Polska Projekt Góraszka nabiera kształtów
Powierzchnie handlowe i rozrywkoweProjekt Góraszka jest inwestycją mixed-use o powierzchni blisko 74 tys. mkw. GLA. W ramach inwestycji Nhood stworzy kompleks łączący funkcje handlowe, gastronomiczne i rozrywkowe, a także (realizowane we współpracy z zewnętrznymi partnerami) aquapark, wielkopowierzchniowy sklep budowlany, obiekty gastronomiczne typu drive-thru oraz stację paliw.
Nhood Polska przeprowadził konkurs na koncepcję architektoniczną wielofunkcyjnego kompleksu, w którym w przyszłości znajdą się retail park, outlet, hipermarket, centrum medyczne, centrum fitness, strefa restauracyjna oraz kino. Najbardziej atrakcyjne rozwiązania funkcjonalne i estetyczne zaproponowała międzynarodowa pracowania architektoniczna SUD Architectes.
Koncepcja zaproponowana przez SUD Architectes wyróżniała się założeniami wizualnymi, w tym synergią pomiędzy zaplanowanymi elementami obiektu. Zależało nam na tym, żeby projekt wkomponował się w otoczenie i łączył planowane budynki z funkcjonującym już rodzinnym centrum rozrywki Majaland, a także uwzględniał specyfikę otoczenia – wyjaśnia Marcin Stokowiec, dyrektor rozwoju Nhood Polska.
Pracownia SUD Architectes zaproponowała projekt obiektu otoczonego zielenią, z otwartą przestrzenią, w którym płynnie przeplatają się funkcje handlowe, usługowe, gastronomiczne, rozrywkowe i sportowe. Pasaże i promenady handlowe będą częściowo zadaszone i jednocześnie otwarte na otaczającą przestrzeń zewnętrzną. Zaproponowane elementy architektury poprzez swoje kształty nawiązują do natury. Można w nich również odnaleźć inspiracje tradycyjnym rzemiosłem Mazowsza, a także nawiązania do dawnego lotniska Góraszka.
Cieszymy się, że zaproponowany przez nas projekt architektoniczny wielofunkcyjnej nieruchomości w Góraszce zdobył uznanie zespołu Nhood Polska. Jestem przekonany, że nasze bogate, międzynarodowe doświadczenie w projektowaniu obiektów mixed-use pozwoli nam wspólnie stworzyć unikatowy projekt na rynku polskim – podkreśla Nicolas Roques, dyrektor zarządzający SUD w Polsce.
Projekt architektoniczny zakłada zastosowanie produkowanych lokalnie materiałów budowlanych, w tym naturalnego drewna i kamienia. Wybudowane obiekty ma charakteryzować niskie zużycie energii, pochodzącej w przeważającej części ze zrównoważonych źródeł, w tym paneli fotowoltaicznych. Projekt w Góraszce zakłada również zastosowanie rozwiązań zapewniających retencję wód opadowych i wykorzystanie jej na potrzeby kompleksu. Będą wśród nich ogrody deszczowe czy zielone dachy z ekstensywną zielenią. Woda zgromadzona w zbiorniku retencyjnym zostanie wykorzystana do podlewania zieleni na terenie kompleksu.
Projekt Góraszka odzwierciedla nowe podejście do projektowania obiektów komercyjnych, które są zrównoważonymi miejscami wypoczynku i zakupów. Obiekt będzie zadaszony, ale jednocześnie otwarty, co zapewni naturalną wentylację i zachęci odwiedzających do aktywności na świeżym powietrzu. Zewnętrzne skwery z naturalną zielenią staną się przestrzenią, w której mogą odbywać się różnorodne wydarzenia i spotkania dla klientów oraz lokalnej społeczności – opowiada Jocelyn Fillard, architekt, partner w SUD Architectes.
Nhood już na etapie przygotowania Projektu Góraszka będzie ubiegał się o certyfikaty BREEAM New Construction oraz BREEAM Communities. Inwestycja w Góraszce zapewni mieszkańcom południowo-wschodniej części aglomeracji warszawskiej wygodne zakupy, dostęp do różnych usług i wiele możliwości spędzenia wolnego czasu.
Lokalizacja oraz nowy układ dróg ekspresowych sprawiają, że Projekt Góraszka jest dostępny z każdego miejsca Warszawy i miast zlokalizowanych we wschodniej części Mazowsza. Rozpoczęcie komercjalizacji obiektu planujemy już na przełomie lat 2022 i 2023 – zapowiada Anna Będkowska, menedżer projektu w Nhood Polska.
Nhood Services Polska zarządza 24 centrami i galeriami handlowymi Ceetrus Polska oraz odpowiada za ich komercjalizację. Firma tworzy również projekty mixed-use. Ceetrus Properties Polska jest właścicielem 22 centrów handlowych Auchan oraz Galerii Łomianki i Galerii Bronowice.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...