EN

Europa Środkowo-Wschodnia Rynek ograniczonej płynności

Rynek inwestycyjny i finansowy
W I połowie 2023 roku wolumen inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej wyniósł 2,02 mld euro, o około 64 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2022 roku. Jednocześnie, jak wskazują eksperci firmy Colliers, wzrósł popyt w sektorze handlowym, a jego udział w całym wolumenie wyniósł 35 proc.

W I połowie 2023 roku eksperci Colliersa odnotowali relatywnie duże zainteresowanie sześcioma analizowanymi rynkami szczególnie ze strony kapitału z CEE. Jednak część inwestorów w dalszym ciągu kontynuuje strategię oczekiwania.

Wolumeny inwestycji w 2023 roku w Europie Środkowo-Wschodniej były jednymi z najniższych w historii. Spadek o 64 proc., według wstępnych odczytów, pokrywa się niestety z wynikami europejskimi i światowymi. Biorąc pod uwagę obecne warunki, w szczególności w odniesieniu do kosztów obsługi zadłużenia, przewidywanie aktywności rynkowej w pozostałej części roku pozostaje wyzwaniem. Szacujemy, że przy utrzymaniu się obecnych trendów wolumen inwestycji na koniec 2023 roku może osiągnąć około 5 mld euro – mówi Kevin Turpin, dyrektor ds. rynków kapitałowych na region Europy Środkowo-Wschodniej, Colliers.

W Polsce łączny wolumen inwestycji za II kwartał wyniósł 150 mln euro (801 mln euro w I połowie roku, co zapewniło jej największy udział w wolumenach inwestycyjnych w CEE – około 42 proc.). Na drugim miejscu uplasowały się Czechy z udziałem na poziomie 34 proc., z kolei Bułgaria była jedynym rynkiem w regionie ze wzrostami w skali roku. Pozostałe rynki odnotowały spadki wolumenów od 42 do 87 proc.

Nie tylko kraje Europy Środkowo-Wschodniej odnotowały niską aktywność inwestorów – zgodnie z analizami Colliersa niepewność cenowa i zaostrzone warunki finansowe nadal hamują handel nieruchomościami komercyjnymi w całym regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Eksperci zwracają także uwagę na znaczną rozbieżność między oczekiwaniami kupujących i sprzedających, która wpływa na niską aktywność na rynku.

Drugi kwartał roku pod wieloma względami był kontynuacją pierwszego, w którym ogromny wpływ na rynek inwestycyjny miały podwyżki stóp procentowych. Utrudniły one proces zakupu, zwiększając lukę między oczekiwaniami cenowymi kupujących i sprzedających. Niemniej jednak w tym okresie zamknięto kilka znaczących transakcji, ponieważ inwestorzy kapitałowi nadal poszukiwali i znajdowali strategiczne aktywa – dodaje Luke Dawson, dyrektor ds. transgranicznych rynków kapitałowych w regionie EMEA, Colliers.

Zbyt mała liczba transakcji na rynku powoduje, że wyzwaniem dla wszystkich graczy jest określenie, gdzie obecnie znajduje się rentowność. Wymusza to konieczność analizowania nastrojów inwestorów i różnych czynników wpływające na płynność, np. stóp procentowych, terminów zapadalności obligacji, zgodności z wymogami ESG i zmian strukturalnych na rynkach najemców w niektórych sektorach.

Całkowite koszty finansowania wynoszą obecnie powyżej 5,5 proc., co jest spowodowane znacznie wyższymi stopami procentowymi, a także kosztami innych instrumentów finansowych, takich jak swapy stopy procentowej. Ponadto w dużej mierze zanikły różnice między inwestowaniem w nieruchomości a innymi strategiami inwestycyjnymi. W niektórych przypadkach zaczynają się one jawić jako atrakcyjne alternatywy dla nieruchomości, co wywiera dalszą presję na oczekiwania cenowe kupujących – tłumaczy Kevin Turpin.

Jak podkreślają eksperci Colliersa, I połowa roku przyniosła roszady w topowych aktywach. Znacznie spadł wolumen inwestycji biurowych, zarówno w skali globalnej, jak i w Europie Środkowo-Wschodniej (stanowi zaledwie 29,5 proc. wolumenu w CEE w I połowie 2023 roku). Spadki zaintaresowania odnotował też sektor przemysłowo-logistyczny. Na szczycie ponownie znalazł się natomiast sektor handlowy z 35-procentowym udziałem w wolumenie na koniec półrocza. To tu odnotowano jedyną transakcję powyżej 100 mln euro w II kwartale – właściciela zmieniło centrum handlowe w Pardubicach w Czechach.

Do tej pory w 2023 roku największą aktywność wykazywał kapitał krajowy z regionu CEE-6 z 59-procentowym udziałem w całkowitym wolumenie regionalnym. Najbardziej aktywni byli inwestorzy z Czech (40 proc., z czego prawie 17 proc. stanowiły zaledwie dwie transakcje w sektorze handlowym). Kapitał z innych regionów Europy Środkowo-Wschodniej stanowił kolejne 19 proc. Za nimi uplasował się kapitał z Europy (14 proc.), Azji-Pacyfiku (7 proc.), USA (5,4 proc.) i Bliskiego Wschodu (5 proc.).

Colliers przewiduje, że w Polsce w III kwartale rynek będzie kontynuował poszukiwania odpowiedniego poziomu cen przy niewielkiej aktywności w okresie letnim. W nadchodzących miesiącach eksperci spodziewają się sfinalizowania kilku transakcji biurowych i logistycznych, a także nieznacznego wzrostu zainteresowania aktywami handlowymi. Eksperci podkreślają, że w Polsce kredyty bankowe są dostępne, ale procesy finansowania nadal się przeciągają. W II kwartale ogłoszono jednak szereg transakcji dłużnych w sektorze logistycznym, co wskazuje na utrzymującą się aktywność.

Biorąc pod uwagę ograniczoną płynność, a co za tym idzie niewielką liczbę transakcji referencyjnych, uczestnicy mają trudności z ustaleniem cen rynkowych, widoczna jest różnica między proponowanymi cenami kupna i sprzedaży. Z tego powodu większość inwestorów o ugruntowanej pozycji czeka na stabilizację cen i zmianę nastrojów na rynku. Stwarza to rzadką okazję dla regionalnych nabywców z Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich do konkurowania o najlepsze produkty po niższych cenach – podkreśla Marek Paczuski, senior director w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego Colliersa.

Colliers utrzymuje optymistyczne długoterminowe prognozy dla regionu CEE-6. W krajach tych stosunek między płacą a produktywnością nadal jest bardzo atrakcyjny, co powoduje, że gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej będą odnotowywać szybki wzrost gospodarczy. W ocenie ekspertów Colliersa, w ujęciu długoterminowym wszelkie potencjalne średnioterminowe problemy stworzą nowe możliwości dla tego regionu.

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Elastycznie w Krakowie

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by MR

Na koniec IV kwartału 2023 roku na rynku krakowskim funkcjonowało ponad 51 tys. mkw. elastycznych powierzchni biurowych, oferujących łącznie około 7,3 tys. stanowisk pracy — podają w swoim raporcie eksperci BNM Real Estate Advisory.

Eurobuild FM

Polska Joanna Mroczek o drugim życiu budynków

schedule 27 lutego 2024
Magda Rachwald

Jak sprawić, żeby starsze nieruchomości nie traciły na wartości i odpowiadały na potrzeby najemców, a przy okazji wpasowały się w idee ESG – na te i inne pytania w kolejnym odcinku Eurobuild FM odpowiada Joanna Mroczek, szefowa działu doradztwa strategicznego CBRE.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Podwyżki w centrach handlowych

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by MR

Budżety service charge obiektów handlowych w latach 2019-2024 wzrosły średnio o 45 proc. – wynika z analizy agencji Cushman & Wakefield.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Wynajęli w Świdniku

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by MR

Panattoni oddaje do użytku Panattoni Park Lublin IV w Świdniku. Kolejny projekt dewelopera na Lubelszczyźnie ma już czterech najemców z różnych branż: automotive, produkcji suplementów, FMCG i papierniczej (wytwarzanie opakowań).

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Wmurowali w Pionkach

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by JC

Wmurowano kamień węgielny pod budowę M Parku Pionki. W kompleksie, który zajmie powierzchnię niemal 9,3 tys. mkw., siedzibę znalazło 14 najemców.

Rynek mieszkaniowy

Polska Bouygues z trzema nowymi projektami

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by MR

Bouygues Immobilier Polska wprowadza do sprzedaży nowe mieszkania w Warszawie. Łącznie do końca I kwartału firma wystartuje ze sprzedażą trzech inwestycji na terenie stolicy - dwóch na Chrzanowie i jednej w dzielnicy Włochy.

Rynek mieszkaniowy

Rumunia Z widokiem na jezioro w Bukareszcie

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by MR

Firma Kész przygotowuje się do realizacji projektu mieszkaniowego Corallis, zlokalizowanego w północnej części Bukaresztu, przy ul. Coralilor. Budowa zgodnie z planami ma się rozpocząć w I połowie 2024 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zostają w Lumenie

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Orbis i Accor Services Poland podpisały kolejne umowy najmu w warszawskim biurowcu Lumen. Firmy przedłużyły umowy łącznie na blisko 2,5 tys. mkw. powierzchni.

Technologie

Polska CBRE włącza apkę

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by JC

CBRE wprowadza pierwszą kompleksową aplikację internetową DigitalRFP, służącą do obsługi procesu składania zapytań ofertowych. Nowe narzędzie usprawnia m.in. wysyłanie wielu rund zapytań ofertowych, zapewnia szybką analizę danych, tworzenie raportów oraz możliwość współpracy z SI.

Rynek mieszkaniowy

Polska PRS na Żoliborzu

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by JC

Przy ul. Słowackiego 12 w Warszawie do użytku zostanie oddana inwestycja PRS, która zaoferuje 50 mieszkań jedno- i dwupokojowych. Pierwsi najemcy mają wprowadzić się jeszcze w lutym.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska MLP Łódź ma nowego najemcę

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Bohnenkamp, dostawca opon i kół do zastosowań profesjonalnych, dołączy do grona najemców parku logistycznego MLP Łódź. Firma zajmie ponad 6 tys. mkw. powierzchni.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska B4B ma kolejne umowy

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Podpisano dwie nowe umowy dotyczące najmu przestrzeni biurowych w kompleksie Bonarka for Business w Krakowie. Łącznie wynajęte zostało 825 mkw. powierzchni.

ESG

Polska Złoto dla Puro

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by MR

Siedem budynków sieci Puro Hotels, uzyskało certyfikaty LEED v4.1 Operation and Maintenance na poziomie Gold. Certyfikacja wszystkich obiektów została przeprowadzona we współpracy z firmą doradczą JWA.

Hotele

Polska Rosną wskaźniki efektywności

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Eksperci firmy Cushman & Wakefield spodziewają się zwiększenia aktywności transakcyjnej inwestorów na rynku hotelowym w Polsce w 2024 roku. Warszawski rynek hotelowy jest liderem ożywienia w 2023 roku wśród sześciu stolic Europy Środkowo-Wschodniej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Transakcje coraz dłuższe

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by JC

Firma Drooms, dostawca pokoi danych, opublikował swój coroczny Real Estate Transaction Barometer. Europejscy eksperci ds. rynku nieruchomości wypowiedzieli się w badaniu na temat prognoz rynkowych i własnych planów inwestycyjnych na 2024 rok.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Czechy Spodziewany powrót równowagi cenowej 

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Jak wynika z analizy firmy Colliers wolumen inwestycji w regionie CEE-6 spadł o około 52 proc. do 5,1 mld euro w 2023 roku, osiągając najniższy poziom od dziesięciu lat. Kapitał czeski utrzymuje jednak najsilniejszą pozycję w regionie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zielone światło dla Riverview II

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by JC

Pomorski wojewódzki konserwator zabytków zatwierdził rozwiązania projektowe dla budowy osiedla Riverview II w Gdańsku. Inwestycja Vastinta zlokalizowana jest nad Motławą, w sąsiedztwie Wyspy Spichrzów.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Renegocjacja na osłodę

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by JC

Firma Agart-Pro przedłużyła umowę najmu w podwrocławskim obiekcie Eurologis Centrum Logistyczne. Najemca zajmuje w obiekcie prawie 1,8 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej.

ESG

Europa Spójnie o zrównoważonym rozwoju

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by MR

Firma Arup wraz ze Światową Radą Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD) stworzyła raport, w którym nawołuje do opracowania spójnej polityki i konkretnych definicji budynku o zerowej emisyjności.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska W Topolach wyprodukują więcej łóżek

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by MR

Fabryka Fey w Topolach w woj. pomorskim powiększy się o halę produkcyjną i biurowiec. Dzięki rozbudowie, którą jako generalny wykonawca realizuje WPIP Construction, powierzchnia kompleksu wzrośnie z 13,5 do 18 tys. mkw.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 26 lutego 2024

Transakcje coraz dłuższe

Firma Drooms, dostawca pokoi danych, opublikował swój coroczny Real Estate Transaction Barometer. Europejscy eksperci ds. rynku nieruchomości wypowiedzieli się w badaniu na temat prognoz rynkowych i własnych planów inwestycyjnych na 2024 rok.

schedule 26 lutego 2024

Spodziewany powrót równowagi cenowej 

Jak wynika z analizy firmy Colliers wolumen inwestycji w regionie CEE-6 spadł o około 52 proc. do 5,1 mld euro w 2023 roku, osiągając najniższy poziom od dziesięciu lat. Kapitał czeski utrzymuje jednak najsilniejszą pozycję w regionie.

schedule 26 lutego 2024

Miliony na Green Saver 7R

Magazyn powstający w Kątach Wrocławskich jest pierwszym produktem 7R w kategorii Green Saver, ograniczającym zarówno emisje CO2, jak i koszty operacyjne. Projekt uzyskał właśnie finansowanie w wysokości 87 mln zł od Banku Pekao S.A.

schedule 23 lutego 2024

IT wciąż króluje w biurach

Jak podaje Axi Immo w raporcie "Rynek biurowy w Regionach 2023”, w minionym roku na ośmiu największych regionalnych rynkach biurowych w Polsce deweloperzy oddali łącznie 280 tys. mkw. Pozwoliło to na powiększenie całkowitych zasobów sektora do poziomu 6,68 mln mkw.

schedule 22 lutego 2024

CPIPG ma o jeden biurowiec mniej

CPI Property Group sfinalizowało sprzedaż Concept Tower. Nowym właścicielem 15-piętrowego biurowca na warszawskiej Woli jest Wood & Company Real Estate Fund. Budynek należał do CPIPG od 2020 roku.

schedule 22 lutego 2024

Miliony na tony zielonego wodoru

Polenergia planuje na Górnym Śląsku budowę fabryki zielonego wodoru. Projekt H2Silesia o mocy około 105 MW ma szansę na unijne finansowanie w maksymalnej wysokości około 143 mln euro.

schedule 20 lutego 2024

Łódź pełna talentów

Czwarta edycja raportu Business Environment Assessment Study, którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield, wskazuje, że Polska utrzymuje i umacnia pozycję lidera w przyciąganiu kolejnych inwestycji, a wśród miast na prowadzenie wysuwa się Łódź.

schedule 15 lutego 2024

Dobre perspektywy dla Trójmiasta

Trójmiasto znalazło się na pierwszym miejscu kluczowych ośrodków inwestycyjnych w Polsce – wynika z raportu Business Environment Assessment Study (BEAS), którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield.

schedule 15 lutego 2024

Indeksacja bez tajemnic

Kwestia waloryzacji czynszu w komercyjnych umowach najmu nieruchomości nabiera na znaczeniu zwłaszcza w I kwartale roku. Eksperci firmy Cushman & Wakefield wskazują, jak zadbać o doprecyzowanie warunków indeksacji i uniknąć ewentualnych sporów między właścicielami a najemcami.

schedule 14 lutego 2024

Magazyny wciąż na prowadzeniu

Eksperci firmy Avison Young podsumowali 2023 rok na polskim rynku inwestycyjnym. Pomimo stabilnego wolumenu utrzymującego się przez trzy trudne lata, które zapoczątkował wybuch pandemii, w ubiegłym roku nastąpiło nieuchronne spowolnienie.

schedule 14 lutego 2024

Czekając na stabilizację

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej całkowity wolumen transakcji wyniósł 5,1 mld euro. W obliczu przyjęcia ostrożnej strategii przez niektórych globalnych graczy, inwestorzy z Europy Środkowo-Wschodniej pozostali aktywni na rynku – wskazują eksperci JLL i iO Partners.

schedule 09 lutego 2024

Immofinanz bez biurowca w Zagrzebiu

Immofinanz sfinalizował sprzedaż nieruchomości biurowej Grand Center Zagreb chorwackiej firmie z branży nieruchomości. Strony nie ujawniają kwoty transakcji.

schedule 07 lutego 2024

Trigea kupiła Arkády Pankrác

Fundusz Trigea sfinalizował zakup centrum handlowego Arkády Pankrác w Pradze. To największa w historii transakcja na rynku nieruchomości handlowych dokonana przez krajowe fundusze w Czechach, o wartości przekraczającej 6 mld koron czeskich.

schedule 07 lutego 2024

Sandecja sprzedana

Spółka z grupy Agat Ejendomme (dawniej TK Development) sfinalizowała transakcję sprzedaży galerii handlowej Sandecja w Nowym Sączu. Nowym właścicielem obiektu został fundusz Focus Estate.

schedule 06 lutego 2024

Resort z bankowym finansowaniem

SGB Bank przyznał kredyt spółce realizującej inwestycję hotelową Nickel Resort & Spa Grzybowo pod Kołobrzegiem.

schedule 06 lutego 2024

Zielone obligacje od CTP

CTP wyemitowało zielone obligacje o wartości 750 mln euro, o stałym kuponie w wysokości 4,750 proc. Termin zapadalności wynosi sześć lat.

schedule 31 stycznia 2024

Palmira kupuje w Kragoli

Palmira Capital Partners nabyła nieruchomość w miejscowości Kragola, w powiecie konińskim między Poznaniem a Łodzią, dla funduszu European Core Logistics Fund (ECLF). Obiekt, którego najemcą jest spółka Eurocash, oferuje około 40 tys. mkw. powierzchni najmu.

schedule 30 stycznia 2024

Ożywienie najwcześniej latem

Jak prognozuje Colliers, region Europy Środkowo-Wschodniej odnotuje w 2024 roku trzykrotny wzrost PKB. Motorem wzrostu mają pozostać parki handlowe, a mniejsza podaż nowych powierzchni biurowych pomoże w wypełnieniu pustostanów.

schedule 29 stycznia 2024

Holendrzy rozwijają polski PRS

Holenderski fundusz inwestycyjny Van der Vorm kupił od polskiego dewelopera około 120 mieszkań na warszawskiej Pradze Południe. Gotowe mieszkania przy ul. Siennickiej przeznaczone są do wynajmu długoterminowego.

schedule 29 stycznia 2024

ZDR robi zakupy

Grupa ZDR Investments sfinalizowała swoje pierwsze przejęcie w tym roku. Firma kupiła sklep spożywczy Billa z przyległym lokalem handlowym w praskiej dzielnicy Kunratice dla swojego kwalifikowanego funduszu inwestorskiego.

Wydanie 1 (285) styczeń 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie