EN

Polska Inwestycje w czasach niepewności

Rynek inwestycyjny i finansowy
Wolumen inwestycyjny 2022 roku ukształtowało pięć dużych transakcji, które odpowiadały za 40 proc. całkowitego wyniku. Płynność rynku spadła o 27 proc., z rekordowego wyniku 166 transakcji w 2021 roku do 122 zrealizowanych w roku 2022 – podają eksperci Avison Young

Do końca września 2022 roku łączny wolumen inwestycji przekroczył wynik z analogicznego okresu z 2021 roku o ponad 20 proc. IV kwartał przyniósł transakcje o wartości 1,5 mld euro, a rok 2022 zamknął się finalnym wynikiem ponad 5,8 mld euro.

Witamy czwarty rok z rzędu pod znakiem niepewności. Dwa lata pandemii, wojna w Ukrainie, historycznie wysoka inflacja i nadchodzące widmo recesji zmusiły polski rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych do radzenia sobie w trudnych czasach. Mimo to, 2022 rok zamknął się wynikiem porównywalnym do wyniku z 2021 roku, co zdecydowanie wskazuje na odporność i solidne fundamenty polskiego rynku – zaznacza Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska, research and data manager w Avison Young.

Po dominacji sektora magazynowego pod względem wolumenu w latach 2020 i 2021, w roku 2022 na pozycję lidera wrócił sektor biurowy, który z kolei charakteryzował się porównywalnym wolumenem transakcji w Warszawie i w miastach regionalnych. W sektorze handlowym, w strukturze transakcji dominowały obiekty typu convenience. Do gry wróciły również najlepsze centra handlowe w miastach regionalnych. W sektorze PRS zostało zrealizowanych siedem transakcji, głównie w Warszawie.

W obliczu niepewnych warunków rynkowych, wielu inwestorów sektora biurowego zwróciło się ku stabilnym aktywom. Prawie 90 proc. z 2,1 mld euro zainwestowanych w tym sektorze w 2022 roku przypadło na nieruchomości typu core lub core+, które wpisują się w strategię niskiego ryzyka. Mimo to, w II połowie 2022 roku nastąpił gwałtowny wzrost transakcji oportunistycznych, szczególnie w Warszawie.

Po zdecydowanej dominacji Warszawy pod względem wolumenu w ostatnich latach, w roku 2022 rozkwitły rynki regionalne. Spośród 28 transakcji biurowych odnotowanych w 2022 roku, 19 dotyczyło rynków regionalnych, jednak to w stolicy miały miejsce dwie najbardziej imponujące akwizycje. Transakcje The Warsaw Hub i Generation Park Y stanowiły 41 proc. całkowitego wolumenu inwestycyjnego w sektorze biurowym i 83 proc. całkowitego wolumenu inwestycyjnego w stolicy.

Wzrost czynszów wynikający m.in. z indeksacji stawek oraz rosnące koszty eksploatacji to czynniki, które w 2023 roku zmuszą zarówno najemców, jak i wynajmujących do optymalizacji kosztów.

Spodziewamy się, że na najbardziej płynnych rynkach, w tym w Warszawie, najlepsze projekty i lokalizacje o ugruntowanej pozycji będą nadal interesujące dla inwestorów, chociaż stopy kapitalizacji mogą ulec dekompresji – przyznaje Marcin Purgal, senior director, Investment w Avison Young.

Sektor magazynowy i logistyczny, niekwestionowany lider z 2021 roku, odpowiedzialny za ponad 50 proc. całkowitego wolumenu inwestycyjnego, stoi obecnie w obliczu znacznego spowolnienia inwestycyjnego. Oczekiwania cenowe wobec produktów magazynowych są aktualnie najgorętszym przedmiotem wielu dyskusji. Kupujący nie zapomnieli o tym sektorze, ich oferty często są jednak niższe, niż oczekiwaliby właściciele, którzy starają się utrzymać wartość nieruchomości na dotychczasowym poziomie.

W 2022 roku całkowity wolumen inwestycyjny w sektorze magazynowym wyniósł 2 mld euro, co oznacza spadek o ponad 30 proc. w porównaniu z poprzednim, rekordowym rokiem. W rezultacie, wolumen inwestycyjny sektora biurowego był nieco większy, a sektor magazynowy odpowiadał za 34 proc. całkowitego wolumenu inwestycyjnego.

Przejęcie portfela magazynowego Danica przez CBRE IM od Hillwooda było drugą co do wielkości transakcją odnotowaną w 2022 roku, odpowiadającą za 26 proc. całkowitego wolumenu sektora magazynowego. Była to również trzecia największa pod względem wolumenu transakcja w sektorze magazynowym w Polsce od początku rynku. Sektor magazynowy, podobnie jak biurowy i handlowy, charakteryzuje się znaczącym wzrostem transakcji poza głównymi rynkami.

Trendem, który już zauważamy i który będzie nasilać się w 2023 roku i w kolejnych latach, jest rosnący popyt na grunty typu brownfield w największych aglomeracjach w Polsce. Ich popularność wynika z ciągłego rozwoju logistyki ostatniej mili i rynku e-commerce. Należy zwrócić uwagę, że w wielu przypadkach, inwestycje w atrakcyjne projekty typu brownfield mogą okazać się lepszym rozwiązaniem niż zakup niezabudowanej, ale uzbrojonej działki – uważa Bartłomiej Krzyżak, senior director, Investment w Avison Young.

Zgodnie z prognozami Avison Young, w roku 2022 powróciły do gry centra handlowe. Po rynkowej zapaści w 2020 roku, w 2021 roku przedmiotem transakcji było 12 wielkopowierzchniowych centrów handlowych, bardzo dobrze usytuowanych w dużych miastach w Polsce. Wszystkie zostały kupione w atrakcyjnych cenach przez inwestorów oportunistycznych lub z przeznaczeniem do przebudowy. Jak podkreślają eksperci firmy Avison Young, w 2022 roku zrealizowano sześć transakcji obiektami planowanymi do przebudowy, ale pojawiły się również cztery transakcje regularnymi, działającymi centrami handlowymi, zlokalizowanymi na rynkach regionalnych.

Największą transakcją w sektorze handlowym było przejęcie Forum Gdańsk przez Nepi Rockcastle za 250 mln euro, co było pierwszą tak imponującą transakcją dotyczącą pojedynczego centrum handlowego od 2018 roku. Inwestor wzbogacił swoje portfolio także o centrum handlowe Atrium Copernicus w Toruniu. Wśród sprzedanych centrów handlowych znalazły się również dwie galerie Atrium w Płocku.

Jak zwracają uwagę eksperci firmy Avison Young, początek i koniec 2022 roku były najbardziej obfite pod względem wolumenu transakcji w sektorze handlowym. Z kolei II i III kwartał uplasowały się odpowiednio na trzecim i drugim najniższym miejscu od 2016 roku. I kwartał upłynął pod znakiem dwóch inwestycji typu joint venture utworzonych przez EPP. IV kwartał natomiast zdeterminowany był przez oczekiwany powrót akwizycji regularnych, działających centrów handlowych.

Parki handlowe i obiekty typu convenience cieszyły się niezmiennie popularnością wśród inwestorów. W 2022 roku na polskim rynku inwestycyjnym w sektorze handlowym odnotowane zostały 43 transakcje, z czego 65 proc. dotyczyło parków handlowych i obiektów typu convenience. W 2022 roku na polski rynek weszło trzech nowych graczy – Leoff, Lords LB i BIG Shopping Centers, których przyciągnął właśnie ten konkretny produkt.

Powszechna niepewność powoduje, że inwestorzy często koncentrują swoją uwagę na projektach związanych z podstawowymi ludzkimi potrzebami, skupiając się na nieruchomościach mieszkaniowych i projektach handlowych typu convenience. Te dwa rodzaje aktywów przyciągają coraz większą liczbę inwestorów, ponieważ uważane są za najbezpieczniejsze. Patrząc na działania podejmowane na rynku inwestycyjnym na koniec 2022 roku, wydaje się, że segmenty te będą jeszcze bardziej popularne w 2023 roku, o ile nie przeszkodzą temu koszty i strategie finansowania projektów inwestycyjnych przyjmowane przez banki – prognozuje Michał Ćwikliński, principal, managing director w Avison Young.

Rok 2022 zamknął się w sektorze PRS siedmioma transakcjami o łącznej wartości 150 mln euro, co jest najwyższym wynikiem odnotowanym do tej pory w Polsce. Pięć projektów zrealizowano w Warszawie. Największym wolumenem wyróżnił się zakup 60 lokali przy Złotej 44 w Warszawie oraz zakup warszawskiego budynku Pereca 11, a także Trio w Krakowie. Jednocześnie, w trakcie realizacji jest wiele projektów PRS, które są przedmiotem umów typu forward funding, co potwierdza dynamikę rynku.

Jak oceniają analitycy Avison Young, rynek znajduje się w sytuacji, w której inwestorzy oczekują obniżek cen i dotyczy to, z pewnymi wyjątkami, wszystkich segmentów rynku nieruchomości. Kupujący spodziewają się „jutrzejszej ceny” już dziś, podczas gdy właściciele chcą utrzymać wczorajsze wartości. Ci drudzy mówią o rosnących kosztach i coraz większym ryzyku, podczas gdy ci pierwsi wcale nie muszą się spieszyć.

Eksperci Avison Young wskazują, że w Polsce właściciele nie są zmuszeni do sprzedaży nieruchomości ze względów finansowych. W Europie Zachodniej transakcję można zamknąć w ciągu miesiąca i uzyskać gotówkę stosunkowo szybko, aby spłacić pilne należności. W Polsce zamykanie transakcji trwa znacznie dłużej, więc nie ma typowych „okazji” na rynku.

W opinii Avison Young, I połowa 2023 roku nadal będzie charakteryzować się spowolnieniem na rynku inwestycyjnym, ponieważ część kupujących czeka na przeceny. W II połowie tego roku liczba transakcji powinna jednak wzrosnąć. Poziom stóp procentowych, wpływających na finansowanie powinien się ustabilizować, co znajdzie odzwierciedlenie w stabilizacji cen.

Kupujący są ostrożni i uważają, że najbezpieczniej jest kupować mieszkania i nieruchomości handlowe typu convenience. Jednak są też oczywiście inwestorzy chętni do zakupu magazynów, szczególnie tych najlepiej zlokalizowanych i zabezpieczonych atrakcyjnymi umowami najmu, a także biurowców w topowych lokalizacjach. Przedmiotem zainteresowania inwestorów wciąż będą grunty pod parki handlowe czy interesujące nieruchomości mieszkaniowe, nabywane przez podmioty instytucjonalne – oceniają eksperci Avison Young.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska W Gliniance coraz pełniej

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by AKL

Jysk, który zajął około 1,3 tys. mkw., oraz Piekarnia Cukiernia Grzybki (około 170 mkw.) to nowi najemcy w parku handlowym Glinianka. Park powstaje w podwarszawskiej miejscowości Łubna i dostarczy na mazowiecki rynek około 10 tys. mkw. powierzchni najmu. Obiekt ma być oddany do użytku jeszcze w marcu.

Architektura i urbanistyka

Polska Nad wodą w lesie

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by AKL

Inwestycja spółki Nowe Liliopolis Tu Las Tam Woda, autorstwa pracowni Boris Kudlička with Partners, powstaje w Kalborni na Mazurach, w pobliżu jeziora Dąbrowa Wielka.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Bricomarché coraz bliżej dwusetki

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by JC

Bricomarché otworzyło franczyzowe placówki w Łowiczu, Płońsku (woj. mazowieckie) i Zdzieszowicach (woj. opolskie). Marka osiągnęła tym samym liczbę 189 sklepów w Polsce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Duży salon Sinsay pojawi się w Opolu

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by ANZ

Trwają zaawansowane prace nad przebudową Galerii Ozimskiej w Opolu. Obiekt stanie się nowoczesnym parkiem handlowym pod nową nazwą Ozimska Park. Do grona najemców przebudowywanego obiektu dołączyła właśnie marka Sinsay.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Janki już umeblowane

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by JC

W Homeparku Janki działalność rozpoczyna salon meblowy Black Red White. Marka zajmie w podwarszawskim obiekcie ponad 1,7 tys. mkw. powierzchni.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Aldi razy trzy

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by ANZ

Śieć Aldi otworzyła trzy kolejne sklepy. Nowe placówki powstały w Suwałkach przy ul. Pułaskiego 71, w Zielonej Górze przy ul. Zacisze 7 oraz w Iławie w centrum handlowym Era Park przy ul. Jana Pawła II 10.  

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska New Yorker w nowym retail parku

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by JC

Retail Park Dzierżoniów poszerza ofertę modową o sklep marki New Yorker. Nowy najemca zajmie powierzchnię ponad 1,3 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowe marki w Galerii Jurajskiej

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by ANZ

Galeria Jurajska wzmacnia swoją ofertę. Już nie niedługo w częstochowskim centrum handlowym pojawią się trzej nowi najemcy – marki modowe Quiosque i Lovisa oraz cukiernia Lody Czewskie.

Zdrowie i uroda

Polska Zaplombują w Supersamie

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by JC

Sieć stomatologiczna grupy Lux Med otworzy centrum w katowickim Supersamie. Nowa placówka zajmie w obiekcie blisko 500 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Karolinka będzie w formie

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by JC

W centrum handlowym Karolinka w Opolu działalność rozpoczyna siłownia Xtreme Fitness Gyms. Zajmujący powierzchnię blisko tysiąca mkw. klub oferuje osiem stref treningowych, zajęcia grupowe oraz indywidualne.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Promenada na nowo za chwilę

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by AKL

Prace renowacyjne w centrum handlowym Promenada dobiegają końca. 30 marca warszawski obiekt, oferujący 63 tys. mkw. powierzchni, zostanie oddany do dyspozycji klientów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kawa z Renomą

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by AKL

We wrocławskiej Renomie trwa rozbudowa. To nie jedyne zmiany. Globalworth, jej właściciel i zarządca, powiększa listę marek. Do grona najemców dołączyła polska sieć kawiarni – Etno Cafe.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Bolero Office Point 2 z nowym zarządcą

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by AKL

Nowy właściciel budynku biurowo-technologicznego, położonego przy ul. Równoległej w Warszawie, powierzył zarządzanie nim firmie BNP Paribas Real Estate Poland. To kolejna nieruchomość PAREF Gestion z portfela Interpierre Europe Centrale, którą pod swoimi skrzydłami ma BNP Paribas Real Estate Poland.

Eurobuild FM

Warszawa / Cannes Wielki biznes pod palmami (odc. 6)

schedule 23 marca 2023
Eurobuild CEE

Mamy dla Was mocne uderzenie na finał podcastu z Cannes – aż pięciu znakomitych ekspertów w ostatnim odcinku serii! Znane nazwiska, niekoniecznie znane firmy! Po prostu posłuchajcie!

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Vibe wychodzi z ziemi

schedule 23 marca 2023
Opr./edited by AKL

Powstający w biznesowym centrum Warszawy biurowiec Vibe pnie się w górę. Podziemna konstrukcja budynku została ukończona. Najnowsza inwestycja Ghelamco ma być gotowa w I kwartale 2024 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biuro dla programistów w Generation Park Z

schedule 23 marca 2023
Opr./edited by MR

Firma produkcyjno-technologiczna Softswiss otworzyła centrum programistyczne w warszawskim kompleksie Generation Park, w budynku Z. To drugi oddział spółki w Polsce, po biurze w Poznaniu.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Czechy Dobre wyniki CTP w Czechach

schedule 23 marca 2023
Opr./edited by ANZ

Rok 2022 należał do udanych dla dewelopera CTP. Działająca w 10 krajach firma poradziła sobie z wpływem globalnych wydarzeń na rynek europejski. W 2022 roku powierzchnia portfela w Czechach została powiększona o 300 tys. mkw. Przychody z najmu wzrosły o 13 proc. rok do roku do 230,3 mln euro.

Style i wnętrza

Polska Przytulniej w Radziejowicach

schedule 23 marca 2023
Opr./edited by MR

Artis Loft Hotel w podwarszawskich Radziejowicach przechodzi metamorfozę wnętrz. Pracownia Vavasis zaprojektowała nową, przytulniejszą wersję utrzymanych w loftowym stylu pokoi.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biura wróciły na pierwsze miejsce

schedule 23 marca 2023
Opr./edited by JC

Eksperci Knight Franka podają, że utrzymujące się wysokie koszty budowy i finansowania nowych projektów, w połączeniu ze znaczną ilością wolnej powierzchni biurowej, wpływały na decyzje deweloperów dotyczące rozpoczynania kolejnych inwestycji. Aktywność najemców w niemal wszystkich głównych miastach zauważalnie wzrosła, co może wskazywać na powrót popytu do poziomu sprzed pandemii.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Nowa marka hotelowa w Bukareszcie

schedule 23 marca 2023
Opr./edited by ANZ

Lorand i Zsuzsanna Szarvadi, właściciele Balvanyos Resort & Spa w Covasnie, nabyli położony w centrum Bukaresztu hotel K+K Elisabeta. Inwestorzy ponownie otworzą obiekt pod nową marką hotelową Peakture. 

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 23 marca 2023

Dobre wyniki CTP w Czechach

Rok 2022 należał do udanych dla dewelopera CTP. Działająca w 10 krajach firma poradziła sobie z wpływem globalnych wydarzeń na rynek europejski. W 2022 roku powierzchnia portfela w Czechach została powiększona o 300 tys. mkw. Przychody z najmu wzrosły o 13 proc. rok do roku do 230,3 mln euro.

schedule 23 marca 2023

Nowa marka hotelowa w Bukareszcie

Lorand i Zsuzsanna Szarvadi, właściciele Balvanyos Resort & Spa w Covasnie, nabyli położony w centrum Bukaresztu hotel K+K Elisabeta. Inwestorzy ponownie otworzą obiekt pod nową marką hotelową Peakture. 

schedule 23 marca 2023

Atal podlicza zyski i obniża zadłużenie

Grupa Atal po przekazaniu w 2022 roku około 3,4 tys. lokali mieszkalnych i usługowych wygenerowała skonsolidowane przychody na poziomie około 1,7 mld zł. Skonsolidowany zysk netto za zeszły rok wyniósł ponad 368 mln zł, co jest najwyższym wynikiem w historii grupy.

schedule 21 marca 2023

Trei porządkuje portfolio

W 2022 roku Trei Real Estate zwiększył wolumen inwestycyjny do około 2 mld euro. Deweloper realizuje łącznie 6 tys. mieszkań w ramach inwestycji w Niemczech, Polsce i Stanach Zjednoczonych. W Polsce firma planuje dalszy rozwój sieci Vendo Parków, inwestycje mieszkaniowe i wejście w sektor PRS.

schedule 21 marca 2023

Stabilne marże, dużo ziemi

W 2022 roku Grupa Robyg zanotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 1,5 mld zł, co oznacza 16-procentowy wzrost w porównaniu do 2021 roku. Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 410,8 mln zł, czyli o 11 proc. więcej niż w 2021.

schedule 20 marca 2023

Inwestorzy prywatni wyprzedzają instytucje

Prywatni inwestorzy na świecie nabyli w 2022 roku nieruchomości komercyjne o wartości 455 mld dolarów, co stanowi rekordowe 41 proc. wartości wszystkich inwestycji w nieruchomości na świecie. Rok 2022 był drugim najlepszym rokiem w historii pod względem wolumenu inwestycji w nieruchomości komercyjne wśród inwestorów prywatnych, którzy skorzystali na przecenionych aktywach i różnicach kursów walut.

schedule 20 marca 2023

MLP ma plany i wyniki

Wartość nieruchomości inwestycyjnych MLP Group w 2022 roku wzrosła do 4,43 mld zł, co oznacza wzrost o 31 proc. w ujęciu rok do roku. Grupa zanotowała w zeszłym roku zysk netto w wysokości 422,4 mln zł.

schedule 14 marca 2023

Kajima i Griffin inwestują w polskie OZE

Kajima Europe oraz Griffin Capital Partners nabyły 70 proc. udziałów w spółce Hymon, polskiej firmie specjalizującej się instalacjach fotowoltaicznych. To druga wspólna inwestycja obu podmiotów na polskim rynku OZE.

schedule 13 marca 2023

Cromwell sprzedaje w Warszawie

Cromwell Property Group Poland sprzedał wszystkie udziały w spółce będącej właścicielem warszawskiego kompleksu biurowego Wiśniowy Business Park w Warszawie na rzecz węgierskiego inwestora.

schedule 10 marca 2023

UBH zaczyna od Wrocławia

Austriacki United Benefits Holding (UBH) zadebiutował na polskim rynku kupując wrocławski biurowiec Silver Forum w ramach transakcji off-market, firma działająca dotychczas głównie na rynku niemieckojęzycznym planuje dalszy rozwój w Polsce.

schedule 10 marca 2023

Od Zgierza do Londynu

Newport Logistics Fund, fundusz inwestujący w nieruchomości magazynowe w Europie, zebrał w ramach pierwszego funduszu 50 mln euro. Aktualnie trwają prace nad uruchomieniem drugiego funduszu o wartości 100 mln euro.

schedule 10 marca 2023

Zdolność do adaptacji będzie w cenie

Geopolityka dyktuje warunki, inflacja pozostaje głównym problemem, zielone budynki cieszą się największym zainteresowaniem, a popyt na biura wzrasta - to niektóre z najważniejszych prognoz dla regionu CEE-6 na rok 2023, przedstawionych przez firmę Colliers. 

schedule 09 marca 2023

Belgowie kupili koło Multikina

Belgijski deweloper GH Development zakupił od spółki Multikino działkę na warszawskim Ursynowie przy al. Komisji Edukacji Narodowej 60. Na terenie o powierzchni ponad 1 ha w przyszłości powstanie zespół budynków mieszkalno-usługowych.

schedule 09 marca 2023

Inwestorzy nadal wolą biura

Połowa europejskich inwestorów planuje zwiększyć aktywność na rynku nieruchomości komercyjnych lub utrzymać ją na poziomie z zeszłego roku - wynika z raportu CBRE „Europe Investor Intentions Survey”. Najbardziej pożądanym sektorem pozostają biura, które mimo 10 proc. spadku zainteresowania, nadal wybiera niemal 3 na 10 inwestorów.

schedule 07 marca 2023

Olivia na giełdzie

Na giełdowym rynku Catalyst zadebiutowały obligacje Olivia Centre, właściciela centrum biurowo-biznesowego w Gdańsku. Do obrotu trafiło 25 tys. obligacji serii L o wartości nominalnej 1 tys. zł każda.

schedule 06 marca 2023

CPD sprzedaje także biurowce

Spółka CPD sfinalizowała sprzedaż dwóch warszawskich biurowców – w Śródmieściu i na Służewcu, łącza wartość transakcji brutto przekroczyła 31 mln zł. Ponadto CPD poinformowało o rozpoczęciu przez spółkę przeglądu opcji strategicznych.

schedule 03 marca 2023

RČSN już bez Office Box

Fundusz REICO ČS Nemovitostní sprzedał biurowiec Office Box w Bratysławie słowackiej firmie telekomunikacyjnej Movys. Kwoty transakcji nie ujawniono.

schedule 02 marca 2023

Atrium w nowych barwach

Atrium European Real Estate – właściciel, zarządca i deweloper centrów handlowych oraz mieszkań na wynajem w Europie Środkowej – zmienia nazwę na G City Europe. W najbliższym czasie w firmie zostanie podjęty szereg działań rebrandingowych w różnych obszarach.

schedule 01 marca 2023

Ciemne chmury nad Brnem

Według ekspertów z firmy Cushman & Wakefield zainteresowanie międzynarodowych firm lokowaniem swoich siedzib w Brnie stopniowo spada. Procesy decyzyjne uległy spowolnieniu, nastawienie jest powściągliwe, a gotowość do podejmowania długoterminowych zobowiązań niska. 

schedule 01 marca 2023

Eika z polskim debiutem

White Stone sprzedaje warszawski biurowiec Celebro do debiutanta na polskim rynku – Eika Real Estate Fund, reprezentowanego przez podmiot Eika Asset Management.

Kategorie