EN

Europa Środkowo-Wschodnia Rynek ograniczonej płynności

Rynek inwestycyjny i finansowy
W I połowie 2023 roku wolumen inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej wyniósł 2,02 mld euro, o około 64 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2022 roku. Jednocześnie, jak wskazują eksperci firmy Colliers, wzrósł popyt w sektorze handlowym, a jego udział w całym wolumenie wyniósł 35 proc.

W I połowie 2023 roku eksperci Colliersa odnotowali relatywnie duże zainteresowanie sześcioma analizowanymi rynkami szczególnie ze strony kapitału z CEE. Jednak część inwestorów w dalszym ciągu kontynuuje strategię oczekiwania.

Wolumeny inwestycji w 2023 roku w Europie Środkowo-Wschodniej były jednymi z najniższych w historii. Spadek o 64 proc., według wstępnych odczytów, pokrywa się niestety z wynikami europejskimi i światowymi. Biorąc pod uwagę obecne warunki, w szczególności w odniesieniu do kosztów obsługi zadłużenia, przewidywanie aktywności rynkowej w pozostałej części roku pozostaje wyzwaniem. Szacujemy, że przy utrzymaniu się obecnych trendów wolumen inwestycji na koniec 2023 roku może osiągnąć około 5 mld euro – mówi Kevin Turpin, dyrektor ds. rynków kapitałowych na region Europy Środkowo-Wschodniej, Colliers.

W Polsce łączny wolumen inwestycji za II kwartał wyniósł 150 mln euro (801 mln euro w I połowie roku, co zapewniło jej największy udział w wolumenach inwestycyjnych w CEE – około 42 proc.). Na drugim miejscu uplasowały się Czechy z udziałem na poziomie 34 proc., z kolei Bułgaria była jedynym rynkiem w regionie ze wzrostami w skali roku. Pozostałe rynki odnotowały spadki wolumenów od 42 do 87 proc.

Nie tylko kraje Europy Środkowo-Wschodniej odnotowały niską aktywność inwestorów – zgodnie z analizami Colliersa niepewność cenowa i zaostrzone warunki finansowe nadal hamują handel nieruchomościami komercyjnymi w całym regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Eksperci zwracają także uwagę na znaczną rozbieżność między oczekiwaniami kupujących i sprzedających, która wpływa na niską aktywność na rynku.

Drugi kwartał roku pod wieloma względami był kontynuacją pierwszego, w którym ogromny wpływ na rynek inwestycyjny miały podwyżki stóp procentowych. Utrudniły one proces zakupu, zwiększając lukę między oczekiwaniami cenowymi kupujących i sprzedających. Niemniej jednak w tym okresie zamknięto kilka znaczących transakcji, ponieważ inwestorzy kapitałowi nadal poszukiwali i znajdowali strategiczne aktywa – dodaje Luke Dawson, dyrektor ds. transgranicznych rynków kapitałowych w regionie EMEA, Colliers.

Zbyt mała liczba transakcji na rynku powoduje, że wyzwaniem dla wszystkich graczy jest określenie, gdzie obecnie znajduje się rentowność. Wymusza to konieczność analizowania nastrojów inwestorów i różnych czynników wpływające na płynność, np. stóp procentowych, terminów zapadalności obligacji, zgodności z wymogami ESG i zmian strukturalnych na rynkach najemców w niektórych sektorach.

Całkowite koszty finansowania wynoszą obecnie powyżej 5,5 proc., co jest spowodowane znacznie wyższymi stopami procentowymi, a także kosztami innych instrumentów finansowych, takich jak swapy stopy procentowej. Ponadto w dużej mierze zanikły różnice między inwestowaniem w nieruchomości a innymi strategiami inwestycyjnymi. W niektórych przypadkach zaczynają się one jawić jako atrakcyjne alternatywy dla nieruchomości, co wywiera dalszą presję na oczekiwania cenowe kupujących – tłumaczy Kevin Turpin.

Jak podkreślają eksperci Colliersa, I połowa roku przyniosła roszady w topowych aktywach. Znacznie spadł wolumen inwestycji biurowych, zarówno w skali globalnej, jak i w Europie Środkowo-Wschodniej (stanowi zaledwie 29,5 proc. wolumenu w CEE w I połowie 2023 roku). Spadki zaintaresowania odnotował też sektor przemysłowo-logistyczny. Na szczycie ponownie znalazł się natomiast sektor handlowy z 35-procentowym udziałem w wolumenie na koniec półrocza. To tu odnotowano jedyną transakcję powyżej 100 mln euro w II kwartale – właściciela zmieniło centrum handlowe w Pardubicach w Czechach.

Do tej pory w 2023 roku największą aktywność wykazywał kapitał krajowy z regionu CEE-6 z 59-procentowym udziałem w całkowitym wolumenie regionalnym. Najbardziej aktywni byli inwestorzy z Czech (40 proc., z czego prawie 17 proc. stanowiły zaledwie dwie transakcje w sektorze handlowym). Kapitał z innych regionów Europy Środkowo-Wschodniej stanowił kolejne 19 proc. Za nimi uplasował się kapitał z Europy (14 proc.), Azji-Pacyfiku (7 proc.), USA (5,4 proc.) i Bliskiego Wschodu (5 proc.).

Colliers przewiduje, że w Polsce w III kwartale rynek będzie kontynuował poszukiwania odpowiedniego poziomu cen przy niewielkiej aktywności w okresie letnim. W nadchodzących miesiącach eksperci spodziewają się sfinalizowania kilku transakcji biurowych i logistycznych, a także nieznacznego wzrostu zainteresowania aktywami handlowymi. Eksperci podkreślają, że w Polsce kredyty bankowe są dostępne, ale procesy finansowania nadal się przeciągają. W II kwartale ogłoszono jednak szereg transakcji dłużnych w sektorze logistycznym, co wskazuje na utrzymującą się aktywność.

Biorąc pod uwagę ograniczoną płynność, a co za tym idzie niewielką liczbę transakcji referencyjnych, uczestnicy mają trudności z ustaleniem cen rynkowych, widoczna jest różnica między proponowanymi cenami kupna i sprzedaży. Z tego powodu większość inwestorów o ugruntowanej pozycji czeka na stabilizację cen i zmianę nastrojów na rynku. Stwarza to rzadką okazję dla regionalnych nabywców z Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich do konkurowania o najlepsze produkty po niższych cenach – podkreśla Marek Paczuski, senior director w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego Colliersa.

Colliers utrzymuje optymistyczne długoterminowe prognozy dla regionu CEE-6. W krajach tych stosunek między płacą a produktywnością nadal jest bardzo atrakcyjny, co powoduje, że gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej będą odnotowywać szybki wzrost gospodarczy. W ocenie ekspertów Colliersa, w ujęciu długoterminowym wszelkie potencjalne średnioterminowe problemy stworzą nowe możliwości dla tego regionu.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Yupi! Coś dla najmłodszych w Rumii

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców centrum handlowego dołączył salon z zabawkami Yupi. Sklep zajął powierzchnię blisko 150 mkw. na poziomie 0. Nowa placówka oferuje zabawki, akcesoria i wyposażenie do rekreacji na świeżym powietrzu dla najmłodszych.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kondycja biurowej Warszawy

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Stabilny popyt, niska podaż nowych biur i niewiele pustostanów, tak w skrócie opisują aktualną kondycję warszawskiego rynku eksperci agencji Walter Herz.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska GTC podsumowuje półrocze

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

GTC w I połowie 2024 roku w 10 budynkach w największych miastach Polski wynajęto ponad 35,4 tys. mkw. powierzchni biurowej. Nieruchomości GTC przyciągnęły 14 nowych partnerów, a 18 firm zdecydowało się przedłużyć umowy najmu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Self-storage z certyfikatem BREEAM

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Stokado, operator self-storage, należący do Redefine Properties, Griffin Capital Partners i założycieli, rozpoczął budowę nowego obiektu w Krakowie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Bricomarché w Wojko Parku

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

W Wojkowicach w woj. śląskim, przy ul. Jana III Sobieskiego otwarto supermarket Bricomarché. Jest to 211. punkt sieci w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zdrowy uśmiech w The Park Kraków

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców krakowskiego kompleksu The Park dołączyła grupa Lux Med, która otworzyła w biurowcu klinikę stomatologiczną. Klinika zajęła powierzchnię niemal 900 mkw. w budynku B1.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żeberkownia w Manufakturze

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

W łódzkiej Manufakturze otworzyła się pierwsza restauracja sieci Rebernia w Polsce. Koncept rodem ze Lwowa, w ciągu kilku ostatnich lat otwierał kolejne placówki na Wschodzie.

Budownictwo

Polska Postulaty branży budowlanej

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Rola budownictwa w rozwoju Polski, uczciwa konkurencja i ochrona inwestycji strategicznych to jedne z punktów manifestu wygłoszonego przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Drogi fit-out i zielone umowy

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Warszawski rynek biurowy utrzymywał stabilność w I połowie 2024 roku. Aktywność najemców przekroczyła poziom 316 tys. mkw., wskaźnik pustostanów nieznacznie spadł, do 10,9 proc. - wynika z raportu firmy doradczej Savills.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Światowe marki pod dachem Forum

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

W centrum handlowym Forum Gliwice otworzyły się dwa nowe sklepy, ISpot i Rituals. Zaczął też działać większy Half Price.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska CitySpace otwiera nowe biuro w Warszawie

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

CitySpace, operator elastycznych przestrzeni biurowych w Polsce, w październiku uruchomi swoją piątą placówkę w Warszawie. Nowe centrum powstaje w budynku biurowym Nowogrodzka Square i będzie funkcjonować pod nazwą CitySpace Novo.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Rosną pustostany

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Industrial Research Forum ogłosiło dane dotyczące rynku powierzchni przemysłowych za II kwartał 2024 roku. Całkowita powierzchnia projektów będących obecnie w budowie wzrosła do 969,8 tys. mkw. na koniec II kwartału 2024 roku, z czego około 32 proc. zostało już wstępnie wynajęte. Dzięki ukończeniu ponad 117 tys. mkw. nowoczesne zasoby powierzchni przemysłowej w Czechach osiągnęły pułap 12 mln mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zamieszkać na Srebrnej

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

W centrum Warszawy realizowana jest najnowsza inwestycja Vinci Immobilier Polska – Srebrna5. W ofercie sprzedaży znajdzie się 96 mieszkań i apartamentów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rozbudowali i otworzyli

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Otworzony w sierpniu 2022 roku Vendo Park Skarżysko-Kamienna zwiększył powierzchnię handlową. W nowym budynku o metrażu 2 tys. mkw. operować będą marki CCC, Sinsay, Euro RTV AGD oraz Orange.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska CCC wierne Greenmanowi

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w Łodzi. Już niebawem w tych obiektach zadebiutują lokale sieci otwarte w nowej odsłonie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Rośnie popyt na biura

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Warszawski rynek biurowy pozostaje atrakcyjny i stabilny mimo niższej aktywności deweloperskiej. W budowie jest 225 tys. mkw. przestrzeni do pracy, a 58 tys. mkw. znajduje się w modernizacji – wynika z najnowszych danych CBRE.

Rynek mieszkaniowy

Polska Rusza sprzedaż na Bielanach

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Ruszyła sprzedaż mieszkań w projekcie Apartamenty Rudnickiego, realizowanym na warszawskich Bielanach przez Dom Development. W I etapie powstanie około 120 lokali, które zostaną oddane do użytku w IV kwartale 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Wprowadzają się do Czosnowa

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Trako Team, firma z sektora TSL, wynajęła około 10 tys. mkw. powierzchni magazynowej w CTPark Warsaw North.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Pyszności na parterze węgierskiego biurowca

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Zrealizowany przez Strabag Real Estate budynek Arghezi 4 pozyskał czterech nowych najemców. W butikowym biurowcu w centrum Bukaresztu nowi lokatorzy zajęli łącznie 375 mkw. powierzchni handlowej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kraków zaraz za Warszawą

schedule 24 lipca 2024
Opr./edited by MR

Na koniec marca 2024 roku na ośmiu głównych rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz było oferowane około 1 mln 192 tys. mkw. powierzchni biurowej, co odpowiada współczynnikowi pustostanów na poziomie 17,8 proc. – wynika z danych opublikowanych przez PINK.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 22 lipca 2024

Global Vision myśli o zielonej przyszłości

Global Vision będzie rozwijać projekty związane z OZE i uruchamia własną platformę inwestycyjną. 

schedule 22 lipca 2024

Alma dla polskiego inwestora

Biurowiec Alma, zlokalizowany przy ul. Marynarskiej w Warszawie, zmienił właściciela. Budynek o powierzchni 8 tys. mkw. został sprzedany przez spółkę Astrea. Nabywcą jest prywatny polski inwestor.

schedule 22 lipca 2024

DL Invest z zastrzykiem w euro

DL Invest Group nawiązało strategiczne partnerstwo z globalnym funduszem inwestycyjnym Invesco. Współpraca otwiera przed DL Invest Group nowe perspektywy rozwoju i pozwoli na realizację projektów logistyczno-produkcyjnych na polskim rynku.

schedule 19 lipca 2024

Wielkie zakupy WDP

WDP nabyło w Rumunii portfel obejmujący nieruchomości o powierzchni najmu około 136 tys. mkw. oraz dużą działkę pod przyszłą inwestycję o łącznej potencjalnej powierzchni GLA ponad 300 tys. mkw. Wartość transakcji to około 110 mln euro.

schedule 16 lipca 2024

Renters rusza do Bułgarii

Renters, polski operator wynajmu krótkoterminowego, rusza z międzynarodową ekspansją. Firma sfinalizowała międzynarodowe przejęcie spółki Flat Manager w Bułgarii.

schedule 16 lipca 2024

Hoto Business Tower sprzedany

S Immo sfinalizowało sprzedaż biurowca Hoto Business Tower w Zagrzebiu. Nieruchomość znajduje się na południowo-zachodnim krańcu centralnej dzielnicy biznesowej chorwackiej stolicy i oferuje łącznie około 15,5 tys. mkw. powierzchni najmu.

schedule 15 lipca 2024

Revetas żegna się z Landmarkiem

Revetas Capital sprzedał park biurowy Landmark w Bukareszcie na rzecz Vectr Holdings. Kompleks oferuje oferuje 23,7 tys. mkw. powierzchni biurowej. Warunki transakcji nie zostały ujawnione.

schedule 15 lipca 2024

Tak się sprzedaje Vis à Vis

Należąca do Jerzego Motza Precordia Capital oraz spółka Septyma, której właścicielem jest Piotr Beaupre, nabyły 66 proc. udziałów w parku handlowym typu convenience Street Mall Vis à Vis Wilanów przy ul. Przyczółkowej w Warszawie. Sprzedającym udziały była firma Capital Park.

schedule 12 lipca 2024

Zabytek biurowy za grube miliony

Spółka z grupy TDJ sfinalizowała sprzedaż krakowskiego biurowca z lat 60. zlokalizowanego przy ul. Morawskiego 5 w dzielnicy Zwierzyniec. Budynek w stylu modernistycznym nabył nieujawniony podmiot, cena sprzedaży netto wyniosła 55 mln zł.

schedule 11 lipca 2024

LifeSpot będzie kupować i budować

LifeSpot, platforma mieszkań na wynajem długoterminowy, należąca do funduszy zarządzanych przez Ares Management i Griffin Capital Partners, zabezpieczyła dodatkowe finansowanie od obu stron.

schedule 08 lipca 2024

Xior wprowadza się do akademika w Krakowie

Savills, działając w imieniu prywatnych inwestorów, wspólnie z CA Ventures oraz Golub & Co., sprzedał akademik LivinnX w Krakowie belgijskiemu inwestorowi Xior.

schedule 08 lipca 2024

Kupili sobie Interspary

Grupa inwestycyjna Unione nabyła dwa sklepy Interspar w miejscowościach Nyíregyháza i Zalaegerszeg. Łączna powierzchnia najmu obu obiektów to około 18 tys. mkw.

schedule 08 lipca 2024

Accolade po czesku

Accolade zrealizował emisję zielonych obligacji w czeskiej walucie. Emisja początkowo planowana na kwotę 1,5 mld czeskich koron została wyprzedana w ciągu tygodnia, dlatego firma zdecydowała o podwojeniu wolumenu.

schedule 04 lipca 2024

Biura z palmą pierwszeństwa

Od wejścia Polski do UE całkowity wolumen transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych osiągnął blisko 78,5 mld euro. Jak podają eksperci JLL, największy wolumen transakcyjny zanotowały sektory biurowy, handlowy i magazynowy.

schedule 04 lipca 2024

Nowy gracz na warszawskim rynku PBSA

BPI Real Estate Poland we współpracy z Acteeum Group sprzedało działkę w Warszawie rumuńsko-belgijskiemu deweloperowi Speedwell. Transakcja ta inauguruje działalność Speedwell na polskim rynku nieruchomości. Przy ul. Obrzeżnej na Mokotowie firma zrealizuje swój pierwszy prywatny dom studencki w Polsce.

schedule 03 lipca 2024

Duża transakcja przy Placu Wacława

Miasto Praga kupiło zabytkowy budynek przy Václavské náměstí 42 za ponad 3,3 mld czeskich koron (131 mln euro). Praga zamierza w najbliższym czasie przenieść do biurowca kilkuset swoich urzędników. Sprzedającym był Komerční banka.

schedule 02 lipca 2024

20 mln złotych na inwestycje

Blue City zainwestuje ponad 20 mln złotych, między innymi w instalację fotowoltaiczną, stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz nowe udogodnienia dla klientów i najemców centrum handlowego.

schedule 02 lipca 2024

Refield sprzedał pakietowo

Dwa kolejne parki handlowe, Pasaż Kępiński oraz Pasaż Grodziski przeszły w ręce funduszu inwestycyjnego Falcon Investment Management. Wcześniej, w 2022 roku fundusz nabył Pasaż Golubsko-Dobrzyński. Łączna wartość transakcji opiewa na kwotę ponad 150 mln złotych.

schedule 01 lipca 2024

Cordia zbiera na nowe projekty

W ramach emisji papierów pod kodem CPF1227 spółka Cordia Polska Finance uplasowała obligacje o wartości 120,4 mln zł, z terminem zapadalności 3,5 roku i oprocentowaniem zmiennym opartym o WIBOR 6M plus marża.

schedule 27 czerwca 2024

Szczeciński biurowiec dla Francuzów

Fundusz SCPI Transitions Europe, którym zarządza Arkéa Real Estate Investment Management, zakupił od Greenstone Asset Managment w pełni wynajęty biurowiec Lastadia Office w Szczecinie.

Wydanie 7 (290) lipiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie