EN

Polska Mniejsze formaty w mniejszych miastach

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
W 2022 roku inwestorzy działający na rynku handlowym w Polsce chętniej wybierali małe miasta, do 100 tys. mieszkańców. Nowa podaż w tych ośrodkach miejskich wyniosła 60 proc. całkowitego wolumenu – podają eksperci Knight Frank.

Dzięki zeszłorocznej nowej podaży zasoby małych miast są obecnie na porównywalnym poziomie z zasobami miast średniej wielkości (100 tys. - 400 tys. mieszkańców). W 2022 roku w dalszym ciągu największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się obiekty handlowe o małej skali, takie jak parki handlowe oraz projekty typu strip mall. Od strony inwestycyjnej wolumen transakcji nieruchomości handlowych wzrósł o ponad 60 proc. w porównaniu z 2021 rokiem.

Zasoby handlowe w Polsce na koniec 2022 roku wyniosły 12,6 mln mkw., z czego ponad połowa znajduje się w ośmiu największych aglomeracjach. W ubiegłym roku deweloperzy dostarczyli na polski rynek ponad 300 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej, co było najwyższym wynikiem od 2018 roku, kiedy ukończono 365 tys. mkw.

Najwyższa aktywność deweloperów skupiła się na małych miastach o populacji nieprzekraczającej 100 tys. mieszkańców. W zdecydowanej większości były to niewielkie projekty lub ich rozbudowy (poniżej 10 tys. mkw.). Z kolei w największych ośrodkach ukończono zaledwie 28 proc. nowej podaży. Obserwując realizowaną aktualnie powierzchnię handlową możemy już śmiało założyć, że w kolejnych kwartałach zasoby w małych miastach przekroczą te zlokalizowane w średnich ośrodkach miejskich – ocenia Bożena Garbarczyk, starszy konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.

Na koniec 2022 roku w Polsce na etapie realizacji znajdowało się nieznacznie ponad 255 tys. mkw. powszechni handlowej, z czego aż 64 proc. powstaje w małych miastach. Największym projektem w realizacji jest Bawełnianka (23 tys. mkw.) w Bełchatowie. Zdecydowaną większość aktualnie powstających projektów stanowią nowe obiekty – 22 inwestycje, podczas gdy rozbudowy to zaledwie siedem inwestycji.

Tak wysoka aktywność na najmniejszych rynkach handlowych w Polsce spowodowana jest wysokim nasyceniem powierzchnią handlową większych miast. Można oczekiwać, że w perspektywie średniookresowej mniejsze miasta nadal będą głównym punktem zainteresowania inwestorów – dodaje Bożena Garbarczyk.

W 2022 roku w ośmiu największych aglomeracjach w Polsce odnotowano spadek wskaźnika pustostanów w ciągu roku o 0,6 pp. do poziomu 4,7 proc. Wzrost pustostanów zauważalny był w czterech lokalizacjach, przy czym największy odnotowano w Szczecinie (z 3,8 na 4,6 proc.), natomiast spadek pustostanów dotyczył pozostałych aglomeracji, przy czym największy miał miejsce we Wrocławiu (z 7,1 do 4 proc.) oraz na Śląsku (z 5,1 do 3,4 proc.).

Należy tutaj dodatkowo wyjaśnić, że badanie pustostanów odbywa się raz w roku na przełomie lipca i sierpnia, a ubiegłoroczna weryfikacja dostępnej powierzchni handlowej pozwoliła wykazać poziomy wynajęcia obiektów po wycofaniu się z Polski marki Tesco w 2021 roku. Dzięki temu wiemy, że cześć z tych powierzchni została wykupiona przez Netto i Kaufland lub powstawały na niej sklepy DYI, m.in. Leroy Merlin czy Obi – wyjaśnia Bożena Garbarczyk.

Ostatnie lata mocno dały się we znaki najemcom obiektów handlowych. Ograniczenia w działalności w trakcie pandemii, stale rosnąca inflacja oraz kryzys energetyczny, wpłynęły na ich trudną sytuację finansową. Te niekorzystne czynniki przyśpieszyły decyzje o wycofaniu się z polskiego rynku kilku marek. Wśród takich najemców znaleźli się m.in. sieć Sfera oraz marka Orsay. Dodatkowo, w minionym roku ogłoszono upadłość Go Sport oraz TXM (właściciel Textil Market). Z drugiej strony, 2022 rok przyniósł też debiuty na polskim rynku, a swoje pierwsze butiki w Polsce otworzyły m.in. marka Uniqlo, Jott (należąca do grupy LVMH), Gudi Home, Lovisa, drogeria dm, Philipp Plein. Ponadto, kolejne marki planują wejście do Polski w 2023 roku, m.in. marka Woolworth.

Obserwując, jak zmieniały się przyzwyczajenia klientów i ich oczekiwania, w dalszym ciągu możemy spodziewać się utrzymującej popularności projektów typu convenience, parków handlowych i dyskontów. Wzrost zainteresowania konsumentów zakupami w tego typu obiektach wpływa na decyzje inwestorów, którzy koncentrują się na mniejszych formatach – podsumowuje Bożena Garbarczyk.

Z punktu widzenia sytuacji na rynku inwestycyjnym, sytuacja wydaje się powoli normować. Po dwóch latach ograniczonego popytu na aktywa handlowe ze strony inwestorów kapitałowych, sektor handlowy systematycznie odzyskuje swój udział w rynku.

Nieruchomości handlowe zakończyły 2022 rok z wolumenem transakcji na poziomie 1,45 mld euro, a odnotowana wartość zainwestowanego kapitału była wyższa o ponad 60 proc. w porównaniu do roku 2021. Należy przy tym zaznaczyć, że osiągnięty poziom jest wciąż poniżej wartości notowanych przed pandemią, kiedy średniorocznie od strony inwestycyjnej aktywa handlowe przyciągały kapitał na poziomie około 2 mld euro – wyjaśnia Małgorzata Krzystek, dyrektor Działu Wycen i Doradztwa w Knight Frank.

Istotny udział w ubiegłorocznym wolumenie miały dwie transakcje portfelowe EPP (łącznie 653 mln euro) oraz nabycie dwóch obiektów handlowych przez NEPI (Forum Gdańsk kupione za 250 mln euro i Atrium Copernicus za 127 mln euro). Pozostałe transakcje inwestycyjne w sektorze handlowym to w przeważającej części kupno niewielkich parków handlowych o powierzchni nieprzekraczającej 5 tys. mkw. oraz wolnostojące sklepy spożywcze.

Mniejsze zainteresowanie ze strony inwestorów rynkiem handlowym wpłynęło na brak transakcji typu prime. Pierwszą transakcją, którą można zaliczyć do kategorii najlepszych aktywów, chociaż dotyczyła miasta regionalnego, było nabycie Forum Gdańsk w ostatnim kwartale 2022 roku przy stopie kapitalizacji około 6 proc. Większość sprzedawanych w ubiegłym roku nieruchomości handlowych dotyczyła mniejszych formatów, które wyceniane były na poziomie 7,5-8,5 proc. Z naszych analiz wynika, że stopy kapitalizacji tego typu aktywów utrzymają się na stabilnym poziomie – dodaje Małgorzata Krzystek.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Multibox pod Wołominem

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W Nowych Lipinach pod Wołominem otwarto park handlowy Multibox. Nowy obiekt oferuje powierzchnię 1,3 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Chorwacja Studenac rośnie niedaleko stolicy

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Studenac, chorwacki detalista spożywczy, zbuduje nowe centrum dystrybucyjne w pobliżu Zagrzebia. Obiekt o powierzchni 36 tys. mkw. ma zostać otwarty w 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska WPIP rozbuduje dla WRI

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Wkopano kamień węgielny pod rozbudowę Chylonia Business Parku w Gdyni. W ramach nowej inwestycji WRI Investment powstanie hala magazynowo-usługowa o powierzchni ponad 3,5 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Ambitne plany LPP

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

LPP Logistics planuje 50 proc. wzrost powierzchni magazynowej do końca 2025 roku. Operator logistyczny przewiduje wydatki na rozwój na poziomie 450 mln zł i wzrost powierzchni magazynowej do 700 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Młynówka się rozkręca

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Rusza budowa osiedla Młynówka w Jeleniej Górze. W ramach I fazy inwestycji Redkom Development i grupa Europlan zrealizują dwa pięciokondygnacyjne budynki.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Rynek rośnie najszybciej w Europie

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Analitycy BNP Paribas Real Estate Poland w cyklicznym raporcie „At a Glance – Rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce, I kwartał 2024 roku” wskazali, że w budowie znajduje się obecnie 2,32 mln mkw. powierzchni przemysłowo-logistycznej, co plasuje Polskę w czołówce rynków europejskich.

Rynek mieszkaniowy

Polska Dwadzieścia lat minęło

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

JLL podsumowuje sytuację na polskim rynku mieszkaniowym w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jak zauważają eksperci, wejście Polski do UE stanowiło ważny czynnik rozwoju dla branży deweloperskiej, gdyż znacznie zwiększyło skalę napływu zagranicznego kapitału i know-how w tym sektorze.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Vittera wybrała Olivię

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W gdańskim kompleksie Olivia Centre swoją nową siedzibę otworzyła Viterra, firma z branży handlu roślinami. Spółka zajęła przestrzeń na najwyższym piętrze najnowszego budynku Olivii – Olivia Prime.

ESG

Polska Precertyfikacja dla Saskiego

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Butikowy biurowiec Nowy Saski Crescent z portfolio CA Immo uzyskał precertyfikację WELL. Stanowi to potwierdzenie, że budynek spełnia najwyższe standardy w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników, a także minimalnego wpływu obiektu na środowisko naturalne.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Garbe jest bardzo zajęte

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Garbe Industrial Real Estate wynajęło w całości nieruchomość logistyczną położoną w niemieckim Duisburgu. Do obiektu wprowadzi się spółka TST.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Rumunia Finanse w America House

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców America House dołączyły dwie firmy z sektora usług finansowych – VSR i Ebury. Łącznie spółki wynajęły 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska CTPark Warsaw West będzie większy

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

CTP zakupił działkę inwestycyjną o powierzchni 85 tys. mkw. w podwarszawskiej gminie Wiskitki, nabycie terenu pozwoli firmie rozbudować kompleks CTPark Warsaw West o dodatkowe 36 tys. mkw.

Eurobuild FM

Polska Michael Polzer o europejskim rynku mieszkaniowym

schedule 18 czerwca 2024
Eurobuild CEE

W najnowszym odcinku Eurobuild FM Michael Polzer, CEO firmy RE/Max Europe, komentuje kondycję branży housing, największe wyzwania stojące przed nią, a także jej perspektywy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Infinity z biurami flex

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

The Shire – Beyond Coworking dołączył do grona najemców wrocławskiego biurowca Infinity. Sieć biur serwisowanych zajmie ponad 2 tys. mkw. powierzchni na trzecim piętrze budynku. Otwarcie przestrzeni coworkingowej zaplanowano na I kwartał 2025 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Hebe razy dwa

schedule 17 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Sieć drogerii Hebe otworzyła kolejne sklepy w Wielkopolsce. Nowe placówki powstały w Pile i Kaliszu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Startuje Panattoni Park Cologne II

schedule 17 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Panattoni Germany rozpoczął przebudowę dawnej siedziby Forda w Kolonii-Niehl. Na miejscu po rozebranym budynku w najbliższych miesiącach powstanie obiekt logistyczno-przemysłowy o powierzchni użytkowej około 35 tys. mkw.

Style i wnętrza

Polska Witawa odzyskała apetyt

schedule 17 czerwca 2024
Opr./edited by JC

W gdyńskim centrum handlowym Witawa powstał nowy food hall. Za rewitalizację przestrzeni, która pomieści pięć lokali gastronomicznych oraz bar, odpowiedzialne jest Biuro Kreacja.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Ulice handlowe zaczną tętnić życiem

schedule 17 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Jak zwracają uwagę eksperci firmy Cushman & Wakefield, rynek handlowy w Polsce znajduje się teraz w interesującym momencie rozwoju. Umowy najmu podpisane w ostatnich miesiącach w Warszawie mogą stanowić zapowiedź odrodzenia ulic handlowych nie tylko w stolicy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Outsourcing IT w Infinity

schedule 17 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Firma Natek Poland, dostawca usług IT i outsourcingu, otworzył nowe biuro w biurowcu Infinity we Wrocławiu. Wrocławska siedziba firmy zajmuje około 600 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Najszybsi w Europie

schedule 17 czerwca 2024
Opr./edited by MR

W Polsce budowie znajduje się obecnie 2,32 mln mkw. powierzchni przemysłowo-logistycznej, co plasuje nas w czołówce rynków europejskich – wskazują w raporcie „At a Glance – Rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce, I kwartał 2024 roku” analitycy BNP Paribas Real Estate Poland.

Najnowsze w Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

schedule 18 czerwca 2024

Multibox pod Wołominem

W Nowych Lipinach pod Wołominem otwarto park handlowy Multibox. Nowy obiekt oferuje powierzchnię 1,3 tys. mkw.

schedule 17 czerwca 2024

Hebe razy dwa

Sieć drogerii Hebe otworzyła kolejne sklepy w Wielkopolsce. Nowe placówki powstały w Pile i Kaliszu.

schedule 14 czerwca 2024

Sportowe emocje na Powiślu

W hotelu Barceló Warsaw, w kompleksie Elektrowni Powiśle, otwarto Champs Sports Bar, w którym na siedmiu ekranach panoramicznych transmitowane są wszystkie najważniejsze wydarzenia sportowe. Kibice czekający na Euro 2024 zyskali nową przestrzeń do dopingowania Biało-Czerwonych.

schedule 14 czerwca 2024

Złoty Róg ma pozwolenie

Park handlowy Złoty Róg w Krasnymstawie otrzymał pozwolenie na budowę – na terenie inwestycji trwają już prace przygotowawcze.

schedule 14 czerwca 2024

Moda, manga, gry i odżywki

Opolska galeria handlowa Solaris Center w II kwartale wzmocniła tenant-mix o cztery nowe marki: Bytom, Pixel Games, Satori oraz Bio TechUSA. 

schedule 14 czerwca 2024

Fonmix wzmocni segment elektroniki

W warszawskiej Galerii Północnej niebawem zostanie otwarty sklep sieci Fonmix, oferującej smartfony i urządzenia mobilne, urządzenia do nawigacji i monitoringu GPS oraz serwis pogwarancyjny telefonów GSM.

schedule 14 czerwca 2024

Więcej designu pod kasztanami

Katowicki Home Concept Design Park – centrum handlowe z ofertą aranżacji wnętrz – powiększy się o trzeci budynek. Nowa przestrzeń będzie zorientowana na marki z segmentu premium.

schedule 14 czerwca 2024

Luksusowo w Klifie

W warszawskim Klifie otworzył się nowy salon Berg’s, marki powstałej w wyniku rebrandingu dotychczasowego Emanuel Berg Concept Store. Nowy koncept od Emanuela Berga to multibrandowy salon oferujący ekskluzywne marki modowe.

schedule 14 czerwca 2024

Dwa debiuty RTV Euro AGD

W czerwcu RTV Euro AGD otwiera dwa nowe sklepy, w śląskim Jastrzębiu Zdroju i Grójcu na Mazowszu. Tym samym marka ma już 334 salony sprzedaży w 225 miastach w Polsce.

schedule 13 czerwca 2024

Oto Park powstanie w Morągu

Fundusz inwestycyjny Falcon Investment Management zakupił grunt przy ul. Żeromskiego w Morągu. Na działce powstanie nowy projekt handlowy firmy pod marką Oto Park. Prace projektowe trwają, a realizacja obiektu mogą rozpocząć się jeszcze w 2024 roku.

schedule 13 czerwca 2024

Media Expert zostaje na dłużej

Media Expert, sieć elektromarketów RTV/AGD, przedłużyła umowę ze spółką Greenman Poland na najem powierzchni w Parku Handlowym Włocławek. Marka, obecna od lat we włocławskim retail parku, będzie nadal zajmować dotychczasowy lokal.

schedule 13 czerwca 2024

Froo, czyli Żabka po rumuńsku

Grupa Żabka otworzyła pierwsze sklepy w Rumunii. W ciągu ostatniego miesiąca w Bukareszcie powstało pięć placówek pod szyldem Froo.

schedule 13 czerwca 2024

700 nowych sklepów LPP

LPP podtrzymuje plany rozbudowy sieci stacjonarnej na poziomie 700 nowych salonów w skali roku na rynkach Europy Centralnej i Południowej.

schedule 12 czerwca 2024

Karuzela kręci się w Jastrzębiu-Zdroju

Najnowszy park handlowy pod marką Karuzela został już otwarty. Obiekt w Jastrzębiu-Zdroju ma około 12 tys. mkw. powierzchni, na której działa 15 dużych sklepów. 

schedule 12 czerwca 2024

Nowe propozycje w Pasażu Grunwaldzkim

Do najemców należącego do EPP wrocławskiego Pasażu Grunwaldzkiego w ostatnim czasie dołączyło pięć marek: RTV Euro AGD, Chickys’ by Mango Mama, Żabka, Tortownia na Bema oraz LaVantil, zajmując łącznie ponad 930 mkw.

schedule 11 czerwca 2024

Max Burger drugi raz w Krakowie

Szwedzka sieć Max Premium Burgers otworzy w lipcu kolejną restaurację w Krakowie, drugą w tym mieście. Będzie to 25. lokalizacja w Polsce.

schedule 10 czerwca 2024

Na eventy do Fabryki Norblina

Fabryka Norblina zyskała nową przestrzeń do organizacji wydarzeń. Event Hall to 670 mkw. powierzchni urządzonej w industrialnym stylu, przeznaczonej na eventy, które mogą zgromadzić nawet do 500 osób.

schedule 07 czerwca 2024

Molton po raz pierwszy w Gdyni

Do najemców gdyńskiego Centrum Riviera, zarządzanego przez Apsys Polska, dołączyła marka Molton. Pierwszy w Gdyni salon marki zajmuje około 80 mkw.

schedule 07 czerwca 2024

Szczęśliwa trzynastka Aldi

Aldi otwiera 13 sklep w Warszawie, przy ul. Racjonalizacji. Nowy warszawski sklep będzie 318 placówką marki w Polsce.

schedule 07 czerwca 2024

Zaprojektują w Białymstoku

W Alfa Centrum w Białymstoku otwarto Studio planowania i zamówień Ikea. To pierwsze miejsce spotkań marki z klientami w regionie.

Wydanie 6 (289) czerwiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie