EN

Polska Recepta na stabilizację cen mieszkań

Rynek mieszkaniowy
Jednym z największych problemów budownictwa mieszkaniowego w Polsce jest mała dostępność odpowiednich terenów pod zabudowę mieszkaniową i przedłużający się m.in. z powodów administracyjnych proces inwestycyjny – wskazuje PZFD w swoim najnowszym raporcie.

Polski Związek Firm Deweloperskich opracował raport "7 grzechów głównych wstrzymujących budownictwo mieszkaniowego”. Jak oceniają eksperci, na przeszkodzie zapewnienia potrzeb mieszkaniowych Polaków stoją m.in. zbiurokratyzowane procedury, niejasne przepisy, czasem czynnik ludzki. Eksperci zastanawiają się, co składa się na wartość nieruchomości, dlaczego mieszkania są tak drogie i kiedy nastąpi stabilizacja na rynku?

Jak podkreśla Grzegorz Kiełpsz, prezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich, żeby było więcej mieszkań, musi być więcej gruntów pod budowy. Rozwiązanie widzi w uwolnieniu ziem zarezerwowanych m.in. pod program Mieszkanie Plus.

Branża deweloperska od samego początku podkreślała, że założenia, na których oparty był program Mieszkanie Plus, nie pozwalają na to, żeby mógł odnieść sukces. Jednym z jego efektów było natomiast podniesienie cen gruntów – nagle bowiem
z obrotu wyeliminowano wiele terenów, które można było przeznaczyć pod budownictwo wielorodzinne. Zapowiedziany kilka dni temu koniec programu to szansa, żeby doprowadzić do stabilizacji cen gruntów. Jeśli oczywiście rządzący zdecydują się na uwolnienie zarezerwowanych dotąd terenów – komentuje Grzegorz Kiełpsz.

Prezes PZFD przypomina, że zgodnie z rządowymi założeniami, na terenach przeznaczonych pod program Mieszkanie Plus miało powstać 100 tys. mieszkań, a powstało zaledwie 19 tys. Grzegorz Kiełpsz jest przekonany, że potencjał tych terenów może być w rzeczywistości nawet dwukrotnie większy.

W ocenie PZFD receptą na brak potrzebnych gruntów mogłoby być także urealnienie programu „Lokal za Grunt”, który zakłada budowę nowych inwestycji mieszkaniowych przez prywatne firmy na samorządowych terenach w zamian za przekazanie na rzecz gmin części mieszkań powstałych w nowych budynkach.

Z danych Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że w Polsce mamy wiele pustostanów. W samej Warszawie jest to prawie 450 pustych kamienic i budynków, ale nie jest to problem tylko dużych miast. W o wiele mniejszym Kaliszu znajduje się 257 pustostanów do remontu - i jednocześnie 700 osób czekających na mieszkanie komunalne. Jak podkreślają autorzy raportu, inwentaryzacja i renowacja gminnych pustostanów znacząco zwiększyłyby polską bazę mieszkaniową. Rynek deweloperski nie jest w stanie odpowiedzieć wszystkie potrzeby, dlatego konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, które uruchomią środki finansowe pozwalające na szeroką skalę budować czy przeprowadzać renowacje gminnych zasobów, a także uwolnią potencjał budownictwa społecznego czy spółdzielczego.

Raport po raz kolejny podkreśla wagę planowania przestrzennego. Tymczasem na mapie kraju wciąż więcej jest białych plam niż terenów z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W całości pokrytych planami miejscowymi jest zaledwie 317 gmin w kraju na 2,5 tys. wszystkich. Z drugiej strony, w województwach śląskim, małopolskim i dolnośląskim plany miejscowe ma ponad 65 proc. powierzchni, najlepiej radzi sobie Kraków, w którym planem objęto aż 72,9 proc. terenów.

Jak wskazują autorzy raportu, pomóc mogłoby też wprowadzenie zmian w zakresie pobierania opłaty planistycznej – tak aby gmina zawsze w przypadku uchwalenia planu miejscowego, mogła pobierać opłatę z tytułu wzrostu wartości gruntu, dzięki czemu miałaby środki np. na infrastrukturę techniczną (drogi, wodociągi) i społeczną (budowa szkół czy szpitali) na swoim terenie. Takie rozwiązanie przewidywał pierwotnie projekt nowej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Niestety wersja procedowana aktualnie w sejmie już go nie zawiera. Nowe prawo to jednak wciąż szansa na poprawę jakości przestrzeni i zatrzymanie rozlewania się zabudowy.

Uzgodnienia drogowe i ogromne koszty partycypacji inwestora w budowie infrastruktury to kolejny hamulcowy rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Dlatego powinny być stworzone jasne zasady partycypacji w kosztach infrastruktury i ład w planowaniu ładu przestrzennego – uważa Rafał Zarzycki, wiceprezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Autorzy raportu zwracają też uwagę, że tworzenie przemyślanych, dużych, miastotwórczych projektów deweloperskich jest dziś ograniczone przez rozproszenie własności. W efekcie, zamiast realizacji spójnej wizji urbanistycznej przez jeden lub kilka podmiotów działających wedle wyznaczonego planu, tworzona jest chaotyczna zabudowa o patchworkowym charakterze. Problemem jest też brak infrastruktury i zapewnienie użytkownikom budowanych mieszkań alternatywy w postaci dobrej komunikacji publicznej.

To, w jaki sposób będą kształtowały się ceny mieszkań na polskim rynku nieruchomości, zależy od wielu czynników, w tym m.in. od lokalizacji mieszkania i jego standardu, od poziomu inflacji, od kosztów budowy, wysokości podstawowych stóp procentowych banku centralnego, popytu na kredyty udzielane w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc., wydarzeń za naszą wschodnią granicą. Z pewnością decydującą rolę będzie odgrywać inflacja. Przy utrzymującej się dwucyfrowej inflacji nie ma co liczyć na spadek cen – zwłaszcza w największych aglomeracjach – wskazuje prof. dr hab. Anna Szelągowska z Katedry Miasta Innowacyjnego Szkoły Głównej Handlowej.

Na rynku pierwotnym w przekonaniu ekspertki nie dojdzie do spadku cen - przynajmniej do końca tego roku. Na wtórnym zaś będzie to uzależnione od tego, jak duży będzie popyt kredytowy w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. Do tego czasu rynek będzie w stanie oczekiwania, a ceny na rynku wtórnym mogą pozostać stabilne do jesieni 2023 roku. Zapraszamy też wysłuchania wypowiedzi profesor Anny Szelągowskiej w kolejnym odcinku Eurobuild FM.

Zdaniem Grzegorza Kiełpsza inflacja i brak równowagi na rynku mieszkaniowym, to główne powody tego, że najbliższym czasie nie można liczyć na obniżki na rynku pierwotnym. Przypomina, że dziś w Warszawie wyprzedaż oferty następuje w trakcie półtora kwartału, w przypadku Krakowa to 2,8 kwartału.

Dopóki na rynku mieszkaniowym nie dojdzie do poziomu stałej równowagi, to jest stanu, w którym mamy na tyle dużo mieszkań w ofercie, że do jej wyprzedania dochodzi w trakcie czterech, pięciu kwartałów, ceny mieszkań będą dalej rosnąć. Należy szybko zwiększyć podaż i doprowadzić do większej konkurencji na rynku, co zagwarantuje stabilność cen – przekonuje prezes PZFD.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska LeadCrest na zakupach

schedule 29 maja 2023
Opr./edited by JC

LeadCrest Capital Partners ogłosił dwie transakcje w Polsce - firma kupiła nowy obiekt przemysłowy w leasingu zwrotnym oraz trzy nieruchomości magazynowe o wartości 20 mln euro.

Materiał partnera

Świeradów-Zdrój Luksusowe Apartamenty Biały Kamień

schedule 08 maja 2023

Apartamenty Biały Kamień to kolejna inwestycja prestiżowego kompleksu hotelowego oraz wielokrotnie nagradzanego Hotelu & Medi-SPA Biały Kamień. Powstaną w odległości 50 m od istniejącego od 2008 r. Hotelu Biały Kamień, który oddalony jest zaledwie kilkaset metrów od centrum uzdrowiska Świeradów-Zdrój i od nowo wybudowanej wieży Sky Walk. Planowany obiekt położony będzie w otulinie góry Biały Kamień, co gwarantuje ciszę, spokój, a przede wszystkim malownicze widoki.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Rowery elektryczne na Annopolu

schedule 29 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Coci E-Motion, polski producent rowerów elektrycznych, wynajął ponad 4,2 tys. mkw. powierzchni w ramach City Logistcs Warsaw IV na Annopolu, największej realizacji Panattoni w granicach stolicy.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Alchemium z wiechą

schedule 29 maja 2023
Opr./edited by JC

Alstal zakończył I etap prac konstrukcyjnych w projekcie  „Alchemium – magia chemii jutra” Politechniki Łódzkiej, co zostało zwieńczone symbolicznym zawieszeniem wiechy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Rumunia Globalworth przedłuża współpracę z Honeywell

schedule 29 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Globalworth ogłosił rozszerzenie i przedłużenie umowy najmu z firmą Honeywell w budynku BOC w Bukareszcie. Powierzchnia najmu obejmuje obecnie ponad 24 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Marina w sprzedaży

schedule 29 maja 2023
Opr./edited by JC

Dekpol Deweloper wprowadził do oferty III etap inwestycji Sol Marina, w ramach którego powstanie 140 apartamentów. Kompleks położony jest nieopodal Wyspy Sobieszewskiej, kilkanaście kilometrów od centrum Gdańska.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nexity sprzedaje w Ursusie

schedule 29 maja 2023
Opr./edited by JC

Ruszyła sprzedaż dwóch kolejnych budynków osiedla Next Ursus w Warszawie. To ósmy etap inwestycji, w skład którego będzie wchodzić 168 mieszkań.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Słowacja IAD kupuje nad Dunajem

schedule 29 maja 2023
Opr./edited by MR

Fundusz The First Real Estate Fund, którym zarządza IAD Investments, kupił od firmy JTRE budynek Pribinova 19 w Bratysławie. Biurowiec jest częścią położonego nad brzegiem Dunaju biurowo-handlowego kompleksu Eurovea City.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejne otwarcia w Sudeckiej

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

Do grona najemców Galerii Sudeckiej w Jeleniej Górze dołączyła kolejna marka z portfolio Grupy CCC. Klienci mogą też zrobić zakupy w nowej drogerii Rossmann.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Galaxy za pół ceny

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

Należące do EPP centrum handlowo-rozrywkowe Galaxy wzmacnia swoją ofertę, rozwijając współpracę z HalfPrice. Uruchomiony ponownie salon ma teraz szerszy asortyment i większy metraż.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Elektryki w Jankach

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Homepark Janki powiększa swoją ofertę o nowy sklep z rowerami elektrycznymi marki Engwe. Pierwszy polski salon tej marki zajął powierzchnię 108 mkw.

Architektura i urbanistyka

Polska Klimatyczny kampus we Wrocławiu

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

SRDK Architekci Studio Śródka opracowało konkursową koncepcję kampusu ASP we Wrocławiu odpowiadającą na kryzys klimatyczny. W swoim projekcie uwzględnili m.in. ochronę wnętrz przed przegrzewaniem i retencję wody deszczowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po obuwie do Galardii

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Niemiecka marka obuwnicza Deichmann dołącza do w grupy najemców centrum handlowego Galardia w Starachowicach.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Biedronka wybiera się do Ciechanowa

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Market spożywczy Biedronka dołącza do najemców centrum MMG Ciechanów, którym zarządza Master Management Group. Sklep o powierzchni 890 mkw. zostanie otwarty w czerwcu tego roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowości w Porcie Łódź

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

Port Łódź wzbogacił swoją ofertę o nowe marki. Sklepy otworzyły sieci Sports Direct i Tedi, a nową odsłonę zaprezentowały koncepty modowe – Mohito i Sinsay.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Lidl znowu w Pruszczu

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Lidl Polska otworzył drugi sklep w Pruszczu Gdańskim przy ul. Grunwaldzkiej. Powierzchnia sali sprzedaży to około 1,4 tys. mkw., przy obiekcie powstał też parking na około 90 miejsc parkingowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Od mody do burgera

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

W warszawskim centrum handlowym Blue City od początku roku otworzyły się dwa nowe sklepy – Molton i Flying Tiger Copenhagen. Klienci mogą też skorzystać z oferty nowej kawiarni Green Cafe Nero i pierwszej w Polsce restauracji sieci Master Burger.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Prologis zaprasza na bezobsługowe zakupy

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

W Prologis Park Chorzów uruchomiono bezobsługowy sklep Żabka Nano czynny całą dobę, siedem dni w tygodniu. To kolejny element inicjatywy PARKlife™ wdrażanej w parkach sieci.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowi najemcy w Magnolii

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Marki Mango i Primark dołączają do grona najemców wrocławskiej galerii handlowej Magnolia Park.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Woolworth zdobył Fort

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Sieć dyskontowa Woolworth otwiera swój pierwszy sklep w Warszawie – w centrum handlowym Fort Wola. Marka zadebiutowała w Polsce w tym roku, nowy sklep to trzecia lokalizacja sieci w Polsce.

Najnowsze w Rynek mieszkaniowy

schedule 29 maja 2023

Marina w sprzedaży

Dekpol Deweloper wprowadził do oferty III etap inwestycji Sol Marina, w ramach którego powstanie 140 apartamentów. Kompleks położony jest nieopodal Wyspy Sobieszewskiej, kilkanaście kilometrów od centrum Gdańska.

schedule 29 maja 2023

Nexity sprzedaje w Ursusie

Ruszyła sprzedaż dwóch kolejnych budynków osiedla Next Ursus w Warszawie. To ósmy etap inwestycji, w skład którego będzie wchodzić 168 mieszkań.

schedule 25 maja 2023

Granaria na surowo

Realizacja kolejnego etapu Granarii na Wyspie Spichrzów w Gdańsku osiągnęła stan surowy otwarty. Oddanie wielofunkcyjnej inwestycji do użytkowania planowane jest na połowę 2024 roku. Generalnym wykonawcą jest Doraco.

schedule 25 maja 2023

Nowe łóżka dla studentów w Łodzi i Warszawie

Sieć prywatnych akademików Student Depot planuje jesienią zakończyć dwie nowe inwestycje – w Warszawie oraz Łodzi. Oba domy studenckie zostaną otwarte wraz z początkiem roku akademickiego 2023/2024 i zwiększą portfolio Student Depot o prawie 1 tys. łóżek.

schedule 24 maja 2023

W klimacie starego Gdańska

Allcon zakończył budowę trójmiejskiej inwestycji Młyny Gdańskie. Nazwa osiedla nawiązuje do pierwszych młynów nad Potokiem Siedleckim, a wygląd elewacji koresponduje z ceglaną zabudową pobliskiego neogotyckiego gmachu liceum.

schedule 24 maja 2023

Legnicka Residence na sprzedaż, a nie na wynajem

Rusza sprzedaż mieszkań w inwestycji Legnickiej Residence w sąsiedztwie placu Strzegomskiego we Wrocławiu. Za generalne wykonawstwo i sprzedaż inwestycji odpowiada grupa Robyg.

schedule 24 maja 2023

Ceglana w sprzedaży

Develia wprowadziła do oferty 162 mieszkania w ramach kolejnego etapu katowickiej inwestycji Ceglana Park. W skład VI fazy wchodzą 162 lokale.

schedule 23 maja 2023

Żurawie na najwyższym poziomie

I etap inwestycji Żurawie w Gdańsku osiągnął docelową wysokość. Deweloper, firma Yit, wybrała też generalnego wykonawcę II etapu, firmę Mota-Engil Central Europe.

schedule 22 maja 2023

Recepta na stabilizację cen mieszkań

Jednym z największych problemów budownictwa mieszkaniowego w Polsce jest mała dostępność odpowiednich terenów pod zabudowę mieszkaniową i przedłużający się m.in. z powodów administracyjnych proces inwestycyjny – wskazuje PZFD w swoim najnowszym raporcie.

schedule 22 maja 2023

Zamieszkają nad Balatonem

Firma Budlex rozpoczęła realizację osiedla w sąsiedztwie parku przy Balatonie w Bydgoszczy. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia Kuryłowicz & Associates. Inwestor planuje zakończenie budowy na koniec września 2025 roku.

schedule 22 maja 2023

Towarowa wyższa już nie będzie

Obie wieże wchodzące w skład projektu Towarowa Towers osiągnęły docelową wysokość i są na etapie stanu surowego otwartego. Asbud planuje zakończyć budowę w III kwartale 2024 roku.

schedule 19 maja 2023

Z widokiem na jezioro

Park Properties, deweloper projektu SunLake Residence w Bukareszcie, rozpoczął prace nad drugą fazą kompleksu położonego nad brzegiem jeziora Fundeni.

schedule 18 maja 2023

Syrena działa w stolicy

Syrena Invest rozpoczęła realizację inwestycji Racławicka 7 na Starym Mokotowie. Prace zakończyły się natomiast przy projekcie Klukowska 54 na Targówku.

schedule 18 maja 2023

Dom Development optymistycznie

W I kwartale 2023 Dom Development wprowadził do realizacji 10 nowych inwestycji z 1 375 lokalami w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Krakowie. Na koniec marca grupa dysponowała bankiem ziemi z potencjałem ponad 16 tys. lokali do wybudowania. 

schedule 18 maja 2023

Klucze do Sokołówki w rękach mieszkańców

Firma SGI przekazuje klucze do mieszkań w IV etapie osiedla Sokołówka Deweloper zapowiedział też budowę kolejnych dwóch budynków w ramach tej łódzkiej inwestycji.

schedule 18 maja 2023

Atal planuje osiemnastkę

Grupa Atal w I kwartale 2023 roku przekazała około 330 lokali mieszkalnych i usługowych i wygenerowała skonsolidowane przychody na poziomie 189 mln zł. Deweloper planuje w tym roku wprowadzić do sprzedaży łącznie 18 projektów i zakłada sprzedaż na poziomie podobnym do 2022 roku.

schedule 18 maja 2023

Develia skupia się na mieszkaniach

W I kwartale 2023 roku grupa Develia osiągnęła 58,4 mln zł zysku netto, 347 proc. więcej niż w I kwartale 2022 roku. Przechody ze sprzedaży osiągnęły w tym okresie 257,2 mln zł, co oznacza wzrost o 164 proc. w porównaniu do 97,6 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego. 

schedule 17 maja 2023

Na Ławicy wyrośnie Młodnik

Spółka deweloperska Vox Active szykuje II etap inwestycji Wille Bukowska w Poznaniu. Projekt ma nazwę Młodnik i docelowo będzie się składać z 60 domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. Za projekt odpowiada biuro architektoniczne Insomia.

schedule 17 maja 2023

Ślężna wystartowała

Przy ul. Ślężnej we Wrocławiu ruszyła budowa osiedla Ślężna Vita – nowego projektu firmy Develia. W ramach inwestycji powstanie w sumie 199 lokali mieszkalnych oraz 10 punktów handlowo-usługowych.

schedule 15 maja 2023

Rusza budowa Chmielnej Duo

BPI Real Estate Poland rozpoczyna budowę inwestycji realizowanej w samym centrum Warszawy, vis-à-vis Varso Tower. W ofercie belgijskiego dewelopera znajdują się 243 mieszkania zlokalizowane w dwóch budynkach. 25 proc. lokali jest już sprzedane.

Kategorie