EN

Polska Biura wróciły na pierwsze miejsce

Biura i projekty wielofunkcyjne
Eksperci Knight Franka podają, że utrzymujące się wysokie koszty budowy i finansowania nowych projektów, w połączeniu ze znaczną ilością wolnej powierzchni biurowej, wpływały na decyzje deweloperów dotyczące rozpoczynania kolejnych inwestycji. Aktywność najemców w niemal wszystkich głównych miastach zauważalnie wzrosła, co może wskazywać na powrót popytu do poziomu sprzed pandemii.

Od strony inwestycyjnej, sektor biurowy wyprzedził rynek magazynowy i z zainwestowanym kapitałem na poziomie 2,12 mld euro w 2022 roku uplasował się na pierwszym miejscu pod względem wolumenu inwestycyjnego. Całkowite zasoby biurowe na koniec 2022 roku wyniosły około 12,7 mln mkw. Po raz pierwszy ponad połowa powierzchni zlokalizowana była w ośmiu największych miastach regionalnych, a w samej Warszawie było to 49 proc. W ubiegłym roku w całej Polsce wolumen nowej podaży wyniósł ponad 642 tys. mkw., z czego 37 proc. nowooddanej powierzchni biurowej ukończono w Warszawie. Odnotowany wynik był wyższy o 17 proc. w porównaniu z 2021 rokiem, ale znacznie poniżej realizacji w latach 2016-2020, kiedy na rynek trafiało rekordowo dużo powierzchni biurowej.

Analizując aktywność deweloperów możemy zaobserwować, że szala przechyla się w stronę ośmiu miast regionalnych, gdzie na koniec 2022 roku w budowie było około 567 tys. mkw. W porównaniu z rokiem 2021 wynik ten był jednak o 40 proc. niższy. Wstrzymywanie się deweloperów z realizacją nowych projektów jeszcze bardziej widać w Warszawie, gdzie aktualnie realizowane jest jedynie 185 tys. mkw. Zestawiając to z 2021 rokiem oraz latami przedpandemicznymi, kiedy to podaż w budowie utrzymywała się na poziomie między 700 tys. a 800 tys. mkw., wynik ten jest na znacznie niższym poziomie. Wpływ na to mają niewątpliwie wyższe koszty zarówno finansowania, jak i samej budowy – komentuje Katarzyna Bojar, konsultantka w dziale badań rynku w firmie Knight Frank.

Dwa lata pandemii, które charakteryzowały się słabszymi wynikami po stronie najemców, zauważalnie uległy poprawie w 2022 roku. Ożywiony popyt na powierzchnię biurową ze strony firm zbliżył się do wyników sprzed 2019.

Od stycznia do grudnia 2022 roku wolumen transakcji najmu w głównych aglomeracjach osiągnął ponad 1,48 mln mkw., co oznaczało blisko 20-procentowy wzrost w porównaniu do 2021 roku. Jeśli chodzi o strukturę lokalizacyjną, niecałe 60 proc. popytu zarejestrowano w Warszawie, zaś pozostała część odnotowana była w miastach regionalnych, przy czym prym tutaj wiodły Kraków (198 tys. mkw. ) i Wrocław (137 tys. mkw.) – dodaje Katarzyna Bojar.

Wspólną cechą prawie wszystkich analizowanych ośrodków miejskich była dominacja nowych umów w wolumenie transakcji najmu. Wyjątkiem w tej analizie był Szczecin, w którym na pierwszym miejscu były renegocjacje – 56 proc.. W Warszawie nowe umowy odpowiadały za 52 proc. transakcji, a w pozostałych miastach wahały się od 49 proc. do nawet 93 proc. W dalszym ciągu wyraźny udział przypadł renegocjacjom, które w Warszawie wyniosły 39 proc., a na rynkach regionalnych od 16 do 44 proc. Umowy typu pre-let odpowiadały średnio za 10 proc. transakcji. Mimo wyższej aktywności najemców, średnioroczny wskaźnik pustostanów dla wszystkich miast wzrósł o 0,1 pp. i na koniec 2022 roku wyniósł 13,5 proc.

Spadek dostępnej powierzchni biurowej odnotowaliśmy tylko w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, zaś w pozostałych głównych miastach nastąpił jej wzrost. W prawie wszystkich lokalizacjach (poza Szczecinem) współczynnik pustostanów na koniec grudnia 2022 roku przekraczał 10 proc. Najwyższy współczynnik zanotowano w Łodzi – 21 proc., a najniższy niezmiennie w Szczecinie – 5,8 proc. W Warszawie przewidywane jest obniżanie się wskaźnika pustostanów, jeśli popyt na biura w kolejnych kwartałach pozostanie na wysokim poziomie – wskazuje Katarzyna Bojar.

Szczególnie w Warszawie zauważalny jest wzrost stawek czynszu, które w Centralnym Obszarze Biznesu na koniec grudnia 2022 roku kształtowały się w przedziale 20-26 euro/mkw. miesięcznie. W pozostałych lokalizacjach centralnych stawki znajdowały się w przedziale od 15 do 23 euro/mkw. miesięcznie. Czynsze wywoławcze poza centrum stolicy wynoszą od 10 do 16 euro/mkw. miesięcznie. W miastach regionalnych miesięczne wywoławcze stawki wahały się od 8 do 16 euro/mkw. Wciąż zauważalny jest wzrost stawek opłat eksploatacyjnych z uwagi na postępujący wzrost cen usług oraz mediów.

Po dwóch latach pandemii, które przetasowały układ sił w strukturze transakcji inwestycyjnych, sektor biurowy powrócił na pozycji lidera. W 2022 roku inwestorzy ulokowali w biurowce powyżej 2,12 mld euro, co było wynikiem wyższym o ponad 25 proc. w porównaniu do roku 2021. Należy jednak zwrócić uwagę, że za ponad 40 proc. tego wolumenu odpowiadają jedynie dwie transakcje biurowe w Warszawie. Perspektywy inwestycyjne dla rynku biurowego w stolicy są bardzo pozytywne, jeżeli chodzi jednak o rynki regionalne widzimy dużą konkurencję wśród sprzedających, a znacząca podaż nowej powierzchni nie pozwala na razie na istotne ograniczenie poziomu pustostanów i wzrost czynszów – komentuje Michał Grabara, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w Knight Franku.

Zainwestowany w aktywa biurowe kapitał rozłożył się w równych proporcjach między Warszawą a rynkami regionalnymi.

Dynamiczne zmiany zanotowały w ubiegłym roku stopy kapitalizacji. Dwie transakcje aktywami biurowymi typu prime, które negocjowane były w I połowie 2022 roku, zakończono na poziomie poniżej 4,5 proc. Z kolei drugie półrocze, ze względu na zaostrzenie polityki monetarnej przez banki centralne i zmianie oczekiwań inwestorów, oznaczały wzrost stóp kapitalizacji. Najlepsze aktywa biurowe w Warszawie wyceniane są aktualnie przy stopach kapitalizacji 5,25-5,5 proc., a w miastach regionalnych jest zbliżony do poziomu 6,5 proc. – dodaje Michał Grabara.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Wybudują na Żeraniu

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

GH Development wybrało generalnego wykonawcę inwestycji przy ul. Kotsisa 2/4 na warszawskiej Pradze Północ. Budynek mieszkalny z lokalami usługowymi i garażem podziemnym zrealizuje firma Łucz-Bud.

Materiał partnera

Polska Złota 83 w Warszawie oficjalnie gotowa na wynajem!

schedule 05 czerwca 2023
Eurobuild CEE

Wytyczona już pod koniec XVII wieku ulica Złota w Warszawie ma na swoim koncie wiele wyjątkowych historii, atrakcyjnych budynków i dobrze prosperujących zakładów przemysłowych. Dziś jedna z najważniejszych ulic stolicy doczekała się także prawdziwego diamentu, który przeszedł generalny remont i renowację. Nowo oddany do użytku apartamentowiec pod numerem 83 zapiera dech. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Co trzeci magazyn dla e-commerce

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Na początku roku dało się zaobserwować spadek wolumenu projektów w budowie i mniej podpisanych umów, w porównaniu z rekordami przypadającymi na rok 2021 i 2022 - wynika z raportu BNP Paribas Real Estate Poland. W ocenie ekspertów rynek napędza w dużym stopniu e-commerce.

Materiał partnera

Polska Mocne wejście BIG Shopping Centers Ltd. na polski rynek: do Andrychowa i Lubina przybył silny gracz

schedule 07 czerwca 2023
Eurobuild CEE

BIG Andrychów i BIG Lubin - to nowe nazwy Galerii Andrychów i Cuprum Park w Lubinie. Obiekty stanowią pierwsze parki handlowe firmy BIG w Polsce. Oba parki handlowe zostały przejęte przez BIG SHOPPING CENTERS LTD w 2022 roku i w ostatnim miesiącu przeszły proces całkowitego rebrandingu w stylu BIG.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Z Placu Teatralnego na plac Kościuszki

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Koncept restauracyjny Dinette w I kwartale 2024 roku przeprowadzi się do wrocławskiej Renomy. Wystrój bistro będzie inspirowany stylem art déco i modernizmem.

Rynek mieszkaniowy

Polska Komfort nad morzem

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by ANZ

Trójmiejski deweloper Invest Komfort zakończył budowę kompleksu apartamentów Smolna Sopot.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Logistyczna Polska rośnie

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Jak wynika z najnowszego raportu firmy Cushman & Wakefield, początek roku w sektorze magazynowym w Polsce stanął pod znakiem najwyższej w historii nowej podaży dostarczonej przez deweloperów.

Architektura i urbanistyka

Polska Warszawski Plac Centralny

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

W Warszawie rozpoczęła się budowa placu Centralnego, który znajdzie się w środkowej części placu Defilad. Przed Pałacem Kultury i Nauki pojawi się ponad 100 nowych drzew, tysiące krzewów, trawniki oraz sadzawka.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Lightware w nowej siedzibie

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by ANZ

Dostawca sprzętu audiowizualnego Lightware wynajął 7 tys. mkw. w Hungária Office Park w Budapeszcie na swoją nową siedzibę.

Rynek mieszkaniowy

Polska Karmar na swoim miejscu

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Karmar wybuduje II etap osiedla In Place w stołecznych Włochach. W ramach inwestycji powstaną dwa budynki mieszkalne.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Zapakują w Pardubicach

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Firma Ire-Tex Praha podpisała pięcioletnią umowę najmu hali produkcyjnej o powierzchni 7,5 tys. mkw. w strefie przemysłowej Fáblovka w czeskich Pardubicach.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska RealCo wyemitowało pierwsze obligacje

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Firma deweloperska RealCo Property Investment and Development zakończyła pierwszą w historii grupy emisję obligacji skierowanych do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Spółka uplasowała wszystkie oferowane obligacje serii A o łącznej wartości 21 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Radioterapia i diagnostyka w Fabryce PZO

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Powierzchnie biurowe w warszawskiej Fabryce PZO zostały w całości wynajęte. Najemcą około 380 mkw. na parterze budynku PZO II została firma medyczna Affidea, która w III kwartale 2023 roku otworzy swoją trzecią placówkę w Warszawie i 34. w Polsce.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Kredyt na Art Deco Marymont

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Alior Bank sfinansuje budowę Art Deco Marymont w Warszawie. Inwestor projektu, spółka Terra Casa, poprzez spółkę celową podpisała z bankiem umowę kredytową na realizację apartamentowca.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Prawnicy z widokiem na centrum Warszawy

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Polskie biuro międzynarodowej sieci prawniczej Eversheds Sutherland zajmie 18. i częściowo 17. piętro biurowca Widok Towers w centrum Warszawy. Na powierzchni ponad 1,4 tys. mkw. powstaje przestrzeń zaprojektowana z myślą o dobrostanie pracowników i dostosowana do unikalnych potrzeb branży prawniczej. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Oprogramowanie dla biznesu w Nimbusie

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by MR

LeverX otwiera biuro w budynku Nimbus Office w Alejach Jerozolimskich w Warszawie. To drugie biuro amerykańskiej firmy w Polsce, po siedzibie we Wrocławiu.

Hotele

Polska Nickel Hospitality z operatorem

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Nickel Development oraz VHM Hotel Management zawarły porozumienie dotyczące współpracy operatorskiej w ramach sieci Nickel Hospitality. VHM Hotel Management będzie zarządzać hotelami i apartamentami wypoczynkowymi pod marką Nickel.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowocześnie pod miastem

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by ANZ

CK Development wprowadza do sprzedaży osiedle domów Bliska Magdalenka. W ramach inwestycji wybudowanych zostanie 35 domów. Oddanie inwestycji do użytku przewidziano na IV kwartał 2024 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Sezon na Żabkę

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Sieć Żabka planuje uruchomić w tym roku 124 sklepy sezonowe. Pierwsze z nich, zlokalizowane w nadbałtyckich kurortach, zostały już otwarte.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Mniej inwestycji, więcej pustostanów

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska, I kwartał 2023 roku deweloperzy oddali do użytku blisko 2 mln mkw. powierzchni magazynowej, a na najemców czeka prawie 2 mln mkw. magazynów dostępnych od ręki. W budowie pozostaje niewiele ponad 2 mln mkw.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 07 czerwca 2023

Lightware w nowej siedzibie

Dostawca sprzętu audiowizualnego Lightware wynajął 7 tys. mkw. w Hungária Office Park w Budapeszcie na swoją nową siedzibę.

schedule 07 czerwca 2023

Radioterapia i diagnostyka w Fabryce PZO

Powierzchnie biurowe w warszawskiej Fabryce PZO zostały w całości wynajęte. Najemcą około 380 mkw. na parterze budynku PZO II została firma medyczna Affidea, która w III kwartale 2023 roku otworzy swoją trzecią placówkę w Warszawie i 34. w Polsce.

schedule 06 czerwca 2023

Prawnicy z widokiem na centrum Warszawy

Polskie biuro międzynarodowej sieci prawniczej Eversheds Sutherland zajmie 18. i częściowo 17. piętro biurowca Widok Towers w centrum Warszawy. Na powierzchni ponad 1,4 tys. mkw. powstaje przestrzeń zaprojektowana z myślą o dobrostanie pracowników i dostosowana do unikalnych potrzeb branży prawniczej. 

schedule 06 czerwca 2023

Oprogramowanie dla biznesu w Nimbusie

LeverX otwiera biuro w budynku Nimbus Office w Alejach Jerozolimskich w Warszawie. To drugie biuro amerykańskiej firmy w Polsce, po siedzibie we Wrocławiu.

schedule 06 czerwca 2023

Promocje i kupony w Life Building

Firma Cuponation wynajmie około 200 mkw. w Life Building, którego właścicielem jest austriacka spółka VIG Fund należąca do grupy ubezpieczeniowej Vienna Insurance Group. 

schedule 05 czerwca 2023

Stali lokatorzy w ZenGarden

Firma Salzgitter Mannesmann Acélkereskedelmi podpisała kolejną długoterminową umowę najmu na powierzchnię w biurowcu ZenGarden w Budapeszcie.

schedule 05 czerwca 2023

Glovo bierze całe piętro

Platforma dostawcza Glovo wynajęła ponad 2 tys. mkw. w warszawskim biurowcu Q22. Firma zajmie w obiekcie całe piętro.

schedule 05 czerwca 2023

Zostają w Retro

Firma Vonage przedłużyła na kolejne pięć lat umowę najmu we wrocławskim Retro Office House. Spółka zajmuje powierzchnię biurową na dwóch piętrach biurowca.

schedule 02 czerwca 2023

Z Islandii do Focusa

Ambasada Republiki Islandii została najemcą warszawskiego biurowca Focus. To kolejna instytucja dyplomatyczna, po Ambasadzie Norwegii i Norwegian Refugee Council, która doceniła zalety budynku przy al. Armii Ludowej.

schedule 01 czerwca 2023

Also w nowym domu

Savills IM podpisał nową umowę w kompleksie biurowym Gdański Business Center, położonym przy ul. Inflanckiej w Warszawie. Nowym najemcą obiektu została firma Also Group, która zdecydowała się wynająć ponad 2,6 tys. mkw. powierzchni w budynku C. 

schedule 31 maja 2023

Zdrowo i sportowo w The Park Kraków

Benefit Systems został kolejnym najemcą w The Park Kraków – najnowszym projekcie biurowym realizowanym przez White Star Real Estate i Cain International. Benefit Systems uruchomi klub fitness pod marką My Fitness Place. Otwarcie nowej placówki zaplanowane jest na IV kwartał 2023 roku.

schedule 31 maja 2023

Stolica zamyka pierwszą dziesiątkę

Rynek elastycznych powierzchni biurowych w Europie rośnie. Według najnowszych danych CBRE, popyt na tego typu przestrzenie był w 2022 roku o ponad jedną trzecią wyższy niż w roku 2021, a zasoby zwiększyły się o 10 proc.

schedule 31 maja 2023

Zaprogramują w Infinity

Zespół firmy programistycznej ingage Poland zajmie 700 mkw. przestrzeni biurowej we wrocławskim Infinity. Nowy najemca obiektu zdecydował się wynająć zlokalizowaną na V piętrze budynku powierzchnię z widokiem na Rynek.

schedule 30 maja 2023

Szóstka na Żeraniu

Okam zawarł umowę najmu z sześcioma nowymi najemcami na terenie działki przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie. Firmy zajmą w obiekcie łączną powierzchnię ponad 5 tys. mkw.

schedule 30 maja 2023

Medycyna w Noble Tower

Grupa Scanmed na początku kwietnia otworzyła nowe Centrum Medyczne w Poznaniu. Placówka działa w biurowcu Nobel Tower w dzielnicy Jeżyce.

schedule 29 maja 2023

Globalworth przedłuża współpracę z Honeywell

Globalworth ogłosił rozszerzenie i przedłużenie umowy najmu z firmą Honeywell w budynku BOC w Bukareszcie. Powierzchnia najmu obejmuje obecnie ponad 24 tys. mkw.

schedule 25 maja 2023

Bankierzy i technologie dla infrastruktury w .KTW II

Biurowiec .KTW II w Katowicach ma nowych najemców. Aebi Schmidt i PKO Bank Polski wynajęły powierzchnię na 26. piętrze, bank dodatkowo zajął też lokal na parterze.

schedule 25 maja 2023

Coworking i artyści w Red Tower

W łódzkim Red Tower otwarto kolejną przestrzeń coworkingową. Nowym coworkiem na pierwszym piętrze biurowca zarządza Memos, spółka powołana przez właściciela budynku, firmę Warimpex. We wnętrzach znalazły się prace łódzkich artystów.

schedule 24 maja 2023

Nowy Rynek, nowe technologie

Do grona najemców poznańskiego kompleksu Nowy Rynek dołącza GFT. Międzynarodowa firma zajmująca się tworzeniem rozwiązań cyfrowych zajmie 1 tys. mkw. powierzchni biurowej w budynku E.

schedule 24 maja 2023

Archer się relokuje

Firma Archer zdecydowała się na relokację w ramach kompleksu Alchemia w Gdańsku. W elastycznej przestrzeni Chilliflex w biurowcu Ferrum wynajmuje 50 stanowisk do pracy.

Kategorie