Polska Warimpex traci
Budownictwo
Wyraźnej poprawie uległy wyniki hoteli po słabszym na skutek pandemii analogicznym okresie ubiegłego roku (+73 proc.), znacząco wzrosły także przychody grupy w segmencie nieruchomości biurowych (+ 32 proc.). Grupa w I kwartale zanotowała wskaźnik EBITDA wyższy o 79 proc.
Po złagodzeniu obostrzeń związanych z pandemią Covid-19, wydawało się, że kryzys mamy już za sobą. Jednak co przyniesie jesień, tego wiosną na razie nie wiadomo. Niewiadomą pozostaje również kwestia dalszego rozwoju sytuacji geopolitycznej. Uważnie śledzimy rozwój sytuacji gospodarczej i prawnej w Rosji, aby w razie potrzeby szybko reagować na bieżące wydarzenia - wyjaśnia Franz Jurkowitsch, prezes Warimpexu.
W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku przychody z wynajmu nieruchomości biurowych wzrosły z 4,9 do 6,5 mln euro. Przychody ze sprzedaży w segmencie hoteli również wzrosły, po słabszym na skutek pandemii pierwszym kwartale 2021 roku z 0,7 do 1,2 mln euro. Łączne przychody ze sprzedaży zwiększyły się z 6,1 do 8,5 mln euro, zaś koszty przyporządkowane bezpośrednio do przychodów ze sprzedaży wzrosły z 2,5 do 3,3 mln euro. W związku z powyższym wynik ze sprzedaży brutto wyniósł 5,2 mln euro w porównaniu z 3,5 mln euro w ubiegłym roku.
Wskaźnik EBITDA wzrósł na skutek wyższych wyników brutto ze sprzedaży z 1,6 do 2,9 mln euro. EBIT spadł z 2,1 do -1,3 mln euro ze względu na ujemny wynik wyceny nieruchomości w Rosji po zyskach z wyceny w roku poprzednim.
Wynik z działalności finansowej (wraz z joint ventures) spadł z -2,5 do -2,9 mln euro. Obejmuje on straty z tytułu przeliczenia pozycji w walucie w wysokości 1,4 mln euro (w roku ubiegłym: +0,3 mln euro) oraz zyski z wyceny instrumentów pochodnych w celu zabezpieczenia oprocentowania w wys. 0,8 mln euro.
Mimo lepszych wyników z działalności operacyjnej, straty z wyceny netto nieruchomości rosyjskich oraz straty z tytułu zmian wartości kursu rubla doprowadziły do ujemnego wyniku finansowego za I kwartał 2022 roku w wysokości -4,4 mln euro (w 2021 było to -0,5 mln euro).
W segmencie deweloperskim niektóre z nowych projektów są już w budowie, inne jeszcze w fazie projektowania. W Krakowie trwa budowa biurowca Mogilska 35 Office o powierzchni najmu około 12 tys. mkw. Ukończenie planowane jest na 2023 rok. Pozwolenie na budowę otrzymał zarówno krakowski biurowiec Chopin o powierzchni około 21,2 tys. mkw. GLA, jak i biurowiec MC 55 w Białymstoku z około 38,5 tys. mkw. powierzchni na wynajem. Zgodnie ze strategią Warimpexu w przypadku obu projektów budowa rozpocznie się, jak tylko zapewnione będzie odpowiednie zainteresowanie ze strony potencjalnych najemców.
W niemieckim mieście Darmstadt faza projektowa biurowca West Yard 29 o powierzchni do wynajęcia około 13,8 tys. mkw. jest już bardzo zaawansowana.
W 2022 roku działalność operacyjna Warimpexu, oprócz przygotowań do budowy i uzyskania pozwoleń na budowę, będzie się koncentrować na kontynuacji bieżących projektów budowlanych.
Warimpex to spółka dewelopersko-inwestycyjna z siedzibą w Wiedniu, która w ciągu 40 lat zrealizowała projekty rozwojowe w sektorze nieruchomości o łącznej wartości ponad jednego miliarda euro i prowadzi aktualnie działalność w Polsce, na Węgrzech, w Niemczech, Austrii, a także nadal w Rosji.
Raportowanie ESG obowiązkowe!
Raportowanie ESG obowiązkowe!
JWA
W listopadzie 2022 roku Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem Dyrektywy o Raportowaniu w Zakresie Zrównoważonego Rozwoju (CSRD, Corporate Sustainability Reporting Directive ...
Inwestorzy na strategicznych zakupach
Inwestorzy na strategicznych zakupach
Avison Young
Polski rynek nieruchomości komercyjnych ma solidne fundamenty, a aktywni na nim inwestorzy udowodnili, że potrafią adaptować się do zmian. Świadczą o tym wyniki osiągnięte w ostatn ...
Deweloperzy z większym optymizmem
Deweloperzy z większym optymizmem
HRE Investments
Październik okazał się już czwartym z rzędu miesiącem, w którym deweloperzy zaczęli budować znacznie więcej nowych osiedli. To odpowiedź na wyższe zainteresowanie ze strony kupując ...