Polska Dobry kwartał w Newmark
Biura i projekty wielofunkcyjneAktywność najemców w I kwartale 2022 osiągnęła poziom niespotykany dotychczas w tym okresie na warszawskim rynku biurowym. Podpisano umowy najmu na prawie 273,2 tys. mkw., co świadczy o tym, że wiele transakcji wstrzymywanych m.in. przez pandemię zostało sfinalizowanych. Największym zainteresowaniem firm cieszyły się lokalizacje centralne, w których wynajęto prawie 213,1 tys. mkw., co stanowi 78 proc. całkowitego popytu w analizowanym okresie.
Wysoki popyt jest wynikiem podpisania kilku znaczących umów najmu. Obserwowane zakłócenia łańcuchów dostaw, wzrost kosztów pracy i materiałów budowlanych oraz trwający konflikt za naszą wschodnią granicą z pewnością wpłyną na kondycję polskiej gospodarki, a także rynku biurowego. Przewidujemy opóźnienia w realizacji inwestycji i aranżacji powierzchni, a także wzrost kosztów budowy nowych budynków biurowych oraz kosztu wykończenia biur – wyjaśnia Joanna Bartosiewicz, senior associate w dziale reprezentacji najemców biurowych, Newmark Polska.
Na koniec I kwartału 2022 roku całkowite zasoby powierzchni w Warszawie wyniosły prawie 6,24 mln mkw., a nowa podaż przekroczyła 93,4 tys. mkw. W tym czasie oddano do użytku łącznie sześć nowych budynków biurowych. Wśród największych ukończonych inwestycji znalazły się: Forest Tower (51,5 tys. mkw., Północne Centrum), Lixa C (19,4 tys. mkw., Zachodnie Centrum) czy SkySawa I (8,5 tys. mkw., Centralny Obszar Biznesu).
Wolumen powierzchni w budowie utrzymuje się na jednym z najniższych poziomów w historii warszawskiego rynku biurowego. Obecnie powstaje niecałe 260 tys. mkw., z czego prawie 80 proc. ma zostać oddane do użytku do końca 2023, co sprawia, że prognozowana na lata 2024-2025 luka podażowa powoli staje się faktem – twierdzi Agnieszka Giermakowska, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa, Newmark Polska.
Od początku stycznia do końca marca 2022 roku nowe umowy najmu miały 27,7 proc. udział w strukturze popytu, renegocjacje i odnowienia 26,8 proc., a umowy przednajmu – 24,5 proc. całkowitego wolumenu. Na pozostałe 21 proc. złożyły się ekspansje (13 proc.) i transakcje na potrzeby własne (8 proc.). Na szczególną uwagę zasługuje wyraźny wzrost udziału umów ekspansji, który w całym 2021 roku wyniósł niewiele ponad 6 proc.
Najbardziej aktywne na warszawskim rynku w I kwartale 2022 roku były firmy z sektora finansowego (49 proc.) oraz IT (17,2 proc.). Największymi podpisanymi umowami były dwa przednajmy: PKO BP na 34,5 tys. mkw. w kompleksie SkySawa oraz anonimowy najemca z sektora bankowego na 30 tys. mkw. w Forest Tower.
Na koniec marca 2022 poziom pustostanów w Warszawie wyniósł 12,2 proc., co stanowi spadek o 0,5 p.p. w porównaniu z poprzednim kwartałem i wzrost o 0,8 p.p. rok do roku. Według prognoz ilość dostępnej powierzchni biurowej w stolicy będzie się stopniowo zmniejszać ze względu na przewidywaną na najbliższe lata lukę podażową. Wzrost kosztów budowy i użytkowania biur (głównie z powodu podwyżek cen mediów) może przełożyć się na większe zainteresowanie najemców lokalizacjami poza centrum.
W I kwartale 2022 na stołecznym rynku powierzchni biurowych zaobserwowano presję na wzrost czynszów. Jednocześnie właściciele budynków biurowych ograniczali pakiety zachęt, szczególnie w lokalizacjach o najniższym wskaźniku pustostanów.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...