EN

Polska PBSA na radarze studentów

Rynek mieszkaniowy
Cushman & Wakefield opublikował „Poland Student Accomodation Report” analizujący sytuację na rynku akademików w Polsce. Wynika z niego, że dostępność publicznych i prywatnych domów studenckich w naszym kraju nie nadąża za coraz wyższym popytem.

Co więcej, duża popularność akademików wśród osób studiujących w Polsce utrzymuje się mimo rosnących stawek czynszowych, a to z kolei buduje atrakcyjność segmentu PBSA wśród zagranicznych inwestorów. Jak podaje GUS, w Polsce funkcjonuje 359 uczelni wyższych, na których w poprzednim roku akademickim studiowało łącznie ponad 1,2 mln osób, z czego ponad 105 tys. stanowili obcokrajowcy. Jednym z głównych wyzwań, na które w polskich miastach napotykają studenci, jest bez wątpienia mała liczba miejsc noclegowych w uczelnianych akademikach. Jak wynika z danych Cushman & Wakefield, obecnie na rynku działa jedynie 444 akademików publicznych, oferujących 115,3 tys. miejsc.

Dostępność łóżek w akademikach w Polsce można opisać jednym słowem – jako deficytową. Według szacunków Cushman & Wakefield, jedynie 9 proc. studentów może liczyć na zakwaterowanie w akademikach należących do uczelni. Z kolei prywatne, nowoczesne obiekty, pomimo podwojenia oferty w ciągu ostatnich 10 lat, pokrywają obecnie zapotrzebowanie zaledwie 1 proc. osób studiujących naszym kraju – podkreśla Karolina Furmańska, ekspertka ds. sektora living w Cushman & Wakefield.

Większość z tych obiektów jest przestarzałych, a tylko nieliczne budynki były na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat kompleksowo remontowane i modernizowane. Dodatkowo, aby otrzymać miejsce w akademiku publicznym, musimy spełnić szereg wymogów co do miejsca zamieszkania, studiowania na konkretnej uczelni czy nawet zamożności. Większość studentów, nie mając wyboru, znajduje zakwaterowanie na rynku mieszkaniowym. Z uwagi na rosnące stawki czynszów, wynajem kawalerki czy większego, samodzielnego mieszkania w dużym mieście nie jest rozwiązaniem tanim i dodatkowo jest pozbawione niewątpliwej zalety, jaką w przypadku domów studenckich jest możliwość aktywnego udziału w życiu społeczności akademickiej. Natomiast dla cudzoziemców znalezienie mieszkania na wynajem i podpisanie umowy, często oferowanej wyłącznie w języku polskim, jest szczególnie trudne. To z kolei kieruje uwagę studentów na akademiki prywatne.

Na podstawie danych Cushman & Wakefield możemy stwierdzić, że na rynku prywatnych akademików w Polsce do dyspozycji studentów oddano do tej pory ponad 11,5 tys. miejsc, a kolejne 6 tys. łóżek znajduje się w przygotowaniu. Na razie prywatne akademiki nie cieszą się u nas taką popularnością jak na przykład w USA, w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech, ale rynek szybko się rozwija i budzi coraz większe zainteresowanie inwestorów. W Wielkiej Brytanii liczba miejsc oferowanych w akademikach prywatnych w 2023 roku przekroczyła ponad 60 proc. wszystkich miejsc w domach studenckich. Z roku na rok liczba łóżek powiększa się średnio o prawie 4 proc., a nadal występuje niedobór około 370 tys. miejsc. Równie intensywnie rozwija się ten rynek w innych częściach Europy – dodaje Karolina Furmańska.

W akademikach publicznych, w porównaniu do roku 2020, miesięczne czynsze za pokoje współdzielone wzrosły o około 12 proc., podczas gdy za pokoje jednoosobowe – nawet o około 40 proc., a aktualne stawki wahają się od 280 do nawet 1650 zł w zależności od liczby łóżek i standardu pokoju. Najniższą, miesięczną stawkę za dwuosobowy pokój (bez prywatnej łazienki) w akademiku publicznym można znaleźć w Łodzi – 320 zł miesięcznie, podczas gdy najwyższy czynsz za podobny pokój w jednym z warszawskich akademików wynosi 900 zł.

Najbardziej przyjaznym budżetowo miastem, z przeciętnym miesięcznym czynszem wynoszącym 590 zł, jest Łódź. Najdroższą pod tym względem polską aglomeracją jest Wrocław, gdzie czynsze wynoszą średnio 810 zł miesięcznie. Poznań z kolei oferuje najszerszą gamę opcji cenowych w całej Polsce – czynsze za prywatny pokój w publicznym akademiku wahają się od 610 do nawet 1650 zł – dodaje Tatiana Murwajowa, junior investment consultant, Cushman & Wakefield.

A co w sytuacji, w której brakuje miejsc lub nie przysługuje nam uczelniany akademik? Wprawdzie zgodnie z danymi Otodom Analytics dostępność mieszkań na wynajem systematycznie rośnie i we wrześniu wróciła do poziomu sprzed wybuchu wojny w Ukrainie, ale wcale nie oznacza to, że łatwo o znalezienie atrakcyjnej oferty.

Na bardzo wysokim poziomie, wciąż wyższym niż przed wojną, utrzymuje się aktywność poszukujących oraz rotacja ogłoszeń. Najemcy, którzy w ubiegłym roku w warunkach bardzo okrojonej oferty oraz rosnących stawek czynszów byli w pewnym stopniu pozbawieni wyboru, dziś poszukują mieszkań o atrakcyjniejszych parametrach, a przede wszystkim cenach. Oczywiście nie mogą oczekiwać, że wobec dalszego wzrostu kosztów eksploatacyjnych stawki czynszów zaczną nagle spadać. Mogą się jednak spodziewać, że większa podaż, a tym samym wzrost konkurencji, zwiększy skłonność wynajmujących do negocjacji cen. To wciąż jednak oznacza polowanie na okazję, a nie powrót rynku najemcy. Potwierdzać to może fakt, że mimo istotnego wzrostu podaży nie rośnie czas życia ogłoszenia w serwisie – komentuje Ewa Tęczak, ekspertka rynku nieruchomości Otodom.

Jak podaje Otodom, średni wzrost stawek czynszów w III kwartale 2023 wyniósł 10 proc. rok do roku, a mediana czasu aktywności ogłoszenia spadła do 22 dni wobec 25 dni w II kwartale 2023.

Należy też pamiętać, że do stawek czynszowych mieszkaniach na wynajem należy doliczyć koszt opłat eksploatacyjnych i mediów. W tych okolicznościach rozwiązanie w postaci pokoju lub łóżka w prywatnym domu studenckim może stać się idealnym rozwiązaniem. Oczywiście, o ile znajdzie się w nim miejsce i pozwoli na to budżet. Warto jednak podkreślić, że czynsze w akademikach prywatnych są nadal atrakcyjne w porównaniu do mieszkań na wynajem (w szczególności, gdy uwzględnimy wszystkie opłaty, które należy uiścić za mieszkanie, czyli koszty energii elektrycznej, gazu, wody, podczas gdy ceny w akademikach są często podane jako all-in). W bardzo nielicznych przypadkach należy uiścić dodatkowe opłaty, które zazwyczaj wynoszą od 200 do 300 zł miesięcznie. Czynsze poza samym pokojem obejmują ochronę, dostęp do internetu oraz takie udogodnienia, jak np. sale fitness, pralnie, czy nowocześnie urządzone strefy do nauki i relaksu.

Jak wynika z raportu firmy Cushman & Wakefield, najatrakcyjniejsze opcje najmu łóżka w prywatnych akademikach znajdziemy w Lublinie i Łodzi, z przeciętnymi czynszami wynoszącymi odpowiednio 1646 i 1832 zł miesięcznie. Z kolei najdroższym miastem, podobnie jak w przypadku akademików publicznych, jest Wrocław, gdzie średni miesięczny czynsz wynosi 2542 zł. Najdroższe, bo kosztujące ponad 4 tys. zł miesięcznie pokoje jednoosobowe można znaleźć w Krakowie.

Z danych Cushman & Wakefield wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat czynsze w akademikach prywatnych, podobnie jak w publicznych, wzrosły o 44-47 proc. Tylko w tym roku stawka za pokój jednoosobowy podskoczyła o 17 proc., a o 19 proc. podskoczył czynsz w pokojach współdzielonych. Musimy wziąć jednak pod uwagę, że wysokość czynszu zwykle uwzględnia już wszystkie opłaty za media i elektryczność, a to one najbardziej podrożały w ciągu roku – komentuje Karolina Furmańska.

Miastem wyróżniającym się najbardziej znaczącym, 29-procentowym wzrostem stawek w skali roku za łóżko w akademiku prywatnym, jest Łódź. Inne miasta, w których odnotowano wyraźny skok czynszów to Poznań (23 proc. rok do roku), Kraków (22 proc.), Gdańsk (21 proc.), Lublin i Wrocław (po 20 proc. w skali roku). Z kolei średni wzrost za łóżko w Warszawie wyniósł 11 proc., a jedynym miastem ze stabilnym poziomem stawek w tym roku były Katowice.

Wzrost popularności prywatnych akademików sprawia, że rynek ten stał się atrakcyjnym obszarem do inwestowania zarówno dla prywatnych inwestorów, jak i dużych przedsiębiorstw. Fundusze inwestycyjne coraz śmielej lokują powierzony im kapitał w tym sektorze. W Polsce, podobnie jak w innych częściach Europy, zwiększa się skala inwestycji w tym segmencie, a same zapowiedziane w mediach projekty zakładają budowę w przeciągu najbliższych dwóch-czterech lat ponad 6 tys. miejsc w projektach studenckich. Można się spodziewać, że kolejne kilka tysięcy wciąż pozostaje tajemnicą handlową i zostanie wprowadzone na rynek w ciągu najbliższych pięciu lat – podsumowuje Karolina Furmańska.

Ostatnie nowości

ESG

Polska Szóstka znowu certyfikowana

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by JC

Portfel sześciu budynków biurowych, należący do PineBridge Benson Elliot i Sharow Capital, uzyskał odnowienie oceny WELL Health and Safety Rating.

Infrastruktura

Polska Metroprojekt z najlepszą ofertą

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by MR

Prace przedprojektowe dla IV linii warszawskiego metra wykona firma Metroprojekt. Firma złożyła w przetargu ofertę na 52,2 mln zł.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Fiege wynajmuje pod Szczecinem

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by MR

Firma Fiege wynajęła ponad 16 tys. mkw. w Panattoni Park Goleniów I. Tym samym cały park o powierzchni 60 tys. mkw. został skomercjalizowany.

Rynek mieszkaniowy

Polska Collegia buduje nowy akademik w Gdańsku

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Collegia rusza z kolejną inwestycją w Trójmieście. Przy Alei Grunwaldzkiej w Gdańsku powstanie kompleks, który będzie łączył funkcje domu studenckiego, hotelu oraz przestrzeni usługowej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Ericsson jest wierny Parkowi Rozwoju

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by JC

Park Rozwoju przedłużył współpracę z firmą Ericsson. Umowa dotyczy najmu biura o powierzchni niemal 1,5 tys. mkw., które zostanie zmodernizowane i oddane do dyspozycji pracowników we wrześniu tego roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska W stolicy dominują renegocjacje

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by MR

Na koniec czerwca 2024 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły około 6 mln 256 tys. mkw. – wynika z opublikowanych przez PINK zagregowanych danych. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kanapka bez wysiadania

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by MR

Master Management Group wybuduje restaurację Popeyes przy parku handlowym MMG w Szczecinie. Prace budowlane przy obiekcie z częścią drive thru rozpoczną się latem tego roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Timisoara gotowa na przyjęcie opon

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by MR

VGP ukończyło budowę magazynu dla Continental Tires Timisoara i przekazało halę o powierzchni 20 tys. mkw. najemcy. Obiekt jest ósmym budynkiem w VGP Parku Timisoara.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Rumunia Przeprowadzka do America House

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by MR

TMF Romania przenosi się do biurowca America House w centralnym obszarze biznesowym w Bukareszcie. Firma podpisała umowę najmu 1,7 tys. mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Revetas żegna się z Landmarkiem

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by MR

Revetas Capital sprzedał park biurowy Landmark w Bukareszcie na rzecz Vectr Holdings. Kompleks oferuje oferuje 23,7 tys. mkw. powierzchni biurowej. Warunki transakcji nie zostały ujawnione.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Tak się sprzedaje Vis à Vis

schedule 15 lipca 2024
Opr./edited by MR

Należąca do Jerzego Motza Precordia Capital oraz spółka Septyma, której właścicielem jest Piotr Beaupre, nabyły 66 proc. udziałów w parku handlowym typu convenience Street Mall Vis à Vis Wilanów przy ul. Przyczółkowej w Warszawie. Sprzedającym udziały była firma Capital Park.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Zabytek biurowy za grube miliony

schedule 12 lipca 2024
Eurobuild CEE

Spółka z grupy TDJ sfinalizowała sprzedaż krakowskiego biurowca z lat 60. zlokalizowanego przy ul. Morawskiego 5 w dzielnicy Zwierzyniec. Budynek w stylu modernistycznym nabył nieujawniony podmiot, cena sprzedaży netto wyniosła 55 mln zł.

Budownictwo

Polska Cieplej w lubelskim akademiku

schedule 12 lipca 2024
Opr./edited by JC

Blisko 20 mln zł brutto otrzyma spółka z grupy Erbud za kompleksową modernizację termiczną Domu Studenckiego nr 4 Politechniki Lubelskiej. Prace zostaną przeprowadzone w formule "zaprojektuj i wybuduj".

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Sprytne zagranie we Wrocławiu

schedule 12 lipca 2024
Opr./edited by JC

W odrestaurowanej kamienicy Pod Głową św. Jana we Wrocławiu powstanie centrum rozrywki Arcade Bee. W lokalu o powierzchni niemal 700 mkw. zaprojektowano m.in. sale do gier, VIP-roomy, strefy barowe i zaplecze kuchenne.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Gorąco na Ogrodowej 8

schedule 12 lipca 2024
Opr./edited by MR

Ogrodowa 8 Office w Łodzi to kolejna lokalizacja, w której zaczęła działać sieć Gorąco Polecam. Smaki z piekarni. Lokal działa na parterze należącego do Warimpeksu biurowca.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Fitness, Suwak i zielony pawilon na Mokotowie

schedule 12 lipca 2024
Opr./edited by MR

Afi Europe, właściciel i zarządca T-Mobile Office Park, modernizuje przestrzeń biurowca na warszawskim Mokotowie. Pracownicy tutejszych firm bezpłatnie skorzystają z otwartej właśnie nowej strefy fitness.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Skład celny u Hillwooda

schedule 12 lipca 2024
Opr./edited by MR

Firma Hatrans Logistics, która działa w sektorze usług logistycznych i transportowych, wynajęła 5 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej w parku Hillwood Łódź Chocianowice.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Garbe buduje po Zeusie

schedule 12 lipca 2024
Opr./edited by MR

Garbe Industrial Real Estate i Bremer Projektentwicklung świętują ceremonię zawieszenia wiechy na projekcie w Duisburgu. W ramach przedsiewzięcia joint venture obu spółek powstają tam trzy hale o łącznej powierzchni

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Factory Ursus na drogę

schedule 12 lipca 2024
Opr./edited by MR

Warszawski outlet Factory Ursus rozszerzył ofertę o dwie marki – Samsonite i Ryłko. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Podwójny salon w Homeparku Janki

schedule 12 lipca 2024
Opr./edited by MR

W parku handlowym Homepark Janki, należącym do Funduszu Pradera European Retail Parks otworzył się showroom marek IWC Home oraz Dion, zajmując około 680 mkw. powierzchni handlowej.

Najnowsze w Rynek mieszkaniowy

schedule 15 lipca 2024

Collegia buduje nowy akademik w Gdańsku

Grupa Collegia rusza z kolejną inwestycją w Trójmieście. Przy Alei Grunwaldzkiej w Gdańsku powstanie kompleks, który będzie łączył funkcje domu studenckiego, hotelu oraz przestrzeni usługowej.

schedule 11 lipca 2024

Ronson pracuje nad ofertą

W I półroczu 2024 roku Ronson Development zakontraktował sprzedaż około 260 lokali i dostarczył około 380 lokali. Firma rozbudowuje ofertę na nadchodzące miesiące. 

schedule 11 lipca 2024

Skanska znowu buduje na Woli

Ruszyła budowa II etapu osiedla NU Warszawa Wola. W ramach tej fazy powstaną dwa budynki: siedmiokondygnacyjny, w którym oprócz mieszkań, znajdzie się także siedem lokali usługowych oraz ośmiokondygnacyjny, pełniący wyłącznie funkcję mieszkalną. 

schedule 11 lipca 2024

Atal zmierza do celu

Grupa Atal w I półroczu 2024 roku wydała klientom 1 215 lokali mieszkalnych i usługowych. W analogicznym okresie roku ubiegłego było to 959 lokali. Tegoroczny plan przekazań wynosi około 2,2 tys. mieszkań.

schedule 10 lipca 2024

No To Naramowice

Duda Development i grupa Verbicon zrealizują poznańskie osiedle No To Naramowice. W ramach inwestycji powstaną 93 mieszkania o metrażach od 30 do 99 mkw.

schedule 10 lipca 2024

Heimstaden ma coraz więcej najemców

W II kwartale 2024 roku zespół Heimstaden podpisał ponad 500 umów najmu instytucjonalnego mieszkań, co jest rekordowym wynikiem w historii firmy. Do portfolio spółki dołączyła inwestycja przy ul. Myśliwskiej w Krakowie.

schedule 10 lipca 2024

W Inpro wciąż stabilnie

Jak wynika z podsumowania II kwartału 2024 roku, grupa kapitałowa Inpro zrealizowała w tym okresie przedsprzedaż na poziomie około 140 umów, przekazując łącznie 54 lokale mieszkalne.

schedule 10 lipca 2024

Via Flora z kolejnymi budynkami

Wystartowała budowa III etapu osiedla Via Flora realizowanego przez Develię w Gdańsku. W jego ramach powstaną dwa budynki z 85 mieszkaniami. Generalnym wykonawcą jest Develia Construction.

schedule 08 lipca 2024

Victoria tęskni za zeszłym rokiem

Victoria Dom w I półroczu 2024 roku sprzedała około 630 mieszkań, co oznacza spadek o 29 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Deweloper liczy na wyższą sprzedaż w II połowie roku.

schedule 08 lipca 2024

Yareal zburzy i zbuduje

Yareal zrealizuje ponad 60 mieszkań wraz z usługami i terenem rekreacyjnym w pobliżu pętli tramwajowej na Marymoncie. Budowę poprzedzi rozbiórka istniejącego w tym miejscu biurowca z lat 80. oraz zabetonowanego placu, służącego obecnie jako odgrodzony parking.

schedule 08 lipca 2024

Wiecha nad Willą

Na budynku powstającej w Konstancinie-Jeziornie Willi Papiernia zawisła wiecha. Wspólną inwestycję firm Revi Kompania Deweloperska oraz Europlanning Group realizuje generalny wykonawca Droma Construction.

schedule 05 lipca 2024

Develia poprawia wyniki

W I półroczu 2024 Develia sprzedała 1949 mieszkań, czyli o 65 proc. więcej niż w zeszłym roku. Spółka przekazała 1057 lokali, co stanowi wzrost o 59 proc.

schedule 05 lipca 2024

Pierwszy wspólny projekt gotowy

Zakończyła się budowa osiedla Lizbońska na warszawskiej Saskiej Kępie. To pierwsza wspólna inwestycja Develii oraz Grupo Lar Polska. W ramach projektu powstało 199 mieszkań i 15 lokali usługowych w czterech budynkach autorstwa pracowni JEMS Architekci.

schedule 05 lipca 2024

Rusza kolejny etap Naturamy

Poznańska firma deweloperska Nickel Development rozpoczęła budowę drugiego etapu Osiedla Naturama. Przy ul. Koszalińskiej powstanie pięć budynków, w których znajdzie się 128 mieszkań. Zakończenie budowy planowane jest na IV kwartał 2026 roku.

schedule 04 lipca 2024

Forma Otwarta na sprzedaż

Deweloper Ekopark wystartował ze sprzedażą II etapu osiedla Forma Otwarta. Inwestycja znajduje się w krakowskiej dzielnicy Bronowice Wielkie, przy ul. Sosnowieckiej.

schedule 04 lipca 2024

Nowe Promenady we Wrocławiu

Tru Development wybuduje ponad tysiąc mieszkań w ramach inwestycji na wrocławskim Kleczkowie. Wcześniej firma zrealizowała w tej lokalizacji projekt biurowy Promenady Business Park.

schedule 04 lipca 2024

Ostatnia prosta Stacji Wola

Archicom uruchomił sprzedaż ostatniego etapu warszawskiej inwestycji Stacja Wola. Zakończenie budowy tej fazy planowane jest na II połowę 2026 roku.

schedule 04 lipca 2024

Wśród zieleni

We wrześniu na warszawskiej Białołęce Totalbud rozpocznie realizację inwestycji mieszkaniowej Mirabelki 5. Spółka wystąpi w podwójnej roli generalnego wykonawcy i dewelopera.

schedule 03 lipca 2024

Esy i Floresy na Mokotowie

Unibep wybuduje dwa obiekty mieszkalne przy ul. Cybernetyki w Warszawie. Inwestycja składa się z ośmiokondygnacyjnych budynków Esy i Floresy, które łącznie zaoferują 215 lokali.

schedule 02 lipca 2024

Miasto w mieście

VFM Real Estate rozpoczął budowę i sprzedaż II etapu osiedla Corso w Łodzi. Zakończenie I fazy jest planowane na III kwartał 2025, a cała inwestycja ma dostarczyć na rynek prawie 1,5 tys. mieszkań.

Wydanie 6 (289) czerwiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie