EN

Polska Konsultują planowanie przestrzenne

Architektura i urbanistyka
Członkowie Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych przyznają, że zmiany ustawowe dotyczące planowania i zagospodarowania przestrzennego idą we właściwym kierunku. Wskazują jednak, że niektóre zapisy nowelizacji mogą nie sprzyjać sytuacji inwestorów na polskim rynku nieruchomości.

W kwietniu 2022 roku rozpoczęły się konsultacje projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji, jak zapowiada Ministerstwo Rozwoju, ma być między innymi uproszczenie procedur, a w efekcie – skrócenie procesów inwestycyjnych. To m.in. dla deweloperów mieszkaniowych. Jak jednak będzie w praktyce?

Nowe regulacje w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego mają wejść w życie już na początku 2023 roku. Celem nowelizacji będzie przede wszystkim wzmocnienie wagi planów miejscowych, a co za tym idzie, obniżenie znaczenia decyzji o warunkach zabudowy, uproszczenie procedur, cyfryzacja procesu planowania przestrzennego oraz zmiana akcentów związanych z jego finansowaniem. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce to osiągnąć, wprowadzając tzw. plan ogólny. To kluczowy element całej reformy, który ma zastąpić studium i będzie obejmować całą gminę, jednocześnie ograniczając możliwości wydawania WZ.

Naszym celem jest maksymalne uproszczenie postępowania planistycznego - dlatego wprowadzimy na przykład możliwość jednoczesnego procedowania zmiany planu ogólnego i zmiany planu miejscowego. Procedura uproszczona polega na tym, że będziemy pomijali niektóre etapy, a inne będą wykonywane równocześnie. Dzięki temu przy niewielkich modyfikacjach plan może być opracowany nawet w dwa miesiące. Tak może się zdarzyć w przypadku, gdy nie będzie konieczne przeprowadzenie procedury środowiskowej. Kolejne rozwiązanie, jakie chcemy wprowadzić, to określenie terminu na wydanie zgody na zmianę przeznaczenia nieruchomości rolnej. Obecnie rozważamy 60 dni - wyjaśnia Michał Gil, dyrektor Departamentu Planowania Przestrzennego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Z perspektywy ministerstwa plan ogólny ma być dokumentem prostym do przygotowania. Jego jedynym elementem obligatoryjnym będzie podzielenie gmin na strefy określające zbiór funkcji, które mogą być realizowane w danym miejscu. Będą to swojego rodzaju puzzle – rolą samorządów, poza określeniem granic konkretnych obszarów, będzie wskazanie tzw. parametrów granicznych, czyli dopuszczalnej wysokości zabudowań, ich intensywności oraz powierzchni biologicznie czynnej. Gmina może też skorzystać z ustaleń fakultatywnych, wskazując tereny, na których będą obowiązywać WZ, jak również wyznaczając obszar zabudowy śródmiejskiej i wprowadzając tzw. standardy urbanistyczne, regulujące odległość danej inwestycji od szkoły, parku czy innych obiektów infrastruktury społecznej. I tu pojawiają się pierwsze wątpliwości inwestorów, bo oprócz tzw. standardów urbanistycznych, ministerstwo chce wprowadzić również zintegrowany plan inwestycyjny. Oba te zapisy mają poprawić transparentność współpracy na linii gmina – deweloper. Jednak istnieje obawa, że w praktyce najlepiej wyjdą na tym najwięksi rynkowi gracze, ponieważ mogą blokować moment startu inwestycji planowanych przez mniejszych deweloperów.

Do dyskusji i dalszych konsultacji jest zwłaszcza zintegrowany plan inwestycyjny, który ma być szczególnym rodzajem planu miejscowego uchwalanym na wniosek inwestora i który będzie poprzedzony umową podpisywaną z gminą. W niej z kolei inwestor będzie zobowiązywał się np. do przeznaczenia części działki pod niewielki park czy zbudowania chodnika wzdłuż gminnej drogi.

Cel przyświecający ministerstwu jest dobry, gdyż każda firma deweloperska aktywna w danym mieście czy miasteczku powinna wspierać samorządy w tworzeniu zrównoważonych, przyjaznych ludziom miejsc do życia. Pytanie jednak, co w sytuacji, kiedy oczekiwania gminy będą zbyt wygórowane? Ustawa nie powinna stanowić otwartego katalogu, bez limitów budżetowych, którym wielu deweloperów nie będzie mogło sprostać - komentuje Karol Dzięcioł, dyrektor rozwoju Develii.

Kolejna zmiana w ustawie dotyczy opłaty planistycznej. Obecnie jest ona pokrywana po sprzedaży nieruchomości, w ciągu pięciu lat od dnia wejścia w życie planu miejscowego i wynosi do 30 proc. jej wzrostu wartości. W praktyce opłaty planistyczne są pobierane rzadko. Ministerstwo nie chce, aby dalej była ona uzależniona od sprzedaży i dąży do ustalenia stałej wysokości tej opłaty (30 proc.), mając na celu uwolnienie terenów inwestycyjnych „przytrzymywanych” przez właścicieli prywatnych. Dyrektor Departamentu Planowania Przestrzennego zaznacza, że to właśnie wpływy z opłat planistycznych mają stanowić dodatkowy impuls do rozwoju gmin. Jednak każda zmiana w przepisach może budzić wątpliwości inwestorów.

Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, wysokość opłaty planistycznej będzie szacowana na podstawie potencjalnego wzrostu wartości nieruchomości, czyli w oparciu o uchwalony plan miejscowy. Musimy mieć na uwadze, że może dojść do sytuacji, w której potencjał rozwoju gminy będzie obliczony na wyrost, a sam plan będzie nieuzasadniony ekonomicznie. Z drugiej strony - zmiany w przepisach dotyczących opłaty planistycznej mogą przełożyć się na monopol najsilniejszych graczy na rynku. Mniejsze podmioty, posiadające skromniejszy kapitał, mogą wyprzedawać działki w obawie przed brakiem zdolności finansowych, pozwalających na pokrycie opłaty. To z kolei może zachwiać równowagą na rynku - wyjaśnia Weronika Guerquin-Koryzma, partner, head of Real Estate Baker McKenzie, firmy prawniczej, członkini zarządu PINK.

Inne kluczowe zmiany w ustawie o planowaniu przestrzennym dotyczą także ściślejszego bilansu. W praktyce chodzi o to, aby gmina na podstawie obiektywnych kryteriów ustaliła, jakie są jej faktyczne możliwości rozwoju i ile powierzchni może przeznaczyć pod zabudowę mieszkaniową.

Gmina będzie miała obowiązek wyznaczyć pod zabudowę mieszkaniową między 70 a 130 proc. powierzchni, która zgodnie z prognozami będzie potrzebna w perspektywie 20 lat – podkreśla Michał Gil z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Czy to pozwoli na uwolnienie gruntów i zapełnienie luki na rynku mieszkań, która według różnych szacunków wynosi od 1 mln do nawet 3 mln lokali? Aby faktycznie tak się stało, kluczowe będzie czytelne sformułowanie nowej ustawy tak, aby jej zapisy nie zostawiały pola do interpretacji i ewentualnych, późniejszych sporów prawnych, które w praktyce przekładają się na znaczne opóźnienia w realizacji planowanych inwestycji.

Problemy z niewystarczającą dostępnością gruntów mieszkaniowych rozwiązałaby też zmiana legislacyjna dopuszczająca zwiększenie limitu w zakresie kupna nieruchomości rolnej do 5 ha dla osób niebędących rolnikami indywidualnymi i likwidująca obowiązek prowadzenia gospodarstwa rolnego przez nabywcę. To stanowiłoby pozytywny impuls dla budownictwa jednorodzinnego oraz zasiedlania i renowacji pustostanów na terenach wiejskich – tłumaczy Krystyna Wąchała-Malik, członkini zarządu PFR Nieruchomości.

Nowa legislacja jest wprowadzana w życie w momencie, kiedy sytuacja na rynku deweloperskim jest mniej przewidywalna. Niepokój budzą zwłaszcza, co oczywiste, rosnące stopy procentowe i mniejsza dostępność kredytów.

Dlatego niewykluczone, że będziemy świadkami prawdziwego wysypu wniosków o wydanie warunków zabudowy w starym trybie. Aktualnie miasta mogą też wstrzymywać się z uchwalaniem nowych planów w oparciu o istniejące Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, wiedząc, że po wejściu ustawy w życie będzie trzeba wprowadzić kolejne zmiany - zastanawia się Karol Dzięcioł, Develia.

Ustawa miałaby wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, co w praktyce oznacza początek 2023 roku. Zastosowanie tych przepisów będzie uwarunkowane przyjęciem planu ogólnego przez gminy. Te powinny go zatwierdzić do 2026 roku. Ministerstwo Rozwoju przewiduje konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami oraz planistami, inwestorami, inżynierami. Michał Gil z Departamentu Planowania Przestrzennego podkreśla, że wsparcie dla gmin w zakresie przygotowania planów ogólnych jest zagwarantowane z budżetu Krajowego Programu Odbudowy, w którym zabezpieczono około 900 mln zł na opracowanie i przyjęcie przez gminy nowych dokumentów planistycznych i strategicznych.

Jesteśmy na etapie uzgodnień i konsultacji. Chcemy uprościć procedury, uwolnić potencjał gmin oraz ich tereny inwestycyjne, a także umożliwić cyfrowy dostęp do informacji o planowaniu przestrzennym. Nadal pracujemy nad tymi zmianami, a resort jest otwarty na dialog i pomoc zarówno gminom, jak specjalistom z lokalnych oddziałów architektury - podsumowuje przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Ostatnie nowości

ESG

Polska Najjaśniej pod latarnią

schedule 09 czerwca 2023
Opr./edited by ANZ

Firma Hillwood Polska postanowiła zredukować emisję zanieczyszczenia światłem. Nowe rozwiązania wprowadzono na razie w inwestycji magazynowej w Jankach Sokołowie w gminie Michałowice.

Materiał partnera

Polska Złota 83 w Warszawie oficjalnie gotowa na wynajem!

schedule 05 czerwca 2023
Eurobuild CEE

Wytyczona już pod koniec XVII wieku ulica Złota w Warszawie ma na swoim koncie wiele wyjątkowych historii, atrakcyjnych budynków i dobrze prosperujących zakładów przemysłowych. Dziś jedna z najważniejszych ulic stolicy doczekała się także prawdziwego diamentu, który przeszedł generalny remont i renowację. Nowo oddany do użytku apartamentowiec pod numerem 83 zapiera dech. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Większe Nowe Bielawy

schedule 09 czerwca 2023
Opr./edited by ANZ

Zakończyła się rozbudowa centrum handlowego Nowe Bielawy w Toruniu. Do użytku oddano drugi obiekt handlowy, który zajmują trzy sklepy wielkopowierzchniowe – Sinsay, Maxi Zoo i Action.

Materiał partnera

Polska Mocne wejście BIG Shopping Centers Ltd. na polski rynek: do Andrychowa i Lubina przybył silny gracz

schedule 07 czerwca 2023
Eurobuild CEE

BIG Andrychów i BIG Lubin - to nowe nazwy Galerii Andrychów i Cuprum Park w Lubinie. Obiekty stanowią pierwsze parki handlowe firmy BIG w Polsce. Oba parki handlowe zostały przejęte przez BIG Shopping Centers w 2022 roku i w ostatnim miesiącu przeszły proces całkowitego rebrandingu w stylu BIG.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Miele z widokiem na pałac Poznańskiego

schedule 09 czerwca 2023
Opr./edited by ANZ

Do sieci Miele Experience Center w Polsce dołączył salon w Łodzi. Placówka mieści się w centrum miasta, w budynku Ogrodowa 8 Office.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wybudują na Żeraniu

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

GH Development wybrało generalnego wykonawcę inwestycji przy ul. Kotsisa 2/4 na warszawskiej Pradze Północ. Budynek mieszkalny z lokalami usługowymi i garażem podziemnym zrealizuje firma Łucz-Bud.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Co trzeci magazyn dla e-commerce

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Na początku roku dało się zaobserwować spadek wolumenu projektów w budowie i mniej podpisanych umów, w porównaniu z rekordami przypadającymi na rok 2021 i 2022 - wynika z raportu BNP Paribas Real Estate Poland. W ocenie ekspertów rynek napędza w dużym stopniu e-commerce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Aura zmian

schedule 09 czerwca 2023
Opr./edited by MR

W Aura Centrum Olsztyna rozpoczęła się modernizacja - swoje lokale przeniesie, wyremontuje i powiększy w sumie 15 najemców. Przebudowa zapewni także łatwiejsze poruszanie się w przestrzeniach galerii. Wszystkie prace zostaną zakończone jesienią tego roku.   

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Z Placu Teatralnego na plac Kościuszki

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Koncept restauracyjny Dinette w I kwartale 2024 roku przeprowadzi się do wrocławskiej Renomy. Wystrój bistro będzie inspirowany stylem art déco i modernizmem.

Rynek mieszkaniowy

Polska Komfort nad morzem

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by ANZ

Trójmiejski deweloper Invest Komfort zakończył budowę kompleksu apartamentów Smolna Sopot.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Logistyczna Polska rośnie

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Jak wynika z najnowszego raportu firmy Cushman & Wakefield, początek roku w sektorze magazynowym w Polsce stanął pod znakiem najwyższej w historii nowej podaży dostarczonej przez deweloperów.

Architektura i urbanistyka

Polska Warszawski Plac Centralny

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

W Warszawie rozpoczęła się budowa placu Centralnego, który znajdzie się w środkowej części placu Defilad. Przed Pałacem Kultury i Nauki pojawi się ponad 100 nowych drzew, tysiące krzewów, trawniki oraz sadzawka.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Lightware w nowej siedzibie

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by ANZ

Dostawca sprzętu audiowizualnego Lightware wynajął 7 tys. mkw. w Hungária Office Park w Budapeszcie na swoją nową siedzibę.

Rynek mieszkaniowy

Polska Karmar na swoim miejscu

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Karmar wybuduje II etap osiedla In Place w stołecznych Włochach. W ramach inwestycji powstaną dwa budynki mieszkalne.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Zapakują w Pardubicach

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Firma Ire-Tex Praha podpisała pięcioletnią umowę najmu hali produkcyjnej o powierzchni 7,5 tys. mkw. w strefie przemysłowej Fáblovka w czeskich Pardubicach.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska RealCo wyemitowało pierwsze obligacje

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Firma deweloperska RealCo Property Investment and Development zakończyła pierwszą w historii grupy emisję obligacji skierowanych do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Spółka uplasowała wszystkie oferowane obligacje serii A o łącznej wartości 21 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Radioterapia i diagnostyka w Fabryce PZO

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Powierzchnie biurowe w warszawskiej Fabryce PZO zostały w całości wynajęte. Najemcą około 380 mkw. na parterze budynku PZO II została firma medyczna Affidea, która w III kwartale 2023 roku otworzy swoją trzecią placówkę w Warszawie i 34. w Polsce.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Kredyt na Art Deco Marymont

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Alior Bank sfinansuje budowę Art Deco Marymont w Warszawie. Inwestor projektu, spółka Terra Casa, poprzez spółkę celową podpisała z bankiem umowę kredytową na realizację apartamentowca.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Prawnicy z widokiem na centrum Warszawy

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Polskie biuro międzynarodowej sieci prawniczej Eversheds Sutherland zajmie 18. i częściowo 17. piętro biurowca Widok Towers w centrum Warszawy. Na powierzchni ponad 1,4 tys. mkw. powstaje przestrzeń zaprojektowana z myślą o dobrostanie pracowników i dostosowana do unikalnych potrzeb branży prawniczej. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Oprogramowanie dla biznesu w Nimbusie

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by MR

LeverX otwiera biuro w budynku Nimbus Office w Alejach Jerozolimskich w Warszawie. To drugie biuro amerykańskiej firmy w Polsce, po siedzibie we Wrocławiu.

Najnowsze w Architektura i urbanistyka

schedule 07 czerwca 2023

Warszawski Plac Centralny

W Warszawie rozpoczęła się budowa placu Centralnego, który znajdzie się w środkowej części placu Defilad. Przed Pałacem Kultury i Nauki pojawi się ponad 100 nowych drzew, tysiące krzewów, trawniki oraz sadzawka.

schedule 31 maja 2023

Piętnastominutowa Warszawa

Eksperci i analitycy z BNP Paribas Real Estate Poland opracowali raport, który na przykładzie Warszawy omawia koncepcję 15-minutowych miast jako jednego z możliwych rozwiązań współczesnych problemów urbanistycznych.

schedule 31 maja 2023

Konferencja i wesele w Starej Drukarni

Pracownia Tremend przygotowała projekt rewitalizacji Starej Drukarni, zabytkowej kamienicy w Szczecinie. Nowy właściciel obiektu planuje stworzyć tu centrum konferencyjno-weselne z pokojami dla gości.

schedule 26 maja 2023

Klimatyczny kampus we Wrocławiu

SRDK Architekci Studio Śródka opracowało konkursową koncepcję kampusu ASP we Wrocławiu odpowiadającą na kryzys klimatyczny. W swoim projekcie uwzględnili m.in. ochronę wnętrz przed przegrzewaniem i retencję wody deszczowej.

schedule 25 maja 2023

Suwak wystartował

Rozpoczęła się budowa Parku Linearnego Suwak w Warszawie. Na niezagospodarowanym dotychczas obszarze między blokami, biurowcami, hotelami i linią kolejową na Służewcu powstanie bogaty w zieleń teren rekreacyjny o powierzchni 20 tys. mkw.

schedule 30 marca 2023

Podhalańska osada dla rodzin

W Zakopanem powstaje inwestycja Cyrhla Villas, tworzona przez koncept Zakolovers. Inwestycja, jak przekonują twórcy, ma być ukłonem dla podhalańskiej sztuki, architektury i lokalnej przyrody. I etap zostanie oddany w III kwartale 2023 roku.

schedule 24 marca 2023

Nad wodą w lesie

Inwestycja spółki Nowe Liliopolis Tu Las Tam Woda, autorstwa pracowni Boris Kudlička with Partners, powstaje w Kalborni na Mazurach, w pobliżu jeziora Dąbrowa Wielka.

schedule 10 lutego 2023

Kto ożywi Stary Magazyn Celny?

Miasto Helsinki ogłosiło przetarg na sprzedaż Starego Domu Celnego w rejonie portu Katajanokka. Celem konkursu jest znalezienie wykonalnego technicznie i ekonomicznie oraz wyróżniającego się architektonicznie rozwiązania w zakresie przebudowy i modernizacji budynku.

schedule 06 lutego 2023

Stara gazownia z nową misją

Centrum Usług Społecznych, zlokalizowane w Starej Gazowni na zabytkowym osiedlu Zandka w Zabrzu, to przykład zachowania historycznej tkanki i jej integracji z nowoczesnymi rozwiązaniami. Prace rewitalizacyjne objęły przebudowę oraz kompleksowy remont obiektu wpisanego do gminnej ewidencji zabytków, w tym m.in. wymianę dachu, stropów, odnowienie elewacji i termomodernizację.

schedule 06 lutego 2023

Niepołomice z biurem wśród zieleni

W Niepołomicach powstał budynek biurowy dla firmy Cedrob. Obiekt o powierzchni około 660 mkw. zaprojektowała firma architektoniczna James & Mau.

schedule 19 stycznia 2023

Mordor czy Shire?

Stowarzyszenie Lepszy Służewiec zorganizowało konferencję ekspercką poświęconą planom rozwoju dzielnicy, która od ćwierć wieku podlega nieustannym zmianom. Czy dzielnicę czeka świetlana przyszłość? Jedyną rzeczą pewną jest zmiana.

schedule 19 stycznia 2023

Królewska fasada w klasie Le Méridien

W krakowskim hotelu Royal zakończył się I etap modernizacji. Obiekt, który docelowo będzie funkcjonował pod szyldem marki Le Méridien, zyskał odnowioną fasadę. 

schedule 10 stycznia 2023

Perła w czeskiej koronie

Firma Chybik + Kristof wygrała konkurs na projekt przekształcenia dawnej fabryki włókienniczej Perla w galerię sztuki współczesnej. Obiekt zlokalizowany jest w czeskim mieście Usti nad Orlicą.

schedule 02 stycznia 2023

Koncepcja dla stadionu Szyca

Poznań zorganizował konkurs na opracowanie koncepcji urbanistycznej zagospodarowania byłego stadionu im. Edmunda Szyca i przylegających do niego terenów. Chęć uczestnictwa zgłosiło 77 pracowni i architektów. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na maj 2023 roku.

schedule 02 stycznia 2023

Łodzianie zdecydowali

Łódzki Plac Dąbrowskiego czekają zmiany. Po spotkaniach i konsultacjach z mieszkańcami powstały trzy warianty przebudowy placu. Spośród nich łodzianie wybrali w głosowaniu ten, który spodobał im się najbardziej.

schedule 16 grudnia 2022

Upper One zmieni miejski skyline

34-kondygnacyjny biurowiec powstanie w centrum Warszawy, u zbiegu ul. Grzybowskiej i al. Jana Pawła II. Upper One to pierwszy wysokościowiec w stolicy autorstwa Medusa Group.

schedule 16 listopada 2022

Obiad i koncert na poczcie

Dawny Główny Urząd Pocztowy w centrum Krakowa wkrótce zyska nowe życie i stanie się hotelem. Nie zabraknie w nim również atrakcji dla mieszkańców i turystów. Po przebudowie ma się tam znaleźć m.in. ogólnodostępny taras widokowy na dachu, otwarty bar, restauracja, kącik historii Poczty oraz sale koncertowe i konferencyjne.

schedule 13 października 2022

Poczytają przed ołtarzem

W holenderskim miasteczku Vught zabytkowy kościół z 1884 roku zyskał nowe życie i stał się biblioteką oraz centrum kulturalnym DePetrus. W powstałym wnętrzu zadbano nie tylko o zachowanie tożsamości miejsca, ale także komfort akustyczny.

schedule 03 października 2022

Kwarcowe ściany Central Pointu

Na elewacji oraz w ogólnodostępnych wnętrzach budynku Central Point – biurowca, który stanął nad węzłem I i II linii warszawskiego metra – w wielu wzorach, formatach, oraz funkcjach pojawiły się spieki kwarcowe. Za projekt odpowiada pracownia Kazimierski i Ryba we współpracy z paryskim biurem Arquitectonica.

schedule 30 września 2022

Kurort w formie piramid

Dzielnica sanatoryjno-uzdrowiskowa w Ustroniu Zawodziu była największą tego typu inwestycją w powojennej Polsce. Teraz czeka ją rozbudowa – projekt na zlecenie grupy American Heart of Poland przygotowały dwie śląskie pracownie Franta Group i KWK Promes.

Kategorie