EN

Polska Konsultują planowanie przestrzenne

Architektura i urbanistyka
Członkowie Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych przyznają, że zmiany ustawowe dotyczące planowania i zagospodarowania przestrzennego idą we właściwym kierunku. Wskazują jednak, że niektóre zapisy nowelizacji mogą nie sprzyjać sytuacji inwestorów na polskim rynku nieruchomości.

W kwietniu 2022 roku rozpoczęły się konsultacje projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji, jak zapowiada Ministerstwo Rozwoju, ma być między innymi uproszczenie procedur, a w efekcie – skrócenie procesów inwestycyjnych. To m.in. dla deweloperów mieszkaniowych. Jak jednak będzie w praktyce?

Nowe regulacje w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego mają wejść w życie już na początku 2023 roku. Celem nowelizacji będzie przede wszystkim wzmocnienie wagi planów miejscowych, a co za tym idzie, obniżenie znaczenia decyzji o warunkach zabudowy, uproszczenie procedur, cyfryzacja procesu planowania przestrzennego oraz zmiana akcentów związanych z jego finansowaniem. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce to osiągnąć, wprowadzając tzw. plan ogólny. To kluczowy element całej reformy, który ma zastąpić studium i będzie obejmować całą gminę, jednocześnie ograniczając możliwości wydawania WZ.

Naszym celem jest maksymalne uproszczenie postępowania planistycznego - dlatego wprowadzimy na przykład możliwość jednoczesnego procedowania zmiany planu ogólnego i zmiany planu miejscowego. Procedura uproszczona polega na tym, że będziemy pomijali niektóre etapy, a inne będą wykonywane równocześnie. Dzięki temu przy niewielkich modyfikacjach plan może być opracowany nawet w dwa miesiące. Tak może się zdarzyć w przypadku, gdy nie będzie konieczne przeprowadzenie procedury środowiskowej. Kolejne rozwiązanie, jakie chcemy wprowadzić, to określenie terminu na wydanie zgody na zmianę przeznaczenia nieruchomości rolnej. Obecnie rozważamy 60 dni - wyjaśnia Michał Gil, dyrektor Departamentu Planowania Przestrzennego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Z perspektywy ministerstwa plan ogólny ma być dokumentem prostym do przygotowania. Jego jedynym elementem obligatoryjnym będzie podzielenie gmin na strefy określające zbiór funkcji, które mogą być realizowane w danym miejscu. Będą to swojego rodzaju puzzle – rolą samorządów, poza określeniem granic konkretnych obszarów, będzie wskazanie tzw. parametrów granicznych, czyli dopuszczalnej wysokości zabudowań, ich intensywności oraz powierzchni biologicznie czynnej. Gmina może też skorzystać z ustaleń fakultatywnych, wskazując tereny, na których będą obowiązywać WZ, jak również wyznaczając obszar zabudowy śródmiejskiej i wprowadzając tzw. standardy urbanistyczne, regulujące odległość danej inwestycji od szkoły, parku czy innych obiektów infrastruktury społecznej. I tu pojawiają się pierwsze wątpliwości inwestorów, bo oprócz tzw. standardów urbanistycznych, ministerstwo chce wprowadzić również zintegrowany plan inwestycyjny. Oba te zapisy mają poprawić transparentność współpracy na linii gmina – deweloper. Jednak istnieje obawa, że w praktyce najlepiej wyjdą na tym najwięksi rynkowi gracze, ponieważ mogą blokować moment startu inwestycji planowanych przez mniejszych deweloperów.

Do dyskusji i dalszych konsultacji jest zwłaszcza zintegrowany plan inwestycyjny, który ma być szczególnym rodzajem planu miejscowego uchwalanym na wniosek inwestora i który będzie poprzedzony umową podpisywaną z gminą. W niej z kolei inwestor będzie zobowiązywał się np. do przeznaczenia części działki pod niewielki park czy zbudowania chodnika wzdłuż gminnej drogi.

Cel przyświecający ministerstwu jest dobry, gdyż każda firma deweloperska aktywna w danym mieście czy miasteczku powinna wspierać samorządy w tworzeniu zrównoważonych, przyjaznych ludziom miejsc do życia. Pytanie jednak, co w sytuacji, kiedy oczekiwania gminy będą zbyt wygórowane? Ustawa nie powinna stanowić otwartego katalogu, bez limitów budżetowych, którym wielu deweloperów nie będzie mogło sprostać - komentuje Karol Dzięcioł, dyrektor rozwoju Develii.

Kolejna zmiana w ustawie dotyczy opłaty planistycznej. Obecnie jest ona pokrywana po sprzedaży nieruchomości, w ciągu pięciu lat od dnia wejścia w życie planu miejscowego i wynosi do 30 proc. jej wzrostu wartości. W praktyce opłaty planistyczne są pobierane rzadko. Ministerstwo nie chce, aby dalej była ona uzależniona od sprzedaży i dąży do ustalenia stałej wysokości tej opłaty (30 proc.), mając na celu uwolnienie terenów inwestycyjnych „przytrzymywanych” przez właścicieli prywatnych. Dyrektor Departamentu Planowania Przestrzennego zaznacza, że to właśnie wpływy z opłat planistycznych mają stanowić dodatkowy impuls do rozwoju gmin. Jednak każda zmiana w przepisach może budzić wątpliwości inwestorów.

Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, wysokość opłaty planistycznej będzie szacowana na podstawie potencjalnego wzrostu wartości nieruchomości, czyli w oparciu o uchwalony plan miejscowy. Musimy mieć na uwadze, że może dojść do sytuacji, w której potencjał rozwoju gminy będzie obliczony na wyrost, a sam plan będzie nieuzasadniony ekonomicznie. Z drugiej strony - zmiany w przepisach dotyczących opłaty planistycznej mogą przełożyć się na monopol najsilniejszych graczy na rynku. Mniejsze podmioty, posiadające skromniejszy kapitał, mogą wyprzedawać działki w obawie przed brakiem zdolności finansowych, pozwalających na pokrycie opłaty. To z kolei może zachwiać równowagą na rynku - wyjaśnia Weronika Guerquin-Koryzma, partner, head of Real Estate Baker McKenzie, firmy prawniczej, członkini zarządu PINK.

Inne kluczowe zmiany w ustawie o planowaniu przestrzennym dotyczą także ściślejszego bilansu. W praktyce chodzi o to, aby gmina na podstawie obiektywnych kryteriów ustaliła, jakie są jej faktyczne możliwości rozwoju i ile powierzchni może przeznaczyć pod zabudowę mieszkaniową.

Gmina będzie miała obowiązek wyznaczyć pod zabudowę mieszkaniową między 70 a 130 proc. powierzchni, która zgodnie z prognozami będzie potrzebna w perspektywie 20 lat – podkreśla Michał Gil z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Czy to pozwoli na uwolnienie gruntów i zapełnienie luki na rynku mieszkań, która według różnych szacunków wynosi od 1 mln do nawet 3 mln lokali? Aby faktycznie tak się stało, kluczowe będzie czytelne sformułowanie nowej ustawy tak, aby jej zapisy nie zostawiały pola do interpretacji i ewentualnych, późniejszych sporów prawnych, które w praktyce przekładają się na znaczne opóźnienia w realizacji planowanych inwestycji.

Problemy z niewystarczającą dostępnością gruntów mieszkaniowych rozwiązałaby też zmiana legislacyjna dopuszczająca zwiększenie limitu w zakresie kupna nieruchomości rolnej do 5 ha dla osób niebędących rolnikami indywidualnymi i likwidująca obowiązek prowadzenia gospodarstwa rolnego przez nabywcę. To stanowiłoby pozytywny impuls dla budownictwa jednorodzinnego oraz zasiedlania i renowacji pustostanów na terenach wiejskich – tłumaczy Krystyna Wąchała-Malik, członkini zarządu PFR Nieruchomości.

Nowa legislacja jest wprowadzana w życie w momencie, kiedy sytuacja na rynku deweloperskim jest mniej przewidywalna. Niepokój budzą zwłaszcza, co oczywiste, rosnące stopy procentowe i mniejsza dostępność kredytów.

Dlatego niewykluczone, że będziemy świadkami prawdziwego wysypu wniosków o wydanie warunków zabudowy w starym trybie. Aktualnie miasta mogą też wstrzymywać się z uchwalaniem nowych planów w oparciu o istniejące Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, wiedząc, że po wejściu ustawy w życie będzie trzeba wprowadzić kolejne zmiany - zastanawia się Karol Dzięcioł, Develia.

Ustawa miałaby wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, co w praktyce oznacza początek 2023 roku. Zastosowanie tych przepisów będzie uwarunkowane przyjęciem planu ogólnego przez gminy. Te powinny go zatwierdzić do 2026 roku. Ministerstwo Rozwoju przewiduje konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami oraz planistami, inwestorami, inżynierami. Michał Gil z Departamentu Planowania Przestrzennego podkreśla, że wsparcie dla gmin w zakresie przygotowania planów ogólnych jest zagwarantowane z budżetu Krajowego Programu Odbudowy, w którym zabezpieczono około 900 mln zł na opracowanie i przyjęcie przez gminy nowych dokumentów planistycznych i strategicznych.

Jesteśmy na etapie uzgodnień i konsultacji. Chcemy uprościć procedury, uwolnić potencjał gmin oraz ich tereny inwestycyjne, a także umożliwić cyfrowy dostęp do informacji o planowaniu przestrzennym. Nadal pracujemy nad tymi zmianami, a resort jest otwarty na dialog i pomoc zarówno gminom, jak specjalistom z lokalnych oddziałów architektury - podsumowuje przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Okam wynajmuje na Żeraniu

schedule 30 października 2024
Opr./edited by MR

W ostatnich trzech miesiącach Okam zawarł nowe umowy najmu lub odnowił kontrakty z kilkoma firmami na najem powierzchni na działce przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie. Wynajęta przez przedsiębiorstwa łączna powierzchnia biurowo-magazynowa sięga blisko 18 tys. mkw.

Materiał partnera

Polska Rewitalizacja zamiast nowej zabudowy – odpowiedzialny rozwój w City Point Targówek

schedule 07 października 2024
Eurobuild CEE

Współczesne miasta stoją przed wyzwaniem dynamicznego rozwoju przy jednoczesnym ograniczaniu presji na środowisko. Rozbudowa infrastruktury często oznacza zajmowanie nowych terenów, co niesie za sobą negatywne konsekwencje dla ekosystemów oraz lokalnych społeczności. Alternatywą dla takiego podejścia jest rewitalizacja już istniejących obszarów miejskich, czego doskonałym przykładem jest inwestycja City Point Targówek realizowana przez Peakside Capital Advisors.

Rynek mieszkaniowy

Polska Aleje Praskie finiszują po raz czwarty

schedule 30 października 2024
Opr./edited by JC

Zakończyła się budowa IV etapu osiedla Aleje Praskie. Inwestycja Develii na warszawskim Grochowie oferuje 156 mieszkań, z których 98 proc. znalazło już nabywców.

Style i wnętrza

Polska Zdrowotne biuro Lux Medu

schedule 30 października 2024
Opr./edited by MR

Lux Med wprowadził się do budynku Lakeside przygotowanego przez Atenor w Warszawie, na powierzchnię około 13 tys. mkw. Na sześciu piętrach powstała nowoczesna przestrzeń do pracy oraz wiele udogodnień dla pracowników i partnerów biznesowych. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Refinansowanie pod Pruszkowem

schedule 30 października 2024
Opr./edited by MR

Bank BNP Paribas udzielił MLP Group finansowania w łącznej wysokości 21,5 mln euro. Pozyskane środki zostaną wykorzystane na refinansowanie budowy obiektu magazynowego o powierzchni 34,6 tys. m kw., w centrum logistycznym MLP Pruszków II.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Zrobotyzowane centrum dystrybucyjne Auchan

schedule 30 października 2024
Opr./edited by MR

Panattoni wybuduje w formule BTS w pełni zrobotyzowane centrum dystrybucyjne dla Auchan Polska. Z obiektu zlokalizowanego w Wilczej Górze pod Warszawą będą obsługiwani klienci platformy internetowej Auchan.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Szósty park Garbe w Czechach

schedule 29 października 2024
Opr./edited by ANZ

Garbe Industrial Real Estate CEE otrzymało pozwolenie na budowę dwóch obiektów przemysłowych w Pohořelicach, położonych ok. 30 km na południe od Brna. Budowa inwestycji dwóch hal o powierzchni 20 tys. mkw. i 11 tys. mkw. rozpocznie się wkrótce. Nieruchomości mają być gotowe w ciągu ośmiu miesięcy.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Lubuski olbrzym już działa

schedule 29 października 2024
Opr./edited by JC

Otwarto centrum logistyczne Neon, zrealizowane dla Hermes Fulfilment przez Panattoni. Powierzchnia inwestycji w Koninie Żagańskim wynosi ponad 250 tys. mkw.

Infrastruktura

Polska Ruszył tramwaj do Wilanowa

schedule 29 października 2024
Opr./edited by ANZ

Od dziś mieszkańcy Warszawy mogą korzystać z nowej linii tramwajowej prowadzącej z centrum do Wilanowa, aż do końcowego przystanku przy ul. Branickiego. Nadal trwają prace wykończeniowe. Zakończenie całej inwestycji przewidywane jest na koniec 2025 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska BGK zostaje w Varso

schedule 29 października 2024
Opr./edited by JC

Bank Gospodarstwa Krajowego zdecydował się na przedłużenie umowy najmu 13,6 tys. mkw. przestrzeni biurowej w Varso Place. Spółka zajmuje pięć pięter obiektu.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Maris ma nowego najemcę

schedule 29 października 2024
Opr./edited by ANZ

Firma EBZ Design Engineering podpisała umowę najmu w budynku Centrum Biurowe Maris w Szczecinie. Spółka zajmie około 600 mkw powierzchni biurowej klasy A.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Outsourcing w Drukarni

schedule 29 października 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców łódzkiego biura serwisowanego Loftmill w Starej Drukarni dołączyła firma Sterling Outsourcing. Spółka działa m.in. na terenie UE, w Wielkiej Brytanii i USA.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Więcej na dłużej dla Sweet Gallery

schedule 29 października 2024
Opr./edited by ANZ

Spółka Sweet Gallery, właściciel kilku franczyzowych sieci gastronomicznych, zdecydowała się przedłużyć umowę najmu w Segro Park Warsaw Okęcie, zwiększając jednocześnie zajmowaną przestrzeń do ponad 1,6 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pogoria rośnie w Dąbrowie

schedule 29 października 2024
Opr./edited by JC

Centrum handlowe Pogoria w Dąbrowie Górniczej zostanie rozbudowane. Obiekt ma być powiększony o dodatkowe 5 tys. mkw. powierzchni na dwóch poziomach.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Park Pallady w pełni operacyjny

schedule 29 października 2024
Opr./edited by ANZ

Logicor ukończył pierwsze dwa budynki w Logicor Bucharest III Pallady Logistics Park, pierwszym centrum logistycznym typu last mile w mieście.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Stołeczny projekt PRS sprzedany

schedule 29 października 2024
Opr./edited by JC

Cavare, spółka z grupy Cavatina, sprzedała platformie LifeSpot projekt przy ul. Ostrobramskiej w Warszawie. Transakcja opiewa na niemal 59 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Certis Belchim wybrał Oxygen Park

schedule 29 października 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców kompleksu Oxygen Park, należącego do Golden Star Group, dołączyła firma Certis Belchim, producent środków do ochrony roślin. W listopadzie firma wprowadzi się do nowego biura na parterze budynku B.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Przestrzeń dla mikroprzedsiębiorców

schedule 29 października 2024
Opr./edited by ANZ

Opolska galeria handlowa Solaris Center udostępniła bezpłatną strefę coworkingową do pracy lub nauki. Odwiedzający mają do dyspozycji miejsca do pracy, wifi, drukarkę oraz kawomat.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Bez zmian w biurowym popycie

schedule 28 października 2024
Opr./edited by MR

Na koniec III kwartału poziom popytu w Warszawie był zbliżony do analogicznego okresu w 2023 roku zarówno pod względem ilości wynajętej powierzchni, jak i liczby zawartych transakcji - podaje Cushman & Wakefield.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska CPI PG zyskuje i zatrzymuje najemców

schedule 28 października 2024
Opr./edited by MR

Od lipca do września 2024 roku CPI Property Group podpisało 20 umów najmu, obejmujących zarówno przedłużenia, jak i nowe kontrakty, na łączną powierzchnię około 11 tys. mkw. w obiektach handlowych firmy.

Najnowsze w Architektura i urbanistyka

schedule 10 października 2024

Nowa koncepcja Lilium Tower

Pracownia APA Wojciechowski podzieliła się wizualizacjami planowanego w Warszawie wieżowca, Lilium Tower. Pierwotnie projekt przygotowywała Zaha Hadid, a plany inwestycyjne związane z tą lokalizacją sięgają co najmniej 10 lat wstecz.

schedule 14 sierpnia 2024

Rękopis znaleziony w Pałacu

Pałac Rzeczpospolitej przy pl. Krasińskich w Warszawie jest już dostępny dla zwiedzających. Oprócz odrestaurowanych wnętrz można tam podziwiać skarby polskiego oraz światowego piśmiennictwa.

schedule 17 lipca 2024

Muzykalne WXCA

WXCA otrzymało pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. 

schedule 03 czerwca 2024

Archicom dyskutuje

Archicom rozpoczął dialog o inwestycji mieszkaniowej przy metrze Kabaty. Projekt zagospodarowania terenu przy al. Komisji Edukacji Narodowej uwzględnia m.in. pół tysiąca mieszkań, lokale handlowo-usługowe i zielony plac.

schedule 27 maja 2024

Xylopolis na Podlasiu

Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis będzie obiektem kultury łączącym funkcje edukacyjne, wystawiennicze i rekreacyjne. Za koncepcję architektoniczną odpowiadają architekci z pracowni WXCA. Centrum powstanie w Wasilkowie, na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

schedule 20 maja 2024

Nadchodzi nowy Kwartał

Pracownia Konior Studio przedstawiła wizualizacje katowickiego projektu Kwartał Dworcowa. Zrewitalizowane kamienice będą oferować m.in. funkcje biurowe, hotelowe i gastronomiczne.

schedule 20 maja 2024

Zielony plac Bankowy

Mieszkańcy i eksperci chcieliby, żeby na placu Bankowym w Warszawie pojawiło się więcej zieleni, m.in. kosztem znajdującego się tu parkingu. Szacunkowe koszty zmian to około 169 mln zł. Inwestycja miałaby być realizowana etapami.

schedule 09 maja 2024

Poznań z zieloną Aurą

Na Winogradach w Poznaniu rozpoczęła się realizacja Aury, zaprojektowanej przez biuro Roberta Koniecznego KWK Promes. Fasada budynku o organicznej architekturze będzie pokryta 140 tys. roślin.

schedule 06 maja 2024

Złota i Zgody do przebudowy

Sześć firm złożyło oferty w przetargu na przebudowę 2,5 ha ulic i placów w obszarze ulic Złotej i Zgody w Warszawie. To największy przygotowywany obecnie projekt w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.

schedule 26 kwietnia 2024

EUmies Awards 2024

Komisja Europejska i Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiły zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury – Mies van der Rohe Awards 2024. Najważniejszą europejską nagrodą wyróżniono pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku.

schedule 15 kwietnia 2024

Folklor w standardzie pasywnym

Zespół Nizio Design International opracował projekt architektury oraz wystawy stałej Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu. Czterokondygnacyjny budynek został zaprojektowany w standardzie pasywnym. 

schedule 04 kwietnia 2024

Mają pomysł na rozbudowę Yacht Parku

Pracownia FS&P Arcus wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zespołu obiektów mieszkalno-usługowych w rejonie Mola Rybackiego w Gdyni. Inwestycja PHN jest kontynuacją projektu Yacht Park.

schedule 23 lutego 2024

Wygrali konkurs na Centrum Sportu i Rekreacji

W konkursie architektonicznym na Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyła praca pracowni Bureau Babyn Michałowski oraz Biura Projektów Lewicki Łatak.

schedule 31 stycznia 2024

Minimalizm w każdym CAL-u

Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu to parterowy budynek zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Geometryczna konstrukcja, utrzymana w jednolitej kolorystyce, wzbogacona jest o przeszklenia i zadaszenia.

schedule 08 stycznia 2024

Komedia w pałacu

W Pracowni Projektowej Jankowski i Opyrchał powstał projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Łaszczowie, w którym będzie miał siedzibę Dom Komedii Aleksandra Fredry.

schedule 15 grudnia 2023

Domy w środku lasu

W Kalborni na Mazurach powstaje kompleks 35 domów, inwestycja zaprojektowana przez architektów z biura Boris Kudlička with Partners.

schedule 24 listopada 2023

Praska rewitalizacja

Zakończono rewitalizację kamienicy na ul. Środkowej 16. Prace były prowadzone od 2022 roku w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.

schedule 21 listopada 2023

Leśne biuro modułowe

Nowa siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie powstała w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Autorem projektu i wykonawcą drewnianej konstrukcji modułowej jest gdańska firma Ekoinbud.

schedule 20 listopada 2023

Mają pomysł na Plac Solidarności

Pracownia APA Wojciechowski wygrała konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie Placu Solidarności w Gdańsku.

schedule 03 listopada 2023

Polichromie w Fuzji

W trakcie prac budowlanych na terenie łódzkiej Fuzji w jednym historycznych budynków odkryto secesyjne polichromie. Malowidła przedstawiają ornamenty roślinne oraz motywy stylizowane na tablice herbowe z symbolami przemysłowymi.

Wydanie 10 (292) wrzesień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie