EN

Polska Biura wróciły na pierwsze miejsce

Biura i projekty wielofunkcyjne
Eksperci Knight Franka podają, że utrzymujące się wysokie koszty budowy i finansowania nowych projektów, w połączeniu ze znaczną ilością wolnej powierzchni biurowej, wpływały na decyzje deweloperów dotyczące rozpoczynania kolejnych inwestycji. Aktywność najemców w niemal wszystkich głównych miastach zauważalnie wzrosła, co może wskazywać na powrót popytu do poziomu sprzed pandemii.

Od strony inwestycyjnej, sektor biurowy wyprzedził rynek magazynowy i z zainwestowanym kapitałem na poziomie 2,12 mld euro w 2022 roku uplasował się na pierwszym miejscu pod względem wolumenu inwestycyjnego. Całkowite zasoby biurowe na koniec 2022 roku wyniosły około 12,7 mln mkw. Po raz pierwszy ponad połowa powierzchni zlokalizowana była w ośmiu największych miastach regionalnych, a w samej Warszawie było to 49 proc. W ubiegłym roku w całej Polsce wolumen nowej podaży wyniósł ponad 642 tys. mkw., z czego 37 proc. nowooddanej powierzchni biurowej ukończono w Warszawie. Odnotowany wynik był wyższy o 17 proc. w porównaniu z 2021 rokiem, ale znacznie poniżej realizacji w latach 2016-2020, kiedy na rynek trafiało rekordowo dużo powierzchni biurowej.

Analizując aktywność deweloperów możemy zaobserwować, że szala przechyla się w stronę ośmiu miast regionalnych, gdzie na koniec 2022 roku w budowie było około 567 tys. mkw. W porównaniu z rokiem 2021 wynik ten był jednak o 40 proc. niższy. Wstrzymywanie się deweloperów z realizacją nowych projektów jeszcze bardziej widać w Warszawie, gdzie aktualnie realizowane jest jedynie 185 tys. mkw. Zestawiając to z 2021 rokiem oraz latami przedpandemicznymi, kiedy to podaż w budowie utrzymywała się na poziomie między 700 tys. a 800 tys. mkw., wynik ten jest na znacznie niższym poziomie. Wpływ na to mają niewątpliwie wyższe koszty zarówno finansowania, jak i samej budowy – komentuje Katarzyna Bojar, konsultantka w dziale badań rynku w firmie Knight Frank.

Dwa lata pandemii, które charakteryzowały się słabszymi wynikami po stronie najemców, zauważalnie uległy poprawie w 2022 roku. Ożywiony popyt na powierzchnię biurową ze strony firm zbliżył się do wyników sprzed 2019.

Od stycznia do grudnia 2022 roku wolumen transakcji najmu w głównych aglomeracjach osiągnął ponad 1,48 mln mkw., co oznaczało blisko 20-procentowy wzrost w porównaniu do 2021 roku. Jeśli chodzi o strukturę lokalizacyjną, niecałe 60 proc. popytu zarejestrowano w Warszawie, zaś pozostała część odnotowana była w miastach regionalnych, przy czym prym tutaj wiodły Kraków (198 tys. mkw. ) i Wrocław (137 tys. mkw.) – dodaje Katarzyna Bojar.

Wspólną cechą prawie wszystkich analizowanych ośrodków miejskich była dominacja nowych umów w wolumenie transakcji najmu. Wyjątkiem w tej analizie był Szczecin, w którym na pierwszym miejscu były renegocjacje – 56 proc.. W Warszawie nowe umowy odpowiadały za 52 proc. transakcji, a w pozostałych miastach wahały się od 49 proc. do nawet 93 proc. W dalszym ciągu wyraźny udział przypadł renegocjacjom, które w Warszawie wyniosły 39 proc., a na rynkach regionalnych od 16 do 44 proc. Umowy typu pre-let odpowiadały średnio za 10 proc. transakcji. Mimo wyższej aktywności najemców, średnioroczny wskaźnik pustostanów dla wszystkich miast wzrósł o 0,1 pp. i na koniec 2022 roku wyniósł 13,5 proc.

Spadek dostępnej powierzchni biurowej odnotowaliśmy tylko w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, zaś w pozostałych głównych miastach nastąpił jej wzrost. W prawie wszystkich lokalizacjach (poza Szczecinem) współczynnik pustostanów na koniec grudnia 2022 roku przekraczał 10 proc. Najwyższy współczynnik zanotowano w Łodzi – 21 proc., a najniższy niezmiennie w Szczecinie – 5,8 proc. W Warszawie przewidywane jest obniżanie się wskaźnika pustostanów, jeśli popyt na biura w kolejnych kwartałach pozostanie na wysokim poziomie – wskazuje Katarzyna Bojar.

Szczególnie w Warszawie zauważalny jest wzrost stawek czynszu, które w Centralnym Obszarze Biznesu na koniec grudnia 2022 roku kształtowały się w przedziale 20-26 euro/mkw. miesięcznie. W pozostałych lokalizacjach centralnych stawki znajdowały się w przedziale od 15 do 23 euro/mkw. miesięcznie. Czynsze wywoławcze poza centrum stolicy wynoszą od 10 do 16 euro/mkw. miesięcznie. W miastach regionalnych miesięczne wywoławcze stawki wahały się od 8 do 16 euro/mkw. Wciąż zauważalny jest wzrost stawek opłat eksploatacyjnych z uwagi na postępujący wzrost cen usług oraz mediów.

Po dwóch latach pandemii, które przetasowały układ sił w strukturze transakcji inwestycyjnych, sektor biurowy powrócił na pozycji lidera. W 2022 roku inwestorzy ulokowali w biurowce powyżej 2,12 mld euro, co było wynikiem wyższym o ponad 25 proc. w porównaniu do roku 2021. Należy jednak zwrócić uwagę, że za ponad 40 proc. tego wolumenu odpowiadają jedynie dwie transakcje biurowe w Warszawie. Perspektywy inwestycyjne dla rynku biurowego w stolicy są bardzo pozytywne, jeżeli chodzi jednak o rynki regionalne widzimy dużą konkurencję wśród sprzedających, a znacząca podaż nowej powierzchni nie pozwala na razie na istotne ograniczenie poziomu pustostanów i wzrost czynszów – komentuje Michał Grabara, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w Knight Franku.

Zainwestowany w aktywa biurowe kapitał rozłożył się w równych proporcjach między Warszawą a rynkami regionalnymi.

Dynamiczne zmiany zanotowały w ubiegłym roku stopy kapitalizacji. Dwie transakcje aktywami biurowymi typu prime, które negocjowane były w I połowie 2022 roku, zakończono na poziomie poniżej 4,5 proc. Z kolei drugie półrocze, ze względu na zaostrzenie polityki monetarnej przez banki centralne i zmianie oczekiwań inwestorów, oznaczały wzrost stóp kapitalizacji. Najlepsze aktywa biurowe w Warszawie wyceniane są aktualnie przy stopach kapitalizacji 5,25-5,5 proc., a w miastach regionalnych jest zbliżony do poziomu 6,5 proc. – dodaje Michał Grabara.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Żabka ze zgodą na Rumunię

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Żabka otrzymała zgodę rumuńskiego UOKIK-u na przejęcie większościowych spółki Drim Daniel Distributie, dystrybutora produktów FMCG.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rekomercjalizacja w Zgierzu i Grodzisku

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Firma Newgate Investment podpisała umowy najmu dotyczące dwóch lokali o łącznej powierzchni około 1,2 tys. mkw., których najemcą była wcześniej spółka Neonet. Na powierzchni w Zgierzu swój sklep otworzy Rossmann, a w Grodzisku Mazowieckim – Media Expert.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Dostali kredyt na fotowoltaikę

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Litewska spółka inwestycyjna Atsinaujinančios energetikos investicijos pozyskała finansowanie w wysokości 45 mln euro na realizację 16 farm fotowoltaicznych w zachodniej Polsce. Kredytu udzieliły Eiffel Investment Group i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Zmotoryzowana Żabka

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

W Opolu, w budynku lokalnej stacji paliw Viwa, został otwarty sklep Żabka. To druga placówka sieci tego typu, przeznaczona m.in. dla zmotoryzowanych klientów.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Węgry Firma lotnicza koło lotniska

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by ANZ

CTP podpisało długoterminową umowę najmu około 5,6 tys. mkw. wielofunkcyjnej powierzchni w parku logistycznym CTPark Budapest Ecser z firmą FL Technics, specjalizującą się w obsłudze technicznej i naprawach samolotów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Trójka w Silwanie

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców parku handlowego Silwana w Gorzowie Wielkopolskim dołączyła drogeria Rossmann, biuro podróży Itaka i restauracja Świat Pierogów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Cropp wprowadzi się do Swarzędza

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Capital Park podpisała umowę ze sklepem Cropp, którego nowy lokal pojawi się w należącym do spółki centrum handlowym ETC Swarzędz. W podpoznańskiej galerii Cropp zajmie powierzchnię ponad 510 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Podwójny debiut Bricomarché

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Bricomarché otworzyło nowe placówki w Międzyrzecu Podlaskim i Rudzie Śląskiej-Halembie. To pierwsze sklepy sieci w obu tych miejscowościach.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Pora na Dobrą Novinę

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Do użytku oddano centrum produkcyjno-logistyczne Dobra Novina. Obiekt zajmuje teren 3,3 ha i leży pod Elblągiem, w sąsiedztwie drogi S7.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biuro to miejsce spotkań

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z najnowszych badań JLL, przeprowadzonych wśród pracowników biurowych w Polsce, 64 proc. z nich pracuje stacjonarnie do dwóch dni w tygodniu włącznie. Z kolei 55 proc. ankietowanych uważa, że biuro jest niezbędnym elementem budującym kulturę firmy.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kosmetyki zostają w Nowej Górnej

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Yves Rocher przedłużył umowę najmu w łódzkim centrum handlowym Nowa Górna. Francuska sieć kosmetyczna oferuje m.in. produkty pielęgnacyjne i perfumy.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nie tylko dla sportowców

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Działalność w konińskim Vendo Parku ma wkrótce rozpocząć Xtreme Fitness. Do grona najemców obiektu dołączyła również sieć Sinsay oraz Piekarnia Grochola.

Rynek mieszkaniowy

Polska ŚwiatoVida już w sprzedaży

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Ruszyła sprzedaż mieszkań w inwestycji ŚwiatoVida na warszawskiej Białołęce. W ramach projektu powstaną dwa budynki, w których znajdzie się łącznie 311 mieszkań.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Meduza i ramen

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Restauracja Ramen Shop dołączyła do najemców krakowskiego biurowca M65 Meduza przy ul. Mogilskiej. Lokal o powierzchni około 90 mkw. znajduje się na parterze budynku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowa setka na Osiedlu Przyjemnym

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Atal powiększył o około 100 mieszkań ofertę na Osiedlu Przyjemnym w Gdańsku. Inwestycja obejmująca dziewięć budynków powstaje w przy ul. Flisykowskiego.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Wita w Twierdzy Kraków

schedule 29 lutego 2024
Opr./edited by MR

Echo Investment i Archicom zrealizują wielofunkcyjny projekt przy ul. Wita Stwosza w Krakowie. W miejscu dawnych magazynów zaopatrzenia Twierdzy Kraków powstanie pięć czteropiętrowych budynków. Inwestycja budowana będzie etapowo, a jej zakończenie planowane jest w 2026 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pan Kleks w Koneserze

schedule 29 lutego 2024
Opr./edited by MR

W Centrum Praskim Koneser w Warszawie w II połowie roku powstanie interaktywne muzeum „Kleks. Magia Kina”.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Elektronika w Nowej Sukcesji

schedule 29 lutego 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców Nowej Sukcesji dołączyła sieć Media Expert. Elektromarket zajmie w łódzkim obiekcie powierzchnię ponad 900 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Chętni na Pasaż Ciechanowski

schedule 29 lutego 2024
Opr./edited by MR

CCC i HalfPrice dołączają do najemców Pasażu Ciechanowskiego. Marki zajmą łącznie ponad 2,5 tys. mkw. Otwarcie parku handlowego w Ciechanowie zaplanowano na IV kwartał 2025 roku.

Technologie

Polska Cyrkularna logistyka mody

schedule 29 lutego 2024
Opr./edited by MR

Reflaunt, platforma technologiczna zajmująca się sprzedażą odzieży z drugiej ręki oraz DHL Supply Chain ogłaszają współpracę logistyczną w zakresie optymalizacji usług z zakresu recommerce. .

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 01 marca 2024

Biuro to miejsce spotkań

Jak wynika z najnowszych badań JLL, przeprowadzonych wśród pracowników biurowych w Polsce, 64 proc. z nich pracuje stacjonarnie do dwóch dni w tygodniu włącznie. Z kolei 55 proc. ankietowanych uważa, że biuro jest niezbędnym elementem budującym kulturę firmy.

schedule 01 marca 2024

Meduza i ramen

Restauracja Ramen Shop dołączyła do najemców krakowskiego biurowca M65 Meduza przy ul. Mogilskiej. Lokal o powierzchni około 90 mkw. znajduje się na parterze budynku.

schedule 29 lutego 2024

Wita w Twierdzy Kraków

Echo Investment i Archicom zrealizują wielofunkcyjny projekt przy ul. Wita Stwosza w Krakowie. W miejscu dawnych magazynów zaopatrzenia Twierdzy Kraków powstanie pięć czteropiętrowych budynków. Inwestycja budowana będzie etapowo, a jej zakończenie planowane jest w 2026 roku.

schedule 29 lutego 2024

Develia znalazła nowy dom

Develia przenosi swoje biuro z Arkad Wrocławskich do kompleksu City Forum przy ul. Traugutta. W budynku City 1 deweloper wynajął około 1,4 tys. mkw.

schedule 29 lutego 2024

Lixa D z nowym lokatorem

Firma z branży fintech wynajęła prawie 2,6 tys. mkw. powierzchni biurowej w budynku Lixa D, który powstaje w pobliżu Ronda Daszyńskiego w Warszawie. Nowy najemca zagospodaruje ponad 25 proc. powierzchni komercyjnej w obiekcie.

schedule 28 lutego 2024

Dziesiątka na Żeraniu

Okam zawarł umowy z 10 najemcami, którzy zajmą przestrzeń na działce dewelopera przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie. Łączna powierzchnia objęta kontraktami wynosi około 13,2 tys. mkw.

schedule 28 lutego 2024

Nowe czeskie biuro Heimstaden

Firma CTP podpisała umowę najmu z Heimstaden, właścicielem portfela mieszkań na wynajem, na prawie 3,5 tys. mkw. powierzchni biurowej w IQ Ostrava. Budynek jest pierwszym biurowcem w Ostrawie, który dziesięć lat temu uzyskał certyfikat BREEAM Excellent.

schedule 28 lutego 2024

Finansiści wprowadzają się na Łucką

Societe Generale Oddział w Polsce i SG Equipment Leasing Polska, spółki należące do francuskiej grupy finansowej Societe Generale, przeprowadzają się do realizowanego przez firmę Skanska kompleksu Studio w Warszawie.

schedule 28 lutego 2024

Inspektorat wybiera Palio

Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku przeniesie swoją siedzibę do znajdującego się na terenie Stoczni Gdańskiej biurowca Palio Office Park B. Instytucja wynajmie w obiekcie ponad 1,7 tys. mkw. na dwóch kondygnacjach.

schedule 28 lutego 2024

Informatycy wybrali Saski Crescent

Firma z branży IT zajmie ponad 6 tys. mkw., czyli trzy piętra, w położonym w centrum Warszawy biurowcu Saski Crescent. W budynku dobiega końca proces gruntownej modernizacji.

schedule 27 lutego 2024

Elastycznie w Krakowie

Na koniec IV kwartału 2023 roku na rynku krakowskim funkcjonowało ponad 51 tys. mkw. elastycznych powierzchni biurowych, oferujących łącznie około 7,3 tys. stanowisk pracy — podają w swoim raporcie eksperci BNM Real Estate Advisory.

schedule 27 lutego 2024

Zostają w Lumenie

Orbis i Accor Services Poland podpisały kolejne umowy najmu w warszawskim biurowcu Lumen. Firmy przedłużyły umowy łącznie na blisko 2,5 tys. mkw. powierzchni.

schedule 26 lutego 2024

B4B ma kolejne umowy

Podpisano dwie nowe umowy dotyczące najmu przestrzeni biurowych w kompleksie Bonarka for Business w Krakowie. Łącznie wynajęte zostało 825 mkw. powierzchni.

schedule 23 lutego 2024

Showroom na zachętę w V Tower

W II kwartale w warszawskim V Tower zostanie otwarty showroom, który zaprezentuje powierzchnie biurowe w budynku. Biurowiec przy ul. Chmielnej przechodzi obecnie rewitalizację, która prowadzi Cornerstone Investment Management.

schedule 22 lutego 2024

Czwórka na horyzoncie

Warszawski kompleks biurowy Horizon zyskał czworo nowych najemców. Łącznie firmy zajmą w obiekcie niemal 2,5 tys. mkw. powierzchni.

schedule 22 lutego 2024

Reesco odświeża biurowce

Spółka Reesco przeprowadziła na zlecenie GTC modernizacje dwóch obiektów biurowych. Renowację przeszło lobby we wrocławskim Globisie i część pomieszczeń w katowickim Francuska Office Centre.

schedule 22 lutego 2024

Zmiany w biurowym krajobrazie

Chociaż aktywność deweloperów na warszawskim rynku nieruchomości biurowych w 2023 roku wzrosła, to coraz więcej sygnałów wskazuje na to, że segment ten znacząco się zmienia – wskazuje raport przygotowany przez Deloitte. 

schedule 22 lutego 2024

Otworzą showroom i studio nagrań

Do najemców budynku Lixa E w Warszawie dołączyła spółka Aluprof, producent systemów aluminiowych, a także agencja komunikacji medycznej Unique Work. Najnowszy biurowiec flagowej inwestycji Yareal Polska jest już skomercjalizowany w ponad 70 proc.

schedule 21 lutego 2024

Pół tysiąca w N21

Freundschaft dołącza do grona najemców biurowca N21 w Warszawie. Agencja reklamowa wprowadzi się do nowej siedziby w maju 2024.

schedule 21 lutego 2024

Giant Office dla najmniejszych

Do grona najemców poznańskiego biurowca Giant Office dołączyło przedszkole i żłobek Kids&Co. Placówka znajduje się na parterze budynku.

Wydanie 1 (285) styczeń 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie