Polska W stolicy przybywa fleksów
Biura i projekty wielofunkcyjneAktualnie na rynku warszawskim funkcjonuje 31 profesjonalnych operatorów oferujących elastyczne powierzchnie. Wśród 10 największych (pod względem liczby oferowanych metrów kwadratowych) można wymienić: IWG z markami Regus i Spaces; WeWork; Adgar Poland z markami Brain Embassy, Be Yourself i Flexi Lease; OmniOffice; CitySpace; Mindspace; CIC; BeIN Offices; InOffice Group oraz New Work Offices.
Na podstawie ankiet przeprowadzanych przez Biuro Na Miarę zauważono, że około 40 proc. powierzchni elastycznych zarządzana jest przez operatorów o zasięgu krajowym. Dominującymi operatorami zagranicznymi w Warszawie są firmy z Wielkiej Brytanii, USA i Izraela, ale wciąż rośnie liczba lokalnych inwestorów, a także graczy z Włoch, Czech czy Węgier. Autorzy raportu zauważają, że wielu operatorów jest bezpośrednio powiązanych z właścicielem budynku poprzez spółki celowe lub działających jako agencja wyłączna w imieniu wynajmującego.
Własne koncepty elastyczne właścicieli rozwijają się liczbowo i rodzajowo, bo lokalni gracze oferują nowe rozwiązania będące alternatywą dla tradycyjnego najmu. Przyczyn powstawania konceptów własnych jest wiele, a najważniejsze z nich to: “uelastycznienie” oferty biurowca, które zwiększa grono potencjalnych najemców i przyspiesza komercjalizację; wpisywanie się w trend rosnącego popytu na elastyczne biura i powoływanie do życia nowego biznesu operatorskiego; trudności płynnościowe dotychczasowego operatora, przez co właściciel przejmował powierzchnię i kontynuował działalność; powierzchnia po najemcy tradycyjnym zostaje odświeżona i dostosowana pod elastyczne biura, dzięki czemu koszt wykończenia powierzchni jest znacznie niższy.
W Warszawie aż 32 proc. wszystkich analizowanych przez firmę biur elastycznych to koncepty własne, tworzone przez właścicieli. W stołecznych biurach flex można znaleźć różne typy produktów, które obejmują zarówno pokoje biurowe, jak i przestrzenie przeznaczone dla większej liczby osób. Popularną opcję wciąż stanowi miejsce pracy na open space lub wynajem dedykowanego biurka. Pomieszczenia dla większych grup i wydzielone indywidualne moduły to korzystna opcja dla firm zatrudniających 10-50 osób, które potrzebują większej przestrzeni do pracy zespołowej i spotkań.
Ceny w biurach elastycznych na rynku warszawskim są mocno zróżnicowane, a wśród głównych czynników wpływających na koszty można wymienić lokalizację, standard budynku, udogodnienia, jakość wyposażenia, a także obecność dodatkowych usług. Z ankiety wynika, że minimalna cena za jedno stanowisko pracy w prywatnym biurze to kwota około 650 zł za osobę miesięcznie. Cena maksymalna to natomiast okolice 2,5 tys. zł.
Klienci korzystający z biur elastycznych na rynku warszawskim mają dostęp do szeregu usług, wliczonych w cenę najmu. Większość biur zapewnia możliwość korzystania z sal konferencyjnych i salek spotkań w ramach dziennego limitu czasowego. Standardem jest całodobowy dostęp do biura, adres rejestracyjny oraz serwis sprzątający dla powierzchni wspólnych, a także dostęp do aneksu kuchennego z wodą, kawą i herbatą oraz obsługa recepcyjna
W części nowszych biur elastycznych znajdziemy również wsparcie działu IT, a także strefy relaksu i pokoje chillout. Niektóre z biur proponują również mobilne aplikacje stworzone przez swoich operatorów.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...