EN

CEE Zdolność do adaptacji będzie w cenie

Rynek inwestycyjny i finansowy
Geopolityka dyktuje warunki, inflacja pozostaje głównym problemem, zielone budynki cieszą się największym zainteresowaniem, a popyt na biura wzrasta - to niektóre z najważniejszych prognoz dla regionu CEE-6 na rok 2023, przedstawionych przez firmę Colliers. 

Wzrost PKB dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej ma spaść o połowę w 2023 roku, ale oczekuje się, że przyspieszy w 2024 roku. Niemniej jednak gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej pozostają jednymi z najbardziej dynamicznych w tej części świata, co świadczy o tym, że inwestycje, tworzenie miejsc pracy i wzrost płac wciąż mają miejsce. Oznacza to, że popyt na wynajem i zakup nieruchomości powinien pozostać na przyzwoitym poziomie w dłuższym okresie, mimo że rok 2023 najprawdopodobniej będzie nieco bardziej wymagający - mówi Dominika Jędrak, dyrektorka Działu Analiz i Doradztwa na Polskę i CEE w Colliers.

Widzimy, że region Europy Środkowo-Wschodniej będzie zyskiwał na znaczeniu w skali globalnej. Znany komentator George Friedman twierdzi, że w obliczu wojny na Ukrainie środek ciężkości Europy przesuwa się na północny wschód.

Przekłada się to na zdecydowanie większe znaczenie Polski i krajów bałtyckich, a zakładamy, że część tego potencjału rozleje się również na bardziej centralne i południowe części regionu CEE. Większa uwaga Zachodu skierowana na region pociąga za sobą wzmocnienie demokracji i sprawności gospodarczej w Europie Środkowo-Wschodniej, ponieważ zachodni kapitał będzie obficiej napływał do tych państw, które oferują stabilne warunki do inwestowania przy znacznie niższych kosztach niż w gospodarkach rozwiniętych. "Friend-shoring" w 2022 roku stanowił raczej nośny zwrot, od 2023 roku stanie się coraz bardziej rzeczywistością - komentuje Silviu Pop, dyrektor Działu Analiz na Rumunię i Europę Środkowo-Wschodnią w Colliers.

Przewiduje się, że kraje CEE-6 pozostaną na plusie w 2023 roku. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje spowolnienie rozwoju w tym regionie do 1,5 proc. i jest to mniej niż połowa tempa obserwowanego w 2022 roku (dane szacunkowe 3,7 proc.). Jest to najgorsze tempo od prawie dekady, jeśli pominiemy rok pandemii 2020. W każdym kraju istnieją specyficzne wyzwania, począwszy od tła politycznego, poprzez kwestie geopolityczne, a skończywszy na konkretnych kwestiach makroekonomicznych, ale prognozy długoterminowe nadal pokazują, że region CEE-6 rozwija się dwa razy szybciej niż strefa euro.

Wybór zielonego, energooszczędnego budynku może przynieść najemcom rzeczywiste korzyści finansowe. Eksperci z firmy Colliers spodziewają się większego zróżnicowania stawek czynszu/wartości budynku w zależności od tego, jak bardzo jest on przyjazny dla środowiska. Dotyczy to wszystkich krajów z grupy CEE-6.

Firmy nadal będą utrzymywać większość swoich biur. Niezależnie od tego, jak często ich pracownicy pracują z domu, będą chciały zachować możliwość korzystania z biura. Zmieni się jednak sposób organizacji przestrzeni. Biuro nie będzie ograniczało się wyłącznie do przestrzeni przeznaczonej do pracy, ale będzie także miejscem sprzyjającym kreatywności i budowaniu poczucia przynależności do zespołu.

Wysoka inflacja i gwałtowny wzrost kosztów budowy, które obserwowaliśmy w ciągu ostatnich kilku lat, będą towarzyszyły rynkom nieruchomości w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jeszcze przez kilka lat. Indeksowanie czynszów do inflacji będzie oznaczało gwałtowny wzrost obecnych stawek. Wyższe koszty budowy oznaczają również, że będziemy mieli do czynienia z mniejszą liczbą oddawanych inwestycji.

Popyt na wynajem powierzchni biurowych wzrósł, ale nadal nie dorównuje poziomowi sprzed pandemii. Eksperci Colliersa zwracają uwagę na rosnący udział renegocjacji, a nie relokacji. Różne czynniki zachęcają najemców do przedłużania umów w obecnej lokalizacji. Jednocześnie niektórzy najemcy w starszych budynkach, pomimo wyższych czynszów, dążą do przeniesienia się do bardziej energooszczędnych obiektów, ponieważ obciążenia finansowe związane z niższą jakością budynku zaczynają być widoczne w ich rachunkach. Rozdźwięk pomiędzy naowymi budynkami a starszymi nieruchomościami jest powszechnym tematem w regionie CEE-6.

Rynek inwestycji przemysłowych i logistycznych nie wykazuje oznak istotnego spowolnienia, a w wielu przypadkach ma szansę utrzymać się na poziomie z poprzednich lat, które w części państw były rekordowe.

Chociaż rynki Europy Środkowo-Wschodniej i Wschodniej znajdują się na różnych etapach rozwoju rynku mieszkaniowego, modele Europejskiego Banku Centralnego wskazują, że w większości krajów ceny są co najmniej na poziomie wartości rynkowej. Wyjątek stanowią Czechy, które doświadczają czegoś, co wygląda na bańkę w sektorze mieszkaniowym. Sugerowałoby to, że o ile warunki ekonomiczne nie staną się szczególnie trudne w ciągu najbliższych kilku lat, ceny nie powinny zbytnio spaść, nawet jeśli wyższe stopy procentowe ograniczą liczbę potencjalnych nabywców.

Tempo wzrostu sprzedaży internetowej spowolniło w 2022 roku, po wielu latach stabilnych wzrostów. Granica pomiędzy sklepami stacjonarnymi a e-commerce zaciera się, ponieważ coraz więcej graczy włącza obie formy sprzedaży do swoich modeli biznesowych.

Wartość nieruchomości będzie się zmniejszać, ale dopiero okaże się, czy i w jakim stopniu uda się to zrównoważyć wzrostem przychodów z najmu. Należy oczekiwać, że stopy kapitalizacji będą nadal podążać na północ, przynajmniej nieznacznie na niektórych rynkach, ponieważ główne banki centralne nie zakończyły jeszcze procesu zacieśniania. W związku z tym należy się spodziewać znacznego spadku obrotów na rynku inwestycyjnym i bardziej oportunistycznego podejścia do zawierania transakcji w kolejnym okresie.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejne otwarcia w Sudeckiej

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

Do grona najemców Galerii Sudeckiej w Jeleniej Górze dołączyła kolejna marka z portfolio Grupy CCC. Klienci mogą też zrobić zakupy w nowej drogerii Rossmann.

Materiał partnera

Świeradów-Zdrój Luksusowe Apartamenty Biały Kamień

schedule 08 maja 2023

Apartamenty Biały Kamień to kolejna inwestycja prestiżowego kompleksu hotelowego oraz wielokrotnie nagradzanego Hotelu & Medi-SPA Biały Kamień. Powstaną w odległości 50 m od istniejącego od 2008 r. Hotelu Biały Kamień, który oddalony jest zaledwie kilkaset metrów od centrum uzdrowiska Świeradów-Zdrój i od nowo wybudowanej wieży Sky Walk. Planowany obiekt położony będzie w otulinie góry Biały Kamień, co gwarantuje ciszę, spokój, a przede wszystkim malownicze widoki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Galaxy za pół ceny

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

Należące do EPP centrum handlowo-rozrywkowe Galaxy wzmacnia swoją ofertę, rozwijając współpracę z HalfPrice. Uruchomiony ponownie salon ma teraz szerszy asortyment i większy metraż.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Elektryki w Jankach

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Homepark Janki powiększa swoją ofertę o nowy sklep z rowerami elektrycznymi marki Engwe. Pierwszy polski salon tej marki zajął powierzchnię 108 mkw.

Architektura i urbanistyka

Polska Klimatyczny kampus we Wrocławiu

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

SRDK Architekci Studio Śródka opracowało konkursową koncepcję kampusu ASP we Wrocławiu odpowiadającą na kryzys klimatyczny. W swoim projekcie uwzględnili m.in. ochronę wnętrz przed przegrzewaniem i retencję wody deszczowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po obuwie do Galardii

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Niemiecka marka obuwnicza Deichmann dołącza do w grupy najemców centrum handlowego Galardia w Starachowicach.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Biedronka wybiera się do Ciechanowa

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Market spożywczy Biedronka dołącza do najemców centrum MMG Ciechanów, którym zarządza Master Management Group. Sklep o powierzchni 890 mkw. zostanie otwarty w czerwcu tego roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowości w Porcie Łódź

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

Port Łódź wzbogacił swoją ofertę o nowe marki. Sklepy otworzyły sieci Sports Direct i Tedi, a nową odsłonę zaprezentowały koncepty modowe – Mohito i Sinsay.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Lidl znowu w Pruszczu

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Lidl Polska otworzył drugi sklep w Pruszczu Gdańskim przy ul. Grunwaldzkiej. Powierzchnia sali sprzedaży to około 1,4 tys. mkw., przy obiekcie powstał też parking na około 90 miejsc parkingowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Od mody do burgera

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

W warszawskim centrum handlowym Blue City od początku roku otworzyły się dwa nowe sklepy – Molton i Flying Tiger Copenhagen. Klienci mogą też skorzystać z oferty nowej kawiarni Green Cafe Nero i pierwszej w Polsce restauracji sieci Master Burger.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Prologis zaprasza na bezobsługowe zakupy

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

W Prologis Park Chorzów uruchomiono bezobsługowy sklep Żabka Nano czynny całą dobę, siedem dni w tygodniu. To kolejny element inicjatywy PARKlife™ wdrażanej w parkach sieci.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowi najemcy w Magnolii

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Marki Mango i Primark dołączają do grona najemców wrocławskiej galerii handlowej Magnolia Park.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Woolworth zdobył Fort

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Sieć dyskontowa Woolworth otwiera swój pierwszy sklep w Warszawie – w centrum handlowym Fort Wola. Marka zadebiutowała w Polsce w tym roku, nowy sklep to trzecia lokalizacja sieci w Polsce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Smacznie i międzynarodowo na Powiślu

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

W warszawskiej Elektrowni Powiśle otworzono nowe punkty gastronomiczne. Do oferty dołączyły koncepty kuchni amerykańskiej, francuskiej i gruzińskiej, a także kawiarnia połączona z cukiernią.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Garbe przebuduje Starą Mleczarnię

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Firma Garbe nabyła działkę o powierzchni około 48 tys. mkw. w Gerze, mieście położonym we wschodniej części Turyngii. Planowana jest tam budowa nieruchomości logistyczno-handlowej o łącznej powierzchni 28 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pełniej w Bawełniance

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców centrum handlowego Galeria Bawełnianka dołączyły kolejne marki. Wkrótce swoje salony otworzą Douglas, Deichmann, Home&You, kaes. oraz Vive. Łącznie nowe salony zajmą ponad 2,3 tys. mkw. powierzchni.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Echo konsoliduje z Archicomem

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Trwa konsolidacja biznesu mieszkaniowego Echo Investment i spółki Archicom. W zamian za wniesienie aportem biznesu mieszkaniowego Echo obejmie nowe akcje w kapitale zakładowym Archicomu. Wartość aportu, oszacowana przez niezależnego biegłego, to blisko 830 mln zł.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Rekordowa podaż na rynku magazynowym

schedule 25 maja 2023
Opr./edited by MR

Do końca marca 2023 roku do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw. Eksperci firmy Colliers szacują, że w kolejnych kwartałach wolumen nowej podaży będzie niższy.

Architektura i urbanistyka

Polska Suwak wystartował

schedule 25 maja 2023
Opr./edited by JC

Rozpoczęła się budowa Parku Linearnego Suwak w Warszawie. Na niezagospodarowanym dotychczas obszarze między blokami, biurowcami, hotelami i linią kolejową na Służewcu powstanie bogaty w zieleń teren rekreacyjny o powierzchni 20 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Granaria na surowo

schedule 25 maja 2023
Opr./edited by MR

Realizacja kolejnego etapu Granarii na Wyspie Spichrzów w Gdańsku osiągnęła stan surowy otwarty. Oddanie wielofunkcyjnej inwestycji do użytkowania planowane jest na połowę 2024 roku. Generalnym wykonawcą jest Doraco.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 26 maja 2023

Echo konsoliduje z Archicomem

Trwa konsolidacja biznesu mieszkaniowego Echo Investment i spółki Archicom. W zamian za wniesienie aportem biznesu mieszkaniowego Echo obejmie nowe akcje w kapitale zakładowym Archicomu. Wartość aportu, oszacowana przez niezależnego biegłego, to blisko 830 mln zł.

schedule 25 maja 2023

Nowy kapitał celuje w tańsze aktywa

Jak podaje Walter Herz, w sektorze nieruchomości komercyjnych możemy obserwować w tym roku spadek aktywności inwestorów. Polski rynek broni się wyższymi stopami zwrotu niż oferuje Europa Zachodnia, nadal wypadając korzystnie na tle rynków europejskich.

schedule 25 maja 2023

Echo jest na fali

Wyniki grupy Echo-Archicom za I kwartał 2023 pokazują stan gotówki na poziomie 778 mln zł, a także 11,5 mln zł zysku netto. Na wynik wpływ miała przede wszystkim wycena projektów Resi4Rent i przekazania klientom blisko 300 mieszkań.

schedule 25 maja 2023

Kupują obligacje MLP

MLP Group uplasowało obligacje o wartości 29 mln euro. W ramach oferty publicznej kierowanej do inwestorów kwalifikowanych papiery objęło łącznie 36 podmiotów.

schedule 23 maja 2023

Perspektywy nieco gorsze

Jak wynika z najnowszego raportu Colliersa, w I kwartale 2023 wolumen inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej wyniósł 1,3 mld euro i spadł o około 58 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Dane z regionu EMEA wykazały spowolnienie rynku o 62 proc.

schedule 22 maja 2023

Panattoni pożycza od BGK

Panattoni uzyskało od Banku Gospodarstwa Krajowego kredyty w wysokości 64 mln euro na kolejne projekty. Finansowanie przeznaczone będzie na realizację strategicznego kompleksu Poczty Polskiej w Radzyminie oraz dwóch budynków w ramach Panattoni Park Grudziądz.

schedule 18 maja 2023

Duetto zmienia właściciela

Baltic Horizon Fund uzgodnił sprzedaż za około 37 mln euro całości udziałów w spółce BH Duetto, która jest właścicielem biurowców Duetto I i II w Wilnie. Nabywcą kompleksu jest zarejestrowany w Luksemburgu fundusz ECRE IV.

schedule 17 maja 2023

Wiesenthal sprzedaje salony

Spółka Wiesenthal Autohandels sprzedała swój portfel 11 salonów Motor-Car Group na Słowacji i w Czechach firmie LCN Capital Partners, specjalizującej się w inwestycjach w nieruchomości, m.in. transakcjach leasingu zwrotnego, built-to-suit oraz zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi.

schedule 15 maja 2023

Fidera doinwestuje

Resi Capital, spółka należąca do grupy kapitałowej Cavatina Group, pozyskała finansowanie w wysokości 43 mln euro na dalszą realizację projektów Quorum i Global Apartments od funduszu inwestycyjnego Regera z grupy Fidera.  

schedule 15 maja 2023

ID Logistics podlicza kwartał

W I kwartale 2023 firma ID Logistics odnotowała wzrost przychodów o 18 proc., osiągając poziom 630,4 mln euro. Międzynarodowy operator logistyczny planuje poszerzać swoje portfolio sprzedażowe i ofertę usług.

schedule 15 maja 2023

Trochę tańszy luksus

Według indeksu Prime Global Cities Index, publikowanego kwartalnie przez firmę Knight Frank, ceny luksusowych nieruchomości w 46 miastach na świecie obniżyły się w ciągu roku o 0,4 proc. Oznacza to diametralny spadek w stosunku do cen, które na koniec IV kwartału 2021 roku urosły o 10,1 proc.

schedule 15 maja 2023

Sprzedali w Badenii-Wirtembergii

Platforma logistyczna International Industrial Properties, będąca własnością Madison International Realty i Griffin Capital Partners, sprzedała w Niemczech nieruchomość logistyczną typu single-let o powierzchni około 14 tys. mkw.

schedule 12 maja 2023

Cavatina zbiera zapisy

Spółka Cavatina Holding rozpoczyna emisję 3,5-letnich obligacji serii P2023A o wartości do 25 mln zł. Oprocentowanie obligacji zostanie ustalone w oparciu o WIBOR 6M powiększony o marżę 6 proc.

schedule 11 maja 2023

PKO BP sfinansuje Cityflow

Okam zawarł z PKO BP umowę, której przedmiotem jest finansowanie realizacji pierwszego etapu inwestycji Cityflow przy ul. Redutowej w Warszawie. W ramach I fazy projektu powstanie ponad 300 mieszkań, a całą inwestycję charakteryzować będzie szereg rozwiązań prośrodowiskowych.

schedule 11 maja 2023

Inwestorzy stawiają na magazyny

Polska nadal przyciąga najwięcej inwestycji w nieruchomości komercyjne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W I kwartale 2023 roku zrealizowano 26 transakcji na kwotę 651 mln euro – wynika z najnowszych danych CBRE.

schedule 10 maja 2023

Spadek w inwestycjach

W I kwartale 2023 roku odnotowano wolumen transakcji inwestycyjnych wynoszący 651 mln euro. To blisko 40 proc. wartości zanotowanej w analogicznym okresie 2021 roku i o 763 mln euro mniej w porównaniu z poprzednim kwartałem – wynika z raportu BNP Paribas Real Estate Poland.

schedule 09 maja 2023

Kupili sobie kino

Spółka Reverest Fund Management w ramach transakcji leaseback kupiła kompleks kinowy Forum Cinemas Vingis w Wilnie. Dotychczasowy właściciel, operator kina, będzie kontynuował działalność na podstawie długoterminowej umowy najmu.

schedule 08 maja 2023

Marvipol z nadsubskrypcją

Marvipol Development przydzielił 100 proc. z oferowanych obligacji serii P2022A o wartości 35 mln zł. Redukcja zapisów wyniosła 13 proc. Łączna wartość obligacji detalicznych uplasowanych w 2022-2023  przez dewelopera przekroczyła 100 mln zł.

schedule 08 maja 2023

S Immo dodaje do portfela biura i hotel

S Immo sfinalizował zakup trzech budynków biurowych i hotelu w Czechach. Austriacki inwestor nabył nieruchomości od swojego większościowego udziałowca CPI Property Group.

schedule 08 maja 2023

Arete kupuje halę pod Pragą

Fundusz należący do czeskiego inwestora przemysłowego Arete Group sfinalizował zakup hali przemysłowej w pobliżu Milovic, około 50 km na północny wschód od Pragi.

Kategorie