Polska Yareal w trybie specustawy na Służewcu
Rynek mieszkaniowyProjekt powstaje w trybie specustawy mieszkaniowej, w ramach konsultacji z warszawskim samorządem oraz lokalną społecznością. W efekcie dialogu z interesariuszami inwestycja przy ul. Postępu wzbogaciła się m.in. o ogólnodostępny zielony skwer z placem zabaw oraz parking dla gości oraz kurierów. Yareal przeznaczył również 5 mln zł na przygotowanie projektu koncepcji rozbudowy oraz prace modernizacyjne pobliskiej szkoły podstawowej.
Konsultacje przyczyniły się również do zróżnicowania wysokości budynku, który będzie mierzył od czterech do dziewięciu pięter. Kaskadowy projekt umożliwił stworzenie przy mieszkaniach na górnych kondygnacjach licznych tarasów, z których największe mają ponad 90 mkw.
Mokopolis to pierwsza inwestycja mieszkaniowa Yareal, którą stworzyliśmy w trybie specustawy mieszkaniowej, wymagającej bliskiej współpracy przy projektowaniu z urzędnikami i samorządem miasta, akceptacji Rady Warszawy, przy istotnym udziale dialogu społecznego oraz w konsultacji z sąsiadami. To bardzo transparentny, choć niełatwy, długotrwały i kosztowny proces, pozwalający na aktywny udział wszystkich interesariuszy w tworzeniu optymalnego projektu. Nasze doświadczenia z konsultacji społecznych jednoznacznie wskazują, że mieszkańcy chcą otwartych osiedli i życia społecznego w dobrze zaplanowanej przestrzeni. Dlatego angażują się w proces dialogu. W efekcie wspólnej pracy powstał miastotwórczy, prospołeczny projekt, wspierający rozwój dzielnicy, przełamujący dotychczasową monokulturę biurową dominującą na Służewcu – opowiada prezes Yareal, Jacek Zengteler.
Projekt architektoniczny Mokopolis przygotowała pracownia WWAA.
Architektura jednoznacznie nawiązuje do historycznego, przemysłowego dziedzictwa Służewca. Charakterystyczna fasada budynku komponuje się z m.in. sąsiadującym hotelem, który pierwotnie zaprojektowano jako biurowiec. Perspektywiczne zmiany funkcji w planach rozwoju miasta mają miejsce coraz częściej – szczególnie na Służewcu. Sprzyja temu tryb specustawy mieszkaniowej, pozwalający na zmianę przeznaczenia terenu, aby uzupełniać brakujące funkcje i poprawiać jakość przestrzeni oraz życia – dodaje twórca projektu, architekt Marcin Mostafa z pracowni WWAA.
Większość mieszkań w ofercie Mokopolis to najbardziej poszukiwane dwu- i trzypokojowe lokale o metrażu 35-66 mkw. z loggiami i balkonami. Dostępne są również kawalerki i duże lokale o powierzchni sięgającej 120 mkw. Mieszkania na parterach będą dysponowały ogródkami lokatorskimi o powierzchni do 133 mkw. Cały parter od strony ul. Postępu zostanie przeznaczony pod osiem lokali usługowych, które będą zaspokajały potrzeby mieszkańców i sąsiadów. W dwukondygnacyjnym garażu podziemnym znajdzie się miejsce dla 256 samochodów.
Inwestycja przejdzie certyfikację w ramach systemu BREEAM. Dzięki m.in. własnej elektrowni słonecznej, zastosowaniu betonu niskoemisyjnego przy konstrukcji budynku, możliwości zamontowania indywidualnych ładowarek do samochodów elektrycznych przy wybranych miejscach parkingowych oraz odzyskowi energii elektrycznej z nowoczesnych wind, spodziewana ocena to Very Good.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...