Świat Ceny na globalnym placu budowy
Budownictwo
Z najnowszego raportu Arcadis 2023 International Construction Costs (ICC), wynika, że jeśli chodzi o koszty budowy Genewa wyprzedziła Londyn jako najdroższe miasto na świecie. Londyn spadł na drugie miejsce, a za nim uplasowały się Nowy Jork i San Francisco, które przesunęły się odpowiednio o jedno i dwa miejsca w górę globalnego rankingu.
Ze względu na trwający od 2022 roku skok inflacji, stopy procentowe na całym świecie gwałtownie wzrosły. W rezultacie pozycja wielu z 10 najdroższych miast pozostaje bez zmian w stosunku do ubiegłego roku, przy czym najdroższe europejskie metropolie w zakresie kosztów budowy, takie jak Monachium, Kopenhaga i Zurych, nadal zajmują wysokie pozycje w rankingu. Monachium podskoczyło o trzy miejsca, zajmując piąte miejsce. Koszty budowy są obecnie o ponad 25 proc. wyższe w Monachium niż w Berlinie, który zajmuje 27. miejsce.
Arcadis ICC Index 2023 obejmuje 100 dużych miast świata na sześciu kontynentach. Porównanie kosztów zostało opracowane z uwzględnieniem dwudziestu różnych typów budynków, w tym mieszkalnych, komercyjnych oraz inwestycji sektora publicznego. Obliczenia prowadzone były w USD i indeksowane w odniesieniu do zakresu cen dla każdego typu budynku w stosunku do Amsterdamu.
Dane dotyczące kosztów zawarte w rankingach ICC uwzględniają również zmiany w specyfikacji, przy czym projekty niskoemisyjne mają wpływ na ceny konstrukcji. Krótkoterminowy wzrost kosztów związany z uaktualnieniem specyfikacji może wynosić w Europie od 5-7 proc. w przypadku nowych domów i 7-10 proc. w przypadku budynków komercyjnych. Jednak w związku z koniecznością łagodzenia skutków zmian klimatycznych i coraz ostrzejszymi celami dotyczącymi redukcji emisji dwutlenku węgla, zrównoważone budynki cieszą się coraz większym popytem. Oznacza to, że ustalając priorytety wydatków, właściciele i inwestorzy muszą przyjąć długoterminową perspektywę, która będzie miała kluczowe znaczenie dla zachowania wartości nieruchomości.
Oczekuje się, że stabilizacja kosztów budowy i obniżenie inflacji w nadchodzącym roku będzie stymulować polski rynek budowlany we wszystkich sektorach. Zrównoważone budownictwo będzie jednym z priorytetów, ponieważ klienci starają się zmniejszyć wpływ swoich projektów na środowisko, podczas gdy zwiększone wykorzystanie prefabrykatów budowlanych powinno poprawić poziom produktywności i pomóc w przezwyciężeniu ograniczonej liczby pracowników budowlanych – przewiduje Dominik Dąbrowski, dyrektor Places Business Area w Arcadis w Polsce.
• Globalna inflacja i konieczne inwestycje w budynki niskoenergetyczne powodują globalne przyspieszenie kosztów budowy w miastach.
• Genewa, Londyn i Nowy Jork na czele listy najdroższych miast do budowania.
• Warszawa znalazła się na miejscu 75, zaraz za Porto, a przed Malagą; a Kraków na 77.
• Nawet w miarę wzrostu kosztów, ukierunkowane inwestycje będą kluczowe dla zachowania wartości i ochrony przed starzeniem się spowodowanym wymogami zerowymi netto.
Niemal każdy właściciel budynku biurowego myśli dziś o modernizacji
Niemal każdy właściciel budynku biurowego myśli dziś o modernizacji
Colliers
Polski rynek nieruchomości wkrótce obejmie fala modernizacji – to pewne, gdyż aż 70 proc. budynków jest nieefektywnych energetycznie. Już dziś obserwujemy wzmożone zaintereso ...
Parki handlowe to plastyczny format
Parki handlowe to plastyczny format
Fortis Investments
Parki handlowe znacznie umocniły swoją pozycję rynkową w ostatnich latach. O przyczynach wielokrotnie już mówiono: dzięki otwartej architekturze pozostały otwarte w trakcie pandemi ...
Raportowanie ESG obowiązkowe!
Raportowanie ESG obowiązkowe!
JWA
W listopadzie 2022 roku Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem Dyrektywy o Raportowaniu w Zakresie Zrównoważonego Rozwoju (CSRD, Corporate Sustainability Reporting Directive ...