EN

Polska Hybryda potrzebuje wsparcia

Biura i projekty wielofunkcyjne
Jak wynika z kolejnej edycji raportu Hybrid and Beyond opublikowanego przez Colliersa, już w 92 proc. organizacji wdrożony został hybrydowy model pracy. Nie w każdej firmie proces przejścia na ten tryb przebiega jednak bezproblemowo.

Pomiędzy preferencjami organizacji a oczekiwaniami pracowników istnieje znacząca rozbieżność. W rezultacie w wielu organizacjach model pracy nadal się kształtuje, co wpływa na oczekiwania firm poszukujących przestrzeni biurowych. Najemcy dążą do optymalizacji kosztów najmu, ale muszą również zapewnić sobie odpowiedni poziom elastyczności, która z czasem nabiera coraz większego znaczenia. Jak wynika z raportu Hybrid and Beyond ’23, praca zdalna lub hybrydowa stały się już nową normą, a 73 proc. respondentów biorących udział w badaniu twierdzi, że ich organizacje uważają obecnie wdrożony model pracy za optymalny (rok temu było to 55 proc.).

Jednocześnie organizacje starają się zrównoważyć pracę zdalną pracą stacjonarną, niejednokrotnie podejmując działania, które mają na celu zachęcić pracowników do powrotu do biura. Znaczące jest to, że aż 64 proc. organizacji podejmuje takie inicjatywy, a kolejne 9 proc. – planuje ich wprowadzenie w najbliższej przyszłości. Nie jest to jednak łatwy proces. Wśród firm próbujących zachęcić pracowników do powrotu, odsetek tych, które napotykają opór ze strony pracowników, wzrósł z 66 proc. do 79 proc. w ciągu roku.

Biorąc pod uwagę to, jak bardzo hybrydowy model pracy zadomowił się w naszej codzienności, szczególnie w mentalności pracowników, organizacje powinny raczej skupić się na dostosowaniu do niego swojej działalności, zamiast dążyć do powrotu do tradycyjnych rozwiązań. Niezależnie od tego, czy pracownicy pracują zdalnie jeden dzień w tygodniu, czy trzy, skuteczne wdrożenie hybrydowego modelu pracy oznacza zmianę sposobu funkcjonowania organizacji. Kluczowa jest obecnie umiejętność sprawnego zarządzania modelami pracy i elastyczność w stosowaniu nowych rozwiązań, indywidualnie dopasowanych do celów firmy, sposobu pracy i oczekiwań pracowników. To z kolei wpływa na oczekiwania najemców wobec przestrzeni biurowych. Konstrukcje tradycyjnych umów najmu nie zapewniają organizacjom odpowiedniej elastyczności, tak istotnej z punktu widzenia aktualnych wyzwań, związanych z modelem pracy – tłumaczy Dorota Osiecka, partnerka w Colliersie i dyrektorka platformy Colliers Define.

W rozwiązywaniu dylematów związanych z przestrzeniami biurowymi pomagają częściowo rozwiązania takie jak biura serwisowe, biura flex czy przestrzenie coworkingowe. Nadal jednak z rozwiązań tych korzystają przede wszystkim mniejsze organizacje. Dla dużych przedsiębiorstw mogą one z kolei stanowić dodatkową opcję uzupełniającą portfolio przestrzeni zagwarantowanych w ramach tradycyjnego najmu. Warto bowiem podkreślić, że szczególnie w przypadku dużych firm biuro pełni funkcję integracyjną.

Szczególnie w dużych organizacjach, gdzie działa efekt skali, koszty związane zarówno z nadmiernym „zapasem”, jak i nazbyt odważną redukcją powierzchni biurowej, mogą być znaczące. Najemcy chcą ograniczyć wydatki związane z wynajmem powierzchni, z której de facto nie korzystają. Równocześnie muszą radzić sobie z wyzwaniami związanymi z działaniem w dużym rozproszeniu, a nadmierna redukcja powierzchni może uniemożliwić zwiększenie zakresu pracy z biura, w sytuacji gdy organizacja uzna, że jest to w jej najlepszym interesie – zwraca uwagę Dorota Osiecka.

Dane zaprezentowane w raporcie Hybrid and Beyond ’23 wskazują, że wpływ pracy hybrydowej na organizacje jest złożony i może przynosić zarówno korzyści, jak i wyzwania. W ciągu minionych 12 miesięcy znaczącej poprawie uległa ocena wpływu pracy zdalnej na work-life balance pracowników. Większość badanych organizacji (65 proc.) ocenia, że praca zdalna ma bardzo pozytywny lub pozytywny wpływ na dobrostan pracowników. Rok do roku znacząco wzrosło również zaangażowanie w budowanie relacji indywidualnych i zespołowych poprzez regularne spotkania jeden na jeden i sesje zespołowe czy organizację regularnych spotkań towarzyskich (wzrost odpowiednio z 46 do 64 proc. oraz z 29 do 46 proc.). Duża zmiana w ciągu minionego roku dokonała się też w obszarze zapewnienia elastycznych warunków pracy (wzrost z 47 do 70 proc.). Wśród minusów pracy zdalnej respondenci wskazywali, prócz spadku poczucia przynależności do zespołu, pogorszenie przepływu informacji w zespołach i między nimi na poziomie operacyjnym oraz negatywny wpływ na współpracę.

Dobrym pomysłem, aby zminimalizować negatywny wpływ hybrydowego modelu pracy na działalność organizacji, może być przeprowadzenie badań w celu zidentyfikowania zespołów, które skutecznie radzą sobie z wyzwaniami pracy zdalnej. Ich doświadczenia i wdrożone sposoby działania mogą być bowiem wykorzystane do udoskonalenia modelu pracy hybrydowej w całej organizacji. Wiele wyzwań, które zostały zidentyfikowane w naszych badaniach, może być pokonanych poprzez wypracowanie i rozwijanie modelu pracy w środowisku hybrydowym – zauważa Grzegorz Rajca, psycholog organizacji, ekspert Colliers Define ds. środowiska pracy i zarządzania zmianą.

Wyzwania związane z wypracowaniem przez organizacje efektywnych sposobów funkcjonowania w hybrydowej rzeczywistości wymagają zastosowania odpowiednich narzędzi. "Hybrid Barometer" to zaprojektowana przez Colliersa metodologia, która skupia się na diagnozowaniu funkcjonowania organizacji w modelu hybrydowym.

Hybrid Barometer nie tylko wskazuje obszary wymagające interwencji, lecz także promuje kulturę uczenia się od innych, promując podejście "peer to peer learning". W rezultacie firmy otrzymują narzędzie pomagające uporządkować skomplikowaną rzeczywistość pracy hybrydowej – tłumaczy Dorota Osiecka.

Hybrydowy model pracy stawia przed kadrą zarządzającą wyzwania związane nie tylko z dostosowaniem logistyki pracy oraz wykorzystywanych narzędzi i technologii, lecz także związane z wprowadzaniem metod skutecznego zarządzania i rozwijaniem kluczowych umiejętności menedżerskich. Wśród licznych korzyści płynących z elastyczności musimy również rozpoznać potencjalne pułapki, takie jak zanik poczucia przynależności, bariery w komunikacji czy ryzyko wypalenia. Jak podkreślają eksperci Colliersa, kluczem do skutecznego poruszania się w tym krajobrazie jest iteracyjne podejście – metoda ciągłego testowania, oceniania i dostosowywania. Organizacje powinny angażować pracowników w dialog, monitorować wskaźniki ryzyka i być gotowe na szybkie zmiany w odpowiedzi na wykryte problemy. W erze pracy, która zmienia się w zawrotnym tempie, zdolność do rozpoznawania trendów i adaptacji do nich, jak nigdy dotąd, stanowi klucz do sukcesu.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Słowacja Pierwszy najemca Mountpark Bratysława

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Mountpark pozyskał firmę Alza, internetowego sprzedawcę detalicznego w Europie Środkowo-Wschodniej, jako pierwszego klienta Mountpark Bratysława. Alza wynajęła powierzchnię 65 tys. mkw. w budynku A parku logistycznego, którego budowa rozpoczęła się w październiku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Biedronka w Moich Bielanach

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Sklep spożywczy Biedronka powstanie na parterze inwestycji mieszkaniowej Moje Bielany, którą przy ul. Wólczyńskiej w Warszawie realizuje firma CeMat A/S.

Rynek mieszkaniowy

Polska Murapol buduje w Katowicach

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Grupa Murapol rozpoczyna w Katowicach realizację nowej inwestycji wielorodzinnej. Osiedle Murapol Corfa powstanie na zielonych Wzgórzach Chorzowskich w pobliżu al. Wojciecha Korfantego na terenie Wełnowca. W ramach inwestycji, w dwóch budynkach zaplanowano 196 mieszkań i jeden lokal usługowy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Towarowa22 nabiera tempa

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Powstający w biznesowym centrum Warszawy budynek Office House wkracza w ostatnią fazę realizacji. Dobiega właśnie końca montaż energooszczędnej elewacji, a wewnątrz biurowca trwają już prace wykończeniowe. Zakończenie budowy planowane jest wiosną 2025 roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Develia rusza z Rokokową

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by JC

Develia rozpoczęła realizację inwestycji Rokokowa Vita. Projekt zlokalizowany jest na warszawskich Młocinach.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Infor zostaje w klimacie Retro

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Firma Infor, oferująca rozwiązania w dziedzinie biznesowego oprogramowania w chmurze przedłużyła umowę najmu we wrocławskim biurowcu Retro Office House należącym do Globalworth.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nest uwił gniazdo w Łodzi

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców biurowca Teal dołączyła firma Nest Leasing. Spółka zajmie w łódzkim kompleksie Off Piotrkowska Center blisko 250 mkw. powierzchni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wille na Lirników

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by JC

Matexi Polska rozpoczyna budowę inwestycji na Podgórzu Duchackim w Krakowie. Wille wielorodzinne na osiedlu Takt Lirników łącznie pomieszczą setkę mieszkań.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Garbe na sto procent

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by JC

Wszystkie parki przemysłowe Garbe w regionie CEE zostały wynajęte. Zwolnioną niedawno powierzchnię 10 tys. mkw. w Garbe Parku Senec na Słowacji zajęła już firma logistyczna Würth International Trading.

Rynek mieszkaniowy

Polska TBS buduje w stolicy

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by JC

W ramach warszawskiego programu polityki mieszkaniowej powstaje kolejny budynek. Blok przy ul. Rudnickiego, na którym zawisła wiecha, zaoferuje 178 mieszkań.

Technologie

Polska/Czechy/Węgry Sztuczna inteligencja na co dzień

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by MR

W Polsce prawie 30 proc. pracowników branży nieruchomości korzysta już z AI, a 38 proc. z nich używa jej codziennie - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę konsultingową Drees & Sommer.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nie tylko ramen

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by MR

Kimsu to nowy punkt na gastronomicznej mapie Manufaktury. Lokal specjalizujący się w kuchni japońskiej, o powierzchni około 190 mkw. znajduje się na rynku Manufaktury pomiędzy Tajska Restauracją Hot Spoon a Seafood.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Jubileuszowy M Park w Pionkach

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

LCP Properties, należący do międzynarodowej grupy M Core, oficjalnie otworzył M Park Pionki, 50. park handlowy pod marką M Park w Polsce. Jest to zarazem trzynasty M Park w województwie mazowieckim. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rossmann rozwija się z MMG

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by MR

Master Management Group zwiększa obecność drogerii Rossmann w swoich centrach. Marka m.in. zaprosiła klientów do nowo otwartej drogerii w centrum handlowym Brama Mazur w Ełku

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po urodę do Galerii Madison

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców gdańskiej Galerii Madison dołączyły trzy nowe marki z branży health & beauty. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kamień pod Panoramą

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Kościelnej Wsi powstaje kompleks usługowo-handlowy Panorama Park II. Pod koniec listopada odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę obiektu.

Zarządzanie nieruchomościami

Niemcy Zamek dla ECE Marketplaces

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by MR

Deka Immobilien powierzyła zarządzanie i komercjalizację centrum handlowym „das Schloss” w Berlinie firmie ECE Marketplaces. Współpraca wejdzie w życie od stycznia 2025 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Czechy Apteka i siłka w biurowcu

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by MR

Biurowiec Roztyly Plaza w Pradze zyskał dwóch nowych najemców. Najemcy budynku i inni klienci mogą korzystać z apteki Serpiente oraz centrum fitness z sauną i solarium Max Fitness.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Sphinx w Łubnej

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Oferta gastronomiczna parku handlowego Big Łubna powiększyła się o restaurację sieci Sphinx. Lokal o powierzchni blisko 400 mkw. powstał obok placu zabaw oraz strefy rekreacyjnej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowości w bydgoskim Focusie

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców CH Focus w Bydgoszczy dołączył Kantor Promes oraz Top Secret. Łącznie marki zajmują w obiekcie prawie 160 mkw.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 02 grudnia 2024

Towarowa22 nabiera tempa

Powstający w biznesowym centrum Warszawy budynek Office House wkracza w ostatnią fazę realizacji. Dobiega właśnie końca montaż energooszczędnej elewacji, a wewnątrz biurowca trwają już prace wykończeniowe. Zakończenie budowy planowane jest wiosną 2025 roku.

schedule 02 grudnia 2024

Infor zostaje w klimacie Retro

Firma Infor, oferująca rozwiązania w dziedzinie biznesowego oprogramowania w chmurze przedłużyła umowę najmu we wrocławskim biurowcu Retro Office House należącym do Globalworth.

schedule 02 grudnia 2024

Nest uwił gniazdo w Łodzi

Do grona najemców biurowca Teal dołączyła firma Nest Leasing. Spółka zajmie w łódzkim kompleksie Off Piotrkowska Center blisko 250 mkw. powierzchni.

schedule 29 listopada 2024

Apteka i siłka w biurowcu

Biurowiec Roztyly Plaza w Pradze zyskał dwóch nowych najemców. Najemcy budynku i inni klienci mogą korzystać z apteki Serpiente oraz centrum fitness z sauną i solarium Max Fitness.

schedule 28 listopada 2024

Ograniczona podaż w Warszawie

Jak wskazuje raport BNP Paribas Real Estate Poland "At a Glance – rynek biurowy w Warszawie” za III kwartał 2024 roku, aktywność najemców na stołecznym rynku biurowym nie maleje mimo niskiej nowej podaży, co skutkuje spadkiem wskaźnika pustostanów do 10,7 proc.

schedule 28 listopada 2024

Porto Office przyciągnął ekspertów climate-tech

Amsterdam Standard, holenderska spółka firma technologiczna, łącząca w swojej działalności technologie klimatyczne, programowanie, biznes i sztuczną inteligencję, wprowadziła się do krakowskiego biurowca Porto Office B.

schedule 28 listopada 2024

Join UP! i SkyUp zostają z Adgar

Marki Join UP! i SkyUpTM, dotychczasowi najemcy przestrzeni w biurowcu Adgar Wave, zmieniają swoją siedzibę. Wciąż będą wynajmować biura od Adgar Poland. Spółki wprowadziły się do 900-metrowego biura, dotąd zajmowanego przez pracowników właściciela budynku.

schedule 27 listopada 2024

Zostają w Porto

Międzynarodowa firma logistyczna Transporeon, należąca do grupy Trimble, przedłużyła umowę najmu w krakowskim budynku biurowym Porto Office A, w którym zajmuje przeszło 1,9 tys. mkw.

schedule 26 listopada 2024

Globalworth ma asa w rękawie

Marka Ace of Space, nowa linia biznesowa Globalworth, oficjalnie rozpoczęła działalność w Polsce. Pierwsze biuro sieci zlokalizowane jest w krakowskim kompleksie Quattro Business Park.

schedule 26 listopada 2024

Agfa zostaje w Oxygen Park

Agfa-Gevaert Group przedłużyła najem powierzchni biurowej w kompleksie Oxygen Park. Firma związana jest z warszawskim budynkiem od 2014 roku, na mocy nowej umowy pozostanie w nim przez kolejne sześć lat. Siedziba polskiego oddziału Agfa zajmuje blisko 1,2 tys. mkw. powierzchni biurowej na 3. piętrze budynku B.

schedule 25 listopada 2024

Nowe centrum Gdyni

Vastint ukończył realizację II etapu inwestycji Gdynia Waterfront. Nowoczesny kompleks wielofunkcyjny powstaje w sercu miasta, tuż obok Skweru Kościuszki. Docelowo oferować będzie 75,5 tys. mkw. powierzchni.

schedule 22 listopada 2024

Ruszył kolejny Chilliflex

Na dziewiątym piętrze łódzkiej Bramy Miasta otwarto biuro Chilliflex. To siódma lokalizacja sieci w Polsce.

schedule 21 listopada 2024

MCP wybiera Newtona

Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości wprowadzi się do należącego do GTC kompleksu Korona w Krakowie. MCP zajmie ponad 3 tys. mkw. w budynku Newton. 

schedule 21 listopada 2024

Przybyło biur we Wrocławiu

Nowa podaż na rynku biurowym we Wrocławiu w pierwszych III kwartałach 2024 roku należała do najwyższej spośród głównych miast regionalnych - podaje Knight Frank.

schedule 20 listopada 2024

Posejdon zatrzymuje Pomeranię

Fundusz Pomerania przedłużył umowę najmu i pozostaje na kolejne lata w biurowcu Posejdon w Szczecinie.

schedule 20 listopada 2024

Wprowadzą się na Piotrkowską

Borg Automotive Group w lutym 2025 roku wprowadzi się do nowej siedziby w HI Piotrkowska w Łodzi. Zajmie około 300 mkw.

schedule 20 listopada 2024

Popyt na plus w Krakowie

Po trzech kwartałach krakowscy najemcy wykazali się największą aktywnością spośród miast regionalnych. Na koniec września popyt na wynajem powierzchni biurowej wyniósł 179 tys. mkw. - podają eksperci Knight Franka. 

schedule 19 listopada 2024

Mariaż w Astorii

Cloudity oraz Hardis Group zdecydowały się na biurową konsolidację i wspólną siedzibę w budynku Astoria Premium Offices w Warszawie. Obie firmy, działające w sektorze IT, podpisały umowę najmu około 1,1 tys. mkw. powierzchni.

schedule 18 listopada 2024

Chemobudowa wyburzy w Katowicach

Generalny wykonawca rewitalizacji Kwartału Dworcowa, firma Chemobudowa Kraków, na początku grudnia rozpocznie pierwsze prace budowlane.

schedule 14 listopada 2024

Sharp zostaje w Poleczki Parku

Firma Sharp Electronics Europe przedłużyła umowę najmu w kompleksie Poleczki Park. Warszawskie biuro wraz z powierzchnią magazynowo-serwisową zajmuje 1,2 tys. mkw. powierzchni.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia