Polska Konferencja w fabryce broni
Architektura i urbanistykaObecnym właścicielem kompleksu budynków „Łucznika” w Radomiu jest Agencja Rozwoju Przemysłu, która przeprowadzi rewitalizację we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fabryka przez niemal cały XX wiek pełniła rolę jednego z najważniejszych zakładów przemysłowych miasta. Przedsiębiorstwo przestało działać w tej lokalizacji pod koniec stulecia.
Pragniemy połączyć historię tego ważnego obiektu z nowoczesnym przeznaczeniem. Rewitalizacja nie tylko wprowadzi w tę przestrzeń nowe życie, ale – co najważniejsze – pozwoli stworzyć miejsce, w którym kultura będzie harmonijnie komponować się z naturą. Projekt otwiera się na mieszkańców Radomia, wpisując budynek w szerszą strategię relacji miejskich, odwołując się do takich koncepcji jak skalowalna idea smart city 3.0, miasto odporne czy wreszcie program aktywizacji społecznej bazujący na rzeczywistych potrzebach regionu. Jednocześnie jest miejscem otwartym na ponadregionalne inspiracje, a także na gości z całej Europy – opowiada Mirosław Nizio, autor projektu.
Zaproponowane przez pracownię rozwiązania mają ocalić unikatowy charakter fabryki i zachować oryginalne elementy. Koncepcja rewitalizacji zakłada zachowanie zewnętrznej elewacji oraz pozostawienie dawnego układu okien budynku. Koncepcja powstała w oparciu o wyniki badań potrzeb lokalnej społeczności, które wskazały na znaczenie rewitalizacji dawnej Fabryki Broni dla Radomia.
Obiekt zostanie przykryty szklanym dachem wspartym na stalowej konstrukcji przestrzennej. Ma tu powstać zielony ogród, zainstalowane zostaną też panele słoneczne. W projekcie uwzględniono zaadaptowanie przestrzeni dwóch dziedzińców, które po zakryciu przeszkleniem mają stać się przestrzenią spotkań oraz miejscem wydarzeń kulturalnych. Na parterze obiektu otworzą się kawiarnie i sklepy, a na pierwszym piętrze znajdować się będzie przestrzeń konferencyjna oraz edukacyjno-wystawiennicza.
Obiekt zrealizowany w odniesieniu do idei urban miningu (odzyskiwanie cennych surowców z zużytych produktów) będzie stanowił element łańcuchów recyclingowych i upcyclingowych. Kompleks będzie otoczony zielenią parkową, placami zabaw i zbiornikami wodnymi.
Mam nadzieję, że Forum stanie się ważnym miejscem spotkań towarzyskich dla mieszkańców Radomia. Przestrzeń ma posłużyć również jako międzynarodowe centrum konferencyjne – opowiada Mirosław Nizio, założyciel Nizio Design International.
Ulokowana w budynku wystawa stała poświęcona zostanie historii Europy Środkowo-Wschodniej. Obiekt pomieści także ekspozycję stałą prezentującą historię zakładu od czasów międzywojennych do współczesności. Wyeksponowanie elementów parku maszynowego zakładu będzie przypominać o dawnej funkcji obiektu.
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Walter Herz
W ostatnim czasie znacznie więcej dzieje się na warszawskim rynku biurowym niż na rynkach regionalnych, zarówno jeśli chodzi o popyt, jak i nowe inwestycje. W porównaniu do ubiegłe ...
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Spectis
Jak wynika z raportu Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2024-2031”, pomiędzy 2016 a 2024 rokiem wartość rynku budowlanego wzrosła ze 177 mld zł do ponad 3 ...
Najem zwrotny nabiera rozpędu
Najem zwrotny nabiera rozpędu
INWI
Rosnąca stabilnie, lecz niegwałtownie i długo utrzymująca się inflacja przyspiesza rozwój rynku najmu zwrotnego nieruchomości. To jedna z najbezpieczniejszych metod uzyskania finan ...