EN

Polska Dużo transakcji, mniejsza wartość

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
W 2021 roku wzrosło wśród inwestorów zainteresowanie parkami handlowymi i nieruchomościami typu convenience. Jak podkreślają eksperci Avison Young, liczba transakcji potwierdziła popyt na tego typu aktywa, również te znajdujące się w mniejszych miejscowościach.

Raport poświęcony parkom handlowym i nieruchomościom handlowym typu convenience w Polsce jest efektem współpracy Avison Young i LCP Properties. Publikacja ocenia tę część rynku zarówno z perspektywy agencji doradczej, jak i inwestora. Avison Young w ciągu ostatnich dwóch lat zrealizował w tym segmencie transakcje o łącznej wartości ponad 200 mln euro. LCP Properties jako inwestor miał z kolei miał aż 36 proc. udziału w całkowitym wolumenie inwestycji w tym sektorze.

Rynek nieruchomości handlowych, pod względem wolumenu transakcji, jest nadal w tyle za poziomami sprzed pandemii Covid-19. Niemniej liczba transakcji w tym sektorze bije rekordy. Wysoka płynność sektora i jednocześnie niższy poziom całkowitego wolumenu transakcji, odzwierciedla przywiązanie inwestorów do małych parków handlowych i obiektów typu convenience, w tym zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach.

Rok 2021 przyniósł również pewne ożywienie w transakcjach centrami handlowymi w największych miastach. Wszystkie te inwestycje dotyczą nieruchomości z potencjałem zwiększenia wartości lub przebudowy.

Jednak to parki handlowe i obiekty typu convenience pozostają gwiazdą polskiego rynku inwestycyjnego i najbardziej pożądanym produktem inwestycyjnym, o rosnącym udziale w całkowitym wolumenie inwestycyjnym sektora nieruchomości handlowych – komentuje Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska, research and data manager w Avison Young w Polsce.

W przeciwieństwie do lat 2015-2019, kiedy wolumen realizowanych inwestycji w ramach analizowanego sektora nie przekraczał 5 proc., w 2020 roku zanotowano znaczny wzrost do poziomu 20 proc. udziału w łącznym wolumenie sektora handlowego, a następnie w 2021 roku - 12 proc.

Inwestorzy docenili bezpieczeństwo i stabilność przychodów, jakie inwestycje te zapewniły podczas pandemii Covid-19. Sieciowi operatorzy, doskonale rozpoznawalni na rynku polskim i zagranicznym, stanowią gwarancję odpowiedniej jakości produktów, stałego przychodu i profesjonalnego funkcjonowania - podkreślają eksperci LCP.

Dynamika wzrostu rynku jest stosunkowo powolna, ponieważ większość inwestorów to inwestorzy długoterminowi. Dlatego całkowity wolumen inwestycyjny jest zależny głównie od deweloperów i dostarczania na rynek nowych aktywów.

Wolnostojące sklepy spożywcze zwiększyły swój udział w porównaniu do wyników z 2020 roku, ograniczając udział centrów typu convenience. Pod względem liczby transakcji pierwsze miejsce zajmują parki handlowe i obiekty typu convenience. 22 transakcje zrealizowane w 2021 roku to rekordowy wynik.

Struktura transakcji wskazuje na nieznaczny wzrost małych centrów typu convenience w porównaniu do 2020 roku. Uważamy, że zainteresowanie inwestorów parkami handlowymi i obiektami typu convenience będzie jeszcze silniejsze w kolejnych miesiącach – dodaje Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska.

W 2021 roku Avison Young pośredniczył w nawiązaniu współpracy joint venture pomiędzy Trei Real Estate a Patron Capital. Celem tego projektu jest rozwój portfela parków handlowych pod marką Vendo zlokalizowanych w całej Polsce. Wartość tego projektu - 140 mln euro - nie jest uwzględniana w statystykach, które przedstawiają transakcje czysto inwestycyjne dotyczące wyłącznie istniejących aktywów. Statystyki nie obejmują również małych nieruchomości handlowych, spełniających kryteria convenience, jednak kupionych bez najemców działających w obiekcie, z myślą przebudowy, np. byłe obiekty Tesco.

W 2021 roku widać było wyraźnie postępującą polaryzację sprzedawanych parków handlowych i obiektów typu convenience, biorąc pod uwagę wielkość miasta, w jakim się znajdowały. Zdecydowana większość transakcji realizowana była w małych miastach (poniżej 50 tys. mieszkańców) oraz w dużych aglomeracjach (rozumianych jako miasto oraz obrzeża). Im większe miasto - z wyłączeniem rynków aglomeracyjnych - tym mniejsza liczba transakcji nieruchomościami typu convenience.

Taki rozkład transakcji inwestycyjnych w analizowanym segmencie handlowym odzwierciedla z jednej strony apetyt inwestorów na aktywa w najlepszych lokalizacjach, z drugiej zaś - intensywny rozwój obiektów typu convenience w mniejszych miastach, które przyciągają klientów z okolicznych gmin – zwraca uwagę Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska.

Poszukując nowych lokalizacji, sieci handlowe dywersyfikują formaty placówek, dopasowując je do aktualnych potrzeb rynkowych. Małe miasta i obszary wiejskie położone w strefie oddziaływania dużych ośrodków miejskich są doskonałym miejscem dla operatorów spożywczych, sieci dyskontowych i innych sieciowych sklepów z podstawową ofertą, jak również dla lokalnych przedsiębiorców.

Mniejsze miasta są naturalnym kierunkiem rozwoju dla wielu marek. W ślad za rozwojem sieci w coraz mniejszych miejscowościach pojawia się zapotrzebowanie na budowę parków handlowych tego typu lokalizacjach. Niektóre sieci handlowe (nie tylko spożywcze) pojawiają się już w miasteczkach o liczbie mieszkańców mniejszej niż 8 tys. mieszkańców - podkreślają LCP.

Decyzje lokalizacyjne najemców są najczęściej poprzedzone pogłębionymi analizami, uwzględniającymi nie tylko wielkość miasta, ale i strefy zasięgu obiektu handlowego (tzw. catchment area), lokalny rynek pracy, siłę nabywczą mieszkańców i inne uwarunkowania, jak np. ruch turystyczny. Konsumenci nadal wysoko stawiają wygodę na liście swoich priorytetów.

Rozwojowi parków handlowych w mniejszych miastach oraz na obrzeżach miast sprzyja również dynamiczny rozwój sektora mieszkaniowego. Łączenie tych funkcji może być korzystne dla obu sektorów z uwagi na tworzenie atrakcyjnych stref zasięgu w skali mikro - dodaje LCP.

Spośród 22 transakcji odnotowanych w analizowanym sektorze, 18 to parki handlowe i małe centra typu convenience.

Największymi obiektami będącymi przedmiotem transakcji były Premium Park w Lubrzy, Pasaż Warmiński w Lidzbarku Warmińskim oraz Pasaż Wiślany w Grudziądzu. Jednak zdecydowaną większość sprzedanych nieruchomości stanowiły małe obiekty typu convenience o GLA poniżej 5 tys. mkw. Niektóre z nich charakteryzują się powierzchnią handlową nawet poniżej 2 tys. mkw. GLA i posiadają tylko kilku najemców. Innym ciekawym aspektem w transakcjach parkami handlowymi i centrami typu convenience w 2021 roku był wiek sprzedawanych nieruchomości. Ponad połowa z nich została otwarta w 2020 lub 2021 roku, a więc są to nowe realizacje wybudowane na fali popularności nieruchomości typu convenience i kupowane na rynku pierwotnym.

Co ciekawe, drugą wyróżniającą się grupę stanowią obiekty około 10-letnie, co potwierdza popularność długoterminowego podejścia inwestorów, inwestujących w tego typu nieruchomości - komentuje Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska.

Chociaż polski rynek parków handlowych i obiektów typu convenience coraz bardziej przyciąga inwestorów, a nowi gracze poszukują możliwości inwestycyjnych, w 2021 roku żaden z tzw. newcomerów nie dokonał transakcji na polskim rynku. W ciągu ostatnich dwóch lat rynek inwestycyjny był w zasadzie kształtowany przez trzech dominujących inwestorów.

Liderem rynku był LCP Properties, z 36 proc. udziałem w całkowitym wolumenie inwestycji w sektorze parków handlowych i obiektów typu convenience, a także 30 proc. pod względem wielkości (mkw.) i liczby zrealizowanych transakcji. Drugi najaktywniejszy gracz osiągnął 15 proc. udział zarówno w wolumenie, jak i liczbie transakcji, a trzeci odpowiednio 13 proc. i 9 proc.

W 2021 roku udział LCP Properties w całkowitym wolumenie inwestycji w sektorze parków handlowych i obiektów typu convenience oraz w całkowitej liczbie transakcji wyniósł około 40 proc. W 2022 roku planujemy ekspansję w projekty deweloperskie, których przykładem są obecnie realizowane przez nas inwestycje w Lubawie przy operatorze spożywczym Lidl, w Świdniku z operatorem spożywczym Biedronka, a także w Rawie Mazowieckiej z operatorem spożywczym Lidl. Mamy w planach kolejne projekty budowlane. Dzięki nim wartość naszych inwestycji w Polsce, na koniec 2022 roku osiągnie 450 mln euro - podsumowuje LCP.

Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości w Polsce w 2021 roku utrzymywały się na stosunkowo stabilnym poziomie. Różnica między stopami kapitalizacji dla najlepszych parków handlowych, a dla najlepszych obiektów magazynowych i biurowych przekracza 200 punktów bazowych, co jest wynikiem niespotykanym w stolicach Europy Zachodniej. Ze względu na brak produktu inwestycyjnego oraz duże zainteresowanie parkami handlowymi i obiektami typu convenience, prognozowana jest dalsza kompresja stóp kapitalizacji.

Poza głównymi rynkami, gdzie została zrealizowana większość transakcji parkami handlowymi i obiektami typu convenience, poziom stóp kapitalizacji jest zależny od wielu czynników zewnętrznych. Główne z nich to lokalizacja nieruchomości, wielkość miasta i jego znaczenie w regionie, a także obecność operatora spożywczego jako tzw. „anchor tenant” oraz długość zawartych umów najmu.

Patrząc wstecz na transakcje zrealizowane w latach 2015-2019, widać tendencję do osiągania niższych stóp kapitalizacji i wyższych wartości przez większe obiekty. Ta zależność pokazała, że większe pod względem powierzchni nieruchomości były postrzegane przez inwestorów jako bezpieczniejsze inwestycje i były wyżej wyceniane. Zupełnie inną prawidłowością charakteryzowały się transakcje, które zostały przeprowadzone w latach 2020-2021. Mimo, że obserwowana tendencja nie jest jednoznaczna, mniejsze obiekty osiągały wyższą cenę za 1 mkw. Analiza stóp kapitalizacji wskazuje, że wyższe wartości osiągają aktywa z dużym udziałem operatora spożywczego w przychodach.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska P3 zbuduje magazyn dla ochama

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

P3 Logistic Parks rozpoczął w parku P3 Poznań budowę magazynu o łącznej powierzchni blisko 27 tys. mkw. dla spółki ochama, europejskiej marki omni-channel należącej do chińskiego sprzedawcy detalicznego JD.com.

Rynek mieszkaniowy

Polska Z widokiem na jeziora

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by JC

Novdom uruchamia nową inwestycję mieszkaniową w Olsztynie. Osiedle Dwa Jeziora będzie powstawać w dwóch etapach, a pierwsi lokatorzy odbiorą klucze w 2027 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Coraz mniej dostępnych magazynów

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z raportu CBRE, poszukujący powierzchni magazynowo-przemysłowej  na polskim rynku mają coraz bardziej ograniczony wybór. W budowie znajduje się 1,94 mln mkw., a więc o niemal jedną czwartą mniej niż w tym samym okresie rok temu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Interpneu przedłuża najem pod Poznaniem

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Firma Interpneu Polska, dystrybutor opon i felg będący częścią sieci Pneuhage, przedłużyła na kolejny okres najem 6 tys. mkw. powierzchni w centrum logistycznym MLP Poznań. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Agfa zostaje w Oxygen Park

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Agfa-Gevaert Group przedłużyła najem powierzchni biurowej w kompleksie Oxygen Park. Firma związana jest z warszawskim budynkiem od 2014 roku, na mocy nowej umowy pozostanie w nim przez kolejne sześć lat. Siedziba polskiego oddziału Agfa zajmuje blisko 1,2 tys. mkw. powierzchni biurowej na 3. piętrze budynku B.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Warsaw Unit sprzedany!

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Ghelamco sprzedało wieżowiec Warsaw Unit przy rondzie Daszyńskiego. Budynek kupiła szwedzka spółka nieruchomościowa Eastnine AB notowana na sztokholmskiej giełdzie. To największa transakcja na rynku biurowym, jaką w tym roku zawarto w Europie.  

ESG

Polska Zrównoważony Big Gorzów

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Big Gorzów, wspólny projekt Acteeum i Equilis, uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Park handlowy został otwarty w sierpniu tego roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Deweloperzy uzupełniają ofertę

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Dane za III kwartał 2024 roku pokazały spowolnienie dynamiki wzrostu na polskim rynku mieszkaniowym. Jak wskazują eksperci firmy doradczej Cushman & Wakefield, wysokie stopy procentowe oraz ograniczona dostępność kredytów hipotecznych istotnie ograniczają popyt.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowe centrum Gdyni

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Vastint ukończył realizację II etapu inwestycji Gdynia Waterfront. Nowoczesny kompleks wielofunkcyjny powstaje w sercu miasta, tuż obok Skweru Kościuszki. Docelowo oferować będzie 75,5 tys. mkw. powierzchni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Budują w Sudetach

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Spółka 4Estates rozpoczęła budowę Apartamentów Sudetia w Jeleniej Górze. Przy Rynku, przy ul. Poznańskiej, deweloper docelowo wybuduje około 130 mieszkań w dwóch budynkach.

ESG

Polska Kamienna wstępnie certyfikowana

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by JC

Inwestycja Kamienna 28 otrzymała certyfikat BREEAM Interim na poziomie "Good". Projekt Acciony obejmuje m.in. rewitalizację XIX-wiecznego młyna olejowego na Dolnym Mieście w Gdańsku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska/Hiszpania Grecka kuchnia rusza do Polski przez Rumunię

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Rumuńska sieć restauracji Spartan planuje wejście na polski rynek. Sieć będzie korzystać ze wsparcia zespołu Nhood, który pomoże marce także w ekspansji w Hiszpanii.

Rynek mieszkaniowy

Polska Białostocka Aleja z tarasem

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Przy ul. Studziennej w Białymstoku powstanie inwestycja mieszkaniowa Aleja. Budowa rozpocznie się w styczniu 2025 roku, a zakończenie praca zaplanowano na październik 2027 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Outlet cyrkularny

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Leroy Merlin uruchamia swój pierwszy outlet, w sklepie w Rumi. To nowy koncept w ramach sklepów stacjonarnych. Można tu kupić produkty przecenione i towar z ekspozycji.

Rynek mieszkaniowy

Polska Pozwalają w Krakowie

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by JC

Develia uzyskała pozwolenie na użytkowanie ponad 340 mieszkań w swoich krakowskich inwestycjach. Klucze odbiorą wkrótce właściciele lokali w City Vibe oraz Bochenka Vita.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Kartony pod Timisoarą

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

VGP Park Timișoara ma nowego najemcę, firmę Rondocarton. Dostawca rozwiązań w zakresie opakowań kartonowych i z tektury falistej zajął około 4,6 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Polska kluczowym graczem

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Zgodnie z raportem Savillsa „Warehouse and Industrial market in Poland” rynek magazynowy i przemysłowy w Polsce wciąż wykazuje silny potencjał rozwojowy, mimo wyzwań globalnych i lokalnych.

Rynek mieszkaniowy

Polska Mieszkania i sztuka na Marcelińskiej

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Poznańska inwestycja Marcelińska 18 została oddana do użytku. Pierwsi lokatorzy odbierają już klucze do swoich nowych mieszkań. Osiedle zrealizowało Eiffage Immobilier Polska, generalnym wykonawcą jest Eiffage Polska Budownictwo.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Na drugim miejscu w Europie

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield, wolumen podpisanych od stycznia do września 2024 roku umów najmu na rynku magazynowym plasuje Polskę na drugim miejscu w Europie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Fortis chce budować centra danych w Zabrzu

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Fortis Hub, spółka z grupy Fortis, przygotowuje projekt komercyjny, którego realizację planuje w rejonie ulic Hagera i Tarnogórskiej w Zabrzu. Zasadniczą częścią nowej inwestycji mają być nieruchomości przewidziane pod data centers oraz magazyny energii.

Najnowsze w Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

schedule 25 listopada 2024

Grecka kuchnia rusza do Polski przez Rumunię

Rumuńska sieć restauracji Spartan planuje wejście na polski rynek. Sieć będzie korzystać ze wsparcia zespołu Nhood, który pomoże marce także w ekspansji w Hiszpanii.

schedule 25 listopada 2024

Outlet cyrkularny

Leroy Merlin uruchamia swój pierwszy outlet, w sklepie w Rumi. To nowy koncept w ramach sklepów stacjonarnych. Można tu kupić produkty przecenione i towar z ekspozycji.

schedule 22 listopada 2024

Patrizia Aryton w śląskim outlecie

Patrizia Aryton otwiera jedyny na Śląsku salon outlet w Designer Outlet Sosnowiec. Polska marka oferująca modę premium zajęła około 90 mkw. 

schedule 22 listopada 2024

HalfPrice otwiera się w Ostródzie

HalfPrice wybrał park handlowy Big Ostróda na swój debiut w tym mieście. Sklep sieci off-price zajął w ostródzkim parku handlowym blisko 1,2 tys. mkw.

schedule 22 listopada 2024

Luksusowy wellness i fitness

W warszawskim Domu Mody Klif na początku 2025 roku otworzy się studio treningowe i jednocześnie showroom EMSO.  To pierwsza lokalizacja marki, która planuje zbudować sieć w oparciu o franczyzę.

schedule 22 listopada 2024

Kosmetyki, sport, juniorzy i Żabka

W Focus Parku w Rybniku pojawiły się dwie nowe marki, Rituals i 4F Junior. W styczniu w centrum handlowym zacznie działać Żabka.

schedule 22 listopada 2024

Unisono w outlecie

Do grona najemców Designer Outletu Sosnowiec dołączyła sieć Unisono. Marka odzieży damskiej zajmie w obiekcie 115 mkw. powierzchni.

schedule 22 listopada 2024

Można robić zakupy w Złotym Rogu

Park handlowy Złoty Róg w Krasnymstawie przy ul. Okrzei uzyskał pozwolenie na użytkowanie i otwiera się dla klientów.

schedule 22 listopada 2024

Ewolucja parków handlowych

Rynek parków handlowych i centrów convenience w Polsce przechodzi znaczącą transformację – wskazują eksperci JLL i Trei Real Estate Poland.

schedule 22 listopada 2024

Nowa fasada i nowi najemcy

Do najemców należącego do EPP Pasażu Grunwaldzkiego dołączyło siedem nowych marek, a dwie kolejne przedłużyły współpracę. Łączna powierzchnia objęta umowami najmu to niemal 2,9 tys. mkw. Wrocławskie centrum handlowe zakończyło również modernizację fasady.

schedule 21 listopada 2024

Polska nasyca się powierzchnią handlową

Jak wynika z raportu Cushman & Wakefield „Trends Radar. Rynek nieruchomości od stabilizacji do optymizmu”, polski rynek zajął w 2024 roku drugie miejsce w Europie pod względem wielkości oddanej do użytku powierzchni handlowej i ustąpił miejsca jedynie Francji.

schedule 21 listopada 2024

M Park Mrągowo skomercjalizowany

LCP Properties, inwestor i deweloper będący częścią międzynarodowej grupy M Core, we współpracy z Green Hills Investment zakończył komercjalizację M Parku w Mrągowie. Dzięki umowom z Half Price oraz Diverse projekt jest w 100 proc. wynajęty.

schedule 21 listopada 2024

Nowa Aura w Garwolinie

W Garwolinie został otwarty nowy park handlowy. Obiekt o powierzcni 11 tys. mkw. zrealizowała firma PKB Inwest Budowa. 

schedule 21 listopada 2024

Cztery sklepy w czterech miastach

W listopadzie RTV Euro AGD otworzy cztery nowe sklepy w czterech miastach: Wrocławiu, Mikołowie, Bydgoszczy i Szczecinie. Tym samym sieć posiadać będzie 341 salonów sprzedaży w 229 miastach w Polsce.

schedule 21 listopada 2024

TK Maxx zajmie dwa tysiące metrów

W Ferio Konin zostanie otwarty sklep TK Maxx. Marka zajmie 2 tys. mkw. powierzchni w rozbudowywanej części centrum handlowego.

schedule 21 listopada 2024

Parki i galerie handlowe mają się dobrze

Zgodnie z danymi BNP Paribas Real Estate rynek nieruchomości handlowych w Polsce w III kwartale 2024 roku urósł o kolejne 116 tys. mkw.

schedule 20 listopada 2024

Pierwszy MR.DYI otworzy się w Zabrzu

23 listopada w centrum handlowym Platan w Zabrzu zostanie otwarty pierwszy w Polsce sklep marki MR.DYI. Polska będzie 13. krajem w globalnej sieci malezyjskiej sieci i trzecim w Europie.

schedule 19 listopada 2024

Itaka w Piotrkowie 

Wcentrum handlowym Focus Mall w Piotrkowie Trybunalskim otwarto salon Biura Podróży Itaka, firmy działającej na polskim rynku turystycznym od 1989 roku.

schedule 19 listopada 2024

4F w wersji Black

W Galerii Pomorskiej otwarto zmodernizowany i powiększony lokal sportowej marki 4F. Nowy salon został zaaranżowany zgodnie z najnowszym konceptem sieci pod hasłem Black. 

schedule 19 listopada 2024

Polskie marki na podium

Jak wynika z raportu Colliersa „ExCEEding Borders”, co najmniej 26 polskich marek zdecydowało się na ekspansję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz krajach bałtyckich, gdzie łącznie otworzyły około 2,9 tys. sklepów.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia