EN

Polska Inwestycje w czasach niepewności

Rynek inwestycyjny i finansowy
Wolumen inwestycyjny 2022 roku ukształtowało pięć dużych transakcji, które odpowiadały za 40 proc. całkowitego wyniku. Płynność rynku spadła o 27 proc., z rekordowego wyniku 166 transakcji w 2021 roku do 122 zrealizowanych w roku 2022 – podają eksperci Avison Young

Do końca września 2022 roku łączny wolumen inwestycji przekroczył wynik z analogicznego okresu z 2021 roku o ponad 20 proc. IV kwartał przyniósł transakcje o wartości 1,5 mld euro, a rok 2022 zamknął się finalnym wynikiem ponad 5,8 mld euro.

Witamy czwarty rok z rzędu pod znakiem niepewności. Dwa lata pandemii, wojna w Ukrainie, historycznie wysoka inflacja i nadchodzące widmo recesji zmusiły polski rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych do radzenia sobie w trudnych czasach. Mimo to, 2022 rok zamknął się wynikiem porównywalnym do wyniku z 2021 roku, co zdecydowanie wskazuje na odporność i solidne fundamenty polskiego rynku – zaznacza Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska, research and data manager w Avison Young.

Po dominacji sektora magazynowego pod względem wolumenu w latach 2020 i 2021, w roku 2022 na pozycję lidera wrócił sektor biurowy, który z kolei charakteryzował się porównywalnym wolumenem transakcji w Warszawie i w miastach regionalnych. W sektorze handlowym, w strukturze transakcji dominowały obiekty typu convenience. Do gry wróciły również najlepsze centra handlowe w miastach regionalnych. W sektorze PRS zostało zrealizowanych siedem transakcji, głównie w Warszawie.

W obliczu niepewnych warunków rynkowych, wielu inwestorów sektora biurowego zwróciło się ku stabilnym aktywom. Prawie 90 proc. z 2,1 mld euro zainwestowanych w tym sektorze w 2022 roku przypadło na nieruchomości typu core lub core+, które wpisują się w strategię niskiego ryzyka. Mimo to, w II połowie 2022 roku nastąpił gwałtowny wzrost transakcji oportunistycznych, szczególnie w Warszawie.

Po zdecydowanej dominacji Warszawy pod względem wolumenu w ostatnich latach, w roku 2022 rozkwitły rynki regionalne. Spośród 28 transakcji biurowych odnotowanych w 2022 roku, 19 dotyczyło rynków regionalnych, jednak to w stolicy miały miejsce dwie najbardziej imponujące akwizycje. Transakcje The Warsaw Hub i Generation Park Y stanowiły 41 proc. całkowitego wolumenu inwestycyjnego w sektorze biurowym i 83 proc. całkowitego wolumenu inwestycyjnego w stolicy.

Wzrost czynszów wynikający m.in. z indeksacji stawek oraz rosnące koszty eksploatacji to czynniki, które w 2023 roku zmuszą zarówno najemców, jak i wynajmujących do optymalizacji kosztów.

Spodziewamy się, że na najbardziej płynnych rynkach, w tym w Warszawie, najlepsze projekty i lokalizacje o ugruntowanej pozycji będą nadal interesujące dla inwestorów, chociaż stopy kapitalizacji mogą ulec dekompresji – przyznaje Marcin Purgal, senior director, Investment w Avison Young.

Sektor magazynowy i logistyczny, niekwestionowany lider z 2021 roku, odpowiedzialny za ponad 50 proc. całkowitego wolumenu inwestycyjnego, stoi obecnie w obliczu znacznego spowolnienia inwestycyjnego. Oczekiwania cenowe wobec produktów magazynowych są aktualnie najgorętszym przedmiotem wielu dyskusji. Kupujący nie zapomnieli o tym sektorze, ich oferty często są jednak niższe, niż oczekiwaliby właściciele, którzy starają się utrzymać wartość nieruchomości na dotychczasowym poziomie.

W 2022 roku całkowity wolumen inwestycyjny w sektorze magazynowym wyniósł 2 mld euro, co oznacza spadek o ponad 30 proc. w porównaniu z poprzednim, rekordowym rokiem. W rezultacie, wolumen inwestycyjny sektora biurowego był nieco większy, a sektor magazynowy odpowiadał za 34 proc. całkowitego wolumenu inwestycyjnego.

Przejęcie portfela magazynowego Danica przez CBRE IM od Hillwooda było drugą co do wielkości transakcją odnotowaną w 2022 roku, odpowiadającą za 26 proc. całkowitego wolumenu sektora magazynowego. Była to również trzecia największa pod względem wolumenu transakcja w sektorze magazynowym w Polsce od początku rynku. Sektor magazynowy, podobnie jak biurowy i handlowy, charakteryzuje się znaczącym wzrostem transakcji poza głównymi rynkami.

Trendem, który już zauważamy i który będzie nasilać się w 2023 roku i w kolejnych latach, jest rosnący popyt na grunty typu brownfield w największych aglomeracjach w Polsce. Ich popularność wynika z ciągłego rozwoju logistyki ostatniej mili i rynku e-commerce. Należy zwrócić uwagę, że w wielu przypadkach, inwestycje w atrakcyjne projekty typu brownfield mogą okazać się lepszym rozwiązaniem niż zakup niezabudowanej, ale uzbrojonej działki – uważa Bartłomiej Krzyżak, senior director, Investment w Avison Young.

Zgodnie z prognozami Avison Young, w roku 2022 powróciły do gry centra handlowe. Po rynkowej zapaści w 2020 roku, w 2021 roku przedmiotem transakcji było 12 wielkopowierzchniowych centrów handlowych, bardzo dobrze usytuowanych w dużych miastach w Polsce. Wszystkie zostały kupione w atrakcyjnych cenach przez inwestorów oportunistycznych lub z przeznaczeniem do przebudowy. Jak podkreślają eksperci firmy Avison Young, w 2022 roku zrealizowano sześć transakcji obiektami planowanymi do przebudowy, ale pojawiły się również cztery transakcje regularnymi, działającymi centrami handlowymi, zlokalizowanymi na rynkach regionalnych.

Największą transakcją w sektorze handlowym było przejęcie Forum Gdańsk przez Nepi Rockcastle za 250 mln euro, co było pierwszą tak imponującą transakcją dotyczącą pojedynczego centrum handlowego od 2018 roku. Inwestor wzbogacił swoje portfolio także o centrum handlowe Atrium Copernicus w Toruniu. Wśród sprzedanych centrów handlowych znalazły się również dwie galerie Atrium w Płocku.

Jak zwracają uwagę eksperci firmy Avison Young, początek i koniec 2022 roku były najbardziej obfite pod względem wolumenu transakcji w sektorze handlowym. Z kolei II i III kwartał uplasowały się odpowiednio na trzecim i drugim najniższym miejscu od 2016 roku. I kwartał upłynął pod znakiem dwóch inwestycji typu joint venture utworzonych przez EPP. IV kwartał natomiast zdeterminowany był przez oczekiwany powrót akwizycji regularnych, działających centrów handlowych.

Parki handlowe i obiekty typu convenience cieszyły się niezmiennie popularnością wśród inwestorów. W 2022 roku na polskim rynku inwestycyjnym w sektorze handlowym odnotowane zostały 43 transakcje, z czego 65 proc. dotyczyło parków handlowych i obiektów typu convenience. W 2022 roku na polski rynek weszło trzech nowych graczy – Leoff, Lords LB i BIG Shopping Centers, których przyciągnął właśnie ten konkretny produkt.

Powszechna niepewność powoduje, że inwestorzy często koncentrują swoją uwagę na projektach związanych z podstawowymi ludzkimi potrzebami, skupiając się na nieruchomościach mieszkaniowych i projektach handlowych typu convenience. Te dwa rodzaje aktywów przyciągają coraz większą liczbę inwestorów, ponieważ uważane są za najbezpieczniejsze. Patrząc na działania podejmowane na rynku inwestycyjnym na koniec 2022 roku, wydaje się, że segmenty te będą jeszcze bardziej popularne w 2023 roku, o ile nie przeszkodzą temu koszty i strategie finansowania projektów inwestycyjnych przyjmowane przez banki – prognozuje Michał Ćwikliński, principal, managing director w Avison Young.

Rok 2022 zamknął się w sektorze PRS siedmioma transakcjami o łącznej wartości 150 mln euro, co jest najwyższym wynikiem odnotowanym do tej pory w Polsce. Pięć projektów zrealizowano w Warszawie. Największym wolumenem wyróżnił się zakup 60 lokali przy Złotej 44 w Warszawie oraz zakup warszawskiego budynku Pereca 11, a także Trio w Krakowie. Jednocześnie, w trakcie realizacji jest wiele projektów PRS, które są przedmiotem umów typu forward funding, co potwierdza dynamikę rynku.

Jak oceniają analitycy Avison Young, rynek znajduje się w sytuacji, w której inwestorzy oczekują obniżek cen i dotyczy to, z pewnymi wyjątkami, wszystkich segmentów rynku nieruchomości. Kupujący spodziewają się „jutrzejszej ceny” już dziś, podczas gdy właściciele chcą utrzymać wczorajsze wartości. Ci drudzy mówią o rosnących kosztach i coraz większym ryzyku, podczas gdy ci pierwsi wcale nie muszą się spieszyć.

Eksperci Avison Young wskazują, że w Polsce właściciele nie są zmuszeni do sprzedaży nieruchomości ze względów finansowych. W Europie Zachodniej transakcję można zamknąć w ciągu miesiąca i uzyskać gotówkę stosunkowo szybko, aby spłacić pilne należności. W Polsce zamykanie transakcji trwa znacznie dłużej, więc nie ma typowych „okazji” na rynku.

W opinii Avison Young, I połowa 2023 roku nadal będzie charakteryzować się spowolnieniem na rynku inwestycyjnym, ponieważ część kupujących czeka na przeceny. W II połowie tego roku liczba transakcji powinna jednak wzrosnąć. Poziom stóp procentowych, wpływających na finansowanie powinien się ustabilizować, co znajdzie odzwierciedlenie w stabilizacji cen.

Kupujący są ostrożni i uważają, że najbezpieczniej jest kupować mieszkania i nieruchomości handlowe typu convenience. Jednak są też oczywiście inwestorzy chętni do zakupu magazynów, szczególnie tych najlepiej zlokalizowanych i zabezpieczonych atrakcyjnymi umowami najmu, a także biurowców w topowych lokalizacjach. Przedmiotem zainteresowania inwestorów wciąż będą grunty pod parki handlowe czy interesujące nieruchomości mieszkaniowe, nabywane przez podmioty instytucjonalne – oceniają eksperci Avison Young.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Yupi! Coś dla najmłodszych w Rumii

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców centrum handlowego dołączył salon z zabawkami Yupi. Sklep zajął powierzchnię blisko 150 mkw. na poziomie 0. Nowa placówka oferuje zabawki, akcesoria i wyposażenie do rekreacji na świeżym powietrzu dla najmłodszych.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kondycja biurowej Warszawy

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Stabilny popyt, niska podaż nowych biur i niewiele pustostanów, tak w skrócie opisują aktualną kondycję warszawskiego rynku eksperci agencji Walter Herz.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska GTC podsumowuje półrocze

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

GTC w I połowie 2024 roku w 10 budynkach w największych miastach Polski wynajęto ponad 35,4 tys. mkw. powierzchni biurowej. Nieruchomości GTC przyciągnęły 14 nowych partnerów, a 18 firm zdecydowało się przedłużyć umowy najmu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Self-storage z certyfikatem BREEAM

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Stokado, operator self-storage, należący do Redefine Properties, Griffin Capital Partners i założycieli, rozpoczął budowę nowego obiektu w Krakowie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Bricomarché w Wojko Parku

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

W Wojkowicach w woj. śląskim, przy ul. Jana III Sobieskiego otwarto supermarket Bricomarché. Jest to 211. punkt sieci w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zdrowy uśmiech w The Park Kraków

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców krakowskiego kompleksu The Park dołączyła grupa Lux Med, która otworzyła w biurowcu klinikę stomatologiczną. Klinika zajęła powierzchnię niemal 900 mkw. w budynku B1.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żeberkownia w Manufakturze

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

W łódzkiej Manufakturze otworzyła się pierwsza restauracja sieci Rebernia w Polsce. Koncept rodem ze Lwowa, w ciągu kilku ostatnich lat otwierał kolejne placówki na Wschodzie.

Budownictwo

Polska Postulaty branży budowlanej

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Rola budownictwa w rozwoju Polski, uczciwa konkurencja i ochrona inwestycji strategicznych to jedne z punktów manifestu wygłoszonego przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Drogi fit-out i zielone umowy

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Warszawski rynek biurowy utrzymywał stabilność w I połowie 2024 roku. Aktywność najemców przekroczyła poziom 316 tys. mkw., wskaźnik pustostanów nieznacznie spadł, do 10,9 proc. - wynika z raportu firmy doradczej Savills.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Światowe marki pod dachem Forum

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

W centrum handlowym Forum Gliwice otworzyły się dwa nowe sklepy, ISpot i Rituals. Zaczął też działać większy Half Price.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska CitySpace otwiera nowe biuro w Warszawie

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

CitySpace, operator elastycznych przestrzeni biurowych w Polsce, w październiku uruchomi swoją piątą placówkę w Warszawie. Nowe centrum powstaje w budynku biurowym Nowogrodzka Square i będzie funkcjonować pod nazwą CitySpace Novo.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Rosną pustostany

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Industrial Research Forum ogłosiło dane dotyczące rynku powierzchni przemysłowych za II kwartał 2024 roku. Całkowita powierzchnia projektów będących obecnie w budowie wzrosła do 969,8 tys. mkw. na koniec II kwartału 2024 roku, z czego około 32 proc. zostało już wstępnie wynajęte. Dzięki ukończeniu ponad 117 tys. mkw. nowoczesne zasoby powierzchni przemysłowej w Czechach osiągnęły pułap 12 mln mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zamieszkać na Srebrnej

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

W centrum Warszawy realizowana jest najnowsza inwestycja Vinci Immobilier Polska – Srebrna5. W ofercie sprzedaży znajdzie się 96 mieszkań i apartamentów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rozbudowali i otworzyli

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Otworzony w sierpniu 2022 roku Vendo Park Skarżysko-Kamienna zwiększył powierzchnię handlową. W nowym budynku o metrażu 2 tys. mkw. operować będą marki CCC, Sinsay, Euro RTV AGD oraz Orange.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska CCC wierne Greenmanowi

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w Łodzi. Już niebawem w tych obiektach zadebiutują lokale sieci otwarte w nowej odsłonie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Rośnie popyt na biura

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Warszawski rynek biurowy pozostaje atrakcyjny i stabilny mimo niższej aktywności deweloperskiej. W budowie jest 225 tys. mkw. przestrzeni do pracy, a 58 tys. mkw. znajduje się w modernizacji – wynika z najnowszych danych CBRE.

Rynek mieszkaniowy

Polska Rusza sprzedaż na Bielanach

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Ruszyła sprzedaż mieszkań w projekcie Apartamenty Rudnickiego, realizowanym na warszawskich Bielanach przez Dom Development. W I etapie powstanie około 120 lokali, które zostaną oddane do użytku w IV kwartale 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Wprowadzają się do Czosnowa

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Trako Team, firma z sektora TSL, wynajęła około 10 tys. mkw. powierzchni magazynowej w CTPark Warsaw North.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Pyszności na parterze węgierskiego biurowca

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Zrealizowany przez Strabag Real Estate budynek Arghezi 4 pozyskał czterech nowych najemców. W butikowym biurowcu w centrum Bukaresztu nowi lokatorzy zajęli łącznie 375 mkw. powierzchni handlowej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kraków zaraz za Warszawą

schedule 24 lipca 2024
Opr./edited by MR

Na koniec marca 2024 roku na ośmiu głównych rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz było oferowane około 1 mln 192 tys. mkw. powierzchni biurowej, co odpowiada współczynnikowi pustostanów na poziomie 17,8 proc. – wynika z danych opublikowanych przez PINK.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 22 lipca 2024

Global Vision myśli o zielonej przyszłości

Global Vision będzie rozwijać projekty związane z OZE i uruchamia własną platformę inwestycyjną. 

schedule 22 lipca 2024

Alma dla polskiego inwestora

Biurowiec Alma, zlokalizowany przy ul. Marynarskiej w Warszawie, zmienił właściciela. Budynek o powierzchni 8 tys. mkw. został sprzedany przez spółkę Astrea. Nabywcą jest prywatny polski inwestor.

schedule 22 lipca 2024

DL Invest z zastrzykiem w euro

DL Invest Group nawiązało strategiczne partnerstwo z globalnym funduszem inwestycyjnym Invesco. Współpraca otwiera przed DL Invest Group nowe perspektywy rozwoju i pozwoli na realizację projektów logistyczno-produkcyjnych na polskim rynku.

schedule 19 lipca 2024

Wielkie zakupy WDP

WDP nabyło w Rumunii portfel obejmujący nieruchomości o powierzchni najmu około 136 tys. mkw. oraz dużą działkę pod przyszłą inwestycję o łącznej potencjalnej powierzchni GLA ponad 300 tys. mkw. Wartość transakcji to około 110 mln euro.

schedule 16 lipca 2024

Renters rusza do Bułgarii

Renters, polski operator wynajmu krótkoterminowego, rusza z międzynarodową ekspansją. Firma sfinalizowała międzynarodowe przejęcie spółki Flat Manager w Bułgarii.

schedule 16 lipca 2024

Hoto Business Tower sprzedany

S Immo sfinalizowało sprzedaż biurowca Hoto Business Tower w Zagrzebiu. Nieruchomość znajduje się na południowo-zachodnim krańcu centralnej dzielnicy biznesowej chorwackiej stolicy i oferuje łącznie około 15,5 tys. mkw. powierzchni najmu.

schedule 15 lipca 2024

Revetas żegna się z Landmarkiem

Revetas Capital sprzedał park biurowy Landmark w Bukareszcie na rzecz Vectr Holdings. Kompleks oferuje oferuje 23,7 tys. mkw. powierzchni biurowej. Warunki transakcji nie zostały ujawnione.

schedule 15 lipca 2024

Tak się sprzedaje Vis à Vis

Należąca do Jerzego Motza Precordia Capital oraz spółka Septyma, której właścicielem jest Piotr Beaupre, nabyły 66 proc. udziałów w parku handlowym typu convenience Street Mall Vis à Vis Wilanów przy ul. Przyczółkowej w Warszawie. Sprzedającym udziały była firma Capital Park.

schedule 12 lipca 2024

Zabytek biurowy za grube miliony

Spółka z grupy TDJ sfinalizowała sprzedaż krakowskiego biurowca z lat 60. zlokalizowanego przy ul. Morawskiego 5 w dzielnicy Zwierzyniec. Budynek w stylu modernistycznym nabył nieujawniony podmiot, cena sprzedaży netto wyniosła 55 mln zł.

schedule 11 lipca 2024

LifeSpot będzie kupować i budować

LifeSpot, platforma mieszkań na wynajem długoterminowy, należąca do funduszy zarządzanych przez Ares Management i Griffin Capital Partners, zabezpieczyła dodatkowe finansowanie od obu stron.

schedule 08 lipca 2024

Xior wprowadza się do akademika w Krakowie

Savills, działając w imieniu prywatnych inwestorów, wspólnie z CA Ventures oraz Golub & Co., sprzedał akademik LivinnX w Krakowie belgijskiemu inwestorowi Xior.

schedule 08 lipca 2024

Kupili sobie Interspary

Grupa inwestycyjna Unione nabyła dwa sklepy Interspar w miejscowościach Nyíregyháza i Zalaegerszeg. Łączna powierzchnia najmu obu obiektów to około 18 tys. mkw.

schedule 08 lipca 2024

Accolade po czesku

Accolade zrealizował emisję zielonych obligacji w czeskiej walucie. Emisja początkowo planowana na kwotę 1,5 mld czeskich koron została wyprzedana w ciągu tygodnia, dlatego firma zdecydowała o podwojeniu wolumenu.

schedule 04 lipca 2024

Biura z palmą pierwszeństwa

Od wejścia Polski do UE całkowity wolumen transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych osiągnął blisko 78,5 mld euro. Jak podają eksperci JLL, największy wolumen transakcyjny zanotowały sektory biurowy, handlowy i magazynowy.

schedule 04 lipca 2024

Nowy gracz na warszawskim rynku PBSA

BPI Real Estate Poland we współpracy z Acteeum Group sprzedało działkę w Warszawie rumuńsko-belgijskiemu deweloperowi Speedwell. Transakcja ta inauguruje działalność Speedwell na polskim rynku nieruchomości. Przy ul. Obrzeżnej na Mokotowie firma zrealizuje swój pierwszy prywatny dom studencki w Polsce.

schedule 03 lipca 2024

Duża transakcja przy Placu Wacława

Miasto Praga kupiło zabytkowy budynek przy Václavské náměstí 42 za ponad 3,3 mld czeskich koron (131 mln euro). Praga zamierza w najbliższym czasie przenieść do biurowca kilkuset swoich urzędników. Sprzedającym był Komerční banka.

schedule 02 lipca 2024

20 mln złotych na inwestycje

Blue City zainwestuje ponad 20 mln złotych, między innymi w instalację fotowoltaiczną, stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz nowe udogodnienia dla klientów i najemców centrum handlowego.

schedule 02 lipca 2024

Refield sprzedał pakietowo

Dwa kolejne parki handlowe, Pasaż Kępiński oraz Pasaż Grodziski przeszły w ręce funduszu inwestycyjnego Falcon Investment Management. Wcześniej, w 2022 roku fundusz nabył Pasaż Golubsko-Dobrzyński. Łączna wartość transakcji opiewa na kwotę ponad 150 mln złotych.

schedule 01 lipca 2024

Cordia zbiera na nowe projekty

W ramach emisji papierów pod kodem CPF1227 spółka Cordia Polska Finance uplasowała obligacje o wartości 120,4 mln zł, z terminem zapadalności 3,5 roku i oprocentowaniem zmiennym opartym o WIBOR 6M plus marża.

schedule 27 czerwca 2024

Szczeciński biurowiec dla Francuzów

Fundusz SCPI Transitions Europe, którym zarządza Arkéa Real Estate Investment Management, zakupił od Greenstone Asset Managment w pełni wynajęty biurowiec Lastadia Office w Szczecinie.

Wydanie 7 (290) lipiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie