EN

Polska Rynek wierzy w magazyny

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Pomimo nadal niepewnej sytuacji geopolitycznej za południowo-wschodnią granicą Polski zarówno wyniki sektora magazynowego na rynku inwestycyjnym, jak i najmu napawają optymizmem – oceniają eksperci Axi Immo.

Pandemia, wysoka inflacja, rosnące ceny materiałów i wykonawstwa, a w konsekwencji wzrost wyjściowych stawek czynszu to elementy, które dotyczyły sektora magazynowego w 2022 roku. Pomimo trudności rynek logistyczny i przemysłowy ma stabilne fundamenty i dynamicznie się rozwijał. Jak podkreślają eksperci Axi Immo, punktem zwrotnym dla sektora okazała się agresja Rosji na Ukrainę na koniec I kwartału 2022 roku. Dodatkowo, w całym roku najemcy, jak i deweloperzy poszukiwali sposobów na optymalizację kosztów energii.

Pomimo rekordowego pod względem inwestycyjnym całego 2021 roku dla sektora magazynowego, analitycy Axi Immo sygnalizowali, że kolejne lata, począwszy od 2022 roku, mogą być nieco chudsze z punktu widzenia zawieranych transakcji. Wskazywanym powodem był brak jakościowych produktów logistycznych i przemysłowych dostępnych od ręki. Do końca czerwca 2022 roku sektor biurowy przewodził pod względem całkowitego wolumenu transakcji, ale w III kwartale 2022 roku na pierwsze miejsce zestawienia wrócił sektor magazynowy. Udział aktywów logistycznych i przemysłowych na koniec września wynosił 1,54 mld, przy około 4,32 mld euro zainwestowanych we wszystkie segmenty rynku inwestycyjnego.

Analitycy Axi Immo zaobserwowali większe zróżnicowanie inwestorów zainteresowanych krajowymi aktywami. W poprzednich latach w zakup polskich nieruchomości najczęściej zaangażowany był kapitał azjatycki i amerykański. Obecnie przez wzgląd na niepewną sytuację geopolityczną zakupy kontynuują podmioty, które były już obecne w naszym regionie. Pozostałe grupy inwestorów przyjmują postawę wyczekującą.

Przy niezmieniającej się sytuacji na Ukrainie spodziewamy się, że to nadal kapitał z Europy i Stanów Zjednoczonych będzie wiodącym podmiotem na polskim rynku inwestycyjnym. Duża podaż projektów, które mają zostać oddane w 2023 roku, może skłonić do bardziej oportunistycznych decyzji inwestorów spoza kontynentu. Na rynku będzie widoczna coraz wyraźniejsza różnica w wycenie aktywów magazynowych spełniających standardy ESG, co w perspektywie średnio- i długoterminowej przełoży się na zwiększoną liczbę modernizacji starszych obiektów – przekonuje Renata Osiecka, partner zarządzająca, cxi Immo.

Popyt na polskim rynku magazynowym w 2022 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, był napędzany głównie przez branżę logistyczną i sieci handlowe. W porównaniu z 2020 i 2021 rokiem widać niewielki spadek w wolumenie transakcji zawieranych przez klientów z sektora e-commerce. Według analityków Axi Immo popyt brutto w okresie od I do III kwartału 2022 roku wyniósł ponad 5 mln mkw., co przy zachowaniu dotychczasowej aktywności najemców zapowiada, że na koniec 2022 roku wskaźnik przekroczy 6 mln mkw. i będzie drugim najwyższym wynikiem w historii sektora.

Jak podkreślają eksperci Axi Immo, rok 2022 to także proces zmian związanych z pojawieniem się nowych frakcji najemców. Następstwem wojny na Ukrainie był skokowy wzrost zainteresowania powierzchnią magazynową w Polsce przez firmy wycofujące swoje operacje ze wschodu Europy (Rosji, Białorusi oraz Ukrainy) w ramach tzw. reshoringu, a także tych przedsiębiorstw czy organizacji, które były gotowe nieść pomoc humanitarną. Kryzys wzmocnił postrzeganie Polski jako dojrzałego rynku magazynowego, gotowego na przyjęcie nowych inwestorów w ramach rozwijanych trendów near- czy friendshoringu.

W kontekście wyzwań, z którym mierzył się polski rynek magazynowy, należy wskazać także kryzys energetyczny, po pierwsze w zakresie wzrostu cen za prąd, po drugie samego dostępu do energii. Kryzys ten to m.in. konsekwencja zawieszenia relacji handlowych z Rosją w zakresie dostarczania surowców energetycznych. W efekcie wielu z najemców podczas podpisywania nowych czy renegocjacji obecnych kontraktów oczekiwała gwarancji dostarczenia zakontraktowanej mocy oraz wskazania rozwiązań realnie wpływających na oszczędności.

Wojna pośrednio wpłynęła także na największą grupę najemców w Polsce, czyli sektor logistyczny. Dane dostarczone dla rejestru dłużników BIG InfoMonitor z maja 2022 roku wskazywały, że w wyniku wojny na Ukrainie 20 proc. firm działało w ograniczonym zakresie. Głównym powodem był brak ukraińskich pracowników, którzy wyjechali na Ukrainę, żeby wziąć udział w obr. Wśród grup dotkniętych brakami kadrowymi znalazły się m.in. firmy budowlane, produkcja przemysłowa i rolnictwo. Z kolei szacunki wielu firm transportowych mówiły o braku ponad 40 tys. kierowców ciężarówek. Sytuacja w branży TSL jest nadal niejasna, ponieważ przy niskim poziomie bezrobocia na rynku pozostało wciąż wiele wakatów.

Utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja, przy spodziewanej pogarszającej się koniunkturze gospodarczej oraz widmie recesji nakazuje w ramach prognoz na 2023 roku przyjąć pełną zachowawczość i wskazać na niższą niż dotychczas dynamikę aktywności najemców. Dodatkowym czynnikiem pozostaje fakt stale rosnących wyjściowych stawek czynszów, które na przestrzeni kilkunastu miesięcy wzrosły w zależności od lokalizacji od 20 do 30 proc. Duże znaczenie dla rynku magazynowego będzie miało rozstrzygnięcie wojny na Ukrainie. Jednym z realnych scenariuszy jest to, że to Polska zostanie europejskim zapleczem logistyczno-przemysłowym służącym odbudowie Ukrainy – uważa Anna Głowacz, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Axi Immo.

Na koniec 2021 roku na polskim rynku magazynowym w budowie znajdowało się ponad 5 mln mkw. Wskazywano, że czynniki takie jak wysoka inflacja, wzrost cen materiałów i wykonawstwa, a także brak kadr spowodowany zapowiadaną kumulacją wielu projektów infrastrukturalnych (w tym drogowych, kolejowych oraz budowy megalotniska pomiędzy Warszawą a Łodzią) skutecznie wpłyną na obniżenie aktywności deweloperów oraz przesunięcie oddania niektórych inwestycji o średnio jeden, dwa miesiące. Scenariusz ten nie sprawdził się, ponieważ od stycznia do końca września 2022 roku na polskim rynku magazynowym oddano rekordowe ponad 3,2 mln mkw.

Według wyliczeń analityków Axi Immo w ostatnim kwartale 2022 roku można spodziewać się dostarczenia dodatkowego miliona mkw. nowej podaży, który zwiększyłby całkowite zasoby sektora do ponad 28 mln mkw. Największymi rynkami pozostały te z tzw. wielkiej piątki (Warszawa, Górny Śląsk, Polska Centralna, Dolny Śląsk i Poznań), przy czym do grona regionów z ponad 1 mln mkw. dołączyły Polska Wschodnia i Polska Zachodnia. Pomimo najlepszego w historii roku pod względem podaży na rynku nadal obserwuje się wysoki poziom absorpcji powierzchni magazynowej. Sytuacja wpływa na obniżanie się współczynnika pustostanów, który na koniec września 2022 roku wynosił 4,2 proc. Pomimo dużej liczby projektów w budowie (około 4 mln mkw.) wolumen wolnej powierzchni nie będzie znacząco wzrastać ze względu na mniejszą liczbę uruchamianych inwestycji.

Rok 2022 to w ocenie ekspertów Axi Immo także kontynuacja ekotrendów i realizacji strategii ESG. Na rynku trudno znaleźć nowe inwestycje, które nie otrzymałyby certyfikacji na poziomie BREEAM lub LEED. Obecnie realizowane projekty spełniają założenia dotyczące zwiększonej energooszczędności m.in. poprzez instalację fotowoltaiki na dachach lub w pobliżu magazynów, a także zwiększenie izolacyjności. W 2022 roku na rynku pojawiły się pierwsze zielone umowy najmu. Są one dodatkowym ułatwieniem dla klientów raportujących swoją działalność w zakresie ESG. Deweloperzy wskazujący, że ich inwestycje są wyposażone w zielone rozwiązania, mogą liczyć na udzielenie lepszego kredytu.

W kontekście trendów do końca I połowy 2022 roku wyzwaniem dla deweloperów okazało się przygotowanie odpowiednich wycen budowy przez wzgląd na szalejące ceny materiałów. Większą stabilizację w tym zakresie można było zaobserwować od lipca tego roku. Trudności z prawidłowym oszacowaniem kosztów wraz z rosnącymi cenami materiałów i wykonawstwa przełożyły się na wzrosty kosztów realizacji inwestycji, a w ogólnym rozrachunku na podwyższenie wyjściowych stawek czynszu. Na rynku dało się odczuć zróżnicowanie ofert w magazynach wybudowanych przed podwyżkami cen materiałów i później. Niemniej pomimo wzrostów kosztów Polska pozostaje mocno konkurencyjnym rynkiem dla Europy Zachodniej, a także Czech.

W związku z dużą niepewnością geopolityczną i trudniejszą sytuacją makroekonomiczną w 2022 roku deweloperzy już w 2022 roku musieli zmierzyć się z podniesieniem wymagań ze strony banków. Z dotychczasowych 30 proc. zabezpieczenia inwestycji umowami typu pre-let współczynnik ten wzrósł do 50 proc. Duże znaczenie dla procesu realizacji inwestycji będą miały ogólna ocena branży reprezentowanej przez najemcę oraz jego stabilność finansowa, a także to jak był dotychczas aktywny na rynku. Z pewnością w lepszej sytuacji znajdują się klienci, których sektory od lat pozostają liderami w popycie – ocenia Anna Głowacz.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Automatyzacja i robotyzacja siłą napędową ESG

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Aby nadążyć za wymaganiami zrównoważonego rozwoju branża logistyczna przechodzi przyspieszoną ewolucję, napędzaną innowacyjnymi technologiami – twierdzą analitycy ThinkCo w raporcie „Magazynowe ESG. Zrównoważony rozwój w branży logistycznej”, przygotowanym wspólnie ze spółką Accolade.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Szczecin to brama do Europy

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Z oceną 8,9/10 Szczecin jest drugim najlepszym miastem do życia według rankingu BEAS. Autorami badania są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint.

Wydarzenia

Polska Wybierają Lidera Dostępności

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Ogłoszono 30 półfinalistów architektoniczno-urbanistycznego konkursu Lider Dostępności, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Eurobuild po raz kolejny należy do grona patronów wydarzenia.

Rynek mieszkaniowy

Polska NDI kończy nad Bałtykiem

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Budowa dwóch gdańskich inwestycji NDI Development dobiegła końca. Klucze do Jagiellońskiej 13 i Rezydencji Merwede już wkrótce trafią w ręce pierwszych właścicieli.

Rynek mieszkaniowy

Polska Resi Capital buduje w Katowicach

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Resi Capital rozpoczyna realizację drugiej inwestycji mieszkaniowej w Katowicach. Deweloper zapowiedział start przedsprzedaży ponad 200 mieszkań w ramach projektu Katowicka Residence.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska W poszukiwaniu złotego środka

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Eksperci JLL przedstawiają raport „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej… Czyli jak Polacy wracają do biur?” Wynika z niego, że ostatnie cztery lata spowodowały znaczące zmiany w sposobie wykonywania obowiązków służbowych i podejściu do miejsca pracy.

ESG

Polska Park kieszonkowy przy dużym centrum

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W podpoznańskim Luboniu w bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Factory powstaje park kieszonkowy. Na 2 tys. mkw. inwestor zaplanował strefę zieleni z małą architekturę. Otwarcie parku nastąpi w połowie lata tego roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Cordia wraca do Krakowa

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Cordia uruchomiła sprzedaż mieszkań w inwestycji Craft na krakowskim Zabłociu. W budynku znajdą się w sumie 94 lokale, w większości jedno- i dwupokojowe.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

World Na horyzoncie Bliski Wschód

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni rozpoczyna działalność w Arabii Saudyjskiej. Początkowe działania Panattoni skoncentrują się na trzech największych miastach kraju: Rijadzie, Dżuddzie i Dammanie. Ten ruch to ważny krok na drodze do rozwoju na kluczowych rynkach Bliskiego Wschodu i Azji.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Handel kwitnie w biurowcach

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z raportu „Retail @ Office”, przygotowanego przez ekspertów firmy Cushman & Wakefield, 64 proc. warszawskich biurowców oferuje przynajmniej jeden lokal usługowo-handlowy. Niska podaż nowej, typowo handlowej powierzchni w stolicy skłania usługodawców do szukania alternatywnych lokalizacji.

Rynek mieszkaniowy

Polska Stopniowy powrót do równowagi

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Łodzi odbyła się konferencja “Miasta i Deweloperzy”, organizowana przez portal RynekPierwotny.pl oraz Urząd Miasta Łodzi. Uczestniczyli w niej eksperci, deweloperzy i prezydenci miast, którzy rozmawiali na temat kondycji polskiego rynku nieruchomości. Zdaniem prelegentów, rynek mieszkaniowy po okresie obowiązywania programu Bezpieczny Kredyt 2 proc., wraca do równowagi popytowo-podażowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Redkom rusza z budową w Bielsku-Białej

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Redkom Development rozpoczął budowę parku handlowego w Bielsku-Białej. Nowy obiekt powstanie w miejscu hipermarketu Tesco, przy ul. Warszawskiej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Przyjazny Projekt Góraszka

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Wielofunkcyjna inwestycja Projekt Góraszka, realizowana przez zespół Nhood Services Poland, otrzymała certyfikat BREEAM Communities. Dokument potwierdza, że planowana inwestycja pozytywnie wpłynie na środowisko i lokalną społeczność, realizując założenia zrównoważonego rozwoju. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biurowy Cluster na Siennej

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Cluster Offices, polski operator biur serwisowanych i przestrzeni coworkingowych, ogłosił plany otwarcia nowej lokalizacji przy ul. Siennej 75 w Warszawie. Przestrzeń ma być udostępniona w lipcu tego roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Podwójny BREEAM dla Acciony

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Powstające na warszawskim Ursusie osiedle U-City otrzymało certyfikat BREEAM Interim na poziomie Very Good. To kolejna po Blanco inwestycja firmy Acciona z takim wyróżnieniem.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowe The Shire w połowie wynajęte

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W warszawskim biurowcu Warsaw Spire C została otwarta przestrzeń The Shire – Beyond Coworking. 40 proc. z 1,5 tys. mkw. powierzchni The Shire zostało wynajęte jeszcze przed otwarciem. 

Grunty inwestycyjne

Polska Rośnie bank ziemi CTP

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

CTP powiększyło polski bank ziemi o blisko pół miliona mkw. Firma zakupiła tereny inwestycyjne w czterech strategicznych lokalizacjach, dające możliwość wybudowania w krótkim terminie około 200 tys. mkw. powierzchni najmu.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska REIT-y na warszawskiej giełdzie

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Na warszawskiej GPW zadebiutował polski fundusz inwestujący w REIT-y. Mount Globalnego Rynku Nieruchomości FIZ jest zarządzany przez Mount TFI.

ESG

Polska Czerwona wieża, zielony certyfikat

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Łódzki budynek Red Tower otrzymał certyfikat BREEAM In-Use na poziomie Very Good. Biurowiec należący do Warimpexu oferuje 11,5 tys. mkw. powierzchni.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 23 kwietnia 2024

Automatyzacja i robotyzacja siłą napędową ESG

Aby nadążyć za wymaganiami zrównoważonego rozwoju branża logistyczna przechodzi przyspieszoną ewolucję, napędzaną innowacyjnymi technologiami – twierdzą analitycy ThinkCo w raporcie „Magazynowe ESG. Zrównoważony rozwój w branży logistycznej”, przygotowanym wspólnie ze spółką Accolade.

schedule 23 kwietnia 2024

Na horyzoncie Bliski Wschód

Panattoni rozpoczyna działalność w Arabii Saudyjskiej. Początkowe działania Panattoni skoncentrują się na trzech największych miastach kraju: Rijadzie, Dżuddzie i Dammanie. Ten ruch to ważny krok na drodze do rozwoju na kluczowych rynkach Bliskiego Wschodu i Azji.

schedule 22 kwietnia 2024

Panattoni jedzie na Śląsk

Panattoni rozpoczyna budowę nowego parku przemysłowego w Będzinie. Pierwsza faza inwestycji już ruszyła i zostanie ukończona we wrześniu – etap przewiduje realizację hali o powierzchni 27,5 tys. mkw. w formule spekulacyjnej.

schedule 18 kwietnia 2024

Wybudują spekulacyjnie pod Kolonią

Blackbrook w ramach joint venture z Trammel Crow Company zrealizuje spekulacyjny projekt logistyczny w Kerpen w rejonie Ren-Ruhra. Inwestycja będzie się składać z dwóch budynków o łącznej powierzchni 28 tys. mkw.

schedule 17 kwietnia 2024

Ożył magazynowy gigant na Targówku

Firmy Partners Group i Peakside Capital Advisors zakończyły budowę pierwszej hali magazynowej w parku City Point Targówek. Obiekt o powierzchni 7 tys. mkw., w całości wynajęty przez DPD Polska, wchodzi w skład parku, który dostarczy łącznie blisko 100 tys. mkw. powierzchni logistycznej i stanie się największym kompleksem logistyki miejskiej w granicach Warszawy.

schedule 17 kwietnia 2024

Między Łodzią a Grodziskiem

Harden Construction ukończył realizację dwóch obiektów o łącznej powierzchni ponad 40 tys. mkw. – City Logistics Łódź VI w Łodzi i Panattoni Park Grodzisk V w Grodzisku Mazowieckim.

schedule 16 kwietnia 2024

Hillwood debiutuje koło Poznania

Hillwood Polska rozpoczął realizację swojej pierwszej inwestycji na rynku poznańskim. W ramach projektu Hillwood Poznań – Czempiń firma buduje kompleks magazynowy o powierzchni blisko 130 tys. mkw.

schedule 16 kwietnia 2024

BTS dla Tajwańczyków

CTP podpisało umowę z Quanta Computer, tajwańską firmą produkującą komputery i sprzęt elektroniczny, na budowę zakładu produkcyjnego o powierzchni 22,5 tys. mkw. w CTParku Jülich w północno-zachodnich Niemczech.

schedule 16 kwietnia 2024

Fresenius zostaje w Poznaniu

Działająca w branży medycznej spółka Fresenius Medical Care renegocjowała umowę najmu 3,9 tys. mkw. magazynu i 120 mkw. biura w Prologis Parku Poznań.

schedule 16 kwietnia 2024

Park w Sulechowie gotowy

Panattoni ukończył ostatni etap Panattoni Park Sulechów III. Obiekt zrealizowany został dla firmy BestSecret, europejskiego klubu zakupowego online z ofertą modową w niższych cenach. Powierzchnia całego budynku sięga blisko 136 tys. mkw.

schedule 16 kwietnia 2024

Zadbano w Rzeszowie

Firma transportowa Zadbano została nowym najemcą w LCube Rzeszów Airport. Spółka zajęła 1,3 tys. mkw. powierzchni magazynowej w ukończonym w ubiegłym roku budynku nr 2.

schedule 15 kwietnia 2024

Operacje logistyczne w Kutnie

Firma Unig Logistic przedłużyła umowę najmu w centrum logistycznym Kutno Logistics Centre. Najemca będzie nadal korzystał z około 2,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej.

schedule 15 kwietnia 2024

Ikea zostaje z Segro

Segro przedłużyło umowę najmu ze skandynawską siecią Ikea w swoim parku w czeskich Hostivicach. Budynek służy jako Punkt Odbioru Zamówień dla klientów, którzy zakupili towary w pobliskim sklepie Ikea w Zličínie. 

schedule 12 kwietnia 2024

Allegro koło lotniska

Panattoni wybudowało kolejną inwestycję w Małopolsce. Kompleks City Logistics Kraków Airport II powstał w formule spekulacyjnej i ma już pierwszego najemcę – firmę Allegro.

schedule 11 kwietnia 2024

Zrównoważony projekt pod Warszawą

DSV – Global Transport and Logistics rozpoczyna realizację centrum logistycznego w Wypędach pod Warszawą. Na generalnego wykonawcę inwestycji operator wybrał firmę Atlas Ward.

schedule 10 kwietnia 2024

Midocean lubi Rudę

Panattoni ruszyło z budową Panattoni Park Ruda Śląska IV. Jednym z najemców obiektu jest firma Midocean, która wynajęła 20 tys. mkw. na potrzeby procesów magazynowych, z opcją rozszerzenia o kolejne 10 tys. mkw.

schedule 10 kwietnia 2024

Chcą zostać u MLP pod Bukaresztem

Marelvi, dystrybutor sprzętu elektronicznego i domowego w Rumunii przedłużył umowę najmu ponad 8,1 tys. m kw. powierzchni w parku logistycznym MLP Bucharest West. 

schedule 09 kwietnia 2024

Suus rozwija się na Podlasiu

Rohlig Suus Logistics uruchomił skład celny oraz magazyn czasowego składowania w oddziale w Choroszczy koło Białegostoku. Nowe rozwiązania, o sumarycznej powierzchni około 3 tys. mkw., są częścią otwartego w styczniu 2023 roku centrum logistycznego. 

schedule 09 kwietnia 2024

Marelli nie chce przeprowadzki

Firma Marelli Aftermarket zostanie na kolejnych pięć lat w centrum dystrybucji w Sosnowcu, zarządzanym przez firmę Ceva Logistics. Działający w branży automotive producent i dystrybutor części zamiennych zajmuje w obiekcie ponad 17,5 tys. mkw.

schedule 08 kwietnia 2024

DL Invest buduje i wynajmuje

DL Invest w I kwartale tego roku uzyskał pozwolenie na użytkowanie III i IV etapu DL Invest Psary o łącznej powierzchni magazynowej ponad 122 tys. mkw. Deweloper rozpoczął też budowę kolejnej hali w DL Invest Teresin.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie