EN

Polska PBSA na radarze studentów

Rynek mieszkaniowy
Cushman & Wakefield opublikował „Poland Student Accomodation Report” analizujący sytuację na rynku akademików w Polsce. Wynika z niego, że dostępność publicznych i prywatnych domów studenckich w naszym kraju nie nadąża za coraz wyższym popytem.

Co więcej, duża popularność akademików wśród osób studiujących w Polsce utrzymuje się mimo rosnących stawek czynszowych, a to z kolei buduje atrakcyjność segmentu PBSA wśród zagranicznych inwestorów. Jak podaje GUS, w Polsce funkcjonuje 359 uczelni wyższych, na których w poprzednim roku akademickim studiowało łącznie ponad 1,2 mln osób, z czego ponad 105 tys. stanowili obcokrajowcy. Jednym z głównych wyzwań, na które w polskich miastach napotykają studenci, jest bez wątpienia mała liczba miejsc noclegowych w uczelnianych akademikach. Jak wynika z danych Cushman & Wakefield, obecnie na rynku działa jedynie 444 akademików publicznych, oferujących 115,3 tys. miejsc.

Dostępność łóżek w akademikach w Polsce można opisać jednym słowem – jako deficytową. Według szacunków Cushman & Wakefield, jedynie 9 proc. studentów może liczyć na zakwaterowanie w akademikach należących do uczelni. Z kolei prywatne, nowoczesne obiekty, pomimo podwojenia oferty w ciągu ostatnich 10 lat, pokrywają obecnie zapotrzebowanie zaledwie 1 proc. osób studiujących naszym kraju – podkreśla Karolina Furmańska, ekspertka ds. sektora living w Cushman & Wakefield.

Większość z tych obiektów jest przestarzałych, a tylko nieliczne budynki były na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat kompleksowo remontowane i modernizowane. Dodatkowo, aby otrzymać miejsce w akademiku publicznym, musimy spełnić szereg wymogów co do miejsca zamieszkania, studiowania na konkretnej uczelni czy nawet zamożności. Większość studentów, nie mając wyboru, znajduje zakwaterowanie na rynku mieszkaniowym. Z uwagi na rosnące stawki czynszów, wynajem kawalerki czy większego, samodzielnego mieszkania w dużym mieście nie jest rozwiązaniem tanim i dodatkowo jest pozbawione niewątpliwej zalety, jaką w przypadku domów studenckich jest możliwość aktywnego udziału w życiu społeczności akademickiej. Natomiast dla cudzoziemców znalezienie mieszkania na wynajem i podpisanie umowy, często oferowanej wyłącznie w języku polskim, jest szczególnie trudne. To z kolei kieruje uwagę studentów na akademiki prywatne.

Na podstawie danych Cushman & Wakefield możemy stwierdzić, że na rynku prywatnych akademików w Polsce do dyspozycji studentów oddano do tej pory ponad 11,5 tys. miejsc, a kolejne 6 tys. łóżek znajduje się w przygotowaniu. Na razie prywatne akademiki nie cieszą się u nas taką popularnością jak na przykład w USA, w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech, ale rynek szybko się rozwija i budzi coraz większe zainteresowanie inwestorów. W Wielkiej Brytanii liczba miejsc oferowanych w akademikach prywatnych w 2023 roku przekroczyła ponad 60 proc. wszystkich miejsc w domach studenckich. Z roku na rok liczba łóżek powiększa się średnio o prawie 4 proc., a nadal występuje niedobór około 370 tys. miejsc. Równie intensywnie rozwija się ten rynek w innych częściach Europy – dodaje Karolina Furmańska.

W akademikach publicznych, w porównaniu do roku 2020, miesięczne czynsze za pokoje współdzielone wzrosły o około 12 proc., podczas gdy za pokoje jednoosobowe – nawet o około 40 proc., a aktualne stawki wahają się od 280 do nawet 1650 zł w zależności od liczby łóżek i standardu pokoju. Najniższą, miesięczną stawkę za dwuosobowy pokój (bez prywatnej łazienki) w akademiku publicznym można znaleźć w Łodzi – 320 zł miesięcznie, podczas gdy najwyższy czynsz za podobny pokój w jednym z warszawskich akademików wynosi 900 zł.

Najbardziej przyjaznym budżetowo miastem, z przeciętnym miesięcznym czynszem wynoszącym 590 zł, jest Łódź. Najdroższą pod tym względem polską aglomeracją jest Wrocław, gdzie czynsze wynoszą średnio 810 zł miesięcznie. Poznań z kolei oferuje najszerszą gamę opcji cenowych w całej Polsce – czynsze za prywatny pokój w publicznym akademiku wahają się od 610 do nawet 1650 zł – dodaje Tatiana Murwajowa, junior investment consultant, Cushman & Wakefield.

A co w sytuacji, w której brakuje miejsc lub nie przysługuje nam uczelniany akademik? Wprawdzie zgodnie z danymi Otodom Analytics dostępność mieszkań na wynajem systematycznie rośnie i we wrześniu wróciła do poziomu sprzed wybuchu wojny w Ukrainie, ale wcale nie oznacza to, że łatwo o znalezienie atrakcyjnej oferty.

Na bardzo wysokim poziomie, wciąż wyższym niż przed wojną, utrzymuje się aktywność poszukujących oraz rotacja ogłoszeń. Najemcy, którzy w ubiegłym roku w warunkach bardzo okrojonej oferty oraz rosnących stawek czynszów byli w pewnym stopniu pozbawieni wyboru, dziś poszukują mieszkań o atrakcyjniejszych parametrach, a przede wszystkim cenach. Oczywiście nie mogą oczekiwać, że wobec dalszego wzrostu kosztów eksploatacyjnych stawki czynszów zaczną nagle spadać. Mogą się jednak spodziewać, że większa podaż, a tym samym wzrost konkurencji, zwiększy skłonność wynajmujących do negocjacji cen. To wciąż jednak oznacza polowanie na okazję, a nie powrót rynku najemcy. Potwierdzać to może fakt, że mimo istotnego wzrostu podaży nie rośnie czas życia ogłoszenia w serwisie – komentuje Ewa Tęczak, ekspertka rynku nieruchomości Otodom.

Jak podaje Otodom, średni wzrost stawek czynszów w III kwartale 2023 wyniósł 10 proc. rok do roku, a mediana czasu aktywności ogłoszenia spadła do 22 dni wobec 25 dni w II kwartale 2023.

Należy też pamiętać, że do stawek czynszowych mieszkaniach na wynajem należy doliczyć koszt opłat eksploatacyjnych i mediów. W tych okolicznościach rozwiązanie w postaci pokoju lub łóżka w prywatnym domu studenckim może stać się idealnym rozwiązaniem. Oczywiście, o ile znajdzie się w nim miejsce i pozwoli na to budżet. Warto jednak podkreślić, że czynsze w akademikach prywatnych są nadal atrakcyjne w porównaniu do mieszkań na wynajem (w szczególności, gdy uwzględnimy wszystkie opłaty, które należy uiścić za mieszkanie, czyli koszty energii elektrycznej, gazu, wody, podczas gdy ceny w akademikach są często podane jako all-in). W bardzo nielicznych przypadkach należy uiścić dodatkowe opłaty, które zazwyczaj wynoszą od 200 do 300 zł miesięcznie. Czynsze poza samym pokojem obejmują ochronę, dostęp do internetu oraz takie udogodnienia, jak np. sale fitness, pralnie, czy nowocześnie urządzone strefy do nauki i relaksu.

Jak wynika z raportu firmy Cushman & Wakefield, najatrakcyjniejsze opcje najmu łóżka w prywatnych akademikach znajdziemy w Lublinie i Łodzi, z przeciętnymi czynszami wynoszącymi odpowiednio 1646 i 1832 zł miesięcznie. Z kolei najdroższym miastem, podobnie jak w przypadku akademików publicznych, jest Wrocław, gdzie średni miesięczny czynsz wynosi 2542 zł. Najdroższe, bo kosztujące ponad 4 tys. zł miesięcznie pokoje jednoosobowe można znaleźć w Krakowie.

Z danych Cushman & Wakefield wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat czynsze w akademikach prywatnych, podobnie jak w publicznych, wzrosły o 44-47 proc. Tylko w tym roku stawka za pokój jednoosobowy podskoczyła o 17 proc., a o 19 proc. podskoczył czynsz w pokojach współdzielonych. Musimy wziąć jednak pod uwagę, że wysokość czynszu zwykle uwzględnia już wszystkie opłaty za media i elektryczność, a to one najbardziej podrożały w ciągu roku – komentuje Karolina Furmańska.

Miastem wyróżniającym się najbardziej znaczącym, 29-procentowym wzrostem stawek w skali roku za łóżko w akademiku prywatnym, jest Łódź. Inne miasta, w których odnotowano wyraźny skok czynszów to Poznań (23 proc. rok do roku), Kraków (22 proc.), Gdańsk (21 proc.), Lublin i Wrocław (po 20 proc. w skali roku). Z kolei średni wzrost za łóżko w Warszawie wyniósł 11 proc., a jedynym miastem ze stabilnym poziomem stawek w tym roku były Katowice.

Wzrost popularności prywatnych akademików sprawia, że rynek ten stał się atrakcyjnym obszarem do inwestowania zarówno dla prywatnych inwestorów, jak i dużych przedsiębiorstw. Fundusze inwestycyjne coraz śmielej lokują powierzony im kapitał w tym sektorze. W Polsce, podobnie jak w innych częściach Europy, zwiększa się skala inwestycji w tym segmencie, a same zapowiedziane w mediach projekty zakładają budowę w przeciągu najbliższych dwóch-czterech lat ponad 6 tys. miejsc w projektach studenckich. Można się spodziewać, że kolejne kilka tysięcy wciąż pozostaje tajemnicą handlową i zostanie wprowadzone na rynek w ciągu najbliższych pięciu lat – podsumowuje Karolina Furmańska.

Ostatnie nowości

Grunty inwestycyjne

Polska Archicom w samym centrum Łodzi

schedule 01 grudnia 2023
Opr./edited by MR

Archicom sfinalizował transakcję zakupu gruntu o wartości 90 mln zł w ścisłym centrum Łodzi. Działka znajduje się na terenie Nowego Centrum Łodzi, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca Łódź Fabryczna.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Belvedere Café przy Trakcie Królewskim

schedule 01 grudnia 2023
Opr./edited by MR

W Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, w pobliżu Pomnika Kopernika, otworzono Belvedere Café. Najnowszy koncept Anny Woźniak-Starak, oferuje śniadania, wytrawne i słodkie przekąski, tradycyjne wypieki i artystyczne desery.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Tekstylnie w Ksawerowie

schedule 01 grudnia 2023
Opr./edited by MR

Spółka Sic Global Textiles rozpoczęła budowę siedziby i hali magazynowo-produkcyjnej w Ksawerowie koło Łodzi. Inwestycja obejmie  około 20 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Generalnym wykonawcą obiektu została firma Alstal Grupa Budowlana. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Multibrand w Manufakturze

schedule 01 grudnia 2023
Opr./edited by BL

W łódzkiej Manufakturze powiększono salon eobuwie.pl o nową przestrzeń, którą zajęła marka Modivo. Lokal ma teraz powierzchnię ponad 470 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dekada Nysa z nowym najemcą

schedule 01 grudnia 2023
Opr./edited by BL

Do grona najemców Dekady Nysa dołączył sklep zoologiczny Family Pets & Zoo. Salon zajmuje powierzchnię ponad 250 mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Pięćsetka z plusem na wynajem

schedule 01 grudnia 2023
Opr./edited by MR

W ciągu dwóch lat fiński deweloper YIT wybudował i przekazał funduszowi Nrep ponad pół tysiąca lokali na wynajem w Warszawie. Mieszkania powstały w trzech warszawskich dzielnicach – na Ursynowie, Bemowie i Mokotowie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Zwieger w Sosnowcu

schedule 01 grudnia 2023
Opr./edited by BL

Do grona najemców Designer Outlet Sosnowiec dołączyła marka Zwieger, sprzedająca małe AGD do kuchni. Nowo otwarty salon ma 105 mkw.

ESG

Polska Tysiąc dębów od Dekpolu

schedule 01 grudnia 2023
Opr./edited by MR

Pracownicy spółki Dekpol Budownictwo zasadzili ponad tysiąc dębów w okolicach Poznania, na terenie wyznaczonym przez Nadleśnictwo Łopuchówko.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zdecydowali się na ReadyFlex

schedule 01 grudnia 2023
Opr./edited by MR

Vastint Poland w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wynajął ponad 2,6 tys. mkw. powierzchni ReadyFlex w Business Garden Wrocław. Nowe umowy najmu krótkoterminowego zostały podpisane z sześcioma firmami, jeden najemca przedłużył kontrakt.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ochnik w Aurze

schedule 01 grudnia 2023
Opr./edited by BL

W centrum handlowym Aura Centrum Olsztyna powstał największy na Warmii i Mazurach salon marki Ochnik. Sklep zajmuje powierzchnię 433 mkw. i znalazł się w zmodernizowanym pasażu galerii na poziomie +2.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dm sięga do Baranowa

schedule 01 grudnia 2023
Opr./edited by MR

Pierwsza drogeria dm w Baranowie koło Kępna otworzyła się w nowo otwartym Pasażu Kępińskim przy ul. Wrocławskiej. Powierzchnia sali sprzedaży wynosi około 540 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska KiK razy pięć

schedule 01 grudnia 2023
Opr./edited by BL

Elbląg, Baranów koło Kępna, Lubin, Ostróda i Połaniec – w tych miejscach KiK otworzył pięć nowych sklepów o łącznej powierzchni sprzedażowej 2,5 tys. mkw. Sieć jest bliska osiągnięcia liczby 500 salonów w Polsce.

ESG

Polska CMS pełne dobrostanu

schedule 01 grudnia 2023
Opr./edited by MR

Siedziba kancelarii CMS, mieszcząca się w Varso Tower, jako pierwsza aranżacja biurowa w Polsce otrzymała certyfikat WELL Platinum. Tym samym CMS, dołącza do grona czterech kancelarii prawnych na świecie, które mają biuro zgodne z najwyższymi standardami w zakresie dobrostanu użytkowników.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Mają duże biuro u Cavatiny

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Concentrix, dostawca rozwiązań i technologii z zakresu customer experience, wynajmie prawie 5,2 tys. mkw. brutto powierzchni w należącym do Cavatiny katowickim biurowcu Global Office Park. Umowa jest największą transakcją w Katowicach w 2023 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Vendo Park zaprasza do Lubina

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Trei Real Estate Poland otworzyło w Lubinie swój 37 Vendo Park w Polsce. To trzecia tego typu inwestycja dewelopera w woj. dolnośląskim, po Jaworze i Świdnicy.

Rynek mieszkaniowy

Polska Trzecia inwestycja GH Development w sprzedaży

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by BL

Wystartowała sprzedaż nowej inwestycji mieszkaniowej belgijskiego dewelopera GH Development. Projekt Orzechowa znajduje się przy ulicy o tej samej nazwie we Włochach w Warszawie.

ESG

Polska CPI przechodzi na zielone umowy

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by ANZ

CPI Property Group wprowadza nowy standard w zakresie umów leasingowych – załączniki Green Lease.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska 7R bierze kredyt z mBanku

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

7R uzyskało kredyt inwestycyjny dla projektu 7R City Flex Katowice I. Finansowania w wysokości 15,5 mln euro udzielił mBank.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy park w Nowej Wsi

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by BL

W Nowej Wsi obok Pruszkowa w nowym parku handlowym o powierzchni ponad 2,5 tys. mkw. zostały otwarte supermarket Biedronka, sklep Maxi Zoo oraz dyskont Pepco.

Materiał partnera

Polska / Świat Transformacja energetyczna uratuje świat

schedule 30 listopada 2023
Eurobuild CEE

Przyszłość jest fikcją, więc powinniśmy budować jutro w sposób zrównoważony, a Polska może czerpać w tej kwestii z doświadczeń Wielkiej Brytanii. O prognozach, zagrożeniach i możliwościach rozwoju opowiedziała znana brytyjska inżynier i architektka, Dame Jo Da Silva w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie. "Eurobuild" był patronem medialnym tego wydarzenia.

Najnowsze w Rynek mieszkaniowy

schedule 01 grudnia 2023

Pięćsetka z plusem na wynajem

W ciągu dwóch lat fiński deweloper YIT wybudował i przekazał funduszowi Nrep ponad pół tysiąca lokali na wynajem w Warszawie. Mieszkania powstały w trzech warszawskich dzielnicach – na Ursynowie, Bemowie i Mokotowie.

schedule 30 listopada 2023

Trzecia inwestycja GH Development w sprzedaży

Wystartowała sprzedaż nowej inwestycji mieszkaniowej belgijskiego dewelopera GH Development. Projekt Orzechowa znajduje się przy ulicy o tej samej nazwie we Włochach w Warszawie.

schedule 30 listopada 2023

Kaliska Park po raz trzeci

Grupa Antczak rozpoczęła sprzedaż III etapu osiedla Kaliska Park w Turku. W dwóch budynkach powstanie łącznie 49 mieszkań.

schedule 30 listopada 2023

Yareal w trybie specustawy na Służewcu

Yareal realizuje swój pierwszy projekt lex deweloper na warszawskim Służewcu. Deweloper rozpoczął przedsprzedaż ponad 200 mieszkań w budynku Mokopolis.

schedule 29 listopada 2023

Zielona Dolina vol. 3

Ruszyła budowa III etapu osiedla Zielona Dolina, inwestycji mieszkaniowej realizowanej przez TDJ Estate w północnej części Zabrza. W ramach projektu powstaną 172 mieszkania oraz osiem lokali usługowych. Zakończenie prac zaplanowano na maj 2025 roku.

schedule 29 listopada 2023

Atal wybiera Swarzędz

Atal rozpoczął budowę i sprzedaż mieszkań w inwestycji Idea w Swarzędzu. Jest to pierwszy projekt tego dewelopera w tym mieście.

schedule 29 listopada 2023

Develia sprzedaje na Sikorskiego

Develia wprowadza do sprzedaży inwestycję mieszkaniową Sikorskiego Vita. Osiedle powstanie na warszawskim Mokotowie, w pobliżu Dolinki Służewieckiej.

schedule 28 listopada 2023

Żupnicza otwiera drzwi

Do oferty Heimstaden dołączyło 170 nowych mieszkań zrealizowanych w ramach I etapu osiedla Żupnicza. Na warszawskiej Pradze-Południe do końca 2024 roku ma powstać prawie 400 lokali na wynajem.

schedule 28 listopada 2023

Nowa Idea w Radomiu

Unidevelopment ukończył budowę osiedla Idea Venus w Radomiu i rozpoczął przekazywanie mieszkań klientom. To VIII etap osiedla Idea, które łączy funkcje mieszkaniowe z rekreacyjnymi i usługowymi.

schedule 27 listopada 2023

Generalny wykonawca dla Lumei

Firma CFE została generalnym wykonawcą osiedla Lumea 3 w Warszawie. Inwestycja Bouygues Immobilier Polska powstaje na Bemowie.

schedule 27 listopada 2023

Archicom zbuduje we Wrocławiu

Archicom uruchomił sprzedaż I etapu inwestycji Południk 17 przy alei Karkonoskiej . W ofercie jest 187 mieszkań o metrażach od 39 do 77 mkw.

schedule 27 listopada 2023

Bemosphere postępuje

Rozpoczęły się przekazania mieszkań nabywcom w I etapie inwestycji Bemosphere, którą firma deweloperska Develia zrealizowała na warszawskim Chrzanowie w dzielnicy Bemowo. W ramach tej fazy osiedla powstało 107 lokali o metrażach od 25 do 109 mkw.

schedule 23 listopada 2023

Zamieszkać po mazursku

Na Wzgórzach Dylewskich (woj. warmińsko-mazurskie) powstaje inwestycja mieszkaniowa Wysoka Wieś. W ramach projektu wybudowanych zostanie czternaście domów jednorodzinnych.

schedule 23 listopada 2023

Archicom podsumowuje III kwartał

Archicom, deweloper, który w sierpniu tego roku przejął segment mieszkaniowy od Echo Investment, sprzedał w III kwartale 2023 roku 493 mieszkania, rozbudowywał bank ziemi i wprowadził kolejną inwestycję.

schedule 23 listopada 2023

Inpro pracuje nad ofertą

Przedsprzedaż grupy Inpro w III kwartale tego roku roku osiągnęła poziom około 290 umów, co oznacza wzrost w ujęciu r-d-r o 262 proc. W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku grupa uzyskała 199,5 mln zł skonsolidowanych przychodów netto ze sprzedaży oraz wypracowała 25,4 mln zł zysku netto.

schedule 21 listopada 2023

Nowa inwestycja Cavatiny w Katowicach

Cavatina Holding w grudniu tego roku rozpocznie budowę nowej inwestycji mieszkaniowej Belg Apartamenty w Katowicach. Przedsprzedaż mieszkań już się rozpoczęła.

schedule 21 listopada 2023

Osiedle zamiast cukrowni

Firma Budnex wprowadziła do sprzedaży 124 mieszkania w ramach III etapu inwestycji Cukrownia Apartamenty. Osiedle powstaje na szczecińskich Gumieńcach i docelowo ma dostarczyć ponad 700 lokali. 

schedule 21 listopada 2023

Vantage wynajmie w Łodzi

Przy ul. Rembielińskiego w Łodzi powstał nowy budynek z mieszkaniami na wynajem od Vantage Rent. To druga w mieście inwestycja tego typu zrealizowana przez wrocławską spółkę.

schedule 20 listopada 2023

Na wynajem na Łazarzu

Około 320 mieszkań przy ul. Śniadeckich w centrum Poznania to największa inwestycja i czwarte osiedle PFR Nieruchomości w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem. Pierwsi najemcy wprowadzą się do mieszkań na początku 2025 roku.

schedule 20 listopada 2023

Develia Vita na Bemowie

Develia wprowadza do przedsprzedaży warszawskie osiedle Bemowo Vita. To jeden z projektów, które Develia przejęła od Nexity Polska. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na I kwartał 2024 roku.

Wydanie 11 (283) listopad 2023

Ostatnie komentarze

Kategorie