EN

Polska Recepta na stabilizację cen mieszkań

Rynek mieszkaniowy
Jednym z największych problemów budownictwa mieszkaniowego w Polsce jest mała dostępność odpowiednich terenów pod zabudowę mieszkaniową i przedłużający się m.in. z powodów administracyjnych proces inwestycyjny – wskazuje PZFD w swoim najnowszym raporcie.

Polski Związek Firm Deweloperskich opracował raport "7 grzechów głównych wstrzymujących budownictwo mieszkaniowego”. Jak oceniają eksperci, na przeszkodzie zapewnienia potrzeb mieszkaniowych Polaków stoją m.in. zbiurokratyzowane procedury, niejasne przepisy, czasem czynnik ludzki. Eksperci zastanawiają się, co składa się na wartość nieruchomości, dlaczego mieszkania są tak drogie i kiedy nastąpi stabilizacja na rynku?

Jak podkreśla Grzegorz Kiełpsz, prezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich, żeby było więcej mieszkań, musi być więcej gruntów pod budowy. Rozwiązanie widzi w uwolnieniu ziem zarezerwowanych m.in. pod program Mieszkanie Plus.

Branża deweloperska od samego początku podkreślała, że założenia, na których oparty był program Mieszkanie Plus, nie pozwalają na to, żeby mógł odnieść sukces. Jednym z jego efektów było natomiast podniesienie cen gruntów – nagle bowiem
z obrotu wyeliminowano wiele terenów, które można było przeznaczyć pod budownictwo wielorodzinne. Zapowiedziany kilka dni temu koniec programu to szansa, żeby doprowadzić do stabilizacji cen gruntów. Jeśli oczywiście rządzący zdecydują się na uwolnienie zarezerwowanych dotąd terenów – komentuje Grzegorz Kiełpsz.

Prezes PZFD przypomina, że zgodnie z rządowymi założeniami, na terenach przeznaczonych pod program Mieszkanie Plus miało powstać 100 tys. mieszkań, a powstało zaledwie 19 tys. Grzegorz Kiełpsz jest przekonany, że potencjał tych terenów może być w rzeczywistości nawet dwukrotnie większy.

W ocenie PZFD receptą na brak potrzebnych gruntów mogłoby być także urealnienie programu „Lokal za Grunt”, który zakłada budowę nowych inwestycji mieszkaniowych przez prywatne firmy na samorządowych terenach w zamian za przekazanie na rzecz gmin części mieszkań powstałych w nowych budynkach.

Z danych Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że w Polsce mamy wiele pustostanów. W samej Warszawie jest to prawie 450 pustych kamienic i budynków, ale nie jest to problem tylko dużych miast. W o wiele mniejszym Kaliszu znajduje się 257 pustostanów do remontu - i jednocześnie 700 osób czekających na mieszkanie komunalne. Jak podkreślają autorzy raportu, inwentaryzacja i renowacja gminnych pustostanów znacząco zwiększyłyby polską bazę mieszkaniową. Rynek deweloperski nie jest w stanie odpowiedzieć wszystkie potrzeby, dlatego konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, które uruchomią środki finansowe pozwalające na szeroką skalę budować czy przeprowadzać renowacje gminnych zasobów, a także uwolnią potencjał budownictwa społecznego czy spółdzielczego.

Raport po raz kolejny podkreśla wagę planowania przestrzennego. Tymczasem na mapie kraju wciąż więcej jest białych plam niż terenów z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W całości pokrytych planami miejscowymi jest zaledwie 317 gmin w kraju na 2,5 tys. wszystkich. Z drugiej strony, w województwach śląskim, małopolskim i dolnośląskim plany miejscowe ma ponad 65 proc. powierzchni, najlepiej radzi sobie Kraków, w którym planem objęto aż 72,9 proc. terenów.

Jak wskazują autorzy raportu, pomóc mogłoby też wprowadzenie zmian w zakresie pobierania opłaty planistycznej – tak aby gmina zawsze w przypadku uchwalenia planu miejscowego, mogła pobierać opłatę z tytułu wzrostu wartości gruntu, dzięki czemu miałaby środki np. na infrastrukturę techniczną (drogi, wodociągi) i społeczną (budowa szkół czy szpitali) na swoim terenie. Takie rozwiązanie przewidywał pierwotnie projekt nowej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Niestety wersja procedowana aktualnie w sejmie już go nie zawiera. Nowe prawo to jednak wciąż szansa na poprawę jakości przestrzeni i zatrzymanie rozlewania się zabudowy.

Uzgodnienia drogowe i ogromne koszty partycypacji inwestora w budowie infrastruktury to kolejny hamulcowy rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Dlatego powinny być stworzone jasne zasady partycypacji w kosztach infrastruktury i ład w planowaniu ładu przestrzennego – uważa Rafał Zarzycki, wiceprezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Autorzy raportu zwracają też uwagę, że tworzenie przemyślanych, dużych, miastotwórczych projektów deweloperskich jest dziś ograniczone przez rozproszenie własności. W efekcie, zamiast realizacji spójnej wizji urbanistycznej przez jeden lub kilka podmiotów działających wedle wyznaczonego planu, tworzona jest chaotyczna zabudowa o patchworkowym charakterze. Problemem jest też brak infrastruktury i zapewnienie użytkownikom budowanych mieszkań alternatywy w postaci dobrej komunikacji publicznej.

To, w jaki sposób będą kształtowały się ceny mieszkań na polskim rynku nieruchomości, zależy od wielu czynników, w tym m.in. od lokalizacji mieszkania i jego standardu, od poziomu inflacji, od kosztów budowy, wysokości podstawowych stóp procentowych banku centralnego, popytu na kredyty udzielane w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc., wydarzeń za naszą wschodnią granicą. Z pewnością decydującą rolę będzie odgrywać inflacja. Przy utrzymującej się dwucyfrowej inflacji nie ma co liczyć na spadek cen – zwłaszcza w największych aglomeracjach – wskazuje prof. dr hab. Anna Szelągowska z Katedry Miasta Innowacyjnego Szkoły Głównej Handlowej.

Na rynku pierwotnym w przekonaniu ekspertki nie dojdzie do spadku cen - przynajmniej do końca tego roku. Na wtórnym zaś będzie to uzależnione od tego, jak duży będzie popyt kredytowy w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. Do tego czasu rynek będzie w stanie oczekiwania, a ceny na rynku wtórnym mogą pozostać stabilne do jesieni 2023 roku. Zapraszamy też wysłuchania wypowiedzi profesor Anny Szelągowskiej w kolejnym odcinku Eurobuild FM.

Zdaniem Grzegorza Kiełpsza inflacja i brak równowagi na rynku mieszkaniowym, to główne powody tego, że najbliższym czasie nie można liczyć na obniżki na rynku pierwotnym. Przypomina, że dziś w Warszawie wyprzedaż oferty następuje w trakcie półtora kwartału, w przypadku Krakowa to 2,8 kwartału.

Dopóki na rynku mieszkaniowym nie dojdzie do poziomu stałej równowagi, to jest stanu, w którym mamy na tyle dużo mieszkań w ofercie, że do jej wyprzedania dochodzi w trakcie czterech, pięciu kwartałów, ceny mieszkań będą dalej rosnąć. Należy szybko zwiększyć podaż i doprowadzić do większej konkurencji na rynku, co zagwarantuje stabilność cen – przekonuje prezes PZFD.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Panattoni sprzedaje trzy parki za 100 milionów

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Panattoni sfinalizowało sprzedaż trzech parków przemysłowych za 100 mln euro. Nieruchomości o łącznej powierzchni 135 tys. mkw. są w pełni skomercjalizowane. Kupującym jest globalna firma z branży nieruchomości.

Materiał partnera

Polska Grunt to  doświadczenie

schedule 25 września 2023

W ekskluzywnym wywiadzie dla „Eurobuildu” managerowie firmy doradczej Greenfields, Justyna Cymerman, dyrektorka działu urbanistyki, i Michał Różycki, dyrektor pionu nieruchomości gruntowych – sektor living, opowiadają o największych sukcesach firmy ostatnich lat, rosnącej roli idei ESG oraz coraz bardziej pożądanych terenach typu brownfield, ponadto zapowiadają jeszcze większą gorączkę na rynku inwestycji mieszkaniowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Mogą budować Mikołów Park

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Inwestycja Mikołów Park na Śląsku otrzymała pozwolenie na budowę. Park handlowy realizuje Ceetrus Polska we współpracy z Nhood Services Poland. Otwarcie obiektu inwestor planuje na IV kwartał 2024 roku. 

Hotele

Polska Dobry Hotel w Granarii

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Grupa RWS podpisała ze spółką Dobry Hotel umowę dzierżawy IV kwartału inwestycji Granaria na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Operator będzie prowadził w obiekcie działalność hotelową pod międzynarodowym brandem. Umowa została zawarta na 20 lat.

ESG

Polska Skende z oceną Excellent

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Centrum handlowe Skende Shopping ze sklepem Ikei w Lublinie uzyskało certyfikat BREEAM In-Use na poziomie Excellent w kategoriach Asset Performance i Management Performance. Obiekt należy do Ingka Centres.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Archicom zbiera miliony na zakupy

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Cena sprzedaży istniejących akcji Archicomu i cena emisyjna 10 mln nowych akcji serii D i E została ustalona na poziomie 22 zł za sztukę. Pozyskane w ten sposób środki deweloper przeznaczy przede wszystkim na akwizycje gruntów pod kolejne inwestycje.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Andersia Silver już nie urośnie

schedule 27 września 2023
Opr./edited by JC

Na ostatniej kondygnacji Andersii Silver zawieszono symboliczną wiechę. Biurowiec osiągnął swoją docelową wysokość i stał się najwyższym budynkiem w Wielkopolsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Pierwsze i drugie miejsce dla Krakowa

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Według zapowiedzi deweloperów, Kraków odnotuje w tym roku największy przyrost nowej podaży biurowej w regionach. Pod względem popytu, z wynikiem 83 tys. mkw. stolica Małopolski uplasowała się na drugiej pozycji, po Wrocławiu – podaje Walter Herz.  

Rynek mieszkaniowy

Polska Holm House w cieniu dębu

schedule 27 września 2023
Opr./edited by JC

Skanska Residential Development Poland rozpoczyna sprzedaż ostatniego etapu osiedla Holm House na Mokotowie. W budynku znajdzie się 78 mieszkań i cztery lokale usługowe.

Rynek mieszkaniowy

Polska Przedszkolaki na Kamionku

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Yareal podpisał umowę najmu z przedszkolem Słoneczna Kraina. Przedszkole zajmie parter apartamentowca Neon na terenie warszawskiej inwestycji Soho by Yareal. Budynek przylega do urządzonego przez dewelopera nowego parku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Higasa otwiera na Pomorzu

schedule 27 września 2023
Opr./edited by JC

W Trójmieście otwarto obiekt handlowy sieci Higasa. Budynek o powierzchni około 500 mkw. mieści się przy ul. Zeusa w miejscowości Kowale pod Gdańskiem.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska MidPoint71 jest bardziej elastyczny

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

CitySpace powiększył zajmowaną przestrzeń we wrocławskim budynku MidPoint71 o kolejne 1,3 tys. mkw. Operator powierzchni elastycznych dodał do oferty 230 nowych stanowisk pracy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Falck przenosi się do Skylinera

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Spółka Falck IT Poland wybrała na swoją nową siedzibę warszawski biurowiec Skyliner. W budynku należącym do grupy Karimpol firma zajmie prawie 1,5 tys. mkw. powierzchni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Alior sfinansuje SoHo

schedule 27 września 2023
Opr./edited by JC

Inwestor projektu SoHo Residence powstającego w centrum Krakowa, spółka Terra Casa, poprzez spółkę celową podpisała z Alior Bankiem umowę kredytową na realizację II etapu inwestycji.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Napełnią w Dortmundzie

schedule 27 września 2023
Opr./edited by JC

Garbe Industrial Real Estate zawarło transakcję najmu około 20 tys. mkw. powierzchni halowej na terenie dawnej huty Westfalenhütte w Dortmundzie. LFP, spółka zależna KHS – producenta urządzeń do napełniania i pakowania – wprowadzi się do obiektu z początkiem 2024 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Druga hala w Łodzi Górnej

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Hillwood Polska rozpoczął rozbudowę parku logistycznego Łódź Górna. Druga hala dostarczy najemcom prawie 42 tys. mkw., a jej zakończenie planowane jest już na I kwartał 2024 roku.

Nagrody Eurobuild Awards

Polska Ostatnie trzy dni na zgłoszenia do Eurobuild Awards 2023!

schedule 27 września 2023
Eurobuild CEE

Jeszcze tylko do soboty 30 września przyjmujemy zgłoszenia projektów i firm do Eurobuild Awards 2023! Również tego dnia zakończy się rejestracja kandydatów na jurorów!

Rynek mieszkaniowy

Polska Surowy Wschód Słońca

schedule 26 września 2023
Opr./edited by JC

Cztery budynki wchodzące w skład warszawskiego projektu Heimstaden Poland przy ul. Wschodu Słońca osiągnęły stan surowy zamknięty. Obecnie na terenie inwestycji mieszkaniowej trwają prace wykończeniowe.

Technologie

Polska Zablokuj i zaparkuj

schedule 26 września 2023
Opr./edited by JC

Na polskim rynku udostępniono BlokPark, system składający się z blokad parkingowych zasilanych za pomocą energii słonecznej oraz aplikacji mobilnej, która umożliwia rezerwację miejsca postojowego, zdalne sterowanie urządzeniem oraz opłacenie postoju.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Hybrydowa Brama Jury

schedule 26 września 2023
Opr./edited by MR

Master Management otrzymał prawomocne pozwolenie na budowę centrum handlowego Brama Jury w Zawierciu. Deweloper rozpoczął komercjalizację powierzchni.

Najnowsze w Rynek mieszkaniowy

schedule 27 września 2023

Holm House w cieniu dębu

Skanska Residential Development Poland rozpoczyna sprzedaż ostatniego etapu osiedla Holm House na Mokotowie. W budynku znajdzie się 78 mieszkań i cztery lokale usługowe.

schedule 27 września 2023

Przedszkolaki na Kamionku

Yareal podpisał umowę najmu z przedszkolem Słoneczna Kraina. Przedszkole zajmie parter apartamentowca Neon na terenie warszawskiej inwestycji Soho by Yareal. Budynek przylega do urządzonego przez dewelopera nowego parku.

schedule 27 września 2023

Alior sfinansuje SoHo

Inwestor projektu SoHo Residence powstającego w centrum Krakowa, spółka Terra Casa, poprzez spółkę celową podpisała z Alior Bankiem umowę kredytową na realizację II etapu inwestycji.

schedule 26 września 2023

Surowy Wschód Słońca

Cztery budynki wchodzące w skład warszawskiego projektu Heimstaden Poland przy ul. Wschodu Słońca osiągnęły stan surowy zamknięty. Obecnie na terenie inwestycji mieszkaniowej trwają prace wykończeniowe.

schedule 26 września 2023

Nowe mieszkania w Łodzi

Totalbud uzyskał pozwolenie na użytkowanie budynku mieszkalnego Park Poniatowskiego I w Łodzi. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia Now Biuro Architektoniczne, a deweloperem inwestycji jest spółka Liberty Investments.

schedule 26 września 2023

Shed gotowy na studentów

W Krakowie otwarto pierwszy polski Shed Living. Właścicielem przeznaczonego dla studentów obiektu mieszkalnego jest europejska firma Investor 1 Asset Management (1AM).

schedule 26 września 2023

Opłacalny student, rentowny akademik

Lokale dla studentów są najbardziej poszukiwanym aktywem wśród nieruchomości alternatywnych. Wartość tego typu inwestycji w Europie wzrosła o 50 proc. w ciągu roku i w 2022 roku wyniosła 11,5 mld euro – wynika z raportu CBRE.

schedule 25 września 2023

Szóstka w Olchowym Parku

Victoria Dom wprowadziła do sprzedaży VI etap inwestycji Olchowy Park. Oferta osiedla na warszawskiej Białołęce powiększy się o 145 mieszkań. Zakończenie budowy planowane jest na IV kwartał 2024 roku.

schedule 25 września 2023

Było kino, będą apartamenty

Rozpoczęły się prace nad inwestycją Apartamenty Kino Ina w Stargardzie. Inwestorem jest spółka Elbud Szczecin, a autorem projektu szczecińska pracownia Gorscy.

schedule 25 września 2023

Apartamenty zamiast Europolu

W miejscu nieukończonego gmachu Europol Gazu w Warszawie Dom Development zrealizuje inwestycję mieszkaniową – Apartamenty Literacka. W I etapie powstanie tu 100 lokali. Deweloper rozpoczął już sprzedaż mieszkań.

schedule 22 września 2023

Modern Mokotów w sercu Mordoru

Archicom i Echo Investment rozpoczynają budowę Modern Mokotów w Warszawie. W miejscu zabudowy biurowej powstanie kwartał z budynkami mieszkalnymi, projekt typu "destination", bez ogrodzeń, powiązany architektonicznie i komunikacyjnie z okolicą.

schedule 22 września 2023

Wysokie C w Katowicach

Atal realizuje w Katowicach inwestycję Olimpijska, w ramach której powstaną trzy wysokościowce. Jednym z nich jest 17-piętrowy wieżowiec C, przy którym prowadzone są aktualnie prace fundamentowe.

schedule 21 września 2023

Echo stawia na living

Grupa Echo Investment planuje osiągnąć w 2023 roku poziom około 2 tys. sprzedanych mieszkań, a w przyszłych latach sprzedawać 4 tys. mieszkań rocznie. Grupa zamierza uruchomić do końca roku 11 nowych projektów mieszkaniowych i pracuje nad zwiększaniem banku ziemi.

schedule 21 września 2023

Zielone światło dla zielonego projektu

Łódzcy radni zagłosowali za przyszłością projektu T17 na Księżym Młynie w Łodzi. Oprócz osiedla mieszkaniowego na terenie inwestycji powstanie ogólnodostępny skwer.

schedule 20 września 2023

Vastint na Pastelowo

Vastint rozpoczyna swoją pierwszą inwestycję PRS w Polsce. Projekt mieszkaniowy Pastelowo powstanie przy ul. Pastelowej w Poznaniu,  w sąsiedztwie kompleksu Business Garden.

schedule 20 września 2023

Colliers przekracza Rubikon

Colliers przejął w zarządzanie i komercjalizację Apartamenty Rubikon na warszawskich Włochach. Kolejny projekt G City Europe w sektorze PRS obejmuje prawie 550 lokali.

schedule 18 września 2023

Cavalia nie tylko dla kawalerzystów

Ruszyła sprzedaż mieszkań na powstającym w Poznaniu osiedlu Cavallia. W ofercie jest obecnie 27 apartamentów w dwóch budynkach. Inwestycja jest realizowana przez dwie belgijskie firmy BPI Real Estate Poland i Revive Poland. 

schedule 18 września 2023

Wszystko gotowe na Wróblewskiego

W Łodzi ukończono kompleks mieszkaniowy LifeSpot Wróblewskiego. Na inwestycję składa się 600 lokali na wynajem w czterech budynkach.

schedule 14 września 2023

Nowe łóżka dla studentów

Sieć Student Depot otworzyła w Łodzi swój kolejny dom studencki. W obiekcie przy ul. Wróblewskiego od połowy września może zamieszkać ponad 370 osób. Budynek zlokalizowany jest w okolicy Politechniki Łódzkiej, blisko Uniwersytetu Medycznego oraz części wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego. 

schedule 14 września 2023

Archicom pnie się w górę

Archicom sprzedał w I półroczu 2023 roku 568 mieszkań, odnotowując wzrost na poziomie blisko 20 proc. w skali kwartału. Przychody firmy w tym okresie wyniosły 219,4 mln zł.

Wydanie 10 (282) październik 2023

Ostatnie komentarze

Kategorie