EN

Polska Recepta na stabilizację cen mieszkań

Rynek mieszkaniowy
Jednym z największych problemów budownictwa mieszkaniowego w Polsce jest mała dostępność odpowiednich terenów pod zabudowę mieszkaniową i przedłużający się m.in. z powodów administracyjnych proces inwestycyjny – wskazuje PZFD w swoim najnowszym raporcie.

Polski Związek Firm Deweloperskich opracował raport "7 grzechów głównych wstrzymujących budownictwo mieszkaniowego”. Jak oceniają eksperci, na przeszkodzie zapewnienia potrzeb mieszkaniowych Polaków stoją m.in. zbiurokratyzowane procedury, niejasne przepisy, czasem czynnik ludzki. Eksperci zastanawiają się, co składa się na wartość nieruchomości, dlaczego mieszkania są tak drogie i kiedy nastąpi stabilizacja na rynku?

Jak podkreśla Grzegorz Kiełpsz, prezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich, żeby było więcej mieszkań, musi być więcej gruntów pod budowy. Rozwiązanie widzi w uwolnieniu ziem zarezerwowanych m.in. pod program Mieszkanie Plus.

Branża deweloperska od samego początku podkreślała, że założenia, na których oparty był program Mieszkanie Plus, nie pozwalają na to, żeby mógł odnieść sukces. Jednym z jego efektów było natomiast podniesienie cen gruntów – nagle bowiem
z obrotu wyeliminowano wiele terenów, które można było przeznaczyć pod budownictwo wielorodzinne. Zapowiedziany kilka dni temu koniec programu to szansa, żeby doprowadzić do stabilizacji cen gruntów. Jeśli oczywiście rządzący zdecydują się na uwolnienie zarezerwowanych dotąd terenów – komentuje Grzegorz Kiełpsz.

Prezes PZFD przypomina, że zgodnie z rządowymi założeniami, na terenach przeznaczonych pod program Mieszkanie Plus miało powstać 100 tys. mieszkań, a powstało zaledwie 19 tys. Grzegorz Kiełpsz jest przekonany, że potencjał tych terenów może być w rzeczywistości nawet dwukrotnie większy.

W ocenie PZFD receptą na brak potrzebnych gruntów mogłoby być także urealnienie programu „Lokal za Grunt”, który zakłada budowę nowych inwestycji mieszkaniowych przez prywatne firmy na samorządowych terenach w zamian za przekazanie na rzecz gmin części mieszkań powstałych w nowych budynkach.

Z danych Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że w Polsce mamy wiele pustostanów. W samej Warszawie jest to prawie 450 pustych kamienic i budynków, ale nie jest to problem tylko dużych miast. W o wiele mniejszym Kaliszu znajduje się 257 pustostanów do remontu - i jednocześnie 700 osób czekających na mieszkanie komunalne. Jak podkreślają autorzy raportu, inwentaryzacja i renowacja gminnych pustostanów znacząco zwiększyłyby polską bazę mieszkaniową. Rynek deweloperski nie jest w stanie odpowiedzieć wszystkie potrzeby, dlatego konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, które uruchomią środki finansowe pozwalające na szeroką skalę budować czy przeprowadzać renowacje gminnych zasobów, a także uwolnią potencjał budownictwa społecznego czy spółdzielczego.

Raport po raz kolejny podkreśla wagę planowania przestrzennego. Tymczasem na mapie kraju wciąż więcej jest białych plam niż terenów z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W całości pokrytych planami miejscowymi jest zaledwie 317 gmin w kraju na 2,5 tys. wszystkich. Z drugiej strony, w województwach śląskim, małopolskim i dolnośląskim plany miejscowe ma ponad 65 proc. powierzchni, najlepiej radzi sobie Kraków, w którym planem objęto aż 72,9 proc. terenów.

Jak wskazują autorzy raportu, pomóc mogłoby też wprowadzenie zmian w zakresie pobierania opłaty planistycznej – tak aby gmina zawsze w przypadku uchwalenia planu miejscowego, mogła pobierać opłatę z tytułu wzrostu wartości gruntu, dzięki czemu miałaby środki np. na infrastrukturę techniczną (drogi, wodociągi) i społeczną (budowa szkół czy szpitali) na swoim terenie. Takie rozwiązanie przewidywał pierwotnie projekt nowej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Niestety wersja procedowana aktualnie w sejmie już go nie zawiera. Nowe prawo to jednak wciąż szansa na poprawę jakości przestrzeni i zatrzymanie rozlewania się zabudowy.

Uzgodnienia drogowe i ogromne koszty partycypacji inwestora w budowie infrastruktury to kolejny hamulcowy rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Dlatego powinny być stworzone jasne zasady partycypacji w kosztach infrastruktury i ład w planowaniu ładu przestrzennego – uważa Rafał Zarzycki, wiceprezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Autorzy raportu zwracają też uwagę, że tworzenie przemyślanych, dużych, miastotwórczych projektów deweloperskich jest dziś ograniczone przez rozproszenie własności. W efekcie, zamiast realizacji spójnej wizji urbanistycznej przez jeden lub kilka podmiotów działających wedle wyznaczonego planu, tworzona jest chaotyczna zabudowa o patchworkowym charakterze. Problemem jest też brak infrastruktury i zapewnienie użytkownikom budowanych mieszkań alternatywy w postaci dobrej komunikacji publicznej.

To, w jaki sposób będą kształtowały się ceny mieszkań na polskim rynku nieruchomości, zależy od wielu czynników, w tym m.in. od lokalizacji mieszkania i jego standardu, od poziomu inflacji, od kosztów budowy, wysokości podstawowych stóp procentowych banku centralnego, popytu na kredyty udzielane w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc., wydarzeń za naszą wschodnią granicą. Z pewnością decydującą rolę będzie odgrywać inflacja. Przy utrzymującej się dwucyfrowej inflacji nie ma co liczyć na spadek cen – zwłaszcza w największych aglomeracjach – wskazuje prof. dr hab. Anna Szelągowska z Katedry Miasta Innowacyjnego Szkoły Głównej Handlowej.

Na rynku pierwotnym w przekonaniu ekspertki nie dojdzie do spadku cen - przynajmniej do końca tego roku. Na wtórnym zaś będzie to uzależnione od tego, jak duży będzie popyt kredytowy w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. Do tego czasu rynek będzie w stanie oczekiwania, a ceny na rynku wtórnym mogą pozostać stabilne do jesieni 2023 roku. Zapraszamy też wysłuchania wypowiedzi profesor Anny Szelągowskiej w kolejnym odcinku Eurobuild FM.

Zdaniem Grzegorza Kiełpsza inflacja i brak równowagi na rynku mieszkaniowym, to główne powody tego, że najbliższym czasie nie można liczyć na obniżki na rynku pierwotnym. Przypomina, że dziś w Warszawie wyprzedaż oferty następuje w trakcie półtora kwartału, w przypadku Krakowa to 2,8 kwartału.

Dopóki na rynku mieszkaniowym nie dojdzie do poziomu stałej równowagi, to jest stanu, w którym mamy na tyle dużo mieszkań w ofercie, że do jej wyprzedania dochodzi w trakcie czterech, pięciu kwartałów, ceny mieszkań będą dalej rosnąć. Należy szybko zwiększyć podaż i doprowadzić do większej konkurencji na rynku, co zagwarantuje stabilność cen – przekonuje prezes PZFD.

Ostatnie nowości

ESG

Polska Centrum danych ogrzeje Poznań

schedule 10 października 2024
Opr./edited by MR

Veolia Energia Poznań i Beyond.pl rozpoczęły współpracę przy projekcie odzysku ciepła pochodzącego z centrów danych Beyond.pl zlokalizowanych w Poznaniu.

Materiał partnera

Polska Rewitalizacja zamiast nowej zabudowy – odpowiedzialny rozwój w City Point Targówek

schedule 07 października 2024
Eurobuild CEE

Współczesne miasta stoją przed wyzwaniem dynamicznego rozwoju przy jednoczesnym ograniczaniu presji na środowisko. Rozbudowa infrastruktury często oznacza zajmowanie nowych terenów, co niesie za sobą negatywne konsekwencje dla ekosystemów oraz lokalnych społeczności. Alternatywą dla takiego podejścia jest rewitalizacja już istniejących obszarów miejskich, czego doskonałym przykładem jest inwestycja City Point Targówek realizowana przez Peakside Capital Advisors.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry ZenGarden prawie pełen

schedule 10 października 2024
Opr./edited by JC

Biurowiec ZenGarden w Budapeszcie jest niemal całkowicie wynajęty. Obiekt należący do ConvergenCE dysponuje niemal 9 tys. mkw. przestrzeni biurowej.

Rynek mieszkaniowy

Polska Bez własnego gniazdka

schedule 10 października 2024
Opr./edited by MR

Jak wskazuje raport CBRE „Konwersje – gdy dotychczasowa funkcja przestaje wystarczać” przeszkodą w rozwoju rynku mieszkaniowego jest przede wszystkim niska dostępność gruntów. Rozwiązaniem może być przekształcanie istniejących budynków w obiekty mieszkalne.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Drewniany biurowiec na Poleczki

schedule 10 października 2024
Opr./edited by MR

Colliers rozpoczął komercjalizację budynku Timber Park, który powstanie w kompleksie Poleczki Park w Warszawie. Drewniany biurowiec realizowany przez UBM ma już pozwolenie na budowę.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska MLP emituje na zielono

schedule 10 października 2024
Opr./edited by MR

MLP Group zakończyło pierwszą ofertę zielonych obligacji uprzywilejowanych o wartości 300 mln euro (około 1,3 mld zł).

Eurobuild FM

Warszawa / Monachium Co słychać w Monachium?

schedule 10 października 2024
Eurobuild CEE

Startujemy z serią krótkich nagrań z Expo Real 2024! A w nich prognozy, oceny, komentarze. Zapraszamy do odsłuchu!

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ochnik rusza w Karkonosze

schedule 09 października 2024
Opr./edited by MR

W Przystanku Karkonosze sklep otworzy Ochnik. Inwestycja realizowana przez Redkom Development powstanie w Miłkowie na przedmieściach Karpacza. 

ESG

Polska Apsys raportuje

schedule 09 października 2024
Opr./edited by MR

Apsys Polska opublikował kolejny Raport ESG, podsumowujący działania w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w 2023 roku i postępy w realizacji strategicznych celów grupy, założonych do 2030 roku.

Infrastruktura

Polska Odjazd z Rzepina

schedule 09 października 2024
Opr./edited by JC

Zakończyła się przebudowa XIX-wiecznego dworca kolejowego w Rzepinie (woj. lubuskie). Obiekt został już otwarty dla podróżnych.

Zasoby ludzkie

Polska Pierwsza gwiazdka w magazynie

schedule 09 października 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez grupę Progres, sektor TSL przygotowuje się już do Świąt. Obecnie co ósme ogłoszenie rekrutacyjne pochodzi właśnie z tej branży.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zostali w gdańskiej Alchemii

schedule 09 października 2024
Opr./edited by MR

PHN przedłużył umowę najmu na ponad 10,5 tys. mkw. z firmą State Street Bank, kluczowym najemcą wieży Titanium w kompleksie biurowym Alchemia w Gdańsku. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Park Szczecin VI z zielonym finansowaniem

schedule 09 października 2024
Opr./edited by ANZ

Accolade uzyskał 29,5 mln euro netto finansowania od BNP Paribas Bank Polska na realizację parku przemysłowego Park Szczecin VI, zlokalizowanego w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Dunikowo. Obiekt będzie miał ponad 54 tys. mkw. powierzchni. 

Wydarzenia

Polska Zrównoważeni laureaci konkursu PLGBC

schedule 09 października 2024
Opr./edited by MR

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC nagrodziło najlepsze projekty, budynki i inicjatywy 2024 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowe Brico w Świętokrzyskiem

schedule 09 października 2024
Opr./edited by JC

Bricomarché, sieć specjalizująca się w artykułach do domu i ogrodu, otworzyła 20. w tym roku placówkę. Sklep w Jędrzejowie dysponuje powierzchnią prawie 1,9 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Deloitte będzie na Piotrkowskiej

schedule 09 października 2024
Opr./edited by ANZ

Firma Deloitte wynajęła ponad 900 mkw. w nowoczesnym kompleksie biurowym Hi Piotrkowska w Łodzi, zarządzanym przez Master Management Group.

Technologie

Polska Sztuczna inteligencja pomoże menedżerom

schedule 09 października 2024
Opr./edited by MR

Zespół Morai stworzył platformę do eksperymentów sztucznej inteligencji. Laketool to narzędzie umożliwiające szybką weryfikację pomysłów biznesowych i przetwarzanie ich na modele predykcyjne AI.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Malezyjska sieć rusza do Polski

schedule 09 października 2024
Opr./edited by ANZ

Mr. DIY, popularna w Azji Południowo-Wschodniej marka sklepów z artykułami do domu i majsterkowania, ogłosiła swoje wejście do Polski. Sieć dyskontów niespożywczych w listopadzie i grudniu tego roku otworzy cztery nowe sklepy: w Zabrzu, Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim i Bielsku-Białej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Słodko w Manufakturze

schedule 09 października 2024
Opr./edited by MR

Lindt otworzył swój punkt w Manufakturze. To 15. lokalizacja szwajcarskiej marki w Polsce, ale pierwsza w Łodzi.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Zamiast koksu w Essen

schedule 08 października 2024
Opr./edited by MR

Panattoni rewitalizuje dawną koksownię w Essen. City Dock Essen Centre, który będzie parkiem biznesowym dla najemców z różnych sektorów, powstanie na terenie o powierzchni około 24,8 tys. mkw.

Najnowsze w Rynek mieszkaniowy

schedule 10 października 2024

Bez własnego gniazdka

Jak wskazuje raport CBRE „Konwersje – gdy dotychczasowa funkcja przestaje wystarczać” przeszkodą w rozwoju rynku mieszkaniowego jest przede wszystkim niska dostępność gruntów. Rozwiązaniem może być przekształcanie istniejących budynków w obiekty mieszkalne.

schedule 08 października 2024

Kapitanat startuje w Trójmieście

Budlex rozpoczął budowę osiedla Kapitanat Gdańsk. Do dyspozycji przyszłych mieszkańców będzie 51 apartamentów z balkonami i tarasami.

schedule 07 października 2024

Profbud buduje Miasto z Robertem Lewandowskim

Profbud zrealizuje Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich. Udziałowcem, a także partnerem merytorycznym inwestycji, która powstanie na skraju Warszawy, w gminie Lesznowola, jest Robert Lewandowski.

schedule 07 października 2024

Księży Młyn w wersji premium

Spółka T17 uzyskała ostateczne pozwolenie na budowę apartamentów na Księżym Młynie w Łodzi. Inwestycja zaoferuje 74 mieszkania premium.

schedule 07 października 2024

Lizbońska już działa

Osiedle Lizbońska zostało oddane do użytku. W ramach inwestycji powstały cztery budynki z 200 mieszkaniami i 15 lokalami usługowymi.

schedule 07 października 2024

Develia blisko celu

W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2024 roku Develia na podstawie umów deweloperskich i przedwstępnych sprzedała 2,7 tys. lokali, wobec około 2 tys. w analogicznym okresie rekordowego 2023, co oznacza wzrost o 31 proc. r-d-r.

schedule 07 października 2024

Dobre deweloperskie praktyki

Polski Związek Firm Deweloperskich przyjął nowy Kodeks Dobrych Praktyk. Dokument ma na celu wytyczenie wysokich standardów rynkowych.

schedule 07 października 2024

Develia chce budować akademiki

Develia podpisała z Innova Capital oraz Solida Capital list intencyjny w sprawie realizacji domów studenckich za pośrednictwem funduszu inwestycyjnego.

schedule 04 października 2024

Dobry czas na PRS

Na koniec I połowy 2024 roku zasoby gotowych lokali PRS w Polsce liczyły ponad 19 tys. jednostek, co stanowi 32-procentowy wzrost w ciągu ostatnich 12 miesięcy – wynika wynika z raportu “Najem instytucjonalny – sprzyjające otoczenie dla nowych transakcji” opracowanego przez PwC Polska.

schedule 04 października 2024

Novisa ma dom w Sulejówku

Osiedle Słoneczne, nowa inwestycja firmy Novisa Development, powstaje w Sulejówku. Składa się z 82 dwukondygnacyjnych domów w zabudowie szeregowej o powierzchni od 69 do 79 mkw.

schedule 03 października 2024

Metropolis na finiszu

Czeska grupa Mint finalizuje budowę projektu mieszkaniowego Metropolis w Bratysławie. Inwestycja obejmuje niemal 300 apartamentów premium.

schedule 03 października 2024

Studentom wciąż jest ciasno

CBRE opublikowało raport „Nie tylko nocleg – profesjonalizacja rynku prywatnych akademików w Polsce”. Wynika z niego, że w ciągu ostatnich dwóch lat na rynku pojawiło się 12 obiektów PBSA, jednak na miejsce w nich może liczyć tylko 2 proc. studentów.

schedule 03 października 2024

Skanska ich urządzi

Skanska Residential Development Poland wprowadza do sprzedaży ofertę Sitta w ramach inwestycji NU2 Warszawa Wola. W projekcie dostępnych będzie 136 mieszkań, z czego 36 zostanie wykończonych pod klucz.

schedule 02 października 2024

Berliński PRS z miejscem na biura

Przedstawiciele JTRE i JTRE Germany wmurowali kamień węgielny na placu budowy Nordhafen Living & Office. Berlińska inwestycja jest pierwszym projektem niemieckiego oddziału JTRE.

schedule 02 października 2024

Dom Development sprzedaje i przekazuje

W III kwartale 2024 roku grupa kapitałowa Dom Development sprzedała 1156 lokali netto wobec 1081 w analogicznym okresie 2023 roku, co oznacza wzrost o 7 proc.

schedule 02 października 2024

Wstrzymujemy się z kupowaniem mieszkań

Zgodnie z przewidywaniami JLL sprzedaż nowych mieszkań na największych rynkach w Polsce w III kwartale 2024 roku okazała się słaba. W większości miast wyniki były gorsze niż w II kwartale.

schedule 02 października 2024

Zeitgeist odnowił w stolicy

Zeitgeist Asset Management zakończył rewitalizację budynku przy ul. Św. Barbary w Warszawie. Na nowych lokatorów inwestycji czeka 46 apartamentów.

schedule 02 października 2024

Olivia Home buduje w Sopocie

Olivia Home, inwestor powiązany z Olivia Center, rozpoczął budowę oraz przedsprzedaż kameralnej inwestycji mieszkaniowej w Sopocie. Leśna Sopot to zespół dwóch willowych budynków, oferujących 18 apartamentów.

schedule 02 października 2024

Atal nie czeka na Kredyt na Start

Grupa Atal od stycznia do września 2024 roku zakontraktowała 1630 lokali (przed rokiem – 1893). Tegoroczny cel sprzedażowy to poziom 2,3-2,5 tys. mieszkań.

schedule 01 października 2024

W Trójmieście budują z modułów

Przy ul. Ogińskiego w Gdańsku rozpoczęto prace nad inwestycją przygotowywaną dla Gdańskiej Infrastruktury Społecznej. W ramach realizacji powstaną tu cztery obiekty o konstrukcji bazującej na prefabrykowanych modułach drewnianych oraz jeden wykonany w technologii żelbetowo-murowanej.

Wydanie 10 (292) wrzesień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie