EN

Polska ESG między biurem a placem budowy

Budownictwo
Jak wynika z raportu firmy Colliers „ESG na placu budowy”, ponad połowa pracowników tego sektora nie jest w pełni świadoma kwestii ESG, a 60 proc. kierowników budowy nie przeszło odpowiedniego szkolenia z ochrony środowiska.

Rynek nieruchomości odpowiada za blisko 40 proc. światowych emisji CO2. Budownictwo wytwarza aż 37 proc. wszystkich odpadów w Europie (kilkaset milionów ton rocznie; taksonomia UE zakłada, że 70 proc. odpadów ma być skierowana do ponownego wykorzystania, recyklingu lub innych sposobów odzysku). Czy branża budowlana stoi u progu koniecznej rewolucji? Eksperci Colliersa wskazują, że zdecydowanie tak, a wynika to z prawa nakładanego przez Unię Europejską, rosnącej świadomości na temat wpływu działań biznesu na środowisko oraz chęci utrzymania konkurencyjności swojej firmy.

Aż 57,1 proc. respondentów badania przeprowadzonego przez Colliersa wskazało, że na ich budowach odpady są składowane bez segregacji. Problematyczna okazuje się też kwestia mierzenia emisji CO2. Wielu wykonawców ma trudności z monitorowaniem śladu węglowego na placach budowy, a obecne metody obliczeniowe różnią się między firmami, a nawet między budowami realizowanymi przez jedną organizację, co utrudnia ich obiektywne porównanie.

Nadchodzące dyrektywy i przepisy odnoszące się do raportowania niefinansowego będą zobowiązywać do analizy i dokumentowania emisji, uwzględniając cały łańcuch dostaw – od dostawców i zakupionych produktów aż po efekty końcowe związane z życiem produktów. Rozpoznanie głównych źródeł emisji w trakcie realizacji projektu jest trudne, przede wszystkim z powodu problemów z dostępem do danych i ich rozproszeniem. Największą przeszkodą okazuje się ograniczona wiedza i zasoby na temat ESG wśród głównych wykonawców oraz ich partnerów, której poziom w wielu przypadkach jest nadal niewystarczający – wyjaśnia Andrzej Gutowski, dyrektor ds. ESG w Colliers.

Jak wynika z badania Colliersa, zagadnienia ESG w firmach wykonawczych są zdecydowanie bardziej rozpoznawane przez pracowników biur niż tych pracujących bezpośrednio na placu budowy. Choć ponad połowa ankietowanych jest świadoma istnienia zasad ESG, to jednak znacząca część (ponad 1/4) zupełnie nie wie, co dokładnie kryje się pod popularnym dziś akronimem. W zakresie szkolenia z ochrony środowiska podczas budowy, znacząca różnica występuje między pracownikami budowlanymi pracującymi w biurze a tymi na placu budowy – odpowiednio 55,6 wobec 31,1 proc. Niepokojące jest, że tylko 60 proc. pytanych kierowników budowy przeszło takie szkolenie – i żaden z kierowników robót.

Istnieją natomiast wyraźne różnice w podejściu do ESG w zależności od tego, czy firma jest jednocześnie deweloperem i wykonawcą, a także w zależności od kraju pochodzenia inwestora. Przykładem jest kwestia monitorowania śladu węglowego procesu budowy.

Firmy budowlane, które nie są polskimi spółkami giełdowymi, ale prowadzą realizacje w Polsce, przekazują zebrane dane do jednostek odpowiedzialnych za ten obszar na poziomie korporacji. W zależności od strategii monitorowania emisji przyjętej przez międzynarodowy zarząd firmy, jej polskie oddziały muszą się dostosować do wyznaczonych celów, a w skali całej organizacji jest rozwijane technologiczne wspomaganie tych procesów, żeby zbierane dane były rzetelne. Lokalne, zwłaszcza mniejsze spółki budowlane nie mają tak zaawansowanych wypracowanych procesów. Ponadto, policzenie emisyjności związanej z prowadzeniem budowy jest dopiero zbadaniem poziomu wyjściowego, z czym firmy prędzej czy później sobie poradzą. Dyskusyjne są natomiast wyznaczenie i realizacja celów redukcji emisyjności procesu budowy, zwłaszcza w zakresie emisji pośrednich, przy których firma wykonawcza ma często nikłą decyzyjność. I tu największe szanse na redukcje mogą mieć spółki budowlane działające w strukturach firmy deweloperskiej. Ustalają one bowiem wspólne strategie dekarbonizacyjne i poświęcają więcej czasu na określenie potrzebnego na to budżetu niż w tradycyjnym postępowaniu przetargowym z niezależnym wykonawcą – wyjaśnia Edyta Chromiec, senior associate w Dziale ESG, Colliers.

Wyniki raportu Colliersa pokazują, że wiele do życzenia pozostawia podejście firm budowlanych do kwestii społecznych.

  • Aż 11,3 proc. ankietowanych pracowników firm budowlanych wskazało, że otrzymanie kompletnego zestawu środków ochrony indywidualnej odpowiedniego do wykonywanych przez nich robót nie jest standardem.
  • Tylko wg 60,6 proc. respondentów, pracownicy fizyczni na budowie mają nielimitowany dostęp do wody pitnej.
  • W przypadku niskich temperatur, miejsce oraz czas przeznaczony na ogrzanie się stanowi normę jedynie dla 53,5 proc. ankietowanych pracowników.

Poprawy wymaga także dostosowanie biur budowy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – takich udogodnień nie zauważa w swoim miejscu pracy aż 69 proc. ankietowanych. Może stanowić to poważną barierę w komunikacji i współpracy z potencjalnymi partnerami biznesowymi czy inwestorami.

Eksperci Colliersa przyjrzeli się także kwestiom równości płci w miejscu pracy. Badanie wykazało, że tylko co trzeci kierownik robót i co piąty kierownik budowy uważa, że inżynierowie niezależnie od płci mają równe szanse na objęcie stanowiska w nadzorze budowy i są podobnie szanowani przez ekipy budowlane. To wyraźny kontrast z odpowiedziami przedstawicieli najwyższego szczebla w firmach budowlanych, którzy w 100 proc. wierzą w równość płci w branży.

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i społecznej, jak również pod presją wymogów unijnych, branża budowlana doświadcza transformacji w niewidzianej dotąd skali i tempie. Wyniki badania Colliersa pokazują jednak, że jest wiele obszarów, w których należy zintensyfikować działania. W niektórych z nich pomocne mogą okazać się nowoczesne technologie, np. system BIM, wykorzystywany na etapie przygotowania budowy, przy sterowaniu maszynami już w trakcie procesu, ale także do raportowania czy analizy postępów prac.
Nie brakuje też istotnych wyzwań.

Skrócony etap przygotowawczy w procesie wykonawczym powiązany z ograniczeniami budżetowymi utrudnia wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Jest jednak szansa, że wchodzące w życie unijne obowiązki raportowania zrównoważonego rozwoju, które dotkną również inwestorów i deweloperów, przyczynią się do odpowiedzialnego budżetowania oraz wydłużenia okresu przygotowawczego. Czy taki impuls będzie wystarczający do poprawy planowania zarówno po stronie inwestora, jak i wykonawcy? Czy poprawi to podejście do strategii środowiskowych, polityk społecznych i wdrożenia innowacji wykonawczych? Czas pokaże. Zmiany na pewno nie dotrą wszędzie, ale, jak pokazały nasze warsztaty, już dziś część wykonawców dąży do optymalizacji i wypracowuje wewnętrzne procesy pozwalające na sukcesywne wdrażanie innowacji na budowie. To z kolei przekłada się często na wyznaczanie i wdrażanie strategii ESG, która, jeśli sprzyjać będzie wzrostowi ich biznesu, będzie kopiowana przez pozostałych uczestników rynku wykonawczego – mówi Błażej Tomaszewski, senior associate w Dziale Doradztwa Budowlanego w Colliers.

Wprowadzenie zasad ESG na plac budowy może wydawać się dziś wyzwaniem, do tego dość kosztownym.

Biorąc jednak pod uwagę regulacje prawne oraz zmieniające się podejście inwestorów do zrównoważonego rozwoju, będzie to konieczne. Firmy, które wcześniej zaczną przyglądać się swoim operacjom i odnajdywać w nich obszary możliwych optymalizacji, będą premiowane w przyszłości i już dziś zbudują swoją konkurencyjność na rynku. Dodatkowo, zmniejszanie energochłonności procesu, planowanie dostaw czy optymalizacja procesów spalania powinny pozytywnie przełożyć się na koszty, co pozwoli zrekompensować początkowe nakłady inwestycyjne – podsumowuje Andrzej Gutowski.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Okam wynajmuje na Żeraniu

schedule 30 października 2024
Opr./edited by MR

W ostatnich trzech miesiącach Okam zawarł nowe umowy najmu lub odnowił kontrakty z kilkoma firmami na najem powierzchni na działce przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie. Wynajęta przez przedsiębiorstwa łączna powierzchnia biurowo-magazynowa sięga blisko 18 tys. mkw.

Materiał partnera

Polska Rewitalizacja zamiast nowej zabudowy – odpowiedzialny rozwój w City Point Targówek

schedule 07 października 2024
Eurobuild CEE

Współczesne miasta stoją przed wyzwaniem dynamicznego rozwoju przy jednoczesnym ograniczaniu presji na środowisko. Rozbudowa infrastruktury często oznacza zajmowanie nowych terenów, co niesie za sobą negatywne konsekwencje dla ekosystemów oraz lokalnych społeczności. Alternatywą dla takiego podejścia jest rewitalizacja już istniejących obszarów miejskich, czego doskonałym przykładem jest inwestycja City Point Targówek realizowana przez Peakside Capital Advisors.

Rynek mieszkaniowy

Polska Aleje Praskie finiszują po raz czwarty

schedule 30 października 2024
Opr./edited by JC

Zakończyła się budowa IV etapu osiedla Aleje Praskie. Inwestycja Develii na warszawskim Grochowie oferuje 156 mieszkań, z których 98 proc. znalazło już nabywców.

Style i wnętrza

Polska Zdrowotne biuro Lux Medu

schedule 30 października 2024
Opr./edited by MR

Lux Med wprowadził się do budynku Lakeside przygotowanego przez Atenor w Warszawie, na powierzchnię około 13 tys. mkw. Na sześciu piętrach powstała nowoczesna przestrzeń do pracy oraz wiele udogodnień dla pracowników i partnerów biznesowych. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Refinansowanie pod Pruszkowem

schedule 30 października 2024
Opr./edited by MR

Bank BNP Paribas udzielił MLP Group finansowania w łącznej wysokości 21,5 mln euro. Pozyskane środki zostaną wykorzystane na refinansowanie budowy obiektu magazynowego o powierzchni 34,6 tys. m kw., w centrum logistycznym MLP Pruszków II.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Zrobotyzowane centrum dystrybucyjne Auchan

schedule 30 października 2024
Opr./edited by MR

Panattoni wybuduje w formule BTS w pełni zrobotyzowane centrum dystrybucyjne dla Auchan Polska. Z obiektu zlokalizowanego w Wilczej Górze pod Warszawą będą obsługiwani klienci platformy internetowej Auchan.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Szósty park Garbe w Czechach

schedule 29 października 2024
Opr./edited by ANZ

Garbe Industrial Real Estate CEE otrzymało pozwolenie na budowę dwóch obiektów przemysłowych w Pohořelicach, położonych ok. 30 km na południe od Brna. Budowa inwestycji dwóch hal o powierzchni 20 tys. mkw. i 11 tys. mkw. rozpocznie się wkrótce. Nieruchomości mają być gotowe w ciągu ośmiu miesięcy.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Lubuski olbrzym już działa

schedule 29 października 2024
Opr./edited by JC

Otwarto centrum logistyczne Neon, zrealizowane dla Hermes Fulfilment przez Panattoni. Powierzchnia inwestycji w Koninie Żagańskim wynosi ponad 250 tys. mkw.

Infrastruktura

Polska Ruszył tramwaj do Wilanowa

schedule 29 października 2024
Opr./edited by ANZ

Od dziś mieszkańcy Warszawy mogą korzystać z nowej linii tramwajowej prowadzącej z centrum do Wilanowa, aż do końcowego przystanku przy ul. Branickiego. Nadal trwają prace wykończeniowe. Zakończenie całej inwestycji przewidywane jest na koniec 2025 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska BGK zostaje w Varso

schedule 29 października 2024
Opr./edited by JC

Bank Gospodarstwa Krajowego zdecydował się na przedłużenie umowy najmu 13,6 tys. mkw. przestrzeni biurowej w Varso Place. Spółka zajmuje pięć pięter obiektu.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Maris ma nowego najemcę

schedule 29 października 2024
Opr./edited by ANZ

Firma EBZ Design Engineering podpisała umowę najmu w budynku Centrum Biurowe Maris w Szczecinie. Spółka zajmie około 600 mkw powierzchni biurowej klasy A.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Outsourcing w Drukarni

schedule 29 października 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców łódzkiego biura serwisowanego Loftmill w Starej Drukarni dołączyła firma Sterling Outsourcing. Spółka działa m.in. na terenie UE, w Wielkiej Brytanii i USA.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Więcej na dłużej dla Sweet Gallery

schedule 29 października 2024
Opr./edited by ANZ

Spółka Sweet Gallery, właściciel kilku franczyzowych sieci gastronomicznych, zdecydowała się przedłużyć umowę najmu w Segro Park Warsaw Okęcie, zwiększając jednocześnie zajmowaną przestrzeń do ponad 1,6 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pogoria rośnie w Dąbrowie

schedule 29 października 2024
Opr./edited by JC

Centrum handlowe Pogoria w Dąbrowie Górniczej zostanie rozbudowane. Obiekt ma być powiększony o dodatkowe 5 tys. mkw. powierzchni na dwóch poziomach.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Park Pallady w pełni operacyjny

schedule 29 października 2024
Opr./edited by ANZ

Logicor ukończył pierwsze dwa budynki w Logicor Bucharest III Pallady Logistics Park, pierwszym centrum logistycznym typu last mile w mieście.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Stołeczny projekt PRS sprzedany

schedule 29 października 2024
Opr./edited by JC

Cavare, spółka z grupy Cavatina, sprzedała platformie LifeSpot projekt przy ul. Ostrobramskiej w Warszawie. Transakcja opiewa na niemal 59 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Certis Belchim wybrał Oxygen Park

schedule 29 października 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców kompleksu Oxygen Park, należącego do Golden Star Group, dołączyła firma Certis Belchim, producent środków do ochrony roślin. W listopadzie firma wprowadzi się do nowego biura na parterze budynku B.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Przestrzeń dla mikroprzedsiębiorców

schedule 29 października 2024
Opr./edited by ANZ

Opolska galeria handlowa Solaris Center udostępniła bezpłatną strefę coworkingową do pracy lub nauki. Odwiedzający mają do dyspozycji miejsca do pracy, wifi, drukarkę oraz kawomat.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Bez zmian w biurowym popycie

schedule 28 października 2024
Opr./edited by MR

Na koniec III kwartału poziom popytu w Warszawie był zbliżony do analogicznego okresu w 2023 roku zarówno pod względem ilości wynajętej powierzchni, jak i liczby zawartych transakcji - podaje Cushman & Wakefield.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska CPI PG zyskuje i zatrzymuje najemców

schedule 28 października 2024
Opr./edited by MR

Od lipca do września 2024 roku CPI Property Group podpisało 20 umów najmu, obejmujących zarówno przedłużenia, jak i nowe kontrakty, na łączną powierzchnię około 11 tys. mkw. w obiektach handlowych firmy.

Najnowsze w Budownictwo

schedule 23 października 2024

Remontują dla PKP

Firma Berger Bau modernizuje kamienicę przy ul. Kamiennej 8 w Krakowie. Remont budynku należącego do PKP ma skończyć się jeszcze w tym roku.

schedule 02 września 2024

Strabag wybuduje The Arc

Strabag został wybrany generalnym wykonawcą The Arc, budynku biurowego w Bukareszcie. Inwestorem projektu jest PPF Real Estate.

schedule 27 sierpnia 2024

Erbud wraca na Politechnikę

Politechnika Lubelska powierzyła spółce Erbud International modernizację infrastruktury Wydziału Zarządzania oraz Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej. To piąta współpraca między tymi instytucjami.

schedule 26 lipca 2024

Postulaty branży budowlanej

Rola budownictwa w rozwoju Polski, uczciwa konkurencja i ochrona inwestycji strategicznych to jedne z punktów manifestu wygłoszonego przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa.

schedule 18 lipca 2024

Będą budować w Antarktyce

Konsorcjum firm Dekpol Budownictwo i Andrewex Construction zostało wybrane jako wykonawca konstrukcji budynku głównego stacji im. H. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego.

schedule 12 lipca 2024

Cieplej w lubelskim akademiku

Blisko 20 mln zł brutto otrzyma spółka z grupy Erbud za kompleksową modernizację termiczną Domu Studenckiego nr 4 Politechniki Lubelskiej. Prace zostaną przeprowadzone w formule "zaprojektuj i wybuduj".

schedule 01 lipca 2024

Konserwatyści i innowatorzy na budowie

Niemal 80 proc. respondentów z polskiej branży budowlanej uważa, że nowe technologie w ich firmach i zespołach wprowadza się trudno lub bardzo trudno – wynika z raportu ThinkCo „Budownictwo 5.0. Innowacyjne materiały i technologie”.

schedule 27 czerwca 2024

Wybudują dla Hiltona w Warszawie

TFG Development wybrało Porr na generalnego wykonawcę hotelu Canopy by Hilton Warsaw. Otwarcie obiektu zaplanowane jest na połowę 2026 roku

schedule 27 czerwca 2024

Fotowoltaika w Kiekrzu

ML System zawarła ze spółką EW Kiekrz umowę dotyczącą budowy Elektrowni Fotowoltaicznej Kiekrz w woj. wielkopolskim o łącznej mocy 44,48 MWp. Wartość kontraktu wynosi 61,6 mln zł netto. 

schedule 07 czerwca 2024

Mniej upadłości, więcej restrukturyzacji

W 2023 roku upadłość ogłosiły 52 przedsiębiorstwa z branży budowlanej. To o 10 mniej niż w 2022 roku – wynika z raportu przygotowanego przez firmę MGBI. 

schedule 22 maja 2024

Nieefektywna branża budowlana

Produktywność w sektorze budownictwa jest niższa niż w 1995 roku, choć w całej gospodarce UE zwiększyła się w tym okresie o 40 proc. Jednocześnie trendowi temu towarzyszy brak rąk do pracy - oceniają autorzy raportu badawczego przygotowanego przez PlanRadar.

schedule 06 maja 2024

Barometr branży nieruchomości

Najnowsze badanie Berlin Hyp Trendbarometer wskazuje, że branża nieruchomości w Niemczech adaptuje się do zmienionych warunków. Sektor chce m.in. wykorzystywać transformację energetyczną. Jednocześnie oczekuje większego wsparcia ze strony polityków.

schedule 29 kwietnia 2024

Dworcowa będzie jak nowa

W katowickim Śródmieściu startuje inwestycja Kwartał Dworcowa. Projekt obejmie m.in. rewitalizację zabytkowych kamienic, znajdujących się naprzeciwko dawnego dworca kolejowego.

schedule 18 kwietnia 2024

Wmurowali kamień pod cyberpoligon

Na terenie Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa WAT. Kontrakt generalnego wykonawcy, firmy Unibep ma wartość około 163 mln zł netto.

schedule 17 kwietnia 2024

Wybudują Południk 17

Archicom wybrał w przetargu generalnego wykonawcę wrocławskiego osiedla Południk 17. Prace budowlane zrealizuje Budimex. Kontrakt opiewa na kwotę sięgającą 140 mln zł.

schedule 17 kwietnia 2024

Nowe mury dla Baumitu

Firma Baumit kupiła działkę pod budowę kolejnej fabryki. Zakład produkcyjny o powierzchni 5 tys. mkw. powstanie w woj. opolskim.

schedule 02 kwietnia 2024

Wyremontowali w Poznaniu

Miasto Poznań zakończyło modernizację budynku przy placu Bernardyńskim. Prace objęły remont elewacji, wydzielenie nowych mieszkań i aranżację terenu zewnętrznego.

schedule 29 marca 2024

Erbud stawia na fotowoltaikę

Rok 2023 w grupie Erbud stał pod znakiem rosnących zysków z OZE i usług dla przemysłu. EBIT segmentu OZE wzrósł o 255 proc. r-d-r, a usług dla przemysłu o +85 proc. r-d-r. W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku grupa podpisała łącznie kontrakty na kwotę prawie 1 mld zł.

schedule 26 marca 2024

Dwie inwestycje, jeden wykonawca

Cordia Polska i Q Hotel jako generalnego wykonawcę swoich inwestycji przy ul. Haffnera w Sopocie wybrały firmę Bauhaus. Prace na dwóch placach budowy już wystartowały.

schedule 15 marca 2024

Mirbud wybuduje fabrykę Izery

Mirbud został generalnym wykonawcą fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie. Spółka podpisała list intencyjny z zamawiającym, czyli spółką ElectroMobility Poland,

Wydanie 10 (292) wrzesień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie