Polska Inwestorzy lubią parki handlowe
Powierzchnie handlowe i rozrywkoweJak wskazuje raport „Parki handlowe i centra convenience w Polsce”, rosnący poziom nowej podaży jest dowodem na atrakcyjność parków handlowych dla sektora detalicznego.
Zainteresowanie inwestorów aktywami typu convenience utrzymuje się na wysokim poziomie, co przekłada się na dużą liczbę zamkniętych transakcji. Do szerokiej gamy już aktywnych inwestorów krajowych i międzynarodowych specjalizujących się w tym segmencie dołączają nowi gracze, jak na przykład Lords LB Asset Management z Litwy, czeski BHM oraz renomowana francuska firma Frey. Obserwujemy również aktywny udział polskich inwestorów prywatnych. Istnieje duży popyt na parki handlowe szczególnie z najemcami z segmentu spożywczego i DIY, ponieważ sektory te nieustannie osiągają dobre wyniki. Pomimo wysokiego popytu, stopy kapitalizacji dla najlepszych parków handlowych wzrosły do około 7 proc. na koniec III kwartału, odzwierciedlając rosnące koszty finansowania – zwraca uwagę Agnieszka Kołat, head of Retail Investment, JLL
Parki handlowe i obiekty handlowe typu convenience utrzymują silną pozycję na polskim rynku inwestycji handlowych. W porównaniu do lat 2018-2019, kiedy wolumen inwestycji w tym sektorze nie przekraczał 5 proc., lata 2020-2022 przyniosły znaczący wzrost ich udziału w rynku, który w 2022 roku osiągnął poziom 19 proc. Co więcej, w 2023 roku odnotowano kolejny wzrost do blisko 54 proc. udziału parków handlowych w całkowitym wolumenie inwestycji detalicznych w okresie pierwszych trzech kwartałów. Od 2018 roku wolumen transakcji powyżej 100 mln euro w Polsce spada (z wyjątkiem roku 2022). Mniejsze transakcje umocniły rynek, a transakcje o wartości poniżej 50 mln euro stanowiły 61 proc. wszystkich transakcji w 2023 roku (do końca września 2023 roku).
Parki handlowe z uwagi na swój format – stosunkowo niewielką powierzchnię, z reguły nieprzekraczającą 10 tys. mkw. – to nadal atrakcyjna lokata kapitału. Koszty budowy takich obiektów są niższe, a więc i niższe jest ryzyko inwestycyjne. Parki handlowe powstają często w mniejszych miejscowościach lub na obrzeżach dużych miast, gdzie budowane są nowe osiedla mieszkaniowe. Zapotrzebowanie na miejsce, w którym można zrobić kompleksowe zakupy, najlepiej z ofertą operatora spożywczego, jest tam bardzo wysokie. Nasze Vendo Parki są w pełni skomercjalizowane jeszcze przed ukończeniem budów. Popularność i rentowność parków handlowych skutkują tym, że są to aktywa często poszukiwane przez fundusze inwestycyjne – podkreśla Jacek Wesołowski, dyrektor zarządzający, Trei Real Estate Poland.
Parki handlowe, ze względu na swoją stosunkowo niewielką powierzchnię, mogą być lokalizowane najkorzystniejszych miejscach – w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych czy przy strategicznych ciągach komunikacyjnych, co przekłada się na ich popularność wśród klientów. W związku z tym stale rośnie liczba marek, które decydują się na otworzenie swoich placówek w parkach handlowych. Jak podkreślają autorzy raportu, jest to niezwykle korzystne zjawisko z inwestycyjnego punktu widzenia.
W okresie pierwszych trzech kwartałów 2023 roku całkowita wartość sprzedaży nieruchomości handlowych w Polsce wyniosła blisko 402 mln euro, co stanowiło zaledwie 49 proc. wartości sprzedaży analogicznego okresu roku poprzedniego (822 mln euro). Należy jednak zauważyć, że na wysoki wolumen z 2022 roku wpływ miały przede wszystkim dwie transakcje wynikające ze stworzenia spółek joint-venture przez EPP, obejmujące 20 centrów handlowych, dwa parki handlowe i trzy budynki biurowe, o łącznej wartości około 600 mln euro. W kwartałach I-III 2023 roku na rynku handlowym odnotowano 20 transakcji obejmujących łącznie 30 aktywów. Dodatkowo w toku są większe transakcje – dodaje Agnieszka Kołat.
Największą transakcją handlową odnotowaną dotychczas w 2023 roku była sprzedaż przez firmę Ingka do Frey gdańskiego obiektu Matarnia Park Handlowy za około 103 mln euro. W parku handlowym o łącznej powierzchni najmu około 51,5 tys. mkw. zlokalizowanym w sąsiedztwie sklepu Ikei (wyłączony z transakcji) operują m.in. takie marki jak: Auchan, Media Markt, RTV Euro AGD, Obi, H&M, New Yorker czy marki z grupy LPP. Transakcja jest dowodem na to, że dobrze prosperujące parki handlowe są wciąż na radarze inwestorów.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...