Polska W stolicy przybywa fleksów
Biura i projekty wielofunkcyjne
Aktualnie na rynku warszawskim funkcjonuje 31 profesjonalnych operatorów oferujących elastyczne powierzchnie. Wśród 10 największych (pod względem liczby oferowanych metrów kwadratowych) można wymienić: IWG z markami Regus i Spaces; WeWork; Adgar Poland z markami Brain Embassy, Be Yourself i Flexi Lease; OmniOffice; CitySpace; Mindspace; CIC; BeIN Offices; InOffice Group oraz New Work Offices.
Na podstawie ankiet przeprowadzanych przez Biuro Na Miarę zauważono, że około 40 proc. powierzchni elastycznych zarządzana jest przez operatorów o zasięgu krajowym. Dominującymi operatorami zagranicznymi w Warszawie są firmy z Wielkiej Brytanii, USA i Izraela, ale wciąż rośnie liczba lokalnych inwestorów, a także graczy z Włoch, Czech czy Węgier. Autorzy raportu zauważają, że wielu operatorów jest bezpośrednio powiązanych z właścicielem budynku poprzez spółki celowe lub działających jako agencja wyłączna w imieniu wynajmującego.
Własne koncepty elastyczne właścicieli rozwijają się liczbowo i rodzajowo, bo lokalni gracze oferują nowe rozwiązania będące alternatywą dla tradycyjnego najmu. Przyczyn powstawania konceptów własnych jest wiele, a najważniejsze z nich to: “uelastycznienie” oferty biurowca, które zwiększa grono potencjalnych najemców i przyspiesza komercjalizację; wpisywanie się w trend rosnącego popytu na elastyczne biura i powoływanie do życia nowego biznesu operatorskiego; trudności płynnościowe dotychczasowego operatora, przez co właściciel przejmował powierzchnię i kontynuował działalność; powierzchnia po najemcy tradycyjnym zostaje odświeżona i dostosowana pod elastyczne biura, dzięki czemu koszt wykończenia powierzchni jest znacznie niższy.
W Warszawie aż 32 proc. wszystkich analizowanych przez firmę biur elastycznych to koncepty własne, tworzone przez właścicieli. W stołecznych biurach flex można znaleźć różne typy produktów, które obejmują zarówno pokoje biurowe, jak i przestrzenie przeznaczone dla większej liczby osób. Popularną opcję wciąż stanowi miejsce pracy na open space lub wynajem dedykowanego biurka. Pomieszczenia dla większych grup i wydzielone indywidualne moduły to korzystna opcja dla firm zatrudniających 10-50 osób, które potrzebują większej przestrzeni do pracy zespołowej i spotkań.
Ceny w biurach elastycznych na rynku warszawskim są mocno zróżnicowane, a wśród głównych czynników wpływających na koszty można wymienić lokalizację, standard budynku, udogodnienia, jakość wyposażenia, a także obecność dodatkowych usług. Z ankiety wynika, że minimalna cena za jedno stanowisko pracy w prywatnym biurze to kwota około 650 zł za osobę miesięcznie. Cena maksymalna to natomiast okolice 2,5 tys. zł.
Klienci korzystający z biur elastycznych na rynku warszawskim mają dostęp do szeregu usług, wliczonych w cenę najmu. Większość biur zapewnia możliwość korzystania z sal konferencyjnych i salek spotkań w ramach dziennego limitu czasowego. Standardem jest całodobowy dostęp do biura, adres rejestracyjny oraz serwis sprzątający dla powierzchni wspólnych, a także dostęp do aneksu kuchennego z wodą, kawą i herbatą oraz obsługa recepcyjna
W części nowszych biur elastycznych znajdziemy również wsparcie działu IT, a także strefy relaksu i pokoje chillout. Niektóre z biur proponują również mobilne aplikacje stworzone przez swoich operatorów.
Zielone umowy najmu: marketing czy konieczność?
Zielone umowy najmu: marketing czy konieczność?
Knight Frank
W Polsce nie istnieją przepisy, które wymagają stosowania „zielonych” zapisów w umowach najmu. Są one całkowicie dobrowolne i mieszczą się kategoriach dobrych praktyk, ...
Niemal każdy właściciel budynku biurowego myśli dziś o modernizacji
Niemal każdy właściciel budynku biurowego myśli dziś o modernizacji
Colliers
Polski rynek nieruchomości wkrótce obejmie fala modernizacji – to pewne, gdyż aż 70 proc. budynków jest nieefektywnych energetycznie. Już dziś obserwujemy wzmożone zaintereso ...
Parki handlowe to plastyczny format
Parki handlowe to plastyczny format
Fortis Investments
Parki handlowe znacznie umocniły swoją pozycję rynkową w ostatnich latach. O przyczynach wielokrotnie już mówiono: dzięki otwartej architekturze pozostały otwarte w trakcie pandemi ...