europie

Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield, wolumen podpisanych od stycznia do września 2024 roku umów najmu na rynku magazynowym plasuje Polskę na drugim miejscu w Europie.

schedule 22 listopada 2024

Fortis chce budować centra danych w Zabrzu

Fortis Hub, spółka z grupy Fortis, przygotowuje projekt komercyjny, którego realizację planuje w rejonie ulic Hagera i Tarnogórskiej w Zabrzu. Zasadniczą częścią nowej inwestycji mają być nieruchomości przewidziane pod data centers oraz magazyny energii.

schedule 22 listopada 2024

Wzrost i regionalne różnice

Rynek polskich powierzchni magazynowych w III kwartale 2024 roku wykazał dalszy wzrost, kontynuując trend z poprzednich kwartałów - w swoim raporcie oceniają eksperci grupy Redd.

schedule 22 listopada 2024

7R i EQT Exeter spekulacyjnie pod Pragą

7R i EQT Exeter wybudują park logistyczny niedaleko Pragi. Inwestcja o powierzchni 56 tys. mkw. będzie się składać z dwóch budynków zlokalizowanych przy autostradzie D8 obsługującej rejon Wielkiej Pragi.

schedule 22 listopada 2024

Stabilizacja i transakcje portfelowe

Polski rynek nieruchomości przemysłowych i logistycznych w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku zachował stabilność – oceniają w swojej analizie eksperci Axi Immo.

schedule 21 listopada 2024

Biurowiec i hala dla Fey

Dobiegła końca rozbudowa zakładu produkcyjnego firmy Fey, producenta łóżek i materaców. Generalnym wykonawcą inwestycji, która polegała na budowie biurowca oraz hali produkcyjnej, było WPIP Construction.

schedule 20 listopada 2024

Renegocjacje istotną częścią rynku

Według analizy rynku nieruchomości przemysłowych w Czechach przeprowadzonej przez Savills, renegocjacje umów lub przedłużenia starszych umów najmu w istniejących obiektach stały się istotną częścią rynku nieruchomości magazynowych i produkcyjnych.

schedule 19 listopada 2024

Lynka jest wierna

Spółka Lynka, europejski dostawca odzieży zdobionej, przedłużyła umowę najmu 9 tys. mkw. w Panattoni Park Kraków IV. Najemca korzysta w obiekcie z powierzchni magazynowo-produkcyjnej, biurowej i socjalnej.

schedule 18 listopada 2024

Polska logistyka rośnie w siłę

Raport Savillsa „Polska Express: All aboard the Polish Logistics freight train” wskazuje na Polskę jako rosnącą potęgę logistyczną, szczególnie w kontekście bieżących przemian geopolitycznych i ekonomicznych.

schedule 15 listopada 2024

Point of View zostaje w Łubnej

Firma Point of View zdecydowała się na przedłużenie umowy najmu w obiekcie Mapletree Kalwaria. Wynajęta powierzchnia obejmuje niemal 8 tys. mkw., z czego ponad 7,5 tys. mkw. stanowi przestrzeń magazynowa, a 440 mkw. biurowo-socjalna. 

schedule 15 listopada 2024

Po raz ósmy we Wrocławiu

Sieć RTV Euro AGD otworzyła kolejną placówkę w stolicy Dolnego Śląska. Ósmy salon powstał w centrum handlowym Galeria Dominikańska.

schedule 15 listopada 2024

Automotive pod Lipskiem

Spółka Mobis Parts Europe, europejski oddział koreańskiego dostawcy Hyundai Mobis, podpisała umowę najmu około 23,7 tys. mkw. w projekcie firm Garbe i Bremer w Bitterfeld-Wolfen. Park magazynowy jest położony około 30 km od Lipska. 

schedule 15 listopada 2024

Polski e-commerce wyprzedza prognozy

Jak wynika z opublikowanego właśnie raportu Cushman & Wakefield „Quo vadis e-commerce”, jedną z najbardziej obiecujących lokalizacji do prowadzenia operacji e-commerce jest region CEE.

schedule 14 listopada 2024

Loop Mysłowice jest gotowy i zajęty

Inwestycja magazynowa Loop Mysłowice by LemonTree została oddana do użytku. Nieruchomość jest w pełni wynajęta.

schedule 14 listopada 2024

Nowe hale w Nowym Koniku

CTP zapowiada realizację szóstej inwestycji produkcyjno-logistycznej w aglomeracji warszawskiej. W ramach CTPark Warsaw Nowy Konik powstaną cztery hale o łącznej powierzchni ponad 76,3 tys. mkw. Start budowy zaplanowano na I kwartał 2025 roku.

schedule 14 listopada 2024

Nowe umowy i ekspansje rządzą

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych opublikowała dane dotyczące rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce za III kwartał 2024. Podsumowanie dotyczy m.in. zasobów istniejącej nowoczesnej powierzchni, wolumenu nowej podaży i powierzchni w budowie.

schedule 14 listopada 2024

ELF2 na sto procent

Savills Investment Management wynajął ostatnią dostępną przestrzeń w parku logistycznym w Konotopie pod Warszawą. Obiekt stanowi część funduszu European Logistics Fund 2. Wszystkie należące do ELF 2 nieruchomości są obecnie w pełni wynajęte. 

schedule 13 listopada 2024

Półautomatyczna Żabka w Kątach Wrocławskich

Żabka z początkiem 2025 roku uruchomi nowe centrum logistyczne w Kątach Wrocławskich w woj. dolnośląskim. Obiekt będzie mieć 35 tys. mkw. powierzchni.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia