EN

Polska Mniej biur, więcej transakcji

Biura i projekty wielofunkcyjne
W Warszawie i na rynkach regionalnych można zaobserwować spadek aktywności deweloperskiej. Jednocześnie aktywność najemców w największych miastach poza Warszawą pozostaje nominalnie wysoka, a sama stolica notuje rekordową liczbę zawartych umów najmu - podaje Cushman & Wakefield.

Na koniec III kwartału 2023 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na największych rynkach w Polsce (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin i Szczecin) wyniosły około 12,8 mln mkw. Największe ukończone realizacje od początku roku to rozbudowa kompleksu Ocean Office Park w Krakowie o budynek Ocean Office Park II (28,6 tys. mkw., Cavatina), oddanie do użytku biurowca Craft w Katowicach (26,7 tys. mkw., Ghelamco) oraz ukończenie kolejnego etapu poznańskiego kompleksu Nowy Rynek E w Poznaniu (25,1 tys. mkw., Skanska).

W ciągu ostatnich trzech lat na rynku biurowym widoczny jest spadek wolumenu nowej powierzchni realizowanych inwestycji. Mimo nieznacznego odbicia, z uwagi na rozpoczęcie budowy pojedynczych biurowców, trend ten jest nadal widoczny zarówno w stolicy, jak i miastach regionalnych. W Warszawie w budowie znajduje się obecnie około 235 tys. mkw., a w miastach regionalnych w realizacji pozostaje około 310 tys. mkw. Sytuacja ta wynika z utrzymania się wysokiego poziomu kosztów budowy i wykończenia powierzchni oraz ogólnego trudniejszego klimatu gospodarczego w Polsce i na świecie – tłumaczy Ewa Derlatka-Chilewicz, head of Research, Cushman & Wakefield.

Według szacunków agencji Cushman & Wakefield w 2023 roku warszawski rynek biurowy powiększy się łącznie o około 68 tys. mkw., wchodząc jednocześnie w okres wyhamowania podaży, który może potrwać nawet do 2025 roku.

W miastach regionalnych łączna podaż może wynieść 305 tys. mkw., co jest wartością o ponad 25 proc. niższą w porównaniu do średniej z ostatnich pięciu lat, a efekt wyhamowania podaży w regionach będzie opóźniony względem warszawskiego rynku o około rok i zacznie oddziaływać już w 2024 roku – komentuje Vitalii Arkhypenko, ekspert rynku biurowego, Cushman & Wakefield.

Całkowita aktywność najemców w Warszawie w pierwszych trzech kwartałach tego roku wyniosła blisko 497 tys. mkw. i była o 18 proc. niższa względem analogicznego okresu w 2022 roku. Niemniej, liczba transakcji była rekordowo duża – o 6 proc. większa r/r oraz o 10 proc. w porównaniu do 2019 roku – dodaje Jan Szulborski, ekspert rynku biurowego, Cushman & Wakefield.

W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku w strukturze popytu w stolicy przeważały relokacje, które stanowiły około 58 proc. wszystkich zawartych umów. Renegocjacje i ekspansje odpowiadały odpowiednio za 38 i 4 proc. wszystkich zawartych umów.

Na rynkach regionalnych nominalna aktywność najemców była wyższa, wynosząc niecałe 532 tys. mkw. co stanowi 19-procentowy wzrost r/r oraz 3-procentowy wzrost względem analogicznego okresu w 2019 roku. Za 59 proc. zawartych umów odpowiadały nowe kontrakty, za 35 proc. – renegocjacje, a 6 proc. – ekspansje. Na stronę popytową w miastach regionalnych, podobnie jak wcześniej, największy wpływ miały firmy z sektora IT oraz branży usług dla biznesu.

Wskaźnik absorpcji dla miast regionalnych, pokazujący realne powiększenie zajmowanej powierzchni przez wszystkich najemców, jest relatywnie niewielki i stanowi około 75,5 tys. mkw. Ten najniższy od 13 lat poziom wskazuje, że pomimo dużego wolumenu transakcji, zauważalna jest przede wszystkim rotacja najemców w obecnie zajmowanych biurach oraz renegocjacja starszych umów. Rzadziej natomiast obserwujemy powiększanie zajmowanych powierzchni. Regiony przechodzą przebudowę struktury najmów, która w długiej perspektywie stanowić będzie wartość dla inwestorów zainteresowanych zakupem skomercjalizowanych budynków – komentuje Michał Galimski, partner, head of Regional Markets, Cushman & Wakefield.

Średni wskaźnik pustostanów w Polsce wyniósł 14 proc., co stanowi spadek o 0,1 pp. względem II kwartału 2023 roku, lecz wzrost o 0,3 pp. r/r. W stolicy wskaźnik niewynajęcia spadł o 0,7 pp. względem poprzedniego kwartału i wyniósł 10,6 proc., natomiast wzrosty odnotowano w większości miast regionalnych poza Trójmiastem, Łodzią i Lublinem – średni wskaźnik wyniósł 17,3 proc. Na wszystkich rynkach biurowych objętych analizą dostępna powierzchnia wyniosła 1,8 mln mkw., co oznacza wzrost o 3 proc. względem początku 2023 roku.

Stawki za najlepsze powierzchnie biurowe w strefie Centrum w Warszawie wynosiły przeciętnie 22-26 euro/mkw. za miesiąc, natomiast w lokalizacjach poza Centrum oscylowały w granicach 13,5-16,5 euro/ mkw. za miesiąc. W III kwartale 2023 roku czynsze w stolicy utrzymywały się na poziomie zbliżonym do końca poprzedniego roku. W miastach regionalnych najlepsze biura w centrum były oferowane średnio w przedziale cenowym 12,5-16,5 euro/mkw. za miesiąc, jednocześnie od początku roku był odnotowany wzrost stawek czynszu głównie w budynkach nowo oddawanych i tych, które historycznie cieszyły się największą popularnością wśród najemców.

Przekroczenie poziomu 16,50 euro/mkw. jest realne tylko dla kilku budynków w skali wszystkich miast regionalnych łącznie. W pierwszej kolejności będą to obiekty biurowe w Krakowie w okolicy Dworca Głównego. W czasie, gdy najlepsze budynki będą stopniowo podwyższać czynsze, lokalizacje, które od 2020 roku tracą zainteresowanie najemców, zderzą się ze zjawiskiem, w którym agresywne obniżki czynszów nie pomogą w ponownej komercjalizacji wolnych powierzchni. Na szczęście dla rynków regionalnych, takie lokalizacje są bardzo rozproszone – podsumowuje Michał Galimski, partner, head of Regional Markets, Cushman & Wakefield.

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Elastycznie w Krakowie

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by MR

Na koniec IV kwartału 2023 roku na rynku krakowskim funkcjonowało ponad 51 tys. mkw. elastycznych powierzchni biurowych, oferujących łącznie około 7,3 tys. stanowisk pracy — podają w swoim raporcie eksperci BNM Real Estate Advisory.

Eurobuild FM

Polska Joanna Mroczek o drugim życiu budynków

schedule 27 lutego 2024
Magda Rachwald

Jak sprawić, żeby starsze nieruchomości nie traciły na wartości i odpowiadały na potrzeby najemców, a przy okazji wpasowały się w idee ESG – na te i inne pytania w kolejnym odcinku Eurobuild FM odpowiada Joanna Mroczek, szefowa działu doradztwa strategicznego CBRE.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Podwyżki w centrach handlowych

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by MR

Budżety service charge obiektów handlowych w latach 2019-2024 wzrosły średnio o 45 proc. – wynika z analizy agencji Cushman & Wakefield.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Wynajęli w Świdniku

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by MR

Panattoni oddaje do użytku Panattoni Park Lublin IV w Świdniku. Kolejny projekt dewelopera na Lubelszczyźnie ma już czterech najemców z różnych branż: automotive, produkcji suplementów, FMCG i papierniczej (wytwarzanie opakowań).

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Wmurowali w Pionkach

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by JC

Wmurowano kamień węgielny pod budowę M Parku Pionki. W kompleksie, który zajmie powierzchnię niemal 9,3 tys. mkw., siedzibę znalazło 14 najemców.

Rynek mieszkaniowy

Polska Bouygues z trzema nowymi projektami

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by MR

Bouygues Immobilier Polska wprowadza do sprzedaży nowe mieszkania w Warszawie. Łącznie do końca I kwartału firma wystartuje ze sprzedażą trzech inwestycji na terenie stolicy - dwóch na Chrzanowie i jednej w dzielnicy Włochy.

Rynek mieszkaniowy

Rumunia Z widokiem na jezioro w Bukareszcie

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by MR

Firma Kész przygotowuje się do realizacji projektu mieszkaniowego Corallis, zlokalizowanego w północnej części Bukaresztu, przy ul. Coralilor. Budowa zgodnie z planami ma się rozpocząć w I połowie 2024 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zostają w Lumenie

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Orbis i Accor Services Poland podpisały kolejne umowy najmu w warszawskim biurowcu Lumen. Firmy przedłużyły umowy łącznie na blisko 2,5 tys. mkw. powierzchni.

Technologie

Polska CBRE włącza apkę

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by JC

CBRE wprowadza pierwszą kompleksową aplikację internetową DigitalRFP, służącą do obsługi procesu składania zapytań ofertowych. Nowe narzędzie usprawnia m.in. wysyłanie wielu rund zapytań ofertowych, zapewnia szybką analizę danych, tworzenie raportów oraz możliwość współpracy z SI.

Rynek mieszkaniowy

Polska PRS na Żoliborzu

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by JC

Przy ul. Słowackiego 12 w Warszawie do użytku zostanie oddana inwestycja PRS, która zaoferuje 50 mieszkań jedno- i dwupokojowych. Pierwsi najemcy mają wprowadzić się jeszcze w lutym.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska MLP Łódź ma nowego najemcę

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Bohnenkamp, dostawca opon i kół do zastosowań profesjonalnych, dołączy do grona najemców parku logistycznego MLP Łódź. Firma zajmie ponad 6 tys. mkw. powierzchni.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska B4B ma kolejne umowy

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Podpisano dwie nowe umowy dotyczące najmu przestrzeni biurowych w kompleksie Bonarka for Business w Krakowie. Łącznie wynajęte zostało 825 mkw. powierzchni.

ESG

Polska Złoto dla Puro

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by MR

Siedem budynków sieci Puro Hotels, uzyskało certyfikaty LEED v4.1 Operation and Maintenance na poziomie Gold. Certyfikacja wszystkich obiektów została przeprowadzona we współpracy z firmą doradczą JWA.

Hotele

Polska Rosną wskaźniki efektywności

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Eksperci firmy Cushman & Wakefield spodziewają się zwiększenia aktywności transakcyjnej inwestorów na rynku hotelowym w Polsce w 2024 roku. Warszawski rynek hotelowy jest liderem ożywienia w 2023 roku wśród sześciu stolic Europy Środkowo-Wschodniej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Transakcje coraz dłuższe

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by JC

Firma Drooms, dostawca pokoi danych, opublikował swój coroczny Real Estate Transaction Barometer. Europejscy eksperci ds. rynku nieruchomości wypowiedzieli się w badaniu na temat prognoz rynkowych i własnych planów inwestycyjnych na 2024 rok.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Czechy Spodziewany powrót równowagi cenowej 

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Jak wynika z analizy firmy Colliers wolumen inwestycji w regionie CEE-6 spadł o około 52 proc. do 5,1 mld euro w 2023 roku, osiągając najniższy poziom od dziesięciu lat. Kapitał czeski utrzymuje jednak najsilniejszą pozycję w regionie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zielone światło dla Riverview II

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by JC

Pomorski wojewódzki konserwator zabytków zatwierdził rozwiązania projektowe dla budowy osiedla Riverview II w Gdańsku. Inwestycja Vastinta zlokalizowana jest nad Motławą, w sąsiedztwie Wyspy Spichrzów.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Renegocjacja na osłodę

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by JC

Firma Agart-Pro przedłużyła umowę najmu w podwrocławskim obiekcie Eurologis Centrum Logistyczne. Najemca zajmuje w obiekcie prawie 1,8 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej.

ESG

Europa Spójnie o zrównoważonym rozwoju

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by MR

Firma Arup wraz ze Światową Radą Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD) stworzyła raport, w którym nawołuje do opracowania spójnej polityki i konkretnych definicji budynku o zerowej emisyjności.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska W Topolach wyprodukują więcej łóżek

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by MR

Fabryka Fey w Topolach w woj. pomorskim powiększy się o halę produkcyjną i biurowiec. Dzięki rozbudowie, którą jako generalny wykonawca realizuje WPIP Construction, powierzchnia kompleksu wzrośnie z 13,5 do 18 tys. mkw.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 27 lutego 2024

Elastycznie w Krakowie

Na koniec IV kwartału 2023 roku na rynku krakowskim funkcjonowało ponad 51 tys. mkw. elastycznych powierzchni biurowych, oferujących łącznie około 7,3 tys. stanowisk pracy — podają w swoim raporcie eksperci BNM Real Estate Advisory.

schedule 27 lutego 2024

Zostają w Lumenie

Orbis i Accor Services Poland podpisały kolejne umowy najmu w warszawskim biurowcu Lumen. Firmy przedłużyły umowy łącznie na blisko 2,5 tys. mkw. powierzchni.

schedule 26 lutego 2024

B4B ma kolejne umowy

Podpisano dwie nowe umowy dotyczące najmu przestrzeni biurowych w kompleksie Bonarka for Business w Krakowie. Łącznie wynajęte zostało 825 mkw. powierzchni.

schedule 23 lutego 2024

Showroom na zachętę w V Tower

W II kwartale w warszawskim V Tower zostanie otwarty showroom, który zaprezentuje powierzchnie biurowe w budynku. Biurowiec przy ul. Chmielnej przechodzi obecnie rewitalizację, która prowadzi Cornerstone Investment Management.

schedule 22 lutego 2024

Czwórka na horyzoncie

Warszawski kompleks biurowy Horizon zyskał czworo nowych najemców. Łącznie firmy zajmą w obiekcie niemal 2,5 tys. mkw. powierzchni.

schedule 22 lutego 2024

Reesco odświeża biurowce

Spółka Reesco przeprowadziła na zlecenie GTC modernizacje dwóch obiektów biurowych. Renowację przeszło lobby we wrocławskim Globisie i część pomieszczeń w katowickim Francuska Office Centre.

schedule 22 lutego 2024

Zmiany w biurowym krajobrazie

Chociaż aktywność deweloperów na warszawskim rynku nieruchomości biurowych w 2023 roku wzrosła, to coraz więcej sygnałów wskazuje na to, że segment ten znacząco się zmienia – wskazuje raport przygotowany przez Deloitte. 

schedule 22 lutego 2024

Otworzą showroom i studio nagrań

Do najemców budynku Lixa E w Warszawie dołączyła spółka Aluprof, producent systemów aluminiowych, a także agencja komunikacji medycznej Unique Work. Najnowszy biurowiec flagowej inwestycji Yareal Polska jest już skomercjalizowany w ponad 70 proc.

schedule 21 lutego 2024

Pół tysiąca w N21

Freundschaft dołącza do grona najemców biurowca N21 w Warszawie. Agencja reklamowa wprowadzi się do nowej siedziby w maju 2024.

schedule 21 lutego 2024

Giant Office dla najmniejszych

Do grona najemców poznańskiego biurowca Giant Office dołączyło przedszkole i żłobek Kids&Co. Placówka znajduje się na parterze budynku.

schedule 20 lutego 2024

Nowy flex na Służewcu

Na warszawskim Mokotowie wkrótce zostanie uruchomione nowe elastyczne powierzchnie biurowe. Domaniewska 45 Flex to biura wynajmowane bezpośrednio od właściciela budynku, który jest również operatorem biura.

schedule 20 lutego 2024

Ubezpieczyciele zostają w Nefrycie

Grupa Mak zrzeszająca spółki ubezpieczeniowe, zdecydowała się pozostać w dotychczasowym biurze w budynku Nefryt na warszawskim Mokotowie.

schedule 20 lutego 2024

Czas aktualizacji strategii

Eksperci JLL podsumowali rok 2023 na regionalnych rynkach biurowych. Deweloperzy dostarczyli łącznie około 280 tys. mkw. powierzchni biurowej, co jest nadal wysokim wynikiem ery postpandemicznej, niemniej, sytuacja zmieni się w kolejnych latach, gdy zrealizują się prognozy nowej podaży.

schedule 20 lutego 2024

Bank Pocztowy zostaje na Mokotowie

Bank Pocztowy zdecydował o przedłużeniu umowy najmu na powierzchnię około 2,6 tys. mkw. w biurowcu Corner House przy ul. Puławskiej w Warszawie.

schedule 20 lutego 2024

Warszawskie biura wszystkich klas

Według raportu firmy doradczej Brookfield Partners ,,Office Market Pulse - podsumowanie rynku biurowego w Warszawie” całkowite zasoby powierzchni biurowej w stolicy na koniec 2023 roku wynosiły 7,94 mln mkw.

schedule 19 lutego 2024

Triple PR ma adres w HOP

Warszawska agencja public relations Triple PR dołączyła do najemców biurowca HOP, zlokalizowanego przy ul. Chmielnej w Warszawie. 

schedule 19 lutego 2024

Audyty i doradztwo pod dachem Brain Parku

EY wprowadzi się do Brain Parku w Krakowie, gdzie zajmie 2 tys. mkw. Tym samym Echo Investment zakończyło komercjalizację pierwszego budynku kompleksu biurowego przy al. Pokoju.

schedule 16 lutego 2024

W oczekiwaniu na lukę

Grupa Redd opublikowała raport podsumowujący stan rynku powierzchni biurowych na koniec 2023 roku. Analizie poddane zostały nieruchomości zlokalizowane w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Łodzi i Poznaniu.

schedule 16 lutego 2024

Szeroki uśmiech w Infinity

We wrocławskim biurowcu Infinity otwarto centrum Medicover Stomatologia. To piąta w mieście placówka należąca do sieci.

schedule 16 lutego 2024

Rosnący popyt i projekty w przygotowaniu

W 2023 roku zapotrzebowanie na biura w Warszawie okazało być niewiele mniejsze niż w rekordowym pod względem popytu 2022 roku. Zakontraktowane zostało około 750 tys. mkw. powierzchni biurowych – podają eksperci Walter Herz. 

Wydanie 1 (285) styczeń 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie